Sağlık Bakanlığından 40 Bin Personel Açıklaması Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı bünyesindeki kurumlara 40 bin personel alınacağını duyurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sağlık personeli ataması yapılacağını paylaşmıştı. 40 bin personel alımı başvuruları 12-16 Kasım arasında alınırken bu kez başvuru sonuçları ve kura tarihi bekleniyor. Peki; Sağlık Bakanlığı 40 bin personel alımı başvuru sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? İşte Sağlık Bakanlığı personel alımına dair detaylar.

Sağlık Bakanlığından 40 Bin Personel Açıklaması Geldi

Sağlık sektöründe çalışmak isteyen binlerce kişi için iş kapısı! 2021 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesine 40 bin personel alımı yapılacak. Bakanlık bünyesinde çalışmak isteyen adaylar başvurularını 12-16 Kasım arasında yaptı. Gözler şimdi başvuru sonuçları ve kura takviminde. Peki; Sağlık Bakanlığı 40 bin personel alımı başvuru sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Sağlık Bakanlığı personel alımı kura tarihi belli oldu mu? Branş, kontenjan ve kadro dağılımı..

Sağlık Bakanı Koca’dan ’40 bin personel alımı’ açıklaması geldi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde alınacak 40 bin personele ilişkin detaylar belli oldu mu?” sorusunun yöneltildiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘sınıflandırmanın yapıldığını, bu konuda gelecek günlerde açıklama yapılacağını’ söyledi.

Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

40 BİN PERSONEL İÇİN SINIFLANDIRMA YAPILDI

“Sağlık Bakanlığı bünyesinde alınacak 40 bin personele ilişkin detaylar belli oldu mu?” sorusunun yöneltildiği Koca, sınıflandırmanın yapıldığını, bu konuda gelecek günlerde açıklama yapılacağını söyledi.

40 bin sağlık personeli hangi alanda yapılacak? Sağlık Bakanlığı 40 bin personel alımı başvuruları ne zaman? 40 bin sağlık personeli kadro dağılımı belli mi: Sağlık Bakanlığı’nın “2021 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

40 bin sağlık personeli hangi alanda yapılacak? Sağlık Bakanlığı alımları ihtiyaçları doğrultusunda uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı alımı yapılacak. Başvuruların devam ettiği sağlık personeli alımlarına ilişkin son başvuru tarihleri de merak ediliyor. Peki 40 bin sağlık personeli atama başvurusu ne zaman bitiyor? Detaylar…

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Sonuçları Açıklandı mı?

Sağlık Bakanlığı 40 bin personel alımı duyurusu ile ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre; başvurular 12-16 Kasım arasında alınırken, sonuçlar ise 24 Kasım’da ilan edilecek. Merakla beklenen kura çekimi de 2 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı 40 bin personel alımı kuraları ne zaman çekilecek?

Sağlık Bakanlığı 40 bin personel ataması kura sonucuna göre yapılacak. Sağlık Bakanlığı 40 bin personel ataması kura çekimi ise 2 Aralık’ta yapılacak.

Personel Alımı Kadro Dağılımı Belli Oldu mu?

Sağlık Bakanlığı 40 bin personel ataması için henüz bir duyuru yapılmazken, yapılan son duyuruda ise yılın belirli günlerinde yapılan yeniden atama kurası hakkında şu bilgiler verildi;

Sağlık Bakanlığının “2021 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun ilgili maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemleri, ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kurayla gerçekleştirilecek.

Kurada eczacı unvanlı adaylar için iki ayrı yerleştirme yapılacak, diğer unvan ve branşlar için sadece ikinci yerleştirme işlemi uygulanacak.

Birinci yerleştirmede Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu için yabancı dil yeterliliğine sahip ve doktora programlarından mezun olmuş eczacı unvanlı personel alımı yapılacak. İkinci yerleştirmede ise Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşları için eczacı, uzman diş tabibi, diş tabibi, tabip ve uzman tabip unvanında personel alımı
gerçekleştirilecek.

Başvurular, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “https://yhgm.saglik.gov.tr” internet sitesinde yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden, e-Devlet Kapısı kimlik doğrulama sistemiyle girilerek kura takviminde belirtilen sürelerde yapıldı.

  • Kura yeri ve saati aynı internet adresinden ilan edilecek.
  • Adaylar, kura takviminde belirtilen tarihler arasında PBS üzerinden başvuru formunu elektronik ortamda dolduracak, tercihlerini kaydedip kesinleştirecek.
  • Kesinleştirme işleminden sonra başvuru bilgileri ve tercihlerde değişiklik yapılamayacak.
  • Kesinleştirilmeyen başvurular ise dikkate alınmayacak.

Kesinleştirilen başvuru formu fiziki evrak olarak ayrıca gönderilmeyecek. 2527 sayılı Kanun kapsamındaki Türk soylu yabancıların, resmi kurumlardan alınan Türk soylu olduklarına dair belgeyi başvuru sistemi üzerinden elektronik ortamda kaydetmeleri gerekecek. Eczacı dışındaki diğer unvan ve branşa sahip adaylar, sadece ikinci yerleştirme için tercih yapabilecek ve en fazla 10 tercihte bulunabilecek.

Atamalarda adaylar genel kurayla yerleştirilecek. Kura müracaatında bulunup başvurusunu iptal ettirmek isteyenler, 17 Kasım’dan 30 Kasım saat 18.00’e kadar PBS üzerinden elektronik ortamda bunu yapabilecek.

Bu kişiler, bu kuraya yeniden başvuruda bulunamayacak. İnceleme neticesinde uygun görülmeyen başvurular, ret gerekçeleriyle, tebligat yerine geçmek üzere PBS üzerinden ilan edilecek. Elektronik ortamda itirazlar alınacak ve sonuçlar PBS üzerinden açıklanacak. Devlet memurluğundan çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 97. maddesindeki süreler dikkate alınacak. Ancak bu durumda bulunanlardan, kuranın son başvuru tarihi itibarıyla engel hallerinin bitimine bir ay kalanların müracaatları kabul edilecek. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları kadrolarına yerleşen adayların atama tebligatında, adayın başvuruda belirttiği adres esas alınacak

Kura sonucu herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşenler, bunun ilanından itibaren bir yıl süreyle tekrar kuraya
başvuramayacak. İlan metninde belirtilen şartlara uymayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek. Başvuruları sehven kabul edilip kurayla yerleştirilmiş olanların atamaları yapılmayacak, yapılmış olsa dahi iptal edilecek. Belgeleri eksik olan veya hatalı başvuruda bulunan adayların da müracaatları geçersiz sayılacak.

Kura sonrasında kadrolara yerleşen adaylar, haklarında yapılacak arşiv araştırması sonuçlandıktan sonra atanacak. Arşiv araştırması olumsuz sonuçlananların ataması yapılmayacak, yapılmış olsa dahi iptal edilecek.5335 sayılı Kanun kapsamında, emekli olan tabip ve uzman tabipler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluş kadrolarını tercih ederek başvurabilecek. Ancak aynı kanun gereği emekli tabip ve uzman tabiplerin, Sağlık Bakanlığı tesisleri dışındaki kurumlara yerleşseler dahi atamaları gerçekleştirilmeyecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!