Devlet Destekli

Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Ne Olabilir? 2 Yıllığa Geçiş (GÜNCEL)

Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Ne Olabilir? 2 Yıllığa Geçiş (GÜNCEL)

Üniversitelere giriş YKS sınavı ile yapıldı. Bu sınavın oldukça zor olduğunu belirten öğrenciler şu günlerde tercih işlemleri ile uğraşıyorlar. Sağlık Meslek Liseleri’ nin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Geçmiş yıllarda çokça rastladığımız bir uygulama Sağlık Meslek Lisesi mezun durumda olan öğrencilerin üniversite sınavına girmeden kendi alanlarında 2 yıllık  yükseköğretim programlarına kayıt yaptırabilmesiydi. Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının hangi bölümleri kaç puanla tercih edebileceğini, geçiş haklarının olup olmadığını sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde.

Sağlık Meslek Liseleri

Meslek Liseleri geçtiğimiz yıllarda genel olarak Anadolu Liseleri’ ne yerleşemeyen öğrencilerin tercih ettiği bir lise türüydü. Ancak günümüzde bu liseden mezun olan öğrenciler avantajlı konumdadır diyebiliriz. Türkiye genelinde 9. sınıflara aynı müfredat okutulmaktadır. Bu sebeple meslek liseli öğrenciler 10. sınıftan itibaren dal seçimi yaparak mesleki eğitim almaya başlarlar. Sağlık Meslek Liseleri’nde de 4 yıllık eğitim vardır. 12.sınıf olan son sınıfta öğrenciler sağlık ocağı ve hastane gibi sağlık kurumlarında haftada 3 gün olmak üzere staj görürler. Kalan 2 günde ise okulda bulunarak mesleki dersleri almaya devam ederler.

sağlık-meslek-lisesi

Sağlık sektörü gelecek vaat eden bir sektördür.

Lise stajları ücretlidir. Öğrencilere asgari ücretin üçte biri oranında maaş verilmektedir. Ülkemizde özel ve devlet kurumları olarak bakıldığında toplamda 507 tane Sağlık Meslek Lisesi bulunmaktadır. Mezun durumda olan öğrenciler KPSS-Ortaöğretim sınavına girerek devlet hastanelerine atanabilirler. Ancak özel sektörde çalışma imkanları da vardır. Bu nedenle gelecek vaad eden bir lise türüdür. Ayrıca bünyesinde bir çok alan da bulunmaktadır. Bu alanlarda eğitim gören öğrenciler için 4 yıllık ve 2 yıllık eğitim programları da mevcuttur. Lisede tercih edilebilecek alanlar;

 • Diş Protez Teknisyenliği
 • Tıbbi Sekreterlik
 • Hemşirelik
 • Çevre Sağlığı Teknisyenliği
 • Ortopedi Teknisyenliği
 • Radyoloji Teknisyenliği
 • Laboratuvar Teknisyenliği
 • Anestezi Teknisyenliği’ dir.

Özel hastanelerin güncel muayene ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sağlık Meslek Liselerinin Avantajları

Aileler çocuklarının iş durumlarının garanti olması amacı ile genel olarak bu lise türlerini tercih etmektedir. Üstelik ailede bir sağlık mezunu olması demek konu ile ilgili danışacak bir yaşam koçu edinmek demektir. Liselerin pek çok avantajı vardır. Ancak birkaç dezavantajından da bahsetmek mümkündür.

 • Üniversiteye geçişlerde hala ek puan uygulaması devam etmektedir. Bu nedenle kendi alanları ile ilgili bir bölüm seçmeleri dahilinde okulun verdiği puandan faydalanabilirler. Ayrıca geçen yıl mezun durumda olarak sınava bu yıl giren adaylar için de ek puan uygulaması mevcuttur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken okula kayıt tarihidir. 30 Mart 2012′ den önce kayıt olan öğrencilere merkezi sınav puanlarına ek olarak bir de okul puanı eklenecek. Bu tarihten sonra kayıt yaptıran öğrenciler ne yazık ki bu avantajdan yararlanamayacaklar.
 • Bu alandan mezun olan öğrencilere iş yeri açma belgesi verilmektedir. Bu belge ile kendilerine ait bir sağlık işletmesi açabilirler.
 • Lise eğitiminden sonra üniversiteye devam etmeyen öğrencilere de iş imkanı sunması açıdan avantajlıdır. Sağlık sektörü, bilgi gerektirmektedir. Bu yüzden en küçük ilçelerde dahi iş bulma olanağınız vardır.
 • Devlet kurumlarına atanma gerçekleşmediğinde özel sektörde de çalışabilirler.
 • Üniversite eğitimlerinde bölüm değişikliği yapabilirler. Farklı bir bölümde kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin puanları kırılmaz.
sağlık-meslek-lisesi-avantajları

Sağlık Meslek Liselerinin pek çok avantajı bulunmaktadır.

