Devlet Destekli

Sandık Paraları Ne Zaman Ödenecek? (Ziraat Bankası Sorgulama)

Sandık Paraları Ne Zaman Ödenecek? (Ziraat Bankası Sorgulama)

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 8 Ocak  tarih ve 2018/8 sayılı kararı neticesinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel seçimlerinde görevlilere verilecek ücretler belirlenmiştir. Başkan, üyeler ve siyasi parti temsilcilerinin gündelik ücretlerinin ne kadar olduğu merak ediliyor. İşte il ve ilçe seçim kurulları üyelerine ödenecek gündelik ücretleri sizler için araştırdık. Seçimlerde görev yapılan gün sayısına göre ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler ziraat bankasına yapılacak ancak internet üzerinden Ziraat Bankası sandık parası sorgulama imkanı mevcut değildir. Ziraat Bankasının bu yönde bir hizmeti şuan için bulunmamaktadır.

oy-pusulası

İşte oy pusulası…

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

iki çeşit sandık görevlisi vardır; bunlardan biri sandık kurulu üyeleri diğeri ise partilerin göstereceği üyelerdir. Sandık işlemlerini takip eden bu görevlilere müşahit adı verilmektedir. Bunun için öncelikle kimlerin sandık görevlisi olamayacağını sizlere sunmak istedik. Şayet bu kişilerden biriyseniz 24 Haziran seçimlerinde sandıklarda görev alamayacaksınız. İdari amirler, zabıta amir ve memurları, milletvekilleri, milletvekili adayları ve askeri ceza kanunu kapsamında 3.maddede yazılmış askeri personel müşahit olamaz. Sandık kurulu 1 başkan ve 4 üye olmak üzere en az 5 kişiden oluşmaktadır. Memur sandık kurulu üyeleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir. Fakat siyasi parti temsilcileri, siyasi partiler tarafından belirlenerek Yüksek Seçim Kurulu’na iletilir. Kural olarak sandık başkanı olabilmek için devlet memuru olmanız gerekmektedir.

Sandık Kurulu’na seçildiğiniz halde göreve gitmediğiniz taktirde 5 bin TL’den 25 TL’ye kadar ağır para cezası ile cezalandırılırsınız. Görevlerini sebepsiz olarak terk edenler ise 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Oy kullanmayı bilmeyenleri yönlendirirlerken ayrıca görev alanlarından uzaklaşmamaları için Yüksek Seçim Kurulu tarafından her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kurslar 2 hafta kala seçim bürolarında verilmektedir. Partilerin üyesi değilseniz il ve ilçe teşkilatlarına başvuru yapması gerekmekteydi. Fakat her başvuranın sandık kurulu üyesi olması mümkün değil. Seçim tamamen şahsi durumlara göre Yüksek Seçim Kuruluna aittir. Sandık görevlisi nasıl olunur isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Müşahitlerin Yasal Hakları

 1. Sayım masasının başında bulunabilir ve oy kullanan pusulaları görebilirler.
 2. Sayım sonrası sonuç tutanağının bir suretini alabilirler.
 3. Oy torbalarını teslim etmek için İlçe Seçim Kurullarına gidebilirler.
 4. Diğer görevlilerinin görevlerini yerine getirip getirmediklerini tespit edip aksi bir durumda şikayet hakkından faydalanabilirler.
 5. Şikayetlerinin reddi durumunda başvurdukları kurula itiraz hakları mevcuttur.
yüksek-seçim-kurulu

YSK gündelik ücretin yanı sıra tüm ihtiyaçlarınızı da karşılamaktadır.

İl ve İlçe Seçim Kurulları Ücretleri

 1. Başkanlar ve İl Seçim Kurulu Üyeleri 108 TL
 2. İlçe Seçim Kurulu Üyeleri 93 TL
 3. Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 104 TL
 4. Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 99 TL
 5. Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 93 TL
 6. Askı Yeri Görevlileri 88 TL
 7. Memurlar (Başka bir kurumun personeli olup görevlendirilenler) 88 TL
 8. Şoförler (Başka bir kurumun personeli olup görevlendirilenler) 88 TL
 9. Hizmetliler (Başka kurumun personeli olup görevlendirilenler) 88 TL olarak belirlemiştir.

Sandık Kurulu Ücretleri

 1. Başkanlar ve Bina Sorumluları için 102 TL
 2. Üyeler için 93 TL olarak belirlenmiştir.

24 Haziran seçimlerinde görev alacak kişilere verilmesi planlanan gündeliklerin kurs verilen sandık kurulu başkanına 3 adet, memurlara 2 adet, siyasi parti üyelerine ise 1 adet ödeme yapılacak. Eğer seçimde görev alacak sandık kurulu başkanlığı yapacak kişiler eğitim alırlarsa 306 TL yani 3 günlük ücret alacak. Sandık görevlileri 186 TL, bina sorumluları şayet eğitim alıyorsa 306 lira yani sandık kurulu başkanları gibi 3 adet gündelik alacak.

sandık-başkanı

Sandık başkanları 306 TL alacak.

Ücretler Ne Zaman Hesaplara Yatırılacak?

Normal şartlarda ücretler 1-2 ay içinde T.C. kimlik numarası üzerinden belirlenen bankalara yatırılıyordu. Fakat bu yıl ücretlerin yatırılmasının biraz zaman alacağı öngörülüyor. Çünkü 24 Haziran seçimlerinde ilk turda çoğunluk sağlanamazsa seçimlerde 2. tura gidilecek. Kuralara göre eğer ilk turda yapılan seçimde salt çoğunluk sağlanamazsa 2.tur seçimlerinin, ilk tur tarihini izleyen ikinci pazar günü yapılması öngörülür. İlk turda salt çoğunluk sağlanamazsa 8 Temmuz’da tekrar seçime gidilecek. Bu da demek oluyor ki müşahitler 8 Temmuzda’da görev yapmış olacak.  Geçen yıl ödemeler Akbank tarafından yapılmıştı ve sandık görevlisi ücreti 80 TL idi. Fakat şu anda edinilen bilgilere göre ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılacak. Elden ödeme yapılması ise mümkün değildir.

Ziraat Bankası Seçim Parası Sorgulama (Sandık Ücretleri) isimli haberimizi okuyabilir ve ödeme tarihleri hakkında güncel bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.