Devlet Destekli

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır? 2020 Güncel

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır? 2020 Güncel

SGK Cenaze Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır?

Bağkur SSK ve Emekli Sandığı olarak SGK kurumu olarak 5510 Sayılı kanun gereği tek çatı altında birleşmesinden sonra vefat eden vatandaşlarımız sosyal güvenlik kapsamında ise kendi hak sahiplerine müstahaklık durumuna göre ölüm aylığı sağlanmaktadır. Hak sahiplerinin cenazeyi kaldırmaları nedeniyle kendilerine cenaze yardımı yapılmaktadır.

Eğer cenazeyi hak sahibi değilde üçüncü şahıslar kardeşi veya yakınlarının kaldırması durumunda cenaze giderlerinin faturasını  ibraz etmek suretiyle müracaatları üzerine onlara da cenaze parası ödenmektedir. Hak sahibi olan eşi ya da çocukları ölüm aylığı bağlanmışsa aylığın bağlanmasına müteakip bilgisayar ortamında yapılan aylık bağlama işlemi ile birlikte cenaze yardımı ödeme talimatı da birlikte gönderildiği için herhangi bir şarta herhangi bir talebe ve faturanın ibraz edilmesine gerek kalmadan doğrudan cenaze yardımlarını ödemektedir.

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır?

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar?

SGK cenaze yardımı parası sosyal güvenlik kapsamındaki kişinin vefatının ardından müracaat edilmesi ile birlikte müstahaklık durumuna göre ilk olarak eşe, yoksa çocuklarına, yoksa anne babasına, veya üçüncü şahıs olarak fatura ibraz etmek şartıyla kardeşlerine ve yakınlarına ödenmektedir.

Ölüm yardımı karşılıksız olarak yapılan yardımdır. Ölüm yardımı SGK tarafından, ölüm sonrasında geride kalan hak sahiplerine  594  lira ‘cenaze ödeneği’ adı altında ödeme yapıyor. Vefat eden kişinin sigortalı olma şartı ile verilen cenaze ödeneği şartının yanında SGK ölüm tarihinde çalışmayan biri için bile 360 gün prim ödenmişse bu ödenek veriyor.

Cenaze ödeneği vefat eden kişinin ardında kalan kişilerin cenaze masraflarının karşılanması için hak sahiplerine ödenen ve cenaze sırasında kalanların masraflarla uğraşılmaması için ödenen paradır. Birçok kişi tarafından bilinen cenaze ödeneğinden yararlanmak için ilk şart ölen kişinin sigortalı olması ve 360 gün prim yatırılmış olması şartıdır. Ölüm ve cenaze işlemlerini yapan hak sahipleri ölen kişinin sigortasından yararlanarak SGK’ya başvuruda bulunup cenaze ödeneğini alabiliyor. Hak sahiplerinden ilk olarak eşe, yoksa çocuklarına yoksa anne ve babasına ödenen cenaze ödeneği için hiç şart koşul fatura ibraz edilmesine gerek kalmadan ödenek hak sahibine veriliyor. Ölen sigortalı kişinin yakınları cenazeyi kaldırmışsa da bu durumda cenaze masraflarının faturası ile SGK’ya başvuruda bulunarak yakınları ve kardeşi cenaze ödeneğini alabiliyor. Sigortasız çalışan kişinin ölümü halinde geride kalanlara cenaze ödeneği ödenmesi mümkün değildir.

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle ölen kişinin cenaze ödeneğinin çıkması için 360 gün şartı aranmadan bir gün bile çalışmışlığı olsa cenaze ödeneği yakınlarına ödeniyor. 

Aynı şekilde SGK’dan emekli bir kişinin vefat etmesi halinde cenazeyi kaldıran eşi, çocuğu annesi babası kardeşi ve yakınları yani müstahaklık durumuna göre hak sahiplerine ve kalanlara cenaze ödeneği ödenir. Bu gibi durumlarda ölen kişinin önceki prim ödeme şartına bakılmadan ödenek hak sahiplerine yapılır.

Dolayısıyla emekli aylığı alan bir kişinin ölümü halinde geride kalanlara cenaze ödeneği ödenir.

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar?

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar?

Başvuru Nasıl Yapılır?

Ölüm yardımı yani SGK tarafından sigortalı ölen kişinin hak sahiplerine yapılacak olan cenaze ödeneğinin başvurusu kişinin ölüm tarihinin belirtildiği ve dilekçe ile SGK il Müdürlüklerine ve SGK merkezlerine başvuru yapılarak ödenek alınabilir. Eğer ölen sigortalının cenaze ödeneğinden yararlanması için ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ölüm belgesinin SGK’ya verilmesi gerekir.

Cenaze Ödeneği Kimlere Veriliyor?

Cenaze ödeneği ölen sigortalının yakınlarına müstehaklık durumlarına göre belirlenen sıraya göre öncelik olarak eşe verilir. Eşi yoksa Sigortalının ölümü sonrası cenaze ödeneği sigortalının çocuklarına, o da yoksa anne babasına, ya da kardeşlerine akrabalarına ödeme yapılır. Bu kişilere de yapılamazsa ödeme masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

Cenaze parası ; ölüm tarihinden itibaren başvuru yapılması durumunda 5 yıl içinde alınması gerekir. 5 yıl süre içinde alınmayan ve süre aşımına uğrayan cenaze ödenekleri hak sahiplerine ödenmez. Bu nedenle cenaze ödeneğini almayı unutanlar, başvuru yapmayanlar, bu durumdan habersiz kişiler başvurularını SGK‘ya yaparak beş yıl içerisinde dilekçeyle müracaat ederek ödeneği alabilirler.

Cenaze yardımı ; sigortalı olan ve işinden çıkan ama son 360 gün sigorta primini yatıran kişilerin işsiz olsalar bile cenaze ödeneği alınabilir. 360 gün uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiş ise ölen kişi ölüm tarihinde çalışmıyor olsa bile  kişi ölüm tarihinde çalışmasa, 360 gün prim ödemişse SGK’dan cenaze ödeneği alınması mümkündür.


Yorumlar
 1. Sıdıka Dilaver Eryılmaz dedi ki:

  Eşi çalışmayan emekli devlet memuru eşinin vefatından sinra cenaze yardımı alabilir mi?

 2. Ugur dedi ki:

  Halamın Eşi vefat etti emekli ölüm parası halam nasıl alabilir

 3. Kartal dedi ki:

  En az 2 ay suruyor parayi vermeleri

 4. Hamdiye dedi ki:

  Babam 1 nisanda öldü ben ölüm parası için 2 nisanda basvurdum ne zaman elime gecer

 5. hikmet dedi ki:

  annem 27 mart vefat etti olum parasını nasıl alabılırım