Devlet Destekli

Seçimlerden Sonra Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Seçimlerden Sonra Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Düğün sezonunun başlaması ile emlak satışları hız kesmeden devam ediyor. İnsanlar konut kredisi çekerek kira öder gibi ev sahibi olmak istiyor. Ülkemizdeki erken seçim kararı dolar piyasasını hareketlendirmişti. Bu nedenle Merkez Bankası farklı önlemler almaya başlamıştı. Bankalar ise konut kredileri için düşük faiz politikaları ile kredi vermeye devam etmekte. Şu an için faiz oranları normal seviyede ilerlerken uzmanlar tarafından doların seçim sonrası ne seviyede olacağı tartışılmaktaydı. Bu tartışmaya yeni bir konu daha eklendi. O da konut kredisi faizlerinin akıbeti oldu. Şayet dolar yükselmeye devam ederse faizler de dövizden etkilenecektir. Ekonomi Koordinasyon Kurulu sürekli olarak toplantı yapmaktadır. Akıllara gelen soru ise, kredi faiz oranlarının önümüzdeki süreçte nasıl etkileneceği. Öncelikle şu an için faizler ne durumda, bunu inceleyelim.

Konut kredisi

Konut kredisi

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. Kredi çekeceğiniz bankaya ait başvuru formu
 2. Nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopisi
 3. Gelir belgeniz
 4. Serbest meslek erbabı iseniz bağlı bulunduğunuz kuruluştan alacağınız üyelik belgenizin fotokopisi
 5. Satın almak istediğiniz konutun tapu fotokopisi
 6. Banka şubesi tarafından herhangi ek bir belge talep edilebilir.

Konut Kredisi Faizleri Ne Durumda?

Bankalar belirli aralıklarda ve belirli dönemlerde uygun faiz oranları ile konut kredisi vermektedir. Ziraat Bankası bu günün evini yarına bırakma sloganı ile başlattığı kampanyada 120 vade seçeneği ile konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi vermektedir. Şu an için Ziraat Bankası‘nın konut kredisi için müşterilerine sunduğu faiz oranı %0,98’dir. Faiz oranları düşmeye başladı. Halkbank ise  1.000.000 TL’ye varan tutarlarda müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. 500 bin’e kadar olan kredilerde 120 ay vade seçeneği ile %0,98 faiz oranı ile kredi veren Halkbankası’nda tutar yükseldikçe faiz oranı da artmaktadır. 500 bin ile 1.000.000 arası tutarlarda faiz oranı %1,19 olurken 1.000.000 TL ve üstü fiyatlarda %1,27 faiz oranı uygulanmaktadır. Vakıfbank’ta farklı vade seçeneklerin ve %0,98 faiz oranı ile konut kredisi sunmaktadır. Devlet bankaları faiz oranları diğer bankalardan daha düşüktür.

konut-kredisi

Devlet bankaları %0,98 faiz oranı ile konut kredisi vermektedir.

 • Türkiye İş Bankası %1,85 faiz oranı ile konut kredisi sunmaktadır.
 • TEB’in konut kredisi faiz oranı %1.61 dir.
 • Akbank’ın %1,77
 • Garanti’nin ise %1,80
 • Yapı Kredi %1,80
 • İNG Bank %1,65
 • Alternatif Bank’ın ise % 1,85 ‘dir. Bu şartlara göre Garanti Bankasından 100 bin TL kredi çeken biri 48 ay vadeli olarak 138 bin TL geri öder. Yapı krediden 100 bin TL kredi çeken biri 120 ay vade ile 196 bin TL ödeme yapacaktır. Görüldüğü gibi faiz oranları devlet bankaları dışındaki bankalarda oldukça yüksektir. TEB’in faiz oranı neredeyse %2 seviyelerindedir.


