Rahatsız Eden Gürültücü Komşuyu Şikayet Etme 2023 (KESİN ÇÖZÜM)

Sizi rahatsız eden Komşu Apartman Gürültü Şikayeti ile ilgili içeriğimizden bilgi alarak komşularınızın gürültülerine son verebilirsiniz. Rahatsız edici ve sinir bozucu gürültülü komşu nasıl şikayet edilir (NİHAİ ÇÖZÜM) başlıklı içeriğimizde tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Rahatsız Eden Gürültücü Komşuyu Şikayet Etme 2023 (KESİN ÇÖZÜM)

Komşum evinde sürekli gürültü yapıyor. Sesten rahatsızım. Ne yapabilirim?” sorusunu soran milyonlarca aile var. Rahatsız edici gürültülü komşu şikayet nereye yapılır, apartmanda gürültü yapma saatleri kaça kadar, gürültü yapmanın cezası nasıl olur? bu işin tüzüğü veya kanunu nedir? İşte tüm detaylar..

Apartmanda Gürültü Yönetmeliği

Apartmanda gürültüden şikayetçi iseniz gürültü yapan komşunuzu mevcut mevzuat hükümlerine göre şikayet edebilirsiniz. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre komşuların birbirlerine karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan biri de insanları rahatsız etmemek.

Gürültü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2015 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelikle aşağıda açıklanan şekilde düzenlenmiştir.

Apartmanda Gürültü Desibeli Kaçtır?

Apartmanda Gürültü Desibeli odalara göre 35-70 arasında değişir. Evlerin yatak odalarında oluşacak gürültünün 35 desibeli geçmemesi gerekmektedir. Bu sınır salonda 60 desibel, mutfak ve banyoda 70 desibel olarak belirlenmiştir. Gürültü sınırına uymayanlara idari para cezası uygulanır.

Apartmanda Hangi Saatlerde Gürültü Yapılabilir?

Apartman Gürültü Yönetmeliğine göre İş günlerinde 13:00-15:00 ve 19:00-07:00 saatleri arasında yüksek sesle müzik dinlemek, yüksek sesle elektrikli süpürge çalıştırmak gibi uygulamalar yasaktır. Aynı yasaklar hafta sonlarının tamamını kapsamaktadır.

Komşuyu Rahatsız Etmenin Cezası 2023

Resmi Gazete’de yayımlanan Kabahatler Kanununda GÜRÜLTÜCÜ KOMŞULAR için bir madde bulunmaktadır.

Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, 277 TL idari para cezası verilir.

Bu fiilin ticari işletme faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, işletme sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında 6.000 TL’den 30.000 TL’ye kadar idarî para cezası verilir. Bu kabahat nedeniyle verilecek idari para cezasına kolluk kuvvetleri veya belediye zabıtaları karar verir.

KANUN MADDESİKABAHATİN ADICeza Kesilen TarafİDARİ PARA CEZASI VERMEYE YETKİLİ2023 YILI İÇİN UYGULANACAK MİKTAR
Madde 36GÜRÜLTÜGerçek KişiKolluk veya Belediye Zabıta Görevlileri277 TL
Madde 36GÜRÜLTÜTicari İşletmeKolluk veya Belediye Zabıta Görevlileri5.995-30.072 TL
Gürültücü komşuya ceza maddesi

Kaynak: Kabahatler Kanunu

Türk Ceza Kanunu Halkın Huzur ve Huzurunu Bozma Suçu

Yine TCK’da halkın huzurunu bozanların cezalandırılacağı öngörülüyor. Bu suçun oluşabilmesi için aşağıdaki 3 maddeden birinin gerçekleşmiş olması gerekir.

Türk Ceza Kanununda yer alan kişilerin huzur ve sükununu bozma suçları şunlardır:

 • Israrla Gürültü Yapılması,
 • Israrla Hukuka Aykırı Başka Bir Davranışta Bulunulması,
 • Israrla Telefon Edilmesi Türk Ceza Kanununa göre kişilerin huzur ve sükunu bozma suçudur.

Bu suçla ilgili soruşturma ve kovuşturma aşamaları mağdurun şikayetine bağlıdır.

Komşu Şikayeti Nereye Yapılır?

