Saç Ekimi Sonrası 1-2-3-4-5-6 Ay Saç Uzama Süreci (GÖRSELLER İLE)

Pek çok kişi saç ekimi sonrası yeni imajı için sabırsızlanır ve hemen kesin sonuca ulaşmak ister. Bu süreç içerisinde saçlarınızın nasıl bir hal alacağını sizler için hazırladık. Saç ekimi ay ay uzama ve gelişim evrelerini görseller ile anlattık. İşte saç ekim gününden 12. aya kadar saçlarınızda meydana gelecek değişimler!

Saç Ekimi Sonrası 1-2-3-4-5-6 Ay Saç Uzama Süreci (GÖRSELLER İLE)

Saç ekim tekniği aşaması iyileşme sürecine kadar 1 yıl sürmektedir. 1 Yıllık bu uzun süreçte ekim sonrası saçların durumu nasıl oluyor?

Saç ekiminden sonra gün gün, hafta hafta, ay ay ekilen saclar ne zaman çıkmaya başlar? günlük süreci görselleri ile birlikte detaylandırdık.

Saç ekimi sonrası 1. günden itibaren başlayarak 1. aydan 6. aya kadar uzama süreçlerini ve uygulamanız gereken yöntemleri sizlere anlatarak görselleri ile adım adım ilerleyeceğiz.

Saç Ekiminde 1. Gün

Saç ekiminin 1. günü iyileşme süreçleri kadar önemlidir. Saç ekimi için çizgileriniz belirlenir. Donör alınacak kısımlar ve saç ekilecek bölümler belirlenerek iğneler başlıklar tamamlanır ve anestezi uygulaması ile yüzüstü olarak işleme başlanır. 1 saat sürebilir. İlk gün hafif de olsa ağrılarınız ve kızarıklıklarınız ve kanamanız çok fazla olabilir. Saç ekim işlemleriniz sonrasında (ense bölgesi iyileşmede diyebiliriz) bu süreci kolaylaştırmak için donör bölgeye baskı uygulamak için bandaj takarak işlemi bitirebilirsiniz. Bunun nedeni ise sızıntı şeklinde kanamaları önlemek için yapılır. Saç ekiminde 1. gün ve tüm süreçlerde en önemli şey uyku pozisyonudur.

Greftler daha çok tazedir ve ilk hafta kanlı bir görünüme sahip olacaktır.  1. gün işlemleri kanallar açılarak saç kazınır ve pansuman yaparak o gün tamamlanır. Sonrasında sizin yapmanız gerekenler başlayacaktır. Dilerseniz bunlardan bahsedelim. Evinize gittiğinizde dinlenmeniz hem ağrı hissederseniz ağrınızı hafifletecektir hem de saçınızı dinlendirecektir. Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız o gün kullanmamanız gerekir. Kullanmanız gereken ilaçları zamanında içmeniz, evde bol sıvı tüketimi yapmalısınız. Yatarken ise 2 yastık kullanmanız da fayda var. Nadir de olsa ilk gün sızıntı şeklinde kanamalar olabilir korkmayın. Sırt üstü yatarak verilen boyunluğu takarak donör bölgesine baskı yapmadan temas etmeden rahat bir dinlenme pozisyonunda ilk günü geçirebilirsiniz.

Saç Ekimi 1. Gün İşlemleri
Saç Ekiminde Birinci Gün Yapılacaklar

Saç Ekiminde 3. Gün Nasıl Oluyor?

