Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? 2023 Maaş ve İş İmkanları

Siber güvenlik uzmanı olmak için hangi bölüme gidilir, sektörde siber güvenlik için nereden başlamalı ve Türkiye’ de siber güvenlik uzmanı hangi üniversitelerde var, Siber Güvenlik uzmanı Kursu nerede ve sertifikası nasıl alınır, Siber Güvenlik Uzmanı maaş 2023 yılında ne kadar oldu? Siber Güvenlik Uzmanı iş ilanları başvuruları başladı, vb. gibi konuları bulabileceğiniz içeriğimize göz atarak tüm detayları bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? 2023 Maaş ve İş İmkanları

Geleceğin en kazançlı meslekleri olmaya aday bu sektörde bilişim alanında kariyer yapmak isteyen pek çok kişi alan olarak siber güvenlik alanını seçmektedir. Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur, siber güvenlik uzmanının bilmesi gerekenlere hakim olduktan sonra doğru meslek seçimi yapmak önemlidir. Bu kapsamda Siber Güvenlik Uzmanı Olma Süreci hakkında bilmeniz gerekenleri detaylandırdık.

Siber Güvenlik Uzmanlık Başvuruları Nereye Yapılır?

Siber güvenlik uzmanı olmak isteyen Adaylar, başvurularını e-Devlet aracılığıyla isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr linki üzerinden gerçekleştirmelidir. Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Olmak İçin Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanlığı için başta bilgisayar olmak üzere, yazılım mühendisliği, matematik, veri analizi, bilgisayar teknolojileri gibi konularda eğitim alınmalıdır.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak için Üniversite Şart mı?

Siber Güvenlik Uzmanı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. (Bu bölümlere ek olarak 2 yıllık bilgisayar veya benzeri bölümlerden mezun olan kişiler de siber güvenlik olma hakkına sahiptir.)

Siber Güvenlik Uzmanlığı Olma Süreci Nasıl İşler?

Son dönemde dijital altyapının yaygınlaşmasıyla birlikte devlet, kamu kurumları ve birçok sektörde siber saldırılar, siber suçlar, fidye yazılımları, siber ​​saldırıları hakkında çok sayıda haber yayıldı. Büyük kuruluşlardan bireysel kullanıcılara kadar hemen hemen herkes bu saldırıların kurbanı olabilir. Yine, bu saldırılar sadece bilgisayarları ve sunucuları hedef almıyor.

iPhone veya Android cep telefonlarından internete bağlanan her cihaz artık bu saldırıların hedefi oluyor. Bu saldırıları önlemek için siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç son yıllarda artmıştır.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Artan ihtiyacı karşılamak amacıyla üniversitelerin lisansüstü bölümlerinde siber güvenlik uzmanlık bölümleri açılmakta ve bu boşluk kapatılmaktadır. Genellikle orta ve büyük ölçekli şirketlerde iş bulma fırsatı bulan siber güvenlik uzmanları, şirketin dijital varlıklarını korumakla görevlendirilir.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak için Nereden Başlanmalı?

Her meslekte olduğu gibi siber güvenlik uzmanlığında da kariyer basamaklarını yukarı taşıma ihtiyacı vardır. Siber güvenlik uzmanı olmak için Linux dağıtımına hakim olmak, bir veya birden fazla programlama dilini bilmek ve ağ yapılarını bilmek gerekir. Sunduğunuz çalışmalar sahip olduğunuz bilgilerle doğru orantılı olarak farklılık gösterdiğinden geliriniz de değişebilir.

Siber güvenlik uzmanları, diğer birçok bilgisayar kullanıcısının aksine, Windows ve Mac işletim sistemleri yerine Linux dağıtımlarını tercih ediyor. Siber güvenlik dünyasındaki en popüler Linux dağıtımı, bilgisayar korsanlığı araçlarıyla tanınan Kali Linux’tur. Siber güvenlik profesyonelleri için özel olarak geliştirilen bu işletim sistemi, bu mesleği icra edenler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siber güvenlik uzmanlığının çok daha yaygın bir meslek haline geldiği günümüzde, İngilizce’nin yanı sıra Türkçe kaynaklara da ulaşmak mümkün. Udemy kursları ile başarılı eğitmenler tarafından verilen kursları satın alarak ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca çeşitli sertifika programlarına katılarak başarılı olursanız aldığınız sertifikalar sayesinde istihdam olanaklarınızı arttırabilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kamu ve özel sektörde siber güvenlik uzmanı pozisyonuna başlamak için üniversitelerin, önlisans veya lisansüstü bölümlerinin sertifika programlarına gidebilir veya özel kurumlarda eğitim alıp bu kursları başarıyla tamamlayarak siber güvenlik uzmanı olabilirsiniz.

Öncelikle bazı temel yazılımları bilmeniz gerekir, aksi takdirde öğrenmeniz gerekir. Gerekli yazılım bilgileri için Html, php, java, css, mysql gibi programlama dillerini sıralayabiliriz. Bu temel ve gerekli yazılım, internetin arka odalarındaki kilitli çekmeceleri ve siber dünyanın gizli yaratımlarını temsil eder. Bu tür yazılımları bilmiyorsanız bu işi yapamazsınız. Bir bakıma, bu programlama dillerini bilmek, romancı olmadan önce okumayı öğrenmek gibidir. Bunun dışında matematiksel zekanız en üst seviyede olmalıdır. Çünkü çalışmanız tamamen kodlar, sayılar ve bazı istatistikler üzerine olacak.

Son olarak, bir kursa kaydolmanız ve ihtiyacınız olan sertifikayı almanız gerekir. İnternette siber güvenlik uzmanlığı kursları sunan birçok yer bulabilirsiniz. Bu kurslar genellikle minimum 1 haftada maksimum 2 veya 3 haftada tamamlanır. Haftalar sonra ve süreç tamamlandığında, başarılı olursanız sertifikanızı alacak ve potansiyel bir siber güvenlik uzmanı olarak kariyerinize başlamak için ilk adımı atmış olacaksınız.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

Ağ ve bilgisayar güvenliğinden sorumlu siber güvenlik uzmanı günümüzün yükselen mesleklerinden biridir. Siber saldırı yerine savunma için çalışan siber güvenlik profesyonellerinin bol fırsatları ve iyi maaşları var. Bu nedenle siber güvenlik konusunda nasıl uzman olunur sorusu araştırılan konulardan biridir.

Siber güvenlik olabilmek için üniversitelerin lisansüstü bölümlerinde siber ve bilgi güvenliği açan bölümlere gitmek gerekmektedir. Bu mesleği seçmek için üniversite okumak gerekiyor. Bu bölümlere ve üniversitelere gitmeden siber güvenlik uzmanı olmak mümkün değil.

Siber Güvenlik Uzmanı Nerede Çalışır?

Siber güvenlik uzmanları; görev yaptığı ve hizmet verdiği kurumun elektronik bilgi sisteminin güvenliğini ve korunmasını sağlayan görevlilerdir. Kamu veya özel kurumlarda çalışabilen bilgisayar teknolojilerinin ve siber ağların gelişmesi nedeniyle bu sektörde kalifiye elemana büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

Siber Güvenlik Uzmanı Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

İlk iyi şey uzman olmaktır. Siber güvenlik profesyonellerinin hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır. Bunun dışında, gerekli bilgileri ve altyapıyı kötü niyetli siber casuslardan tamamen korumak, nereden bakarsanız bakın eğlenceli ve güven verici bir iştir. Dezavantajı ise teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve saldıran karanlık güçlerin her seferinde farklı ve daha güçlü tekniklerle çeşitli altyapılara saldırmasıdır.

Siber Güvenlik Uzmanı İş İmkanları 2023 Güncel

Ülkemizde ve dünyada hacker olarak bilinen hack operasyonlarını etik ilkeler çerçevesinde gerçekleştiren kişilere siber güvenlik uzmanı denir. Açık pozisyonları araştırıp markaya zarar vermeden yöneticilere raporlayan kişiler aslında mesleğin karanlık yönlerinden kurtulmuş olurlar. Bu iyi niyetli kişiler, marka eksikliklerini dile getirdikleri için çeşitli ödüllerle ödüllendiriliyor. Bu ödüller bazen çok para, bazen de bir iş fırsatıdır.

BTK Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları 2023 Net Rakamlar

BTK siber güvenlik uzmanları maaşları ortalama 48.300 TL‘dir. Siber güvenlik ortalama maaşları ise 22.940 TL ile 60.960 TL arasındadır.

Türkiye’de çalışan siber güvenlik uzmanı maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Elbette bu miktar, deneyiminize ve bulunduğunuz yere göre değişecektir. Siber güvenlik uzmanı maaşı minimum 5.700 TL maksimum 26.200 TL’dir. Bu maaşlar da çalıştıkları şirketlere göre değişmektedir.

ÜnvanıALT SINIR MAAŞIORTALAMA MAAŞIYÜKSEK MAAŞI
Kıdemli Bilgi Güvenliği Uzman38.640 TL48.300 TL75.560 TL
Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı 22.940 TL28.680 TL60.960 TL
Bilgi Güvenliği Uzman Yardımcısı11.400 TL13.860 TL17.140 TL
Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları

Siber güvenlik uzmanları, tek bir yerde tam zamanlı çalışmanın yanı sıra marka güvenlik açıklarını öğrenerek ek gelir elde edebilir. İstihdam imkanları siber güvenlik uzmanları için de yeterlidir, istihdam imkanlarınız üniversite derecenize, tecrübe ve bilgi birikiminize göre değişiklik gösterebilir.

Siber Güvenlik için Üniversite Şart mıdır?

Siber güvenlik uzmanı olmak için diploma şartı aranmaz. Birçok yer bu departman adına sertifika veriyor. Bu sertifika ile firmalarda uzmanlaşabilirsiniz. Sertifikalı olmak, sektörde 1-0 önde olduğunuz anlamına gelir. Yani siber güvenlik için üniversite şartı yok. Kendinizi geliştirirseniz siber güvenlik uzmanı olabilir ve kariyer sahibi olabilirsiniz. Ama bu bölüm için yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversite görebilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanı Hangi Üniversitede var?

Siber Güvenlik Uzmanı olmak için hangi liseye gidileceği konusunda bir araştırma yapılıyor. Ancak siber güvenlik uzmanı olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim almak gerekmektedir. Siber güvenlik uzmanı olabilmek için üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Siber güvenlik uzmanı olmayı düşünen adayların ilgili mesleğe yönelik eğitim alabilecekleri üniversiteler aşağıdaki gibidir.

Siber güvenlik alanında en başarılı üniversiteler şu şekildedir:

 • Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi
 • Georgia Teknoloji Enstitüsü
 • Maryland-College Park Üniversitesi
 • Rochester Teknoloji Enstitüsi
 • Pittsburgh Üniversitesi
 • Teksas A&M Üniversitesi-Kolej İstasyonu
 • Washington-Seattle Üniversitesi
 • Kaliforniya-Davis Üniversitesi
 • George Mason Üniversitesi
 • Virginia Tech
 • Purdue Üniversitesi

Siber Güvenlik Yüksek Lisans Bölümü Kaç Yıllıktır?

Tezli ve tezsiz seçenekleri olan bir bölüm olmakla birlikte tezli yüksek lisans programı 4 yarıyıldan oluşmaktadır. Tezsiz program 3 yarıyıldır.

Siber güvenlik yüksek lisans bölümleri aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayar mühendisliği.
 • Elektronik mühendisliği.
 • Matematik mühendisliği.
 • Yazılım mühendisliği ve türevleri.
 • Matematik veya bilgisayar ilgili bir mühendislik dalında 4 yıllık lisans denkliği gerekir.

Devlet kadrosunda hackerlik yapmak isterseniz. Devlet kadrosunda beyaz şapkalı hacker alım şartları yazımızı inceleyebilir ve devlet kadrosunda bu mesleklere giriş yapabilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanı Hangi Dilleri Bilmeli?

Java, Python, SQL ve C gibi programlama dillerini öğrenmek, uzun vadede bir siber güvenlik kariyerine fayda sağlayacaktır.

Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

Siber güvenlik uzmanları, başta kamu ve devlet daireleri olmak üzere teknoloji ve internet hizmetlerinden yararlanan her türlü kurum ve kuruluşta marka ve müşteri güvenliği için görev alabilirler.

Siber güvenlik çalışma alanları şunları içerir:

 • Kriptoloji
 • Sızma testleri
 • Zararlı yazılım analizi
 • Ağ ve bilgi güvenliği
 • Web uygulamaları güvenliği, adli bilişim, siber güvenlik hukuku ve benzeridir.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak için Hangi Üniversite’ye Gitmeli?

Siber Güvenlik uzmanı olmak için Türkiye’de aşağıdaki üniversitelerde öğrenim görmek gerekmektedir:

 • Sabancı Üniversitesi: Siber Güvenlik İngilizce Tezli Yüksek lisans
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi: Siber Güvenlik lisans bölümü
 • Üsküdar Üniversitesi: Siber Güvenlik lisans bölümü
 • Koç Üniversitesi: Siber Güvenlik lisans bölümü
 • Işık Üniversitesi: Siber Güvenlik lisans bölümü
 • Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
 • Gebze Teknik Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • Antalya Bilim Üniversitesi
 • Northumbria Üniversitesi

Siber Güvenlik Uzmanı İş İlanları 2023 Güncel

Siber güvenlik iş ilanlarının kriterleri sağlaması istenmektedir. Sistem, Ağ, Web, Kablosuz Ağlar, Voip, Ddos, Sosyal Mühendislik alanlarında (en az bir tanesinde) penetrasyon testi yapılması ve sertifikalandırılması istenmektedir. Kırmızı Takım, Mavi Takım, Mor Takım (en az biri) eğitimleri verilir.

2023 yılında şirket ve kurumlar çeşitli iş sitelerinde çeşitli kriterleri karşılayan siber güvenlik uzmanı iş ilanları yayınlamaktadır.

İşte Siber Güvenlik Uzmanı İş İlanları sayfaları:

 • Kariyer.net iş ilanı için siteyi takip edebilirsiniz.
 • Linkedin üzerinden siber güvenlik iş ilanı görmek için Linkedin sayfası üzerinden kendinize uygun işler bulabilirsiniz.
 • careerjet.com
 • Yenibiriş.com
 • İşinolsun.com
 • Secretcv.com

Yukarıda vermiş olduğumuz iş ilanı sayfaları üzerinden isteğinize göre işler bulabilmeniz mümkündür.

Siber Güvenlik Uzmanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Siber güvenlik sertifikası genellikle bir eğitim programındaki derslerin tamamlanmasıdır ve hem lisans hem de lisansüstü düzeylerde sunulur. Herhangi bir ders almadan kazanılabilir. Siber güvenlik sertifika programını tamamlayarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Siber güvenlik uzmanı sertifika programı, kurumsal ağlarda bilgi güvenliğine giriş, mesajlaşma ve e-posta güvenliği, Windows sistem ve hizmetlerinin güvenliği, kurumsal ağ güvenliği, mobil sistem güvenliği, veritabanı güvenliği, uç nokta güvenliği ve Microsoft güvenlik teknolojileri ve kurumsal uygulamaları kapsar. Konu sertifika kursuna dahildir. Mevcut eğitime sahip kişiler siber güvenlik uzmanı olabilir.

Ancak bu eğitimlerin dışında başta İngilizce olmak üzere en az bir dil bilmek de gerekmektedir. Bunun nedeni olası tehditlerin farkında olmaları, saldırılara karşı koruyucu güvenlik önlemleri almaları ve yabancı yayınları önceden takip edebilmeleridir.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak için Sertifika Kursları 2023 Güncel

Siber güvenlik iş ilanlarına başvurularda istenecek sertifikalar: LPT, CEH, OSCP, OSWP, GWAPT, GPEN eCPPTv2, eWPT sertifikalarından en az birine sahip olmak şartını sağlamak gerekmektedir.

Sertifika Programlarından:

 • Adli Bilişim Uzmanlığı Sertifika Programı (100 Saat)
 • Bilgi Teknolojileri Denetimi Uzmanlığı Sertifika Programı (30 Saat)
 • İleri Seviye Siber Güvenlik Uzmanlığı Sertifika Programı (101 Saat)
 • Kurumsal Siber Güvenlik Uzmanlığı Sertifika Programı (100 Saat)
 • Temel Siber Güvenlik Eğitimi Sertifika Programı (30 Saat)
 • Uygulamalı İleri Seviye Siber Güvenlik Uzmanlığı Sertifika Programı veren T.C İTÜ Bilişim Enstitüsü ve Sürekli Eğitim merkezi incelemek için İTÜ Siber Güvenlik Eğitimi Sertifika Programları sayfasını üzerinden takip edebilirsiniz.

Siber Güvenlik Uzmanı Kimler Olabilir?

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı adına eğitimli bir hacker diyebiliriz. İnternet protokolleri, internet dili, işletim sistemi ve ağ güvenliği bilgisine sahip olan ve bu bilgileri sürekli güncelleyen kişiler, siber güvenlik sertifikası olanlar, üniversitelerin belirli bölümlerinde bu bölümü okumuş veya okumuş olanlar, gerekli dillere sahip kişiler , bilgi, yazılım ve uygulamalar Bireyler Siber güvenlik konusunda uzman olurlar.

Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

Siber güvenlik uzmanları, olası saldırılara veya oluşabilecek herhangi bir tehlikeye karşı ihtiyaç duyulduğunda kullandıkları ve uyguladıkları algoritmaları sürekli güncelleyerek saldırılara yanıt verirler. Saldırılara karşı korumakla yükümlü oldukları sistemin güvenlik açıklarından sorumlu oldukları için detaylı inceleme ve çeşitli testlerle güvenlik açıklarını kapatırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.