Saray Tavuk Çiftliği Sektörü Son Dönemde Popüler


Saray Tavuk Çiftliği Sektörü Son Dönemde Popüler

Saray Tavuk Çiftliği Sektörü Son Dönemde Popüler

Saray cinsi tavuk yetiştiriciliğine başlayan birçok girişimci, yumurtalarını yurt dışına ithal ediyor ve paraya para demiyor. Günümüzde, organik, salma ve çeşitli kanatlı yetiştiriciliği projelerine bir yenisi eklendi. Eski Osmanlı saray tavuğu diye bilinen tavukların yumurtaları altın değerinde para ediyor. Saray tavuk çiftliği kuran ve yumurta yetiştiren bir girişimci yumurtalarını 6 ülkeye ihraç ediyor çok para kazanıyor. Saray tavuğunun yerli tavuklardan farkı ise, lohman, amrock ırkına göre bakılması daha zordur. Erkekleri yaklaşık 2,7 kilo, dişileri 2 kilo gelir. Sultan, Tavuk cinsleri arasında bodur tavuklar hariç en küçüğüdür.

Saray tavuk yumurtası daha pahalı

Ülkemizde organik tavuk çiftliği yumurtası maksimum 1 TL. civarında alıcı bulabiliyor iken, saray tavuğunun yumurtası 10 TL. ile 30 TL. arasında satılıyor. Evet, yanlış duymadınız. Bu yumurta adet başına 30 TL. fiyat ile satılıyor. Tabi satış için çiftçinin pazar bulması ve yurt dışına ticaret ile ilgili gerekli yasal mevzuatları yerine getirmesi gerekiyor. Tavuk cinsi görüntüsü ve fiyatı ile dikkat çekiyor.

saray-tavugu-yetistiriciligiTavuk fiyatları çok yüksek

Saray tavuğunun fiyatı, marketlerde satılan tavuk fiyatı ile aynı seviyede değil. Bu tavuğun fiyatı, 500 lira civarında. Bunun sebebi ise üretimin düşük olması nedeniyle arz talep ilişkisinden kaynaklanıyor. Bazı girişimciler 2018 yılı için saray tavuğu çiftliği kurmayı, küçük yatırımlarla büyük paralar kazanmayı amaçlıyorlar. Bu kapsamda tavuk çiftliği kredisine olan talepler artıyor. Devlet desteği ile Saray Tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenlere ise, TKDK tarafından tavuk çiftliği hibe kredisi destekleri sağlanıyor.

Kosgeb saray tavuk çiftliği hibe kredisi

Tarım ve Hayvancılık için çeşitli hibe ve teşvik kredileri veren KOSGEB ise kanatlı yetiştiriciliğinde C Nace kodları ile imalat alanında destek vermektedir. Aşağıda ki resimde destekler görüntülenmektedir.

tavuk-ciftligi-kredisi-2017

Burada görüldüğü üzere imalat alanı da KOSGEB C-10 ve alt maddeleri ile kümes hayvanları alanında hibe ve teşvikler vermektedir. KOSGEB 150 bin lira tavuk çiftliği hibesi ile çiftçinin yüzünü güldürmektedir. Tabi bu hibenin alınabilmesi için yukarıda ki resimde ki NACE kodlarında proje geliştirmek ve onay almak şarttır.

Saray tavuk çiftliği finansmanı

Ziraat bankası kanatlı sektörüne ve saray tavuk çiftliği kredisi vermektedir. Bunun için bankaya bizzat başvurmak gerektiği gibi, faiz oranları ve adede göre hesaplamalar banka tarafından yapılmaktadır. İster organik yumurta yetiştirin, isterseniz salma tavukçuluk yapın, süs tavuğu yetiştirin, ördek, kaz, hindi eti üretimi yapın, Devlet Ziraat Bankası aracılığı ile size mutlaka kredi verecektir. Siz yeter ki başvurmayı bilin ve yeter ki doğru şekilde talep edin.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinslerini incelediniz mi?Etiketler:

Saray Tavuk Çiftliği Sektörü Son Dönemde Popüler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. ordek yetistiriciliyi dedi ki:

    Slm ben tavuk ve ordek. Uretimi yapiyorum yeni nasladim suan 102 lik kulucka makinem var faha buyuk bir makine almak ve dahada buyutmek istiyorum bana destek verecek bir firma yada kesim isi yapan bir fabrika varmi…yardimci olmaniz mumkunmu acaba

  2. tavukçuluk dedi ki:

    mrb ben okadar baş vurdum hep dolan dırdılar devletin adıyla insannarı dolandırıyorlar

Sayfa başına git