Devlet Destekli

Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek? 2019

Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek? 2019

31 Mart 2019 yerel seçimleri yaklaşıyor. Seçimlere az bir süre kala sandık görevlilerine ödenecek olan ücretler, hangi tarihte ve hangi banka kanalı ile ödeneceği merak ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda Ziraat Bankası’na yatırılacak olan ücretler ile ilgili bir sorgulama işlemi yapılmaktaydı. Sandık parası sorgulaması yapanlar ücretlerin ne zaman yatırılacağı ile ilgili tarih araştırması yapıyor. Sandık görevlisi ücretleri ne zaman yaracak, sandık görevlisi ücreti nereden alınacak gibi sorularınızın cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık başında görev alarak para kazanmak isteyen pek çok vatandaşımız var. Bunların başında şüphesiz memurlar geliyor. Sandıkta görev alacak olan vatandaşlarımızın bir takım işlemleri yapmaları gerekiyor. Sandıkta oy kullanacak olan seçmenlere yardımcı olmak için görevlendirilen bu sandık görevlileri, görevlerini ifa ettikten sonra Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmiş olan ücretleri alırlar. Müşahit nasıl olunur isimli içeriğimizden de konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gönüllü olarak bu işi yapmak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca taşımaları gereken bir takım şartlar olduğundan da söz etmek mümkündür. Sandık görevlisi olmak için internet üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı (sadece kanunda sayılan şahıslar dışında) sandık görevlisi olabilir. Sandık görevlisi olamayacaklar ise aşağıdaki gibidir;

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri
 • 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde, seçime girecek olan adaylar
 • Sivil memurlar da dahil olmak üzere Askeri Ceza Kanunu’ nda yer alna asker şahıslar
 • İdari amirler
 • Zabıta amir ve memurlarının yerel seçimlerde sandık kurullarında görev almaları kesinlikle yasaklanmıştır. Bu kişiler dışında kalan ve reşit olmak kaydı ile herkes sandık görevlisi olabilecektir.

Sandık kurulları 6 asil ve 6 yedek üyeden müteşekkildir. Şayet asil üyelerden herhangi biri mazeret sebebi ile görevini ifa edemezse, yerine yedek üye bakacaktır. Bu durumda gündelik yedek üyeye verilecektir.

Sandık Görevlisi Ücretleri 2019

2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde görev alanlara ödenecek olan yevmiye tutarları aşağıdaki gibidir;

► Yüksek Seçim Kurulu

 1. Başkan ve Üyeleri: 261 TL
 2. Siyasi parti temsilcileri ve Birinci Dereceden Yetkililer: 130 TL
 3. İkinci Dereceden Yetkililer : 126 TL
 4. Üçüncü Dereceden Yetkililer: 124 TL
 5. Dördüncü Dereceden Yetkililer: 121 TL
 6. Şoför, Hizmetli, Bekçi ve Diğerleri: 115 TL
 7. Farklı bir kurumda yer alıp da seçimler için görevlendirilen şoförler: 110 TL
 8. Farklı bir kurumda yer alıp da seçimler için görevlendirilen hizmetliler: 110 TL

► İl ve İlçe Seçim Kurulu

 1. Başkan ve İl Seçim Kurulu Üyeleri: 130 TL
 2. İlçe Seçim Kurulu Üyeleri: 115 TL
 3. Seçmen Kütük Bürolarının Müdürleri: 126 TL
 4. Seçmen Kütük Bürolarının Zabıt Katipleri: 121 TL
 5. Seçmen Kütük Bürolarının Hizmetlileri: 115 TL
 6. Askı yerlerinde görev alanlar: 110 TL
 7. Farklı bir kamu kurumunda personel olup seçim için görevlendirilen memurlar: 110 TL
 8. Farklı bir kamu kurumunda personel olup seçim için görevlendirilen şoförler: 110 TL
 9. Farklı bir kamu kurumunda personel olup seçim için görevlendirilen hizmetliler: 110 TL
seçim ücretleri ne zaman ödenecek 2019

seçim ücretleri ne zaman ödenecek 2019

► Sandık Kurulu

 1. Sandık Kurulu Başkanları: 124 TL
 2. Sandık Kurulu Üyeleri: 115 TL
 3. Bina Sorumluları: 124 TL olarak belirlenmiştir. Seçimlerde görev alacak kişiler belirli eğitimlerden geçecektir.

Sandık kurulu başkanlarına 3 günlük, siyasi parti üyelerine 1 günlük ve memurlara 2 günlük yevmiye verilecektir. Bu durumda;

Sandık kurulu başkanı : 124 * 3 = 372 TL

Memurlar: 115 * 2 = 230 TL günlük alacaktır. Tabi bu ücretler, görevli şahısların eğitimlere katılmaları dahilinde verilecektir.

Sandık Görevlisi Ücretleri Ne Zaman Yatacak?

Seçimlerde sandıklarda görev alanların ücretleri Yüksek Seçim Kurulları tarafından ödenmektedir. Seçimler yapıldıktan sonra ödeme takvimi ilan edilmektedir. Geçen yıl yapılan genel seçimler sonrası sandıklarda görev alanların ücretleri Ziraat Bankası tarafından yapılmıştı. Yüksek Seçim Kurulu ile Ziraat Bankası arasında yapılan sözleşmeye göre ilan edilen tarihlerde sandık görevlileri  T.C. kimlik numaraları ile banka ATM’lerinden ya da banka şubelerinden ödemelerini almıştı.