 • Staj uygulaması da avantajlardan biridir. Çünkü teorik eğitim pratiğe dönüşmüş olur. Öğrenciler hastanelerin pek çok alanlarında çalışarak deneyim kazanırlar. Hem de birimleri tanıyarak kendilerine uygun alanları tayin ederler. Öğrenciler uzmanlık kazanmak istedikleri alanlara rahatlıkla karar verebilmektedir.f
 • Staj sayesinde çalışma ortamını tanımış olur. Bu nedenle iş hayatına atıldığında zaten bu düzene alışkın olacağı için adaptasyon sorunu yaşamaz.
 • Hastane ortamında hastalar ve yakınları ile iç içe olacağından iletişim becerisi gelişir.
 • Ekip olarak görev yapıldığı için birlikte çalıştıkları kişileri inceleyebilir ve kendilerine örnek alabilirler. Ayrıca konu hakkında bilgi sahibi kişiler sayesinde mesleki bilgi birikimi elde etmeleri kolaylaşmaktadır.
 • Hayatın gerçekleri ile iç içe olan öğrenciler soğukkanlı davranmayı öğrenirler. Bu kişisel gelişimleri açısından önemli bir konudur.

Dezavantajları

Her ne kadar iş garantisi vaat eden bir iş olsa da, sağlık sektöründe çalışanların iş hayatları yorucudur. Genel olarak nöbetleri olmaktadır. Bu da uzun çalışma saatlerini beraberinde getirir. Ayrıca bu lise türünü tercih eden öğrenciler genel olarak meslek derslerini gördükleri için diğer derslere ağırlık veremezler. Üniversitede farklı bir bölüm seçmek isteyenlerin ise Anadolu Liseleri ile aralarındaki ders açıklarını kapatmaları gerekiyor. Ayrıca son sınıfta öğrencinin üzerine birçok yük biniyor. Haftanın 3 günü staj yapan öğrencilerin bir de YKS sınavına hazırlanması, ayrıca okullarındaki sınavları da geçmesi gerekiyor. Bu nedenle öğrencileri son yılda yorucu bir hayat bekliyor. Ayrıca mesleki açıdan zorluklar da söz konusudur. En azından damar yolu açmak bile cesaret ister. Bu konuya ilgisi olmayan kişilerin ve fıtri olarak işe uygun olmayanların bu liseleri tercih etmeleri doğru değildir. Bu linke tıklayarak ameliyat parası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hangi Bölümler Tercih Edilebilir?

Ülkemizde geçmiş yıllarda herhangi bir Meslek Lisesi öğrencilerinin kendi alanları dışında bir bölümü seçmeleri mümkün değildi. Kat sayı uygulaması sayesinde, farklı bir bölüm seçmeleri durumunda puanları eksiliyordu. Ancak katsayı uygulaması kaldırılarak tüm liseler eşit hale getirildi. Bu tabi ki meslek liseliler için bulunmaz bir fırsattı. Çünkü farklı bölümleri tercih etmek daha kolay hale geliyordu. Sadece kendi bölümünüzü tercih ettiğinizde alacağınız ek puan, merkezi sınav puanınıza eklenmiyor. Yani Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri YKS sınavına girerek yeterli puanı almaları dahilinde 2 yıllık ya da 4 yıllık programları tercih edebiliyor. 2020 yılı Fen Liseleri giriş puanlarını incelediniz mi?

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse mezun durumda olan bir öğrenci sınavdan 350 puan almış olsun. Meslek lisesi mezunu olarak kendi alanı ile ilgili bir bölüm seçmiş olsun. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz tarih dikkate alınarak okul puanı eklenecek. Öğrenci için hesaplanan okul puanının 20 olduğunu varsayarsak bu öğrenci 370 puan ile kendi alanından herhangi bir bölüm seçebilir. Ancak sağlık sektörü dışında herhangi bir bölüm seçtiğinde katsayı uygulaması olmadığı için puanı kırılmaz. Ancak kendisine ek okul puanı da eklenmez. 350 puan ile tercih yapmak durumunda kalır.

tercih-edilecek-bölümler

Üniversite tercihlerini sağlık sektöründen kullanacakların seçebilecekleri birçok bölüm mevcuttur.

