Saray Tavuk Çiftliği Kâr Marjı ve Hesaplamalar

Saray tavuk çiftliği kurarak yetiştiricilik yapacaklar için detaylı bilgiler yazımızda.

Saray Tavuk Çiftliği Kâr Marjı ve Hesaplamalar

Saray tavuk çiftliği yaparak yetiştiriciliğine başlayan birçok girişimci, yumurtalarını yurt dışına ithal ediyor ve paraya para demiyor. Günümüzde, organik, salma ve çeşitli kanatlı yetiştiriciliği projelerine bir yenisi eklendi saray tavuk çiftliği. Eski Osmanlı saray tavuğu diye bilinen tavukların yumurtaları altın değerinde para ediyor. Saray tavuk çiftliği kuran ve yumurta yetiştiren bir girişimci yumurtalarını 6 ülkeye ihraç ediyor çok para kazanıyor. Saray tavuğunun yerli tavuklardan farkı ise, lohman, amrock ırkına göre bakılması daha zordurErkekleri yaklaşık 2,7 kilo, dişileri 2 kilo gelir. Sultan tavuğu tavuk cinsleri arasında bodur tavuklar hariç en küçüğüdür.

Saray Tavuk Yumurtası Daha Pahalı

Ülkemizde organik tavuk çiftliği yumurtası maksimum 1 TL. civarında alıcı bulabiliyor iken, saray tavuğunun yumurtası 10 TL. ile 30 TL. arasında satılıyor. Evet, yanlış duymadınız. Bu yumurta adet başına 30 TL. fiyat ile satılıyor. Tabi satış için çiftçinin pazar bulması ve yurt dışına ticaret ile ilgili gerekli yasal mevzuatları yerine getirmesi gerekiyor. Tavuk cinsi görüntüsü ve fiyatı ile dikkat çekiyor.

saray-tavugu-yetistiriciligi
Saray Tavuklarının Yumurtalarının Fiyatları Oldukça Pahalıdır.

Tavuk Fiyatları Çok Yüksek

Saray tavuğunun fiyatı, marketlerde satılan tavuk fiyatı ile aynı seviyede değil. Bu tavuğun fiyatı, 500 lira civarında. Bunun sebebi ise üretimin düşük olması nedeniyle arz talep ilişkisinden kaynaklanıyor. Bazı girişimciler saray tavuğu çiftliği kurmayı, küçük yatırımlarla büyük paralar kazanmayı amaçlıyorlar. Bu kapsamda tavuk çiftliği kredisine olan talepler artıyor. Devlet desteği ile Saray Tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenlere ise, TKDK tarafından tavuk çiftliği hibe kredisi destekleri sağlanıyor.

Kosgeb Saray Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi

Tarım ve Hayvancılık için çeşitli hibe ve teşvik kredileri veren KOSGEB ise kanatlı yetiştiriciliğinde C Nace kodları ile imalat alanında destek vermektedir. Aşağıda ki resimde destekler görüntülenmektedir.

tavuk-ciftligi-kredisi-2017
KOSGEB Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi

Burada görüldüğü üzere imalat alanı da KOSGEB C-10 ve alt maddeleri ile kümes hayvanları alanında hibe ve teşvikler vermektedir. KOSGEB 150 bin lira tavuk çiftliği hibesi ile çiftçinin yüzünü güldürmektedir. Tabi bu hibenin alınabilmesi için yukarıda ki resimde ki NACE kodlarında proje geliştirmek ve onay almak şarttır. İlk olarak Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmalı ve sertifika almalısınız. Bu sertifikaya sahip olmayanlar Kosgeb desteklerine başvuramazlar. Yaptıkları iş planlarını KOSGEB’ e sunarak onay alanlar, destekleme ödemeleri için taahhütnameyi imzalamalı ve destekleme ödemesi taleplerini kuruma iletmelidir.

Saray Tavuk Çiftliği Finansmanı

Ziraat bankası kanatlı sektörüne ve saray tavuk çiftliği kredisi vermektedir. Bunun için bankaya bizzat başvurmak gerektiği gibi, faiz oranları ve adede göre hesaplamalar banka tarafından yapılmaktadır. İster organik yumurta yetiştirin, isterseniz salma tavukçuluk yapın, süs tavuğu yetiştirin, ördek, kaz, hindi eti üretimi yapın, Devlet Ziraat Bankası aracılığı ile size mutlaka kredi verecektir. Siz yeter ki başvurmayı bilin ve yeter ki doğru şekilde talep edin.

