Sağlık Ocağından Randevu Alma (Aile Hekimi) 2023

Sağlık ocağına randevu almadan gidilir mi, MHRS aile hekimi randevu nasıl alınır, e-Devlet sağlık ocağı randevu alma adımları, wwww.mhrs.gov.tr randevu alma ve aile hekimi randevu alma numarası hakkında tüm bilgileri öğrenebilir, kolaylıkla işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Sağlık Ocağından Randevu Alma (Aile Hekimi) 2023

Sağlık ocağından nasıl randevu alınır, aile hekimi randevu sistemi başvurusu nasıl yapılır, randevu olmadan sağlık ocağına gidilir mi, 182 randevu ve MHRS randevu girişi adımları ile aile hekimin randevu alamıyorum ne yapmalıyım? gibi sağlık ocağından randevu almak konusunda merak edilen tüm merak edilen konuları detaylandırdık.

Ülkemizde her mahallede bulunan Aile Sağlığı Merkezleri yani aile hekimleri sayesinde hastanelerdeki yoğunluk bir nebze azaldı. Birçok alanda tedavi hizmeti verilen sağlık merkezlerinde zaman zaman yoğunluk yaşanıyor. Bu yoğunluktan etkilenmemek ve kalabalık kuyrukta beklememek için sağlık ocağından randevu alarak aile hekiminize muayene olmaya gidebilirsiniz.

Sağlık Ocağından Nasıl Randevu Alınır?

Mobil uygulama, Web ve Alo182 Randevu hattından istediğiniz hekime anında randevu alabilirsiniz.

ALO 182, www.hastanerandevu gov.tr internet adresi ve mobil cihazlara indirilebilen “Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması” üzerinden Sağlık Merkezinden kolayca randevu alınabilmektedir.

“Aile hekiminden randevu alamıyorum, ne yapmalıyım” diyenler için aile hekiminden randevu alma ve randevu iptali için kurulan sağlık kanalları aşağıdaki gibidir:

 • MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi)
 • ALO 182 MHRS Çağrı Merkezi
 • e-Devlet Sağlık Ocağı Randevu Sistemi

MHRS ve ALO 182 çağrı merkezi ile aile hekiminizden kolaylıkla randevu alabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden geçmiş randevularınızı ve tedavi adımlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Aile hekiminden randevu alamıyorum diyorsanız, MHRS’den, e-Devletten ve ALO 182’den aile hekimi randevu nasıl alınır? bakalım.

Aile Hekiminden Randevu Alma Nasıl Olur? MHRS Kayıt Sistem

Sağlık ocaklarında oluşan yoğunluğu azaltmak adına aile hekimlerinden de randevu alınması gerekmektedir. Diğer hastanelerdeki doktorlar için nasıl randevu alınıyorsa aile hekimleri için de aynı sistem getirilmiştir. Nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde randevusuz muayene olmak imkansızken daha küçük şehirlerde ve ilçelerde randevu almadan sağlık ocağına giderek aile hekimine muayene olmak mümkündür. Fakat sağlık merkezinin yoğunluk durumu bilinmediği için uzun süre sıra bekleme ihtimaline karşı randevu alınması önerilir.

Her kişi kendi adına ve adresine tanımlanan sağlık ocağına ve hekimine giderek tedavi olmak zorundadır. Doktorun izinde ya da saha görevinde olduğu durumlarda diğer hekimlere ya da sağlık merkezlerine giderek de muayene olabilirsiniz. Aile hekimleri belirlenen günlerde yeni doğan ve köy ziyaretleri yaptığı için sağlık merkezinde bulunmayabilir. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için diğer hekim ve merkezlerden de yararlanma fırsatı ile sağlık hizmetleri geliştirilmiştir.

