Devlet Destekli

Ziraat Bankası 2019 Seçim Sandık Parası Sorgulama

Ziraat Bankası 2019 Seçim Sandık Parası Sorgulama

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine sayılı günler kaldı. Vatandaşlarımız seçim parası ne zaman yatacak, sandık görevlisi ücreti nereden alınacak gibi soruların cevaplarını merak ediyor. 2019 yılı yerel seçimlerinde görev alacak olanlar ücretleri merak ederken beklenen haber YSK’ dan geldi. Sandık başkanları, üyeler ve müşahitlere ödenecek olan tutarlar belli oldu. Ziraat Bankası seçim parası sorgulaması yapan vatandaşlarımız için en güncel bilgilere içeriğimizde yer verdik.

Seçim Parası Ne Zaman Yatacak?

Yerel seçimlere sayılı günler kala, görev dağılımları da yapılıyor. Sandıkta görev alacak olan vatandaşlarımıza verilecek olan ücretler de Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlendi. Geçtiğimiz yıl ödemeler Ziraat Bankası kanalı ile yapılmıştı. 2019 yılında bu tutarlara da zam yapıldı. Seçim paraları seçimleri takip eden 2. ve 3. aylarda yapılmaktadır. Ancak henüz ilan edilen bir tarih bulunmamaktadır. Seçimlerde görev alan sandık kurulu başkanları ve üyelerine ödemeleri YSK tarafından protokol imzalanan banka tarafından yapılmaktadır. Müşahit ve sandık görevlilerine elden ödeme yapılmamaktadır.

Seçim Parası Ne Zaman Yatacak?

Seçim Parası Ne Zaman Yatacak?

Her seçim döneminde merak edilen konulardan birisi ücretlerin ne zaman yatırılacağı oluyor. Sandık kurulu başkanlarının memurlardan oluşması gerekiyor ve bu memurların başında öğretmenler geliyor. Verilen ücretler her ne kadar cüz’ i miktarlar olsa da, görev alan kişilere verilen bir yevmiye ya da harçlık niteliği taşıdığından söz etmek mümkündür. Bu yıl da yapılacak olan seçimlerde parti ve kamu görevlileri yer alacaktır. Kanun tarafından öngörülen ücret ise kendilerine yine YSK tarafından ilan edilen bir tarihte ödenecektir. 

Sandık Görevlisi Ücreti Nereden Alınacak?

Sandık görevlileri için belirlenen ücretler, YSK tarafından protokol imzalanan bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Bu ücretler seçimlerden sonra ilan edilecek olan tarihlerde sandık görevlilerin T.C. kimlik numaraları dikkate alınarak bankalara gönderilmektedir. Bankalar ödeme günü belirlendiğinde T.C. kimlik numaraları ile birlikte şubelere gelen kişilere bu ödemeleri yaparlar. Bu ödeme tutarları görevlere göre değişiklik gösterdiği gibi eğitim süreleri de dikkate alınarak ödenmektedir. Eğitime katılanlar 2 ya da 3 günlük yevmiye alırlar.

İki yıl evvel sandık görevlilerine ücretleri Akbank tarafından, geçtiğimiz yıl ise Ziraat Bankası tarafından yapılmıştı.  2019 yılında ise henüz ödemenin yapılacağı banka ilan edilmemiştir. Ancak Ziraat Bankası tarafından ödeme yapılması ihtimaller arasında yer almaktadır. Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek? isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Seçim Sandık Parası Sorgulama

Sandık kurulunda yer almak için öncelikle gerekli yerlere müracaat etmeniz gerekiyor. Seçim günü hangi sandıkta görevliyseniz o sandıkta sabah erken saatlerde hazır bulunmalısınız. Sandık kurullarında yer alan kişilerin pek çok görevi vardır. Oy pusulaları kendilerine zimmetli olduğundan dolayı, oy kullanma süresi dolduğunda ve sayım işlemi tamamlandığında ilçe seçim kuruluna eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Pusulalar oy kullanacak olan vatandaşların sayısına göre gönderilmektedir.

Ziraat Bankası Seçim Sandık Parası Sorgulama

Ziraat Bankası Seçim Sandık Parası Sorgulama

Sandık kurulunda yer alan başkan ve üyeler görevlerini icra ettikten sonra kendilerine gündelik ödenmektedir. Oy kullanmak bir vatandaşlık görevi olduğu için, bu işe maddi anlamda bakmamak gerekiyor. Kendilerine verilecek olan ücretler eğitim sürelerine göre ve eğitimlere katılıp katılmama gibi durumlara göre değişiklik gösteriyor. Ödemeler ise aynı gün değil, seçimi takip eden 2 ve 3. aylarda yapılıyor. Ödeme günü YSK tarafından ilan ediliyor.

