Saç Ekimi Sonrası 1-2-3-4-5-6 Ay Saç Uzama Süreci (GÖRSELLER İLE)

Pek çok kişi saç ekimi sonrası yeni imajı için sabırsızlanır ve hemen kesin sonuca ulaşmak ister. Bu süreç içerisinde saçlarınızın nasıl bir hal alacağını sizler için hazırladık. Saç ekimi ay ay uzama ve gelişim evrelerini görseller ile anlattık. İşte saç ekim gününden 12. aya kadar saçlarınızda meydana gelecek değişimler!

Saç Ekimi Sonrası 1-2-3-4-5-6 Ay Saç Uzama Süreci (GÖRSELLER İLE)

Saç ekim tekniği aşaması iyileşme sürecine kadar 1 yıl sürmektedir. 1 Yıllık bu uzun süreçte ekim sonrası saçların durumu nasıl oluyor? Saç ekiminden sonra gün gün, hafta hafta, ay ay ekilen saclar ne zaman çıkmaya başlar? günlük süreci görselleri ile birlikte detaylandırdık. Saç ekimi sonrası 1. günden başlayarak 1. aydan 6. aya kadar olan büyüme süreçlerini ve uygulamanız gereken yöntemleri anlatarak adım adım görsellerle ilerleyeceğiz.

Saç Ekiminde 1. Gün

Saç ekiminde 1. gün iyileşme süreçleri kadar önemlidir. Saç ekimi için hatlarınız belirlenir. Bağışlanacak kısımlar ve ekilecek kısımlar belirlenir, iğneler ve kapaklar tamamlanır ve yüzüstü anestezi uygulaması ile işleme başlanır. 1 saat sürebilir. İlk gün hafif de olsa çok ağrı ve kızarıklık ve kanama olabilir. Saç ekimi işlemlerinizden sonra (ense bölgesinin iyileşmekte olduğunu söyleyebiliriz) bu süreci kolaylaştırmak için donör bölgeye baskı uygulayacak bir bandaj giyerek işlemi bitirebilirsiniz. Bunun nedeni ise sızıntı şeklinde kanamayı önlemektir. Saç ekiminin 1. gününde ve tüm süreçlerde en önemli olan şey uyku pozisyonudur.

Greftler çoğunlukla tazedir ve ilk hafta kanlı bir görünüme sahip olurlar. 1. gün kanallar açılır, saçlar kazınır ve o gün pansuman tamamlanır. Bundan sonra yapmanız gerekenler başlayacaktır. Onlar hakkında konuşalım. Eve gittiğinizde istirahat etmek hem ağrı hissediyorsanız ağrınızı hafifletecek hem de saçlarınızı dinlendirecektir. Sigara ve alkol kullanıyorsanız o gün kullanmamalısınız.

Kullanmanız gereken ilaçları zamanında içmeli, evde bol sıvı tüketmelisiniz. Uyurken 2 yastık kullanmakta da fayda var. Nadiren de olsa ilk gün sızıntı şeklinde kanama olabilir korkmayın. Sırt üstü yatarken ürünle birlikte verilen boyunluğu takarak ilk günü donör bölgeye baskı yapmadan rahat bir dinlenme pozisyonunda geçirebilirsiniz.

Saç Ekimi 1. Gün İşlemleri
Saç Ekiminde Birinci Gün Yapılacaklar

Saç Ekiminde 3. Gün Nasıl Oluyor?

Saç ekimine 3. gün devam edilir. Ancak yine de başınızı darbelerden, sudan ve tozdan korumanız gerekiyor. Saç ekiminin 3. gününde kullanacağınız losyon ve şampuanların nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır. Bandaj çıkarılır. Ardından saç ekimi için başınız kontrol edilir. 10 dakika saçınıza şekil verilir, 30 dakika losyon sürülür. Uygulamalar tamamlandıktan sonra donör bölgeden saç ekimine 60 dakika yüzüstü pozisyonda devam edilir.

Saçların ilk yıkaması yapılır ve saçların yıkanması hakkında bilgi verilir. 3. gün başınızı güneş ışınlarından korumalısınız. Uyku pozisyonunuz bugün ilk günkü ile aynı olmalıdır. Ekim işlemine gelince, öncelikle oluşan kabuklar yıkanıp temizlenir ve kanallar tekrar kontrol edilerek greftler yerlerine yerleştirilerek uygulamaya başlanır.