Saray Tavuğu Tarihçesi

Osmanlı Saray Tavuğu olarak bilinen bu tavuklar aslında Avrupalıdır. Fakat Osmanlı Devleti zamanında padişahlar bu tavukları saraylarının bahçesinde bulundurmuş, sevip sahiplenmişler. Daha sonra bu tavuklar İngiltere’ ye götürüldükleri için isimleri sultan olarak kalmıştır. Tabi Osmanlılar bu tavukları 1850 yılında İngiltere’ ye hediye olarak göndermiştir. Diğer bir rivayete göre ise başlarında bulunan tüyler yüzünden isimlerinin Sultan olduğu düşünülmektedir. Saray tavuklarının sakin bir yapısı olduğu için kapalı ortamlara da rahatlıkla ayak uydurabilir.

Saray Tavuklarının Özellikleri

Başlarında ve ayaklarında bulunan tüyler uzundur. Mavi ve siyah renklerine de rastlanılması mümkün olan bu tavuklar genel olarak beyaz renge sahiptir. Tüylerinin uzun olması onlara bir gösteriş ve heybet katmıştır. Bu sebeple genel olarak süs tavuğu olarak kullanılırlar. Ayakları beş parmaktan oluşmaktadır. Normal tavuklarda 4 tırnak vardır. Kümes hayvanları kanatlı olduğu için uçabilirler bunu hepimiz biliriz. Ancak saray tavukları 2 metre yüksekliklere kadar uçma kabiliyetine sahiptir. Bu sebeple kanatlarını kesenlere sıkça rastlanılmaktadır. Bu hayvanların soğuk hava şartlarına dirençleri yok denecek kadar azdır. Bu sebeple soğuk havalarda ortam ısısına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tavuklar 2 kilogram olmaktadır. Horozların ağırlıkları ise genel olarak 2,5 kiloyu aşar. Amerika Birleşik Devletleri’ nde cüce ırklarına da rastlamak mümkündür.

V harfini andıran ibikleri uzun tüyleri yüzünden görünmez. Bu tavuk cinsi süs tavukları arasında en küçük boyuta sahip cins olarak bilinirler. Dişi olan saray tavuklarının yumurtaları beyaz ve çok küçüktür. Bu sebeple yumurta tavuğu olarak tercih edilmezler. Bitki çeşitliliğinin çok olduğu alanlarda salınarak da yetiştirilebilmektedir. Bu tavuk türleri kuluçka makineleri ile çoğaltılmaktadır. Bu tavuklar süs tavuğu olmalarına nispeten show amaçlı da kullanılmaktadır.

Satılık Saray Tavukları

Bu tavuk cinsine meraklıysanız, siz de uygun koşullar sağlamak dahilinde saray tavuğu alarak bakabilirsiniz. sahibinden.com’ da bulunan ilanları inceleyerek tavuk alabilirsiniz. Sultan tavukları piyasada 2 bin 500 TL’ ye satılmaktadır. Yumurta satışı yapılan internet sayfalarında da yumurtalarına rastlamak mümkündür. Yılda en fazla 70 adet yumurta yapabilirler.

Diğer Süs Tavukları

Yumurta ya da et satışı için değil de yalnızca görüntüsü itibari ile çok yüksek meblağlara satılan diğer süs tavuğu cinsleri;

 • Ayyam cemani,
 • Royal palm,
 • Brahma bantam,
 • Serama,
 • Rosecomb,
 • Show gril silkies,
 • Yokohama,
 • Zibrit,
 • Rhinelanders,
 • Sussex,
 • Japonez,
 • Brahma,
 • Maran,
 • Ligorin,
 • Dev wyondatte,
 • Dev cochin,
 • Barbu danvers,
 • Vorwerk,
 • Orpington,
 • Sablepoot,
 • Fizan,
 • Friesian,
 • Breakel.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!