Saç ekimi 3. gün işlemlerine yine devam edilir. Yalnız yine kafanızı darbelerden, sudan ve tozdan korumanız gerekir. Saç ekim işleminin 3. gününde kullanacağınız losyonların ve şampuanların nasıl kullanılacağı anlatılır. Bandaj çıkarılır. Sonrasında saç ekimi için kafanız kontrol edilir. 10 dakika saçlarınıza pansuman yapılır, 30 dakika losyon uygulaması yapılır. Uygulamalar tamamlandıktan sonra donör bölgesinden saç ekimine yüzüstü pozisyon ile 60 dakikaya tekamül edilen bir süre ile devam ediliyor. Saçların ilk yıkama işlemi gerçekleştirilir ve saç yıkama konusunda bilgi verilir. 3. gün başınızı muhakkak güneş ışınlarından korumalısınız. Uyku pozisyonunuz bugünde ilk gün ile aynı hassasiyette olmalıdır. Ekim işlemine gelince, oluşan kabuklar önce yıkanarak temizlenir ve uygulama tekrar kanallar kontrol edilerek greftler yerlerine yerleştirilmek adına işleme başlanır.

Saç Ekim Teknikleri
Saç ekim İşleminde 3. Gün

Saç Ekiminde 5. Gün ve Saç Uzama Süreci

Saçlarınızı rutin olarak ilk günlerde yaptığınız gibi yıkamaya devam ediniz. Hatta yaz günlerinde günde 3-4 defa yıkayabilirsiniz. Zarar vermeden ve yumuşak dokunuşlar ile yıkamanızda fayda var.  Evinizden dışarıya çıkarken toz ve güneş ışınlarından korunmak için size verilen şapkayı takabilirsiniz. Bu size görsel açıdan kamuflaj sağlar, ve görünüm sizi rahatsız etmez. Şapkayı sonuna kadar kafanıza geçirmeyiniz deriye zarar verebilirsiniz. Operasyondan sonraki 5-7. Günde ekilen saçlar daha güçlü ve dokunma ile yerinden oynamayacak bir hale gelir. Ekilen bölgeyi zedelemekten ve tırnaklamaktan kaçının. Bu dönemde kaşıntı hissedebilirsiniz. Bu normaldir panik yapmayın. Bu iyileşmenin bir işaretidir. Sabırlı olun ve bekleyin.

Saç Ekiminde 5. Gün Nasıl Göürünür?
Saç Ekimi İşlemi 5. Gün Görüntüsü

Saç Ekiminde 10. Gün Neler Oluyor?

Saç ekiminde 10. gün neler oluyor. Tüm merak ettiğiniz soruları yanıtladık! 10 gün içerisinde saçlarınızda çeşitli kabuklanmalar meydana gelecektir. Bu kabuklanmalar on günün sonunda temizlenmelidir. Bu durumda yapmanız gerekenler uzman doktorunuzun vermiş olduğu losyonlarla 10- 20 dakika arası masaj yaparak sürünüz. Daha sonra parmak uçlarınız ile nazikçe temizlemeniz gerekir. İşlemden sonra hafif daireler şeklinde yıkama işleminizi gerçekleştirerek baskı yapmadan tamponlar yaparak temizleyin. Yapılan saç ekimi işleminde 10 gün sonra yavaş yavaş saç çıkış işlemi ve izlerin iyileştiğini göreceksiniz. Hatta saçınızın donör bölgesi iyileştikten sonra saçlarınız 3 numara ile kesilmiş şeklini alacaktır.

Saç Ekiminde 10. Gün
Saç Ekimi Tekniklerinde 10. Gün Etkileri Nelerdir?

Gelelim saç ekimi ay ay gelişim evrelerine;