Üniversitede Tercih Edilebilecek Bölümler

 1. Acil Tıp Teknisyenliği
 2. Hemşirelik
 3. Sağlık
 4. Sağlık Memurluğu
 5. İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği
 6. Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 7. Sağlık Yönetimi
 8. Sağlık Kurumları Yöneticiliği
 9. Beslenme ve Diyetetik
 10. Tıp Sekreterliği
 11. Tıbbi Sekreterlik
 12. Hemşirelik
 13. Çevre Sağlığı
 14. Hemşirelik
 15. Ebelik
 16. Yaşlı Hizmetleri
 17. Ebelik
 18. Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
 19. Ebelik-Hemşirelik
 20. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
 21. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 22. Podoloji
 23. Perfüzyon Teknikleri
 24. Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 25. Odyometri
 26. Laborant ve Veteriner Sağlık
 27. Laboratuvar Teknolojisi
 28. İlk ve Acil Yardım
 29. Ağız ve Diş Sağlığı
 30. Ameliyathane Hizmetleri
 31. Anestezi
 32. Denizci Sağlığı
 33. Fizyoterapi
 34. İş Sağlığı ve Güvenliği
 35. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
 36. Elektronörofizyoloji
 37. Evde Hasta Bakımı
 38. İş ve Uğraşı Terapisi
 39. Biyomedikal Cihaz Teknolojileri
 40. Ortopedik Protez ve Ortez
 41. Nükleer Tıp Teknikleri
 42. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
 43. Diyaliz
 44. Otopsi Yardımcılığı’ dır.

Görüldüğü üzere sektörde bir çok alan ve dal bulunmaktadır. Bu bölümleri TYT ve YKS puanlarınız ile tercih edebilirsiniz. Özel okula gidenlerin devlet teşviği alabileceğini biliyor musunuz? Hemen teşvik başvurusu yapın! Bu fırsatı kaçırmayın!

2-yıllığa-geçiş

2 yıllığa geçiş hakkı kaldırılmıştır.

2 Yıllığa Geçiş

Ülkemizde eğitim sistemi sürekli değişiyor. Bu nedenle tercih konularında hata yapmamak adına gündemi yakından takip etmek veya rehber öğretmenlere danışmak gerekiyor. Sınava girmemek gibi teknik bir hata 1 yılınıza mal olabilir. Çünkü geçen yıldan itibaren sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır. Meslek Lisesi öğrencilerinin kendi alanları ile ilgili gidecekleri bölümlerde kendilerine sınava girmeden geçiş hakkı tanınıyordu. Bu sayede sınava girmeyen öğrencinin puanı da olmayacağından gitmek istediği 2 yıllık programları tercih edebiliyor ve eğitim hayatına devam edebiliyordu. Ayrıca geçiş sınavları ile bölümünü 4 yıla tamamlaması da mümkün oluyordu. Ancak kaldırılan bu uygulama neticesinde sağlık meslek mezunları ne yazık ki tercihlerini merkezi sınav puanlarına göre yapmaktadır.

Sağlık Meslek Liseleri gelecek vaat eden bir lise türüdür. Bu nedenle lise tercihlerini yapacak öğrencilerin bu liselere yönelmelerinde fayda var. Tabi mezun durumda olan öğrenciler için de sağlık sektörü elverişlidir. Geçiş hakları olmasa da kendilerine verilecek olan ek puanlar ile güzel bir üniversiteye yerleşebilirler. Bu bölümler biyoloji ve kimya ağırlıklı puan türlerinden öğrenci almaktadır. Yani tercih yaparken sayısal puanınızı dikkate almanız gerekiyor. Eğitim öğretim hayatınızda başarılar dileriz.

Yorumlar
 1. withsmn dedi ki:

  Yorumlardakilere kulak asmayın. Ben sağlık 12.sınıfım mezun oldum sayılır artık ve şunu da belirteyim ben sağlık istemeyerek lisesine gelmiş bir insanım. 9 ve 10.sınıfta normal dersler işlenirken arada bir kaç meslek dersi oluyor. 11 ve 12.sınıfta ise matematik din edebiyat gibi temel dersler veriliyor ve sağlık dersleri çoğalıyor, anatomi yenidoğan ilk ve acil yardım aseptik vb üstüne bir de uygulama yapıyorsunuz. Korkmayın, gerçekten eğlenceli ve ilginç oluyor. 12.sınıfa gelince stajdan korksanızda kendinizi çok iyi hissediyorsunuz; bir hemşire ne yapıyorsa neredeyse aynısını yapıyorsunuz. Pişman değilim hastalarla ilgilenmek çok ayrı bir olay, yorucu bir meslek ama hastalardan aldığınız dualar iltifatlar teşekkürler tüm yılınızı harika yapıyor. Son olarak, sağlık lisesini bahane edip baska liseye gidin iş yok şu bu yok diye saçmalayan arkadaşlar, dedigim gibi bunu bahane edip çalışamadik diyen insanlar:Dd Bunun kursu oluyor, evde boş saati oluyor, haftasonu oluyor. 12.sinif olunca da genellikle staj zaten görüldüğü için meslek derslerine başka hocayı sokabilirsiniz rica ve izinle coğrafya hocası kimya hocası. Meslek dersinin artık 12de bir anlamı kalmayınca okulda normal liselilerden daha boş ve bol vaktiniz oluyor:) çalışan okumasa da yapar okusada yapar