2019 yılında yapılacak olan seçimlere ilişkin ödeme takvimi henüz ilan edilmedi. Ancak seçimleri takip eden 2 ay içinde ödemelerin yapıldığı biliniyor. Bu da demek oluyor ki sandıklarda görev alanlar gündelik ücretlerini herhangi bir aksilik olmaması durumunda MAYIS – HAZİRAN ayları arasında alabilecek. 2019 sandık ücretleri isimli içeriğimizi incelediniz mi?

Sandık Görevlisi Ücreti Nereden Alınacak?

Sandık kurullarında başkan ya da üye olarak görev alanlara ödemeler Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılmaktadır. YSK tarafından ödeme yapılacak olan banka ile bir protokol imzalanmaktadır. İlçe Seçim Kurulları ödemeleri Ziraat Bankası şubelerine göndermektedir. Ödemeler elden yapılmıyor. İlan edilen tarihlerde YSK’ nın sözleşme imzaladığı banka tarafından sandık görevlilerine ödemeler yapılıyor.

Sandık Görevlisi Ücreti Nereden Alınacak?

Sandık Görevlisi Ücreti Nereden Alınacak?

Ödemeler 2 yıl evvel Akbank tarafından yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl ise Ziraat Bankası aracılığı ile yapıldı. Henüz kesin olmamakla birlikte 2019 yılında da bu ödemelerin Ziraat Bankası tarafından yapılacağı söyleniyor.

Sandık Parası Sorgulama

2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde sandıklarda görev alanlara ödenecek olan ücretler 71 sayılı karar ile belirlenmiştir. Bu anlamda sandık parası sorgulaması yapan pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. Hem boş günlerini değerlendirmek, hem de para kazanmak isteyen başta memurlar olmak üzere pek çok kişi var. Siyasi partiler aracılığı ile sandık görevlisi olmak isteyenler aşağıdaki linkler yardımı ile başvurularını yapabilirler;

Sandık Kurulu Başkan ve Üyeleri Nasıl Belirlenir?

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki kanunun 22 ve 23. maddelerinde sandık kurulu başkanı ve üyelerinin nasıl seçileceği belirlenmiştir. Başkan ve üyeler aşağıdaki usuller ile seçilmektedir;

Sandık Kurulu Başkan ve Üyeleri Nasıl Belirlenir?

Sandık Kurulu Başkan ve Üyeleri Nasıl Belirlenir?

Madde 22 : Sandık Kurulu Başkanının Seçimi

İlçelerde görev yapmakta olan kamu görevlilerini listeleri, ikametgah adresleri baz alınmakla birlikte il ve ilçelerde bulunan seçim kurullarına gönderilmektedir. İlçe seçim kurulu başkanı, isim çekme yöntemini kullanarak kişiler belirler. Görev yapmasına engel herhangi bir durumu olmayan kişiler sandık kurulu başkanı olarak atanırlar. Şayet belirlenen sandık kurulu başkanı görev yerine gelmediyse, kamu görevlilerince belirlenen şahıslar sandık başkanı olur. Ancak bu şahsın da olmaması durumunda sandığa başkanlık edecek olan kişi, en yaşlı üye olmaktadır.

Madde 23: Sandık Kurulu Üyelerinin Belirlenmesi

İlçe seçim kurulu başkanları, seçim yapılacak olan bölgede faaliyet gösteren siyasi partilere, yapılan son seçimlerde en çok oyu almış olan 5 adet partiye, belirlenen her sandık için bir asil ve bir yedek üye belirlemesini ve bu üyelerin isimlerini 5 gün içerisinde kendisine iletmesini ister. Şayet bu partiler tarafından isim belirlemede sıkıntı yaşanıyorsa isim belirleme işlemi diğer partiler tarafından yapılmaktadır.

Yine isim çekme usulü uygulanarak 5 adet asıl ve 5 adet de yedek üye belirlenmektedir. Üyeler belirlendikten sonra şayet sandık başında asil üye yer almıyorsa, yedek üye sandık başına geçerek görev yapacaktır.

Sandık Kurulunda Yer Alanların Görevleri

Sandık kurulunda yer alan üyelerin görevleri yalnızca seçime katılarak oy kullanacak olan vatandaşlara pusula vermekten ibaret değildir. Görevleri aşağıdaki gibidir;

Sandık Kurulunda Yer Alanların Görevleri

Sandık Kurulunda Yer Alanların Görevleri

 • Oy verenleri denetlemek ve sandık çevresinde seçimi ile ilgili düzenlemeleri yapmak
 • Kanun tarafından kendisine verilen görevleri yerine getirmek
 • Oy  verme konusunda şayet bir itiraz varsa bu itirazları karara bağlamak, ayrıca tutanak defterlerine imza atmak
 • İtirazlar neticesinde belirlenen kararları seçim kurullarına göndermek
 • Sandık yerinin belirlenmesi ve sandığın yer aldığı yere ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile çeşitli yer göstergeleri koymak
 • Kendisine teslim edilen pusulaların sayılarını bilmek, bunları saymak ve seçim sonuçlarını tutanağa geçmektir.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilen karar neticesinde sandık kurullarında yer alacak olan başkan ve üyelerin ücretleri belirlenmiştir. Ücretlerin hangi bankaya yatırılacağı ve ödeme tarihi henüz belirlenmemiştir. Konu ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir duyuru yapılması durumunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar
 1. ücretin Ödenmesi dedi ki:

  Teb Bankalarından Kimlik göstermek sureti ile paranızı alabilirsiniz.