Saç Ekim Sonrası 1. Ay Uzama Görüntüsü

Saç ekimi 30. gün sonunda işleminiz biraz daha farklı gözlenmeye başlayacaktır. Öncelikle saç ekiminde PRP uygulaması uygulanır. Sonrasında birinci ay saçlarınız tamamen şok dökülme dediğimiz durumda dökülür. Tedirgin olabilirsiniz ancak merak edilecek bir durum yoktur. Bu tamamen doğal bir durumdur. Saç yapısını değiştirerek yeni bir döneme başlar. Dökülme durumu 3. aya kadar dökülebilir ve bu normaldir. Saçınızı enfeksiyondan korumaya dikkat etmelisiniz. Saçlar asla tırnak veya sert cisimlerle kaşınmamalı ve ağır işlerden uzak durmanız gerekmektedir. Kafa derisindeki kızarıklıklar azalabilir. Ancak tamamen geçmez. Bu süreç 1-3 ay arası değişebilir korkmayınız. Sonrasında yıkama aşamalarınızı ve koruma uygulamalarını yaptığınız sürece saçlarınız düzelecektir. Sabırla dökülmesinden sonraki aşamaları bekleyiniz. Tüm aşamaları size anlattık devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Ayda Saç Ekimi
Saç Ekim Uygulaması 1. Ay Kızarıklıkları ve Açıklığı

Saç Ekiminde 2. Ay Aşaması

Saç ekimi 2 ay sonra görsel üzerinden de anlaşılacağı üzere yine düzensiz bir biçimde dökülme sağlanabilir. İçlerinde dökülmeyen saçlar da olabilir. Bu normaldir. Şok dökülme yavaş yavaş sona erecektir. Kızarıklıklarınız bu dönemde yine devam edebilir. Ya da ekim bölgesinde yer yer sivilceler görebilirsiniz. Çok fazla sayıda olmadığı takdirde korkmayın bu normaldir. Ayrıca bu dönemde kepeklenmeler de ortaya çıkabilir. Çok fazla kepeklenme probleminiz varsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa doktorunuz ile görüşüp ilaç kullanabilirsiniz. Saç diplerinde çok küçük veya düzensiz bir saç çıkışı görebilirsiniz. Bu durumda paniğe kapılmayın ve sabırlı olun bu dökülme normaldir saçın kendi haline dönüşümüne bir adım daha yaklaştınız! Saçınıza iyi gelen vitamin destekleri alabilirsiniz.

Saç Ekimi 3. Ay Evresi

Saç ekimi 90. gün yani 3. ay evresinde saçlarınız yine kepeklenme sürecine devam edebilir. Bu normaldir. Ya da saçınızın belirli kısımlarında fazla veya seyrek saç çıkabilir bunların hepsi normaldir. Yavaş yavaş saçlarınız belli olmaya başlamıştır. Saç telleri kendini belli eder. Kızarıklıkların %70’i geçmiş olacaktır. İlk dönemlerdeki acı hissi kaybolur. Saçlarınız çıkma esnasında kökten kaşınabilir. Alın yağlanmaları oluşabilir. Yeni çıkmaya başlayan saçlarınız ince telli olarak çıkar ancak süreci tamamlamaya başladıkça bu incelik kalınlaşacaktır. Saç boyutlarını ve sıklığını görselde görebilirsiniz.

Saç Ekim İşlemleri Süreleri ve Değişimleri
3. Ayda Saç Ekimi Değişimleri

Saç Ekimi 4 Ay Sonra

Saç ekimi 4. ay dökülme durumu, birinci ve ikinci aydaki gibi çıkış sağlamaktadır. Artık dökülme bitmiştir ve greftler saç kökünü tanımaya başlamıştır. İlk çıkışlar cansız ve kıvırcık olabilir. Saçlara eliniz ile masaj yaparak doğru yere yatırmanız düzensiz yön çıkışlarını engeller. Saç ektiren çoğu kişi bu ayda çıkış yönünden ve kıvırcıklığından dolayı panik yapıyor. Sakin olun çünkü bu ayda kızarıklıklar ve lekeler tamamen geçmiş de olsa saçlarınızın sadece %3’ü çıkmaya başlamıştır. Saç yavaş yavaş oturmaktadır. Artık dışarıdan baktığınızda da saçlarınızı küçük küçük görebilirsiniz. Saç çıkma işlemi sabır ister. Çünkü tamamının çıkması uzun bir yol alacaktır. Bu durumda 4. ay evresinde yine bakımlarınıza devam ederek çıkan saçlarınıza yön vermeyi ihmal etmeyin.