Ulusal ekonominin ana sektörlerinde üretim yapan üreticiler ile tüketicileri kapsayan reel sektörlerde Kredi Garanti Fonu (KGF) kredi vermeye başlamıştı. Bu krediler de devam etmektedir. Konut kredilerinin düşmesi piyasa dengesine ve enflasyon ile faiz ilişkisine bağlıdır. Türkiye’de konuta talep hemen hemen her dönemde aynı. Çünkü insanlar en iyi yatırım aracını hala gayrimenkul olarak görüyor. Oturma amaçlı olmasının yanı sıra kira getirisi açısından da her zaman konut talebi olmaktadır. Konut talebinin ve satışının arttığı dönemlerde ise geçen yıllarda faiz oranları %1 küsürlerden %0,9’lara kadar gerilemişti. Şayet böyle bir durum olursa faiz oranları daha da gerileyebilir.

ziraat-bankası-faiz-hesaplayıcı

Bankaların internet sayfalarında hesaplama araçları olmaktadır. Sizde konut kredisi almak istiyorsanız tutar, vade seçerek bankanın size sunduğu faiz oranı ile birlikte ödeyeceğiniz tutarın ne olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Seçimlerden Nasıl Etkilenir?

Erken seçimlere sayılı günler kala vatandaşlarımız ekonomiyi yakından takip ediyor. Çünkü dövizin artması ile piyasamız alt üst oldu. Altın fiyatları bile el yakıyor. Fakat konut talebi de buna rağmen azalma yaşanmıyor. Çünkü barınma ihtiyacı her zaman için geçerlidir. İnsanlar kira parası ödemek yerine banka kredileri ile kira öder gibi ev sahibi olmak istiyor. Bu nedenle faiz oranlarını yakından takip ediyorlar. Düğün sezonunun da açılması ile insanlar birikimlerinin bir kısmı ile peşinat yatırarak kalanı için de konut kredisi çekerek ev almak istiyor. Şayet seçimden sonra dolar yükselirse faiz oranlarında da ciddi artışlar olabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Alternatif Bank’ın galasında açıklama yapan Bakan Zeybekci ilerleyen dönemlerde faiz oranlarının daha da düşeceği ve yatırımcıların yüzünü güldürecek seviyeye ulaşacağını bildirdi.

24 Haziran seçimlerinde hükumetin kurulması demek vatandaşlar açısından istikrarın devam edeceği manasını taşıyor. İstikrarın devam etmesi ile de fiyatların normal seviyelerde seyredeceğini düşünüyorlar. Şayet 24 Haziran’da ilk turda seçim sonucunda hükumet kurma işlemi sağlanamaz ve seçimler 2.tur olan 8 Temmuz tarihine ertelenirse bu iki haftalık sürede fiyatların normal seviyede ilerleyeceğini ve durağan bir dönem olacağını söylemeliyiz. 8 Temmuz’dan sonra hükumet kurulduğu taktirde şayet borsa yükselmez ve döviz fiyatları üst seviyelere çekilmezse kredi faizleri de yükselmez. %0,9’lu oranlarda ilerle kaydetmeye devam eder.

Şayet dolar hızla ilerlemeye devam eder ve 5 seviyelerine ulaşırsa ev alma hayali kuranların hayallerini biraz daha ertelemelerinde ve faiz oranlarının düşmesini beklemelerinde yarar var. Bu nedenle konut kredisi ile ev almak istiyorsanız ya şu zamanı iyi değerlendirin. Özellikle devlet bankalarından kredi çekebilirsiniz.Ya da seçimden sonraki gidişata göre plan yapacağım diyorsanız da faiz oranlarını ve BİST’i takip etmeye devam edin. En düşük faizli konut kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca 2019 yılında başlatılan bir kampanya ile birlikte anlaşmalı olunan inşaat firmalarından yapılacak olan konut alımlarında %0,98 faiz uygulanacaktır.

2019 yılında konut almak isteyenlere sitemiz üzerinden bir müjdeli haber vereceğiz. Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından düşük faizli olarak konut kredisi verilecektir. Anlaşmalı inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında geçerli olacak olan faiz oranı yüzde 0,98 olacaktır. Kredi üst limitleri 500 bin TL’ dir. Alınacak olan konut için çekilecek olan kredi üst limiti ise ekspertiz değerinin yüzde 80′ i olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.