Aile hekiminden randevu alabilmek için MHRS’yi kullanabilirsiniz. Sağlık ocağından online randevu nasıl alınır? araştırması yapan vatandaşlar için online hizmet kanalı Merkezi Hekim Randevu Sistemi bulunmaktadır. ;Aile hekiminden randevu almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

www.mhrs.gov.tr randevu alabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan MHRS randevu giriş menüsüne giriniz.
 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Şifrenizi hatırlamıyorsanız MHRS e-Devlet giriş seçeneğini de kullanarak sisteme erişim sağlayabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra ekranın sağ kısmında yeşil renkli kutucukta ”Aile Hekimi Randevusu Al” ibaresini göreceksiniz.
 • Hekimin randevu için boş olan gün ve saati sizlere sunulacaktır.
 • Kendinize uygun olan zaman dilimini seçin.
 • Randevu bilgileriniz ayrıntılı olarak ekranda açılacaktır.
 • Son kez kontrol ederek ”Randevuyu Kaydet” butonuna basın.

Tüm bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ettikten sonra MHRS randevu alma işleminiz başarılı bir şekilde kaydedilmiş olacaktır. Randevu gün ve saatiniz yaklaştığında SMS veya ALO 182 çağrı merkezi tarafından hatırlatma alacaksınız. Randevu günü nüfus cüzdanınızı mutlaka yanınıza alarak belirtilen zaman aralıklarında sağlık ocağında olmaya özen göstermelisiniz.

MHRS mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirerek, randevularınızı daha hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Mobil uygulama yardımı ile, aldığınız randevularınızın gününü ve saatini kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun veya aile hekiminizin o gün hastanede olup olmadığı bilgisine de ulaşabilir, oluşturmuş olduğunuz randevunuza gidemeyeceksiniz mobil uygulama üzerinden iptal edebilirsiniz.

ALO 182 İle Aile Hekiminden Randevu Alma Yöntemi 2023

Aile hekimi randevu alma telefon numarası olarak ALO 182 iletişim hattı kullanılmaktadır. Aile hekiminden randevu almanın ikinci kolay yolu ALO 182 çağrı merkezini arayarak yetkili kişilerin desteğiyle uygun randevuyu oluşturmaktır. MHRS çağrı merkezi hattını aradığınızda sadece T.C kimlik numaranız gerekecektir. İşte aile hekiminden randevu alabilmek için ALO 182 çağrı merkezine bağlanma adımları!

Aile hekimi randevu alma telefon üzerinden şu şekildedir:

 • Cep telefonunuzdan ya da sabit bir hattan 182 numarasını tuşlayarak arayın.
 • Bu esnada T.C kimlik numaranızı hazırlamanız gerekecektir.
 • Çağrı merkezi yetkilisi tarafından T.C kimlik numaranız istenecektir.
 • Kimlik numaranızı girdikten sonra yönlendirme ile hangi ilden ve ilçeden randevu alacağınızı bildirin.
 • Hangi hastaneden ve bölümden randevu almak istediğiniz sorulduğunda aile hekimi diyebilirsiniz.
 • Çağrı merkezi temsilciniz size boş olan randevu günlerini ve saatlerini sıralayacaktır.
 • Uygun olan zaman dilimini seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.
ALO 182 Randevu Merkezi

Hastane randevu alma numarası ile yakınınıza veya bir başka hasta adına randevu alabilirsiniz. Çağrı merkezi temsilciniz ile konuşurken yakınızın adına randevu aldığınızı belirtmelisiniz. Yakınınızın T.C. kimlik numarasını da biliyor olmanız gerekecektir. 182 MHRS çağrı merkezi sayesinde kendinize, yakınınıza tüm hastanelerden ve aile hekimlerinden hemen randevu alabilirsiniz.

Sigortasız vatandaşlar için Devlet hastanesi sigortasız muayene ücretleri 2023 yılında ne kadar oldu, devlet hastanelerinde muayene, tahlil, ameliyat ve yatış ücretleri ne kadar alınıyor? öğrenebilir, randevu almadan önce tedavi ücretlerinizi hesaplayabilirsiniz.

e-Devlet Sağlık Ocağı Randevu Alma Yöntemi

Aile hekiminden randevu almak için e-Devlet hizmetini de kullanabilirsiniz. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ile birlikte şifrenizi de yazarak giriş yapmalısınız. Ana sayfada yer alan arama butonuna MHRS yazdığınızda Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi açılacaktır. Uygulamaya git alanına tıkladığınızda MHRS sayfasına yönlendirileceksiniz.