Komşu Apartman Gürültüsü Canınızı Sıkıyorsa Şikayet Edebileceğiniz Yerler:

 • Gürültü yapan komşu veya gürültüye neden olan işyeri hakkında Alo 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aranabilir.
 • Alo 181 Gürültü Şikayet Hattı 7/24 prensibiyle çalışmaktadır. Gürültücü komşuyu Alo Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezine şikayet edebilirsiniz.
 • Kolluk kuvvetleri ve belediye zabıtaları (Polis, Jandarma, Zabıta) (Kabahatler kanunu gereğince)
  • Zabıtaya komşu şikayeti için; Alo: 153
  • Alo polis: 155
  • Jandarma: 156
 • Cumhuriyet Başsavcılığı (Adliye) (Türk Ceza Kanunu Gereğince) gürültü yapan komşular şikayet edilebilmektedir.

Zabıtaya Komşu Şikayeti

Polise komşu şikayeti için 153’ü aradığınızda, gürültücü komşuya şikayette bulunabilirsiniz.

Komşu Şikayet Belediye ye Yapılır mı?

Komşunuz sürekli ses çıkararak sizi rahatsız etmeye devam ederse, yerel polise şikayette bulunabilirsiniz. Bu durumda görevliler, gürültü yapan komşuya 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesine göre idari para cezası verebilir.

153 Gürültü Şikayet Hattı

Apartman veya müstakil evinizdeki komşularınız özel hayatınızı ve uykunuzu etkileyecek davranışlarda bulunuyorsa Alo 153 gürültü şikayet hattını arayarak durumu bildirebilirsiniz. Komşunuz davranışından dolayı uyarı konuşması yaparak rahatsız olduğunuz konuları paylaşmanıza rağmen aynı gürültüyü yapmaya devam ediyorsa, Aynı kişinin çıkardığı gürültüden rahatsız olan apartmanda veya mahallede biri varsa bulundu, oybirliğiyle mahkemeye gidebilirsiniz.

Mahkemede gürültü yapan kişiler öncelikle uyarılır ve ardından aynı durumun devam etmesi halinde idari para cezası ödemek zorunda kalırlar. Bu durumda bir gelişme olmazsa mahkeme bilirkişinin tespiti ile evi satışa çıkarabilir.

Yine 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu 737. Maddesinde “Komşu Hakkı” bulunmaktadır.

Madde: 737- Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkilerini kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür. Komşuluk hukuku kurallarına aykırı yapılar hakkında taşkın yapılara ilişkin hükümler uygulanır. maddesi gereğince komşu hakkına yönelik olarak da toplu yaşanan apartmanlarda Apartman Gürültü Yönetmeliği kapsamında belirli kurallar bulunmaktadır. Komşuların birbirine karşı sorumlulukları özellikle ortak yaşam alanlarında gürültü yapmamaları ve kurallara uymalarıdır.

 • Apartmanda yaşayan kişiler her türlü gereksiz gürültüden kaçınılmalıdır.
 • Dairede yapılacak tamirat ve bakımların mesai günleri ve mesai saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir.
 • Akşam saatlerinde özellikle 22:00 ile 07:00 saatleri arasında gürültü desibelinden daha yüksek ses çıkarmamak gerekiyor.
 • Resmi tatillerde ve Pazar günleri yüksek ses çıkarılmamalıdır.
 • Her dairede müzik ve elektronik enstrüman sesi gibi sesler çok yüksek olmamalıdır.

Örnek Apartman Gürültü Şikayet Dilekçesi

Basitçe, kişi Adliyeye gidip yazılı şikayette bulunabilir. Dilekçede başvuru sahibi, şikayetçi, olayın tarihi ve özetinin yer alması yeterlidir.

Örnek olarak bir apartman gürültüsü şikayet dilekçesi yazılabilir:

 • DİLEKÇE SAHİBİ: adınız soyadınız..
 • SUÇ TARİHİ: (gürültü yapıldığı tarih)
 • ŞÜPHELİ: Gürültü yapan komşunun adı soyadı
 • SUÇ: Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma
 • NETİCE ve TALEP:

…… İli İlçesi, Mahallesi/Köyü, … Sokağı … Apartmanında ikamet etmekteyim. Apartmanımızda .. nolu dairede ikamet etmekte olan … isimli şahıstan şikayetçiyim. Bu şahıs veya şahıslar gürültü yapmakta ısrar etmekte ve huzurumuzu bozmaktadırlar. Kendilerini defalarca ikaz etmeme rağmen gürültü yapmakta ısrar etmekteler. Kişilerin Türk Ceza Kanununun 123 maddesinde yer alan “Kişilerin Huzurunu ve Sukununu Bozma” Suçunu işlediklerinden kişiler hakkında adli yönden işlem yapılmasını istiyorum.