Saç Ekim Teknikleri
Saç ekim İşleminde 3. Gün

Saç Ekiminde 5. Gün ve Saç Uzama Süreci

İlk günlerde rutin olarak yaptığınız gibi saçınızı yıkamaya devam edin. Hatta yaz günlerinde günde 3-4 defa yıkayabilirsiniz. Zarar vermeden ve yumuşak dokunuşlarla yıkamanızda fayda var. Size verilen şapkayı evinizden dışarı çıktığınızda tozdan ve güneş ışınlarından korunmak için takabilirsiniz. Bu size görsel kamuflaj sağlar ve görünüm sizi rahatsız etmez. Şapkayı başınıza tam olarak geçirmeyin, cildinize zarar verebilirsiniz. Ameliyattan 5-7 gün sonra. Bir günde ekilen saçlar güçlenir ve dokunma ile hareket etmez. Ekim yapılan bölgeyi morarmaktan ve çivilemekten kaçının. Bu dönemde kaşıntı hissedebilirsiniz. Bu normaldir, panik yapmayın. Bu bir iyileşme işaretidir. Sabırlı olun ve bekleyin.

Saç Ekiminde 5. Gün Nasıl Göürünür?
Saç Ekimi İşlemi 5. Gün Görüntüsü

Saç Ekiminde 10. Gün Neler Oluyor?

Saç ekiminin 10. gününde neler olur? Tüm sorularınızı yanıtladık! 10 gün içerisinde saçlarınızda çeşitli kabuklanmalar oluşacaktır. Bu kabuklar on günün sonunda temizlenmelidir. Bu durumda yapmanız gereken uzman doktorunuzun verdiği losyonları 10-20 dakika masaj yaparak uygulamanızdır. Ardından parmak uçlarınızla nazikçe temizlemeniz gerekir. İşlemden sonra hafif halkalar halinde yıkayın ve baskı uygulamadan tampon yaparak temizleyin. Saç ekiminden 10 gün sonra saçların uzama sürecinin ve yara izlerinin düzeldiğini göreceksiniz. Aslında saçınızın donör bölgesi iyileştikten sonra saçlarınız 3 numara şekli ile kesilecektir.

Saç Ekiminde 10. Gün
Saç Ekimi Tekniklerinde 10. Gün Etkileri Nelerdir?

Gelelim saç ekimi ay ay gelişim evrelerine;

Saç Ekim Sonrası 1. Ay Uzama Görüntüsü

Saç ekiminin 30. gününün sonunda işleminiz biraz daha farklı bir şekilde izlenmeye başlayacaktır. Saç ekiminde öncelikle PRP uygulaması uygulanmaktadır. Ondan sonra ilk bir ayda saçlarınız şok dökülme dediğimiz şeyle dökülür. Gergin olabilirsiniz ama endişelenecek bir şey yok. Bu tamamen doğaldır. Saç yapısını değiştirerek yeni bir dönemi başlatır. Dökülme 3 aya kadar olabilir ve bu normaldir. Saçlarınızı enfeksiyondan korumaya özen göstermelisiniz. Saçlar asla tırnak veya sert cisimlerle kaşınmamalı ve ağır işlerden uzak durmalısınız. Saçlı derideki kızarıklıklar azalabilir. Ancak tamamen ortadan kalkmaz. Bu süreç 1-3 ay arasında değişebilir, korkmayın. Sonrasında yıkama adımlarınızı ve koruma uygulamalarınızı yaptığınız sürece saçlarınız düzleşecektir. Dökmeden sonraki aşamaları sabırla bekleyin. Size tüm aşamaları anlattık, devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Ayda Saç Ekimi
Saç Ekim Uygulaması 1. Ay Kızarıklıkları ve Açıklığı

Saç Ekiminde 2. Ay Aşaması

Saç ekiminden 2 ay sonra görüntüden de görüleceği gibi yine düzensiz dökülme sağlanabilmektedir. İçlerinde dökülmeyen saçlar da olabilir. Bu normal. Şok atma yavaş yavaş duracaktır. Kızarıklığınız bu dönemde de devam edebilir. Ya da ekim alanında yer yer sivilceler görebilirsiniz. Çok fazla olmadıkça korkmayın, bu normaldir. Ayrıca bu dönemde kepek oluşabilir. Eğer çok fazla kepek probleminiz varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa doktorunuzla konuşup ilaç kullanabilirsiniz. Saç köklerinde çok küçük veya düzensiz bir saç büyümesi görebilirsiniz. Bu durumda paniğe kapılmayın ve sabırlı olun, bu dökülme normaldir, saçın kendisinin dönüşümüne bir adım daha yaklaştınız! Saçınıza iyi gelen vitamin takviyeleri alabilirsiniz.

