Devlet Destekli

Devlet Araç Sigortası Teklifi Alma ve Hesaplatma Sistemi 2020

Devlet Araç Sigortası Teklifi Alma ve Hesaplatma Sistemi 2020

Devlet Araç Trafik Sigortası Teklif Alma SBM Sorgulama

SBM; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi anlamına gelmektedir. Devlet araç sigortalarında ki artışı ve düzensizliği dengelemek üzere, birçok sigorta firmasının araç sahiplerine aracısız olarak sigorta teklifi verme sistemini hizmete açtı. Artık sigortacılara ihtiyaç duymadan aracınızın zorunlu trafik sigortası bedelini öğrenebileceksiniz. Başlangıçta firmaların fiyatları yüksek görülse de, zamanla bu sistem sayesinde oluşan rekabetle, araç sahiplerinin düşük fiyata trafik sigortası yaptırabileceği tahmin ediliyor. Peki SBM trafik sorgulama işlemi nedir, Devlet destekli trafik sigortası sorgulama nasıl yapılır, şimdi bu konuyu inceleyelim.

sbm-trafik-sigortası-sorgulama

SBM’den sorgulama yapabilirsiniz.

SBM Trafik Sigortası Sorgulama ve Teklif Alma Nasıl Yapılır?

SBM adı verilen sistem, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından yürütülen bir sorgulama sistemidir. Bu sistem iki yıl önce faaliyete geçmiş olup, 2020 ve ilerleyen yıllarda da, daha da geliştirilmesi bekleniyor. Sistemden yararlanmak isteyen kişilerin, masa üstü veya internete bağlı bir mobil cihazdan sorgulama yapmaları gerekiyor. Bu sorgulama sonucunda kişinin üzerine kayıtlı bulunan ve plakasını girmiş olduğu aracına ait, firmalar tarafından verilmiş olan en ucuz sigorta teklifleri görüntüleniyor. Henüz sistemin yeni olmasından kaynaklı olarak, bazı araçlarda sorgulama sonucunda “bilgi bulunamadı” şeklinde mesajlarda görüntülenebiliyor. Sistemden sorgulama yapmak ise çok basit. Bu işlemi aşağıda maddeler halinde anlattık.

1. Sisteme giriş yapın

Öncelikle aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde https://www.sbm.org.tr/ adresine giriş yapıyoruz. (Resme Tıklayarak Giriş yapabilirsiniz.) Dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise, bu pencerede sadece ve sadece T.C. Kimlik Numaranız ve Araç plakası sorulmaktadır. Lütfen yanlış sitelere girip, sizden kredi kartı bilgileriniz ve benzeri soruları soran formları doldurmayınız.

devlet-trafik-sigortasi-sorgulama-sbm

SBM SİGORTA SORGULAMA 1. ADIM

2. Trafik sigortası teklifi alma bölümüne geçin

2. Adımda ana sayfadan ücretsiz trafik sigortası teklifi alma bölümüne geçmelisiniz. Bu sayfadan Devlet destekli trafik sigortası alma menüsüne yönlendirildiğiniz gibi, Sigorta ve bilgi sistemi ana sayfasına ve link verilmiş iken, sistemin uygulamaları olan, mobil kaza tutanağı, SBMobil uygulaması ve Sigortam360 isimli Araç, hasar, detay tutanak sorgulama işlemlerine de ulaşılabilmektedir.

devlet-trafik-sigortasi-sorgulama-sbm-2017

SBM SİGORTA SORGULAMA 2. ADIM

3. SBM teklif alma formu doldurma işlemi

Sistemden teklif alabilmeniz için, bu sayfadan sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Bunun için formda yazılı bulunan tüm haneleri doldurmalısınız. Aşağıda ki resimde sigorta teklif formunun doldurulmuş örneğini görebilirsiniz. Formun tüm hanelerini eksiksiz olarak doldurmanız, size ait bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu ekrandan aşağıda resimde gösterilen ve maddeler halinde yazılan sorgulardan başka bilgi istenmemektedir. Bu sebeple ucuz sigorta için kredi kartı bilgilerinizi girin vb. uyarı ve içerikler bulunan web sitelerini kullanmayınız.