Böylelikle e-Devlet hesabınız ile MHRS sistemine bağlanmış olacaksınız. Aşı, aile hekimi ve diğer devlet hastaneleri için randevularınızı bu şekilde oluşturabilirsiniz. e-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine, kimlik kartınız ile giderek şifrenizi ufak bir ücret bedeli ödeyerek belirleyebilirsiniz. Bu sayede e-Devlet sağlık ocağı randevu alma işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Hekimi Görüntülü Randevu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde, sağlık hizmetleri arasında yer alan ”Görüntülü Muayene” tekniği ile hastaneye ve aile hekimine yani Sağlık Ocağı’na gitmeden bulunduğunuz alanda doktorunuza muayene olabilirsiniz.

Daha riskli vatandaşların tercih ettiği görüntülü muayene için MHRS’den randevu almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Görüntülü muayene olma adımları aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak MHRS sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapın.
 • ”Aile Hekimi Randevusu Al” sayfasına tıklayın.
 • Açılan sayfada size ”Aile Hekimi Görüntülü Muayene” seçeneği sunulacak.
 • Riskli grupta yer alıyorsanız sistem tarafından otomatik olarak yönlendirileceksiniz.
 • Uygun olan gün ve saati seçerek ”Tamam” a basın.
 • Muayene gününüz ve saatiniz geldiğinde sistemde kayıtlı olan telefon numaranıza SMS ile bilgilendirme mesajı gelecektir.

Online görüşme için mikrofon özelliği olan cep telefonu, bilgisayar veya tablet olmalıdır. Hastaneye gittiğinizde fiziki muayenede sorduğu tüm soruları hekim size görüntülü olarak yöneltecektir. Doktor gerekli gördüğü durumda ilaç tedavi başlatabilir.

Sağlık Ocağına Randevu Olmadan Gidilir mi?

Sağlık ocağına randevu almadan da gidebilirsiniz fakat yaşanacak olası bir kalabalık durumunda saatlerce sıra bekleme, aynı gün içerisinde tedavi olamama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hastaneye veya sağlık ocağına gitmeden önce randevu alınması hem sizin hem de sağlık merkezlerinde yaşanacak olan yoğunluk için önem taşımaktadır.

Çeşitli sağlık sorunları nedeni ile devlet hastanelerinin yanında özel hastaneler de tedavi için tercih edilmektedir. Peki 2023 yılında Özel hastane muayene ücretleri ne kadar? hemen inceleyebilirsiniz.

Sağlık Ocağını Arayarak Randevu Alınır mı?

Sağlık ocağını arayarak da aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Fakat sağlık ocakları karışıklık olmasın diye kendi içinde numaralandırılmıştır. Örneğin; 1 No’lu Aile Hekimliği, 2 No’lu Aile Hekimliği, 3 No’lu Aile Hekimliği gibi. Bunun için bağlı bulunduğunuz sağlık ocağının kodunu ve iletişim numarasını bilmeniz gerekecektir. Eğer iletişim numarasını bilmiyorsanız internet üzerinden sağlık ocağınızı aratarak iletişim kanallarına ulaşabilirsiniz.

Örneğin: Arama butonuna ”Pendik 5 No’lu Aile Hekimliği iletişim numarası” yazarsanız sağlık merkezinin tüm iletişim adresleri çıkacaktır. Böylece sağlık ocağını arayarak da randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden hastane randevusu almak isterseniz MHRS ve e-Devlet hizmet kanallarını kullanabilirsiniz.

Hangi Sağlık Ocağına Bağlı Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi aile hekimine bağlı olduğunuzu e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Sağlık ocağınızı ve doktorunuzu öğrenmek için tarayıcınızdan www.turkiye.gov.tr adresine bağlanarak T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sorgulama bölümüne ”Aile Hekim Bilgisi Sorgulama” yazıp aile hekiminizi hemen öğrenerek tedavi olabilirsiniz.