Saç Ekimi 3. Ay Evresi

gün yani saç ekiminin 3. ayında saçlarınız kepeklenmeye devam edebilir. Bu normal. Veya saçınızın belirli bölgelerinde fazla veya seyrek saçlar görünebilir ve bunların hepsi normaldir. Yavaş yavaş saçların görünmeye başladı. Saç telleri kendini gösterir. Kızarıklığın %70’i gitmiş olacak. İlk dönemlerdeki ağrı hissi kaybolur. Saçlarınız büyüme sırasında kökten kaşınabilir. Alın yağlanması oluşabilir. Yeni çıkmaya başlayan saçlarınız ince olarak çıkacaktır ancak işlemi tamamlamaya başladıkça bu incelik daha da kalınlaşacaktır. Görüntüde saç boyutlarını ve yoğunluğunu görebilirsiniz.

Saç Ekim İşlemleri Süreleri ve Değişimleri
3. Ayda Saç Ekimi Değişimleri

Saç Ekimi 4 Ay Sonra

ayda yapılan saç ekimi, 1. ve 2. aylardaki gibi saç dökülmesi durumunu sağlar. Artık dökülme bitmiştir ve greftler saç kökünü tanımaya başlamıştır. İlk çıkışlar cansız ve kıvrımlı olabilir. Saça elinizle masaj yapmak ve doğru yere sermek düzensiz yön çıkışlarını engeller. Saç ekimi yaptıran çoğu kişi bu ayda saçlarının uzama yönü ve kıvırcıklığı nedeniyle paniğe kapılır. Sakin olun çünkü bu ay kızarıklıklar ve lekeler tamamen geçmiş olsa da saçlarınızın sadece %3’ü uzamaya başladı.

Saç yavaş yavaş oturmaktadır. Artık dışarıdan baktığınızda da saçlarınızı küçük küçük görebilirsiniz. Saç çıkma işlemi sabır ister. Çünkü tamamının çıkması uzun bir yol alacaktır. Bu durumda 4. ay evresinde yine bakımlarınıza devam ederek çıkan saçlarınıza yön vermeyi ihmal etmeyin.

Saç ekimi 4 ay sonuçları için görselleri inceleyebilirsiniz.

Saç Ekiminde 4. Ay
Saç Ekimi 4. Ay Evresi
4. Ay Saç Ekim Evresi
4. Ayda Saç Çıkma Süreci

Saç Ekimi Uygulaması 5. Ay Evresi

ayda saçların büyük bir kısmı büyüme evresini tamamlamıştır. Bir kısmı tüy şeklinde çıkar veya deri altında görülebilir. Yeni saçlar 3-4 cm uzunluğunda olabilir ve yavaş yavaş kalınlaşabilir. Doğru çıkış yönleri oluşmaya başlar. Kuluçka dönemini tam olarak tamamlamaz. Peki saç ekimi 5 ayda mı oluyor? Evet diye düşünüyorsanız bu aşamada az miktarda dökülme olabilir. Elinizde bir uzama gözlenir. Cilt altından çıkmaya çalışan kıllar nedeniyle sivilceler çoğalabilir. Saçları taramaktan kaçının. Darbelerden kaçınılmalı ve makine traş edilmemelidir.

5 ayda ekilen saçların yüzde kaçı çıkar?

Beşinci aydan itibaren saçların %60-70’i çıkmaktadır. Zayıf olan ince saçların yavaş yavaş kalınlaşmaya başladığını görebilirsiniz.

Saç Ekim Evresinde 5. Ay
5. Ayda Çıkan Saç Gelişimi
Saç Ekim Teknikleri ve Evreleri
5. Ay Uzunluğu 3- 4 cm Arasında Gözlenebilir.

Saç sorunu yaşıyorsunuz, derin araştırmalar yapıyorsunuz fakat henüz karar veremediyseniz bu aşamayı hızlandırmak için En iyi saç ekim Tekniği hangisidir? öğrenerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Saç Ekim İşlemi 6. Ay da Ne Kadar Çıkar?

Saç ekiminden 6 ay sonra dökülme durumu gözle görülür şekilde azalmıştır ve 6. ayda saçlarınız yavaş yavaş istediğiniz görünüme kavuşacaktır. Artık doğal bir yapıya sahip saçlarınız için ağrı ve kızarıklıklarınızın tamamen geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Artık kuluçka dönemi yerini bulmuştur. Ancak bu süre zarfında saçlarınızı makine ile tıraş etmekten kaçının. Peki saç ekimi 6 ayda ne kadar sürer?

Altıncı aydan itibaren saç boyunuz 1-2 cm daha uzayabilir. Ayrıca artık kalınlaştırması da tamamlanmaya başlandı. Sivilcelerdeki azalmayı görebilir ve 3. ayda vermiş olduğunuz saç çıkış talimatlarının tamamen yerleştiğini gözlemleyebilirsiniz. Seyrek kısımlar için panik yapmayın. Zaman geçtikçe o bölgelerde büyüyecek ve çoğalacaktır.