 2. Sonay dedi ki:

  Benim oğlum denizcilik lisesinde okuyor 9 sinifta sagliga geçebilirmi

 3. Kimse dedi ki:

  Kesinlikle okumayın sağlık meslek lisesini gidin Anadolu lisesi bitirin üniversite kazanma şansınız 10 kat daha fazla artar sağlık lisesi artık hiçbir olanak sunmuyor ne ders görebiliyorsunuz ne adam akıllı staj okul bitinceye iş imkanı falan yok hikaye onlar kpss ile çok az bir alım var oda hastane personelinden farkı yok ezilirsiniz kesinlikle kazansanız dahi

 4. Ali dedi ki:

  Hemşire olmak istiyorsanız normal liseye gidin çalışın kazanma şansınız artar. Eğer Sağlık Meslek Lisesi’ne gelirseniz 10-11-12.sınıfta meslek dersleriyle cebelleşirsiniz ve zordur bu dersler.(11.sınıfım) Meslek derslerinden kültür derslerine vaktiniz olmuyor ve üniversite sınavında şansınız ciddi oranda düşüyor…

 5. 8.sınıf öğrencisi saglık okumalımı dedi ki:

  Peki sağlık meslek lisesi kaç puan ile alıyor (dönem sonu)

 6. Leyla dedi ki:

  Benim kızım sağlık okuyor ama yardım istiyorum destek lazım gücüm yetmiyor lütfen yardım

 7. Tayfun dedi ki:

  Saflık meslek lisesi 9. Sınıftayım Anadolu lisesine geciş yapsammı daha iyi olur yoksa saglık meslekte kalmakmı daha avantajlı olur

  1. Sağlık dedi ki:

   bir şey sorucam bilgin varsa cevap yazarmısın ben 8. sınıfım ve sağlık mesleğe gidicem gibi gozukuyor ancak ben 10. sınıf oldugumda orda diyelim hemşire yardımcısı okudum unı de yuksek okula gectıgımde hemsırelık okuyabılır mıyım.

 8. sağlıkçı dedi ki:

  13 yıl önce sağlık meslek lisesi tıbbı sekreterlik mezunuyum. bu belirtilen bölümlerden okuyabilirmiyim

 9. Hatice dedi ki:

  Abi ne saçmalıyorsunuz yaa smlisesinden bu yıl mezun oldum. 3 bölüm var hemsire yard. Sbt ve ebe yard. Liseden sonra is olanağı filan da yok özellerde almıyor. Aklı olan sağlık meslge gitmez. Ben size burda bir dost olarak söylüyorum. Düz liseye gidin. Youtubeden hazırlanın daha iyi sağlık meslkte dünya bir ders var stajdada köle gibi çalışıyorsunuz. Tyt ayt de çalışamıyorsunuz(istisnalar olabilir) ama yani bence sağlık okumayın önü kapandı. Tek gordugum iş alımı istanbulda 1 kisi istiyorlar hemsire yardımcısı Baskada yok kendinizi harcamayın sağlığın önü kapandı. Bu kadar diyorum

 10. Bilgiler Güncel değil! dedi ki:

  Tabi

 11. sağlık meslek lisesi dedi ki:

  2019-2020 de sağlık meslekde acil tıp teknisyenliği bölümü kalkıcak diyorlar doğru mu ?

  1. sağlık lisesi dedi ki:

   öyle bir bölüm yok zaten.