Saç ekimi 4 ay sonuçları için görselleri inceleyebilirsiniz.

Saç Ekiminde 4. Ay
Saç Ekimi 4. Ay Evresi
4. Ay Saç Ekim Evresi
4. Ayda Saç Çıkma Süreci

Saç Ekimi Uygulaması 5. Ay Evresi

5. Aylarda saçların büyük bir kısmı büyüme evrelerini tamamlamış olur. Bir kısmı tüy şeklinde çıkar veya cilt altında görülebilir. Yeni saçlar 3-4 cm uzunluğunda olabilir ve giderek kalınlaşır. Doğru çıkış yönleri oluşmaya başlar. Tam olarak kuluçka dönemini tamamlamamış olur. Peki saç ekimi 5 ay dökülme olur mu? diye düşünüyorsanız evet, az da olsa bir dökülme bu evrede karşınıza çıkabilir. Elinize gelecek şekilde bir uzama gözlenir. Sivilceler çoğalabilir bunun sebebi ise cilt altından saçın çıkmaya çalışmasından dolayı olur. Saça tarak vurmaktan kaçınmalıdır. Darbelerden uzak durulmalı ve makine ile tıraş olunmamalıdır.

5 ayda ekilen saçların yüzde kaçı çıkar?

Beşinci aydan itibaren saçların %60-70’i çıkmaktadır. Zayıf olan ince saçların yavaş yavaş kalınlaşmaya başladığını görebilirsiniz.

Saç Ekim Evresinde 5. Ay
5. Ayda Çıkan Saç Gelişimi
Saç Ekim Teknikleri ve Evreleri
5. Ay Uzunluğu 3- 4 cm Arasında Gözlenebilir.

Saç sorunu yaşıyorsunuz, derin araştırmalar yapıyorsunuz fakat henüz karar veremediyseniz bu aşamayı hızlandırmak için En iyi saç ekim Tekniği hangisidir? öğrenerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Saç Ekim İşlemi 6. Ay da Ne Kadar Çıkar?

Saç ekimi 6 ay sonra dökülme durumları gözle görülür şekilde azalmıştır ve 6. ayda saçlarınız yavaş yavaş sizin istediğiniz görünüme kavuşacaktır. Artık doğal bir yapıya sahip saçınız için acılarınız ve kızarıklıklarınızın tamamen geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Artık kuluçka dönemleri yerini bulmuştur. Ancak bu dönemde de saçınızı makine ile tıraş etmekten kaçının. Peki saç ekimi 6 ayda ne kadar çıkar?

Saç uzunluğunuz altıncı aydan itibaren 1-2 cm daha uzayabilir. Ayrıca gürleşmesi artık tamamlanmaya başlamıştır. Sivilceler de azalmaları görebilirsiniz ve 3. ayda vermiş olduğunuz saç çıkış yönlerinin tamamen oturduğunu gözlemleyebilirsiniz. Seyrek çıkan kısımlar için panik yapmayın. Zaman geçtikçe o bölgelerde gürleşecek ve çoğalacaktır.

Saç Ekimi Evreleri Nasıl Gözlemlenir?
Saç Ekim İşleminizin 6. Ayı

Saç Ekimi İşleminizin 7. ve 8. Ay Evreleri Nasıldır? Nelerle Karşılaşabilirsiniz?

Saç ekimi 7 ay sonra dökülme durumu artık durmuş ve yapılan operasyon farkı gözle görülür derecede olmuştur. Saç uzamıştır ve kalınlığını almıştır. 1. ve 5. ay arasından çok daha farklı bir görünüm kazanmıştır. Sayısal anlamda %80 oranında bir saç uzaması ve çıkışı gösterir. Kök ekim süresi tamamlanmaya başlamış ve fön çekilecek kıvama gelmiştir. Saçınızı artık yavaş yavaş tıraş etmeye veya kadınlar için kesim gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz demektir. 🙂 İlerleyen dönemlerde saçlarınız artık tam anlamıyla çıkış sağlayacak ve kalınlığı oturmuş olacaktır.