Saç Ekimi Evreleri Nasıl Gözlemlenir?
Saç Ekim İşleminizin 6. Ayı

Saç Ekimi İşleminizin 7. ve 8. Ay Evreleri Nasıldır? Nelerle Karşılaşabilirsiniz?

Saç ekimi 7 ay sonra dökülme durumu artık durmuş ve yapılan operasyon farkı gözle görülür derecede olmuştur. Saç uzamıştır ve kalınlığını almıştır. 1. ve 5. ay arasından çok daha farklı bir görünüm kazanmıştır. Sayısal anlamda %80 oranında bir saç uzaması ve çıkışı gösterir. Kök ekim süresi tamamlanmaya başlamış ve fön çekilecek kıvama gelmiştir. Saçınızı artık yavaş yavaş tıraş etmeye veya kadınlar için kesim gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz demektir. 🙂 İlerleyen dönemlerde saçlarınız artık tam anlamıyla çıkış sağlayacak ve kalınlığı oturmuş olacaktır.

Sakal ve Saç Ekimi 7. Ay Evresi
Sakal Eminde 7. ve 8. Ay Evresi

Saç ekimi 9. ayın sonunda net sonuçlar vermeye başlayacaktır. Görünür fark hastaları mutlu ediyor. Bakalım 1 yıl sonra saçların nasıl olacak.

Saç Ekiminin 1 Yıl Sonraki Etkisi!

Saç ekimi 10 ay sonra artık %100 net sonuç vermektedir. Operasyondan sonra geçen 1 yıl içerisinde hasta saç ekimi sonucuna %100 net kavuşur. Artık hiç bir sorun kalmadı demektir. Saç değişimi hala devam edecekse bile 1 yılda tüm saç yapısı oturur ve artık doğal bir görünüme kavuşarak gözle görülen bir başarı elde edecektir. İstediği şekli verebilir, tıraş olabilir hatta artık istediği şampuan ve bakım ürünlerini kullanabilirler. Metanetli olan bu yolda sabırla ilerlediğinizde saç, sakal ve kirpikleriniz de erkek ve kadın fark etmeden muhteşem bir sonuç alabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi
Kadınlarda Saç Ekim Evresinin 1. Yılı
Saç Ekimi 1. Yıl Görüntüsü
Saç Ekiminde 1. Yıla Kavuştunuz!

Saç ekimi etkisini tam olarak 11. ayın sonunda gösterecektir. Erkek ya da kadın fark etmeksizin aynı etkilere sahiptir. Yeni bir görünüme sahip olmak ve düşünmeden kendinizi yenilemek için bu işlemleri hemen yaptırın. Sizler için hazırladığımız saç ekimi ay evrelerini ve görüntülerini daha detaylı inceleyerek karar verme sürecinizi tamamlayabilir ve istediğiniz saçlara kısa sürede kavuşabilirsiniz!

Saç Ekim Aşamalarında Bilmeniz Gerekenler ⬇

Saç Ekiminden Sonra Masaj Yapılır Mı?

7. ve 8. günden itibaren parmak uçları ile dairesel hareketler şeklinde hafif saç masajı yapılabilir. Masaj süreci 15 güne kadar devam edebilir. İlk 7 gün ise durulama ve şampuan ekim alanı ve donör alanına geriden öne doğru hafif masajlar yapılabilir. Saç ekimi yaptırdığınız uzmanınızdan daha detaylı bilgi almanızı öneririz.

Saç Ekimi Sonra Saçlar Ne Zaman Kalınlaşır?

7. ve 8. günden itibaren parmak uçları ile dairesel hareketler şeklinde hafif saç masajı yapılabilir. Masaj süreci 15 güne kadar devam edebilir. İlk 7 gün ise durulama ve şampuan ekim alanı ve donör alanına geriden öne doğru hafif masajlar yapılabilir. Saç ekimi yaptırdığınız uzmanınızdan daha detaylı bilgi almanızı öneririz.

Saç Ekiminde Tepe Bölgesi Ne Zaman Çıkar?

Tepe bölgesinde saç çıkışı diğer bölgelere göre daha geç olacaktır. 4. aydan itibaren tepe bölgenizde de saçların çıktığını göreceksiniz.

Ekilen Saçların Yüzde Kaçı Tutar?

Tüm işlemlerde ekilen köklerin %100’ü tutmaz. Ekim öncesinde ve sonrasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası PRP Ne Zaman Yapılmalı?

Ekim işleminin uygulanması ardından köklerin beslenmesi, kuvvetlenmesi ve saçların gürleşmesi için PRP tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi saç ekiminden 3 hafta sonra olacak şekilde planlanmalıdır. Size uygun olan tedaviyi doktorunuz karar verecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.