geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır? (GÜNCEL)

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır? (GÜNCEL)
A+
A-

SGK kurumu tarafından tek çatı halinde tüm Türk vatandaşlarının ilgili kanunlar gereği tek çatı altında toplandığı Genel Sağlık Sigortası kapsamına girebilmek için yapılması gerekli olan Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortası olmayanlara, ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayanların yaptırması zorunlu olan gelir testi başvurusu nasıl yapılır? Gelir testi başvurusunda istenen belgeler nelerdir?  SGK gelir testi başvurusu nereye yapılır?  Detaylar haberimizde..

Gelir Testi Nedir?

Genel sağlık sigortası olmayanların bu imkanlardan yararlanabilmesi için gelir testi yaptırması gerekiyor. Sigortalı olarak bir işte çalışmayan ve dolayısıyla sigortası ödenmeyen Türk vatandaşlarının mutlaka Genel Sağlık Sigortası sistemine tabi olması gereklidir. Bunun için mutlaka sigortası olmayan ve herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, geliri bulunmayan her vatandaş Genel Sağlık Sigortası sistemine dahil olabilmesi için gelir testi yaptırma zorunluluğu vardır.

gelir-testi
Genel Sağlık Sigortası Başvurusu

Gelir Testi Başvurusu

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanılan her Türk vatandaşının zorunlu olarak yaptırması gerekli olan Genel sağlık sigortası sistemine dahil olmak için yapılması gerekli olan gelir testi için başvurular kişinin yaşadığı ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından alınmaktadır. Gelir testi SGK kurumu tarafından yapılsa da başvurular SGK dan alınmaz. İlçe kaymakamlıklarına giderek gelir testi başvurusu yapanlar verilen formu doldurup, altına doğru olduğu ile ilgili beyan ve taahhütte bulunup imzalayarak görevliye teslim ederler. Gelir testi kişinin yaşadığı hanedeki kişi sayısının toplam gelirinin kişi başına düşen gelirine göre asgari ücret baz alınarak hesaplanır.

Genel sağlık sigortası primleri ne kadar öğrenmek için tıklayınız.

Başvuru yapan kişinin gelir durumlarına göre bu formlar değerlendirilir ve SGK tarafından tescil işlemi yapılarak ödenecek olan prim tutarı belirlenir. Genel Sağlık sigortası primleri hesaplanan ve prim mükellefi bu kişiler primlerini kaymakamlıklara değil Sosyal Güvenlik Kurum’larına öderler.

Gelir Testi Başvurusunda İstenen Belgeler

Genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyenler yaptırmak zorunda oldukları gelir testi başvurusu için yukarıda da anlattığımız gibi  bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıklarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Buradan gelir testi başvurusu yapılarak istenen belgelerin ibraz edilmesi ile test için başvuru alınmış olur. Muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, 2 adet vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile birlikte kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına götürüp teslim ederek gelir durumunuza göre yapılacak gelir testi sonucuna göre ödeyeceğiniz prim miktarını öğrenebilirsiniz.

gss
Posta yolu ile kişilere bilgilendirme yapılmaktadır.

GSS Uygulamasının Amacı Nedir?

Genel  sağlık sigortası uygulaması ne zaman başlamıştı. Uygulama ile ne amaçlanıyor, GSS yükümlülere  ne gibi haklar getiriyor isterseniz GSS hakkında bilgi vermeye devam edelim.

GSS uygulaması 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren, çalışmayan aylık veya gelir almayan veya bunların bakmakla yükümlü durumunda olmayan vatandaşlarımız Genel Sağlık sigortalısı olarak SGK tarafından tescil edilmektedir. SGK kurumunun Genel  sağlık sigortası uygulamasındaki amacı; sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ile primleri kendileri veya  devlet tarafından ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktır.

Kurum olarak kanunun yürürlüğe girdiği andan itibaren sosyal güvencesi olmayan vatandaşları tescil edip, GSS sigortalısı olarak tescil edilen vatandaşların tescil edildikleri tarihten itibaren 1 ay içinde, ikametgahlarının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yapmalarına müteakip, gelirleri asgari ücretin 3’te birinden düşük çıkarsa primleri devlet tarafından ödeniyor gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkarsa prim hesaplaması yapılarak hangi prim ödemesine tabi olursa o prim tutarlarını ödemekle mükellef olmaktadırlar.

GSS Primi 2021 Yılı

Kişinin geliri asgari ücretin 3’te birinden az yani 941 TL’ den az çıkarsa bu vatandaşlarımızın primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor ve sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Aylık gelirleri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arası olan vatandaşlarımız 107,32 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Gelir testinde asgari ücret baz alınarak prim hesaplaması yapılmaktadır. GSS primlerini kimin ne kadar ödeyeceği tespit edilen gelire göre belirlenmektedir. Asgari ücretin 3′ te birinden az ve yüksek olan vatandaşlarımız için GSS prim hesaplama yaparak borç bilgisine ulaşabilir.

Peki herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar Genel sağlık sigortası nasıl dahil ediliyor? Bu durumdaki vatandaşların durumları SGK’ ya online olarak düştüğü için online olarak durumu düşen vatandaşların durumları tescil ediliyor ve tescil ettikten sonra vatandaşlara Genel Sağlık Sigortalısı oldunuz diye bilgilendirme mektubu gönderilerek kişilerin durumları bu şekilde belirlenmektedir.

e-Devlet üzerinden genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Selda dedi ki:

  Bende eşimden ayriyim 6 çocuğum var çalışmıyorum kiraciyim devletinin verdiği yardımlarla geçiniyoruz

  (5/5)
 2. Banay dedi ki:

  Ben yeni emekli oldum 5 gün oldu bana ssk dan 2017 ye ait gss borcumun olduğu yazılı bir kağıt geldi ilçe sgk ya gittim borç gözükmüyor e devletten de baktım borç yok şimdi ben ne yapmalıyım .sgk dan gelen kağıtta en kısa sürede ödemem gerektiği son sene içersinde 30 gün çalışmışlığım varsa 10 gün 90 gün çalışmışlığım varsa ilave bir 10 gün daha sağlıktan yaralanabileceğimi aksi halde sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağım yazılı .ve 2017 gss borcum kağıttada yazılı 0 tl gözüküyor.

 3. figen dedi ki:

  2012 de gelir testi yaptirdim dusuk cikti. babamdan 600tl yetim ayligi aliyorum oglum ve ben iki kisiyiz asgari ucretin altinda yasiyorum 27 yasinda issiz ogluma gss borcu cikiyor gelir testi dusuk cikmis ne diye borc cikiyor bir evim var oturuyorum bir de yetim ayligim var oglum issiz sikayet ediyorum ilgilenen yok

 4. Can direkli dedi ki:

  Yeşil kartlı olmak isyiyorum bi yerde çalışmıyorum yardımcı olurmusunuz

 5. Müzeyyen dedi ki:

  Hiçbir şekilde sağlıktan yararlanamıyorum yardımcı olur musunuz Lütfen

 6. Müzeyyen dedi ki:

  Yeşil kartım vardı iptal oldu yeşil kartlı olmak istiyorum Henüz olamıyorum hiçbir sağlık Güvencem yok Ayrıyetten bir de borcum çıktı borcumu da ödeyemiyorum Yardımcı olursanız çok sevinirim

 7. Güngör dedi ki:

  Gelir testi yaptırmak istiyorum

 8. TUNCAY dedi ki:

  DESTEK almak istiyorum sagliktan yararlanmıyorum

 9. TUNCAY dedi ki:

  Gelir testi yapmak istiyorum