Sandık kurullarında yer alan görevlilerin ödemeleri genel olarak Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ancak 2019 yılı için durum netlik kazanmamıştır. Yüksek Seçim Kurulu hangi banka ile protokol imzalarsa ödemeler o banka tarafından yapılacaktır. Ödemeyi almak için ise sadece T.C. kimlik kartınız ile banka şubelerine gitmeniz gerekiyor. 2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar? isimli içeriğimizi incelediniz mi?

2019 Sandık Görevlisi Ücretleri

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yayınlanan 71 sayılı karar ile sandık görevlilerine ödenecek olan ücretler belirlenmiştir.

seçim ücretleri ne zaman ödenecek 2019

seçim ücretleri ne zaman ödenecek 2019

Sandık başkanı 124 TL, memur üye 115 TL, parti görevlisi 115 TL ücret alacaktır. Ancak verilecek olan eğitimlere katılma sürelerine göre ücretler değişiklik gösterecektir. Sandık başkanı 3 gün eğitim alması durumunda 372 TL, memur üye 2 gün eğitim alması durumunda 230 TL ücret alacaktır. Şayet eğitimlere katılmazlarsa ücretler 1 gün üzerinden ödenecektir.

Yüksek Seçim Kurulu Başkan ve üyeleri 261 TL, siyasi parti temsilcileri ve birinci dereceden sorumlular 130 TL, ikinci dereceden sorumlular 126 TL, üçüncü dereceden sorumlular 124 TL, şoför, hizmetli bekçi ve diğer personeller 115 TL, şoförler 110 TL, hizmetliler ise 110 TL ücret alacaktır.

Bina sorumluları 124 TL ücret alırken, il ve ilçe seçim kurulu üyeleri 115 TL, seçmen kütük bürosu müdürleri 126 TL, seçmen kütük bürosu zabıt katipleri 121 TL, seçmen kütük bürosu hizmetlileri 115 TL, askı yeri görevlileri 110 TL, memurlar, şoförler, hizmetliler 110 TL ücret alacaktır. Eğitimlere katılmaları durumunda sandık kurulu başkanına 3 adet, sandık kurulundaki memur üyelere 2 adet ve parti görevlilerine 1 adet gündelik ödenmektedir.

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık görevlisi olmak için internet üzerinden başvuru yapılabilir. Yüksek Seçim Kurulu’ nun resmi internet sitesindeki formu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Partiler tarafından da sandık görevlisi belirlenebilmektedir. Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi üyelerini sandık görevlisi olarak görevlendirebilmektedir. Şayet bir partiye üye iseniz, parti binasına giderek sandık görevlisi olma talebinizi iletebilirsiniz. Ancak aşağıdaki kişiler kanunlarımıza sandık kurulunda yer alamayacaktır;

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

  • Zabıta amirleri, zabıta memurları ve idari amirler
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri ve seçimlere katılacak olan adaylar
  • Sivil memurlar da dahil olmak üzere askeri personel, 31 Mart 2019′ da yapılacak yerel seçimlerde sandık kurulunda başkan ve üye sıfatı ile yer alamayacaktır.

Sandık kurulları 1 başkan ve 5 üyeden oluşmaktadır. Ayrıca yedek üyeler de belirlenmektedir. Sandık kurulunda yer alan başkan ve üyelerin mazeretsiz olarak görev yerlerine gelmemesi ya da görev yerlerini terketmeleri durumunda para cezası veya hapis cezası ile cezalandırılabilir. Mazeret bildirilmesi durumunda ise yerine yedek üyeler bakacaktır ve sandık görevlisi ücreti yedek üyeye verilecektir.

Yerel seçimlerde elbette ki köy ve mahalle muhtarlarını da seçeceğiz. 2019 muhtar maaşlarını, muhtar ve azaların görevlerini, devlet tarafından kendilerine sağlanan avantajları inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sandık görevlilerine yapılacak ödemeler için ücretler belirlendi. Ayrıca YSK resmi internet sitesinden hangi sandıkta oy kullanacağınızı ve hangi sandıkta görev aldığınızı da kolayca öğrenebilirsiniz. Yurt içi seçmen sorgulaması yapmak için tıklayınız.

Oy kullanmak bir vatandaşlık görevidir, sandık görevlilerini ve oy kullanacak olan vatandaşları sandıklara davet ediyoruz.

Yorumlar
  1. Seçim parasi dedi ki:

    Seçim paraları ne zaman yatacak konusunda bilgisi olan varmı