Gereğini arz ederim. 01/01/2023 TARİH….

Kötü Komşuya İhtarname Örneği

Sürekli gürültü yapan ve sizi rahatsız eden komşunuzu uyarmak için apartmanda yasa dışı hareketlerde avukatlar aracılığıyla uyarı gönderebilirsiniz.

Komşunuz kat mülkiyetinin yasal sınırlarını aşarsa, katlanmak zorunda değilsiniz, ihlal eden komşuya kötü komşuyla savaşması için yazılı uyarı gönderebilirsiniz.

Komşu Gürültüsü Nasıl Kanıtlanır?

Gürültü yaparak sizi rahatsız eden komşunuzu kanıtlamak için ikamet ettiğiniz bölgedeki diğer komşuların şahitleri gösterilerek ve bir bilirkişi tarafından bilimsel cihazlar kullanılarak ispat edilebilir.

Rahatsız Eden Komşudan Nasıl Kurtulunur?

Sinir bozucu komşudan kurtulmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Öncelikle kötü komşu olmadığınızdan emin olun
 • Dostça bir ilişki kurmak için adım atın
 • İyi niyetli davranın
 • Şikayet ederlerse sempatik olun
 • Yetkililere başvurarak komşunuzun gürültüsünden kurtulabilirsiniz.

Bahçeye Çöp Atan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Çöp toplayan, ekmek atan ya da çocukları korkutan kişilerin öncelikle polise ya da belediye zabıtasına başvurması gerekiyor. Bundan önce Apartman yönetimine yazılı şikayette bulunmalıdır.

Komşu çocuğu gürültüsü şikayet Alo 181 Gürültü Hattı

Alo 181 hattına ulaşan şikayetler kuruma iletilir ve kurum tarafından sonuçlandığında şikayet sahibine anında bilgi verilir.

Gürültü Yapan Komşu Polise Şikayet Edilir mi?

Tüm uyarılarınıza rağmen komşunuz hala sizi rahatsız ediyorsa 155’i arayıp şikayette bulunabilirsiniz.

Gece Gürültü Yapan Komşuya Ne Yapılabilir?

ALO 181 gürültü hattına şikayette bulunabilirsiniz veya sulh hukuk mahkemesine dava açarak gürültünün önlenmesini talep edebilirsiniz.

Sesten Rahatsız Olunca Nereye Şikayet Edilir?

Alo 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi’ne şikayet edilir ve 7/24 ulaşarak hizmet alabilirsiniz.

Gürültü Yapan Komşuya Mahkeme Ceza Verir mi?

Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesine göre gürültü yapan komşuya 277 TL ceza verilebilir.

Yorumlar

 1. Avatar of sarının sarının dedi ki:

  senin çocuğun diş çıkarıyor diye çığlık atacak insanlar rahatsız olunca bunu dile getirmeyecek oldu başka sıkıntın var mı! rahatsız edip bir de gidecek diyebilecek kadar asıl senin gitmen gerek, çocuğun diş çıkarıyorsa git doktora ilaç al.

 2. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Benim üst katta yaşlı bir dayı var son ses halk TV izliyor Allah’ım sabahlara kadar uyuyamıyorum evin içinde yankı oluyor resmen defalarca uyardım . Dovsem yaşlı adam bişey olsa olan bana olacak . Gizlice dovsem köşede bucakta bana yakışmaz . Eşimle vallaha kafayı yiyecez kiralar da malum pahalilandi çıkamıyoruzda evden . Vallahi Allah’a havale ettim yaşlı zaten azrail inşallah tez zamanda uğrar bu şerefsize. Böyle yaşlı insanların ailelerine sesleniyorum ananiza babanıza saygı duymayı çok ses yapmamayı öğretin köy deil binalar . İnsanlar sabah işe gidiyor . Hakkımı da böyle insanlara helal etmiyorum. Allah bu dünya da da öbür dünya da da acılar cektirsin bu insanlara .

  1. Avatar of Orhan Orhan dedi ki:

   Kesin çözüm gece elektrik panosundaki şalteri indirin.

 3. Avatar of Yiğido Yiğido dedi ki:

  Atalarımızın güzel bir sözü var: “1 musubet 1000 nasihatten iyidir” diye. Anlamayana anlayacağı dilden konuşacaksın ki, anlasın. Bende de benzer sorun var ama ben işimi kaba kuvvetle çözmekten yanayım. Her türlü zulümü böyle insanlara hak görürüm. Küçük arkadaşlarıma sabırlar diliyorum.