ucuz-trafik-sigortasi-sorgulama-2016

SBM SİGORTA SORGULAMA 3. ADIM

  1. Sekmede bulunan kimlik tipi hanesine; Tc.Kimlik
  2. Kimlik No hanesine; Seçtiğiniz kimliğe ait numara
  3. Plaka bölümünün ilk sekmesine il kodu (ÖRNEK 06)
  4. Plaka bölümünün ikinci sekmesine ise araç plakasının il kodundan sonraki bilgileri Örnek:AA111 A1111 vb.
  5. Güvenlik kodu doğrulama ekranı; sarı ve kırmızı renkli ekranda bulunan harf ve rakamdan oluşan karakterler
  6. Bilgilendirme formu onay kutusu: Sorgulama yapabilmek için bu kutusu seçmek zorundasınız.

Sorgulama işlemi yaklaşık olarak 3 dakikadan 9 dakikaya kadar sürebiliyor. Sorgulama sonucu aşağıdaki resimde görüleceği gibi sonuçlar belirleniyor. Sorgulama sonucunda sol sütunda Sigorta şirketinin ismi, sırası ile Prim bedeli ve açıklama yer almaktadır. Prim bölümünde yer alan tutar, size sunulan trafik sigortası miktarıdır.

ucuz-trafik-sigortasi-sorgulama

SBM TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA SONUCU

Aynı sistem, android işletim sistemine sahip cep telefonlarında yapılabildiği gibi, ios kullananlar içinde mümkün kılındı. İlerleyen dönemde sistemin daha da geliştirilerek, kasko ve benzeri sorgularında bu sistemden yapılabilmesi amaçlanıyor. Bazı yorumcular, sorgulama sisteminde, firmaların isimlerini öne çıkarabilmek için, fiyatlarda zorunlu bir düşüş yapılacağını savunuyorlar. Aşağıda ki resimde cep telefonundan Devlet araç trafik sigortası teklif alma SBM sorgulama işlemi görüntülenmektedir.

ucuz-trafik-sigortasi-sorgulama-2016

Zorunlu araç sigorta teklifi veren firmaların, kullanıcılara sundukları rakamlar arasında bazen çok yüksek miktarda farklılıklar olabiliyor. Uzmanlar bu durumun, araçların yaşına, motor gücüne, tipine, kasko bedelinegöre değişiklik gösterebileceği gibi, aracın daha önce kaza yapıp yapmadığının önemli bir etken olduğunu vurguluyor. Yine araç sahibinin aynı sigorta şirketinden daha önce ki yıllara ait hasarsızlık indirimi olup olmamasında, teklif bedelinin belirlenmesinde bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor. Yine bazı sigorta firmalarının ve şirketlerinin ise, zorunlu araç sigortası piyasasında ki rekabet ve düşük fiyat talebi nedeniyle, bu sektörde hizmet vermek yerine, kasko veya gayrimenkul sigortacılığına geçiş yapmak istemelerinden kaynaklandığı değerlendiriliyor.

Bu sistemin SBM Trafik Sigortası Sorgulama ve Teklif Alma işleminin yaygınlaşması sonrasında ileri ki tarihlerde artık, sigortacılara ihtiyaç duyulmaksızın internet üzerinden en uygun sigorta ve ucuz trafik sigortası sorgulama işlemi yapılabilecek ve en kısa sürede araçlara sigorta işlemi yapılabiliyor. Sigortacılara daha fazla ödemeden önce Devlet’in SBM sistemi ile sorgulama ve teklif alma işlemi yaptıktan sonra başvurmanızda yarar görülmektedir.

Yorumlar
  1. Sigorta dedi ki:

    Çok Güzel Bir uygulama bundan yeni haberim oldu sitenize ulaştım çok memnun kaldım teşekkürler. (rica ederiz efendim saygılar)