Sakal ve Saç Ekimi 7. Ay Evresi
Sakal Eminde 7. ve 8. Ay Evresi

Saç ekimi 9. ay sonunda net sonuçlar vermeye başlayacaktır. Gözle görülür derecede farkın olması hastaları sevindirmektedir. Bakalım saçlarınızın tam 1 yıl sonunda nasıl bir görüntüsü olacak?

Saç Ekiminin 1 Yıl Sonraki Etkisi!

Saç ekimi 10 ay sonra artık %100 net sonuç vermektedir. Operasyondan sonra geçen 1 yıl içerisinde hasta saç ekimi sonucuna %100 net kavuşur. Artık hiç bir sorun kalmadı demektir. Saç değişimi hala devam edecekse bile 1 yılda tüm saç yapısı oturur ve artık doğal bir görünüme kavuşarak gözle görülen bir başarı elde edecektir. İstediği şekli verebilir, tıraş olabilir hatta artık istediği şampuan ve bakım ürünlerini kullanabilirler. Metanetli olan bu yolda sabırla ilerlediğinizde saç, sakal ve kirpikleriniz de erkek ve kadın fark etmeden muhteşem bir sonuç alabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi
Kadınlarda Saç Ekim Evresinin 1. Yılı
Saç Ekimi 1. Yıl Görüntüsü
Saç Ekiminde 1. Yıla Kavuştunuz!

Saç ekimi 11. ay sonunda ise tamamen etkilerini gösterecektir. Kadın ve erkek fark etmeden aynı etkileri taşımaktadır. Sizler de hiç düşünmeden yeni bir görünüme sahip olmak ve kendinizi yenilemek için hemen bu işlemleri yaptırın.  sizler için hazırlamış olduğumuz saç ekim ay ay evrelerini ve görsellerini daha detaylı inceleyerek karar sürecinizi tamamlayabilir ve dilediğiniz saçlara kısa sürede kavuşabilirsiniz!

Saç Ekim Aşamalarında Bilmeniz Gerekenler ⬇

Saç Ekiminden Sonra Masaj Yapılır Mı?

7. ve 8. günden itibaren parmak uçları ile dairesel hareketler şeklinde hafif saç masajı yapılabilir. Masaj süreci 15 güne kadar devam edebilir. İlk 7 gün ise durulama ve şampuan ekim alanı ve donör alanına geriden öne doğru hafif masajlar yapılabilir. Saç ekimi yaptırdığınız uzmanınızdan daha detaylı bilgi almanızı öneririz.

Saç Ekimi Sonra Saçlar Ne Zaman Kalınlaşır?

7. ve 8. günden itibaren parmak uçları ile dairesel hareketler şeklinde hafif saç masajı yapılabilir. Masaj süreci 15 güne kadar devam edebilir. İlk 7 gün ise durulama ve şampuan ekim alanı ve donör alanına geriden öne doğru hafif masajlar yapılabilir. Saç ekimi yaptırdığınız uzmanınızdan daha detaylı bilgi almanızı öneririz.

Saç Ekiminde Tepe Bölgesi Ne Zaman Çıkar?

Tepe bölgesinde saç çıkışı diğer bölgelere göre daha geç olacaktır. 4. aydan itibaren tepe bölgenizde de saçların çıktığını göreceksiniz.

Ekilen Saçların Yüzde Kaçı Tutar?

Tüm işlemlerde ekilen köklerin %100’ü tutmaz. Ekim öncesinde ve sonrasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası PRP Ne Zaman Yapılmalı?

Ekim işleminin uygulanması ardından köklerin beslenmesi, kuvvetlenmesi ve saçların gürleşmesi için PRP tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi saç ekiminden 3 hafta sonra olacak şekilde planlanmalıdır. Size uygun olan tedaviyi doktorunuz karar verecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!