Aile Hekimini Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Aile hekiminizden memnun değilseniz ve değiştirmek istiyorsanız, hekim seçme hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için ALO 182 MHRS çağrı merkezini arayarak talebinizi müşteri temsilcisine bildirmelisiniz. Ayrıca e-Devlet kapısı üzerinden aile hekimi değiştirebileceğiniz gibi e-Nabız üzerinden de aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Aile hekimi değiştirmek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Yazılı talep ile başvuru yapılarak aile hekimi değişikliği yapılabilir.
 • Kişiler seçmek istedikleri aile hekimine veya ilgili Toplum Sağlığı Merkezine ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne şahsen başvuru ile yaparak değişiklik talebinde bulunabilirler.
 • İlk kez e-Nabız kullanıcısı olacak kişiler ise e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden e-Nabız’a giriş yaparak profil ayarları üzerinden e-Nabız şifresi oluşturarak, veya kendi Aile Hekimlerine başvurarak e-Nabız için geçici şifre edinerek sistem üzerinden aile hekimlerini değiştirebilir.
 • e-Nabız uygulamasına e-Devlet üzerinden erişebilirsiniz.

Yaz tatili, seyahat veya başka bir sebep ile başka bir yerleşim yerinde sağlık hizmeti ihtiyacı olduğundan ”Misafir Hasta” tanımıyla o ildeki Aile Hekiminden sağlık hizmeti alınabilmesi mümkündür.

MHRS Aile Hekimi Randevu nasıl alınır?

MHRS sisteminden veya e-Devlet üzerinden e-Nabıza girerek Aile hekimine sekmesi üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Aile Hekiminden Sağlık Raporu Alınıyor mu?

Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan aile hekimleri, gerekli ve uygun gördüklerinde bakmakla yükümlü oldukları hastaları için sağlık raporu düzenleyebilirler. Aile hekiminin yetki ve tedavi alanı dışında kalan bir konuda rapor istenmesi durumunda farklı bir hastaneye sevk yapılabilir.

Aile Hekimi Yoksa Yerine Kim Bakar?

Sağlık ocağınızdaki aile hekiminiz izinli olduğunda veya sağlık merkezinde bulunmadığında, muayenenizi ve tedavinizi diğer aile hekimleri yapmaktadır. Sağlık hizmetinin aksamaması adına, diğer hekimlerin sorumluluğu altında olacaksınız. Fakat başka bir hekim yok ise, sağlık merkezinden başka bir hekim görevlendirilecektir.

Aile Hekimi Randevu Ücretli mi?

Hayır, aile hekiminden randevu almak tamamen ücretsizdir. Birinci basamakta yapılan tahliller, muayene, aşılama, enjeksiyon, pansuman ve film hizmetlerinin hepsi ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Ayrıca bu hizmetler için SGK istenmemektedir. Fakat, muayeneden sonra verilen reçetelerde yazan ilaçlar, sosyal güvence durumuna göre değişik şekillerde ücretlendirilmektedir.

Sağlık Ocağı Randevulu mu?

Sağlık ocağında oluşabilecek yoğunlukları önlemek amacı ile sağlık ocaklarına gitmeden önce randevu alınması gerekmektedir.

Sağlık Ocağı Randevu Nasıl Alınır?

Aile hekimi randevunuz MHRS web sitesi, uygulaması ve ALO 182’den alabilir ve randevu alabilirsiniz.

Sağlık Ocağı Misafir Hasta Bakar mı?

Sağlık ocaklarında bulunan aile hekimlerinden sigortalı ya da sigortasız hastalar faydalanabilmektedir. Hasta kişi ikametgah adresinden uzakta bir alanda hastalanmış veya kendisini kötü hissetmiş ise en yakınında yer alan sağlık ocağına giderek, muayene ve tedavi olabilirler. İl dışından gelen vatandaşlar da aynı şekilde bir sağlık sorunu yaşarsa, dilediği sağlık merkezine giderek, aile hekimine muayene olabilir. Misafir olarak gelen hasta vatandaşlar her zaman, hekimlerin sorumluluğu altındadır.

Farklı Aile Hekimine Gidilir mi?

Farklı aile hekimlerine gidildiğinde doktor hastaya bakmak istemediğinde bakmama hakkı vardır veya misafir hasta olarak bakabilir. Hastalar aile hekimlerinden memnun değil ise ilk 3 ay dolduktan sonra aile hekimlerini değiştirebilir.

Aile Hekimi Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?

Aile hekiminizi öğrenmek için e-Devlete giriş yaparak arama butonuna “Aile Hekimi Sorgulama” yazarak Aile hekim bilgisi öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.