   1. Ceyhun dedi ki:

    Var Paramedik ama şuan acil yardım olarak geçiyor

 12. sağlık dedi ki:

  sağlık lisesinden beyin cerrahlığı olabiliyor muyuz

 13. sağlık dedi ki:

  sağlık meslek lısesınden mezun olduktan sonra unı okumak ıstediğimizdemi ayt sınavına gırıyoruz

 14. sl dedi ki:

  sağlık lisesinde
  matematik kaç saat gösteriliyor

  1. Sağlık meslek lisesi dedi ki:

   2 saat gösteriliyor

   1. Sağlık meslek lisesi dedi ki:

    Yeni yönetmeliğe göre artık 4 saat ve temel matematik değil ileri matematik görüyoruz

    1. Mine dedi ki:

     Ben Kanada da teknik fizyoterapist olarak Collège den mezun olacağım acaba Türkiye de üniversite de devamını okuya bilmek için benim diplomamı kabul ederler mi

 15. sağlık lisesi dedi ki:

  sağlık lisesindekiler nasıl kpss ve tyt ye giriyor matematik kaç saat gösteriliyor

  1. saglık meslek lısesı dedi ki:

   valla sağlık okuyorum saunkı hedefım 2yıllık bi unıversıte 4yıllık okumak ıstıyorsan kesınlıkle anadolu lısesıne gıt dersler cok agır ayrıca matematık secmelı olarak var onuda telem olmadıgı ıcın anlamıyorsun

 16. Saglik liseden mezun olunca hmn is sahibi olunur mu dedi ki:

  Merhaba yil 2019 ve konya saglik lisesi sinavsiz ve liseden mezun oldugumuzda universteyide okumadan is sahibi oluna bilir mi yanitlarnasiz tsk ederim

  1. sağlık meslek lisesi dedi ki:

   Evet iş sahibi olabilirsin ama özel hastanelerde iş bulabilirsin

  2. Sağlık meslek lisesi dedi ki:

   Artık ortaöğretim kpss sınavına girdiğinde atanma şansı da verildi.
   Yani üniversiteyi okumasan bile atanırsan devlet memuru olacaksın. Atanamazsanda dert etme dünya kadar tıp merkezi hastane ve sağlık ocağı var. Bu meslekte boşta kalmazsın.

 17. sağlık meslek lises dedi ki:

  merhaba ben liseye geçecegim ve sağlık meslek istiyorum sağlık meslek ve adanolu lisesi her sağlık meslek lisesinde hangi bölümler vardır ama kesin olarak olan bölümler nelerdir yazarsanız memnun olurum.

  1. sağlık lisesi dedi ki:

   Hemşirelik,Sağlık bakım teknisyenliği,Hasta bakımı,yaşlı bakımı şuanlık bunlar var.

 18. sağlık dedi ki:

  11. sınıfa geçtim ve saglık lısesı okumak ıstıyorum gecıs yapabılıyor muyum yapabılırsem konu olarak cok gerıde kalır mıyım ?

  1. Burcu dedi ki:

   Artık geçemezsin 10.sınıfta alan seçimi oluyor o yüzden geçiş yapamazsın artık

 19. sağlık dedi ki:

  ben 8.sınıfım ve sağlık meslek okumak istiyorum ama kalpdoktoru olarak bazı kişiler doktor olunmuyor diyo bilenler varsa yanıtlayabilirmi lütfen acil

  1. cevap dedi ki:

   Olunuyor ben 11. sınıfım göz doktoruyum mesela müdür yardımcısı gelip herkese ne doktoru olmak istediğini soruyor sonra aynı olanları aynı sınıfa alıyorlar.

   1. saglık mslek lıses dedi ki:

    kardesım ınsanları kandırma ne doktorlugu ya hemsıre bıle olunmuyo hemsıre yardımcısı olunuyo onlarda kısacası amelelık yapıyolar alt degıstırme fılan

    1. Sağlık meslek lisesi dedi ki:

     Alt değiştirmeyi hemşire yardımcıları değil sbt arkadaşlar veya hasta bakıcılar yapıyor eğer hastanın durumu ağır ise hemşirelerle birlikle bakım uygulanıyor ne yazık ülkemde bu kadar cahil insanın olması bi meslek hakkında yorum yaparken bilen birine danış sonra yorumunu yap

  2. Sağlık Okunmaz dedi ki:

   Aklın Varsa Okuma Kardeşim benim son senem ders gördüğümüz yok adam akıllı Sana ilk okul matematiğiyle cevap vereyim Elmayla Armut toplanmaz ama gel görki M.E.B e hepsini herkesi aynı torbaya koyuyor :))

  3. cevap dedi ki:

   olunmaz tabi ama kpss puanına bağlı güzel puan alırsan olur ama lisede göreceğin 3 alan var hemşire yardımcısı ebe yardımcısı

 20. sağlık dedi ki:

  sağlık meslek lisesini tercih eden bir öğrenci doktor olma şansı kaçtır yani doktorluk okuyabilirler mi ?

  1. Sağlık meslek dedi ki:

   Okursun bölümünü kazanırsan yani ıssız kalmazzsin beni m bir sürü akrabam var okuyan