Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? Başvuru Formu

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? Başvuru Formu
A+
A-

Bankalara borcu olan esnaf emekli ve tüm vatandaşlarımız Kredi sicil affı yasasının yürürlüğe girmesini bekliyor. Bankalara sicil affı için başvuruları yasanın meclisten geçmesinin hemen ardından yapılabilecek. Peki milyonlarca borçluyu ilgilendiren kredi sicil affından yararlanmak Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır, için başvuru şartları neler? Kara listeden çıkmak için nereye başvurmak gerekiyor, Daha önce borçlu olanlar sicil affından nasıl yararlanacaklar, Bankalara başvuru yapmak gerekiyor mu, Borçlulara yeniden kredi verilecek mi, Tüm detayları araştırdık.

Ekonomik Tedbirler Kapsamında Torba Teklifte Sicil Affı Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketinde yer alan ve yasal düzenleme gerektiren tüm tedbirler içinde Meclis Genel Kurul gündeminde bulunan torba yasa teklifiyle hayata geçirilecek.

Korona Virüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirlere sicil affı yasası da eklendi. Meclisten geçmesi beklenen torba teklifte karşılıksız çek ve sicil affı meclis gündemindeki torba yasa ile hayata geçirilecek. Torba yasaya sicil ve çek affı da eklenecek.  25 Mart tarihinden önceki karşılıksız çeklerin affı da torba yasa ile meclisten geçmesi bekleniyor.

TBMM’ den geçecek ekonomik önlemler paketine karşılıksız çek ve sicil affı da eklenecek. Karşılıksız çek bedelinin onda biri peşin kalan kısmı 12 taksitte ödenecek.

kredi-sicil-affı
Sicil affı Torba Yasa İle Hayata Geçirilecek

Kredi Sicil Affı ve Başvuru Yöntemi

Kara listede olan ve bu nedenle bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan milyonlarca kişiye sicil affı yasası çözüm getirecek. Hükumet sicili bozuk olanların bankalardan daha kolay finansman sağlayabilmesi için sicil affı yasasını getirdi. Finansman kuruluşlarındaki çeşitli borç bakiyelerini kapatmakta zorlanan, aylık taksit ödemelerini zamanında yapmayan ve bu nedenle kredi notu düşük olan ve bankaların kara listesinde bulunan özel ve tüzel kişilerin zaman kaybetmeden bankalara başvuruda bulunması gerekiyor. Kredi sicil affı yasası yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde bankalara başvuran özel ve tüzel kişilere bu sayede beyaz bir sayfa açılacak.  Peki bankalara niçin başvuru yapılıyor? Tabi ki geçmiş borçların tamamının kapatılması ve borç yapılandırma yapmak için başvuru yapılacak.

Kimler Sicil Affına Başvurabilecek?

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren yasa tasarısı TBMM’ den geçmesi bekleniyor. Torba yasa ile birlikte meclisten geçmesi beklenen sicil affı yasası Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdiği andan itibaren başvuruları başlatılacak. Başvuru için herkes yasanın yürürlüğe girmesini bekliyor. Kara listede yer alan ve kredi notu düşen bankaların esnaf kredilerinden yararlanamayan binlerce esnaf sicil affı yasalaştığında bankalara başvuru yapabilecek.

Bankalara geçmiş borçlarını ödemek ve peşin olarak kapatmak için yapılan başvurular sayesinde kara listede adı bulunan kişilerin borç ödeme gayreti içinde olmasından dolayı kredi notları yükseltilerek kara listeden çıkması sağlanacak ve kara listeden çıkarak sicilleri temizlenecek. Ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan herkes kobi, işletme, tüccar, esnaflar ve özel kişiler karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları için sicil affından yararlanabilecek.

Sicil affı başvuruları bankalara borçlu olan ve bu nedenle bankaların kara listesinde adı bulunan milyonlarca borçlunun umudu olmuş, yasa yürürlüğe girdiğinde artık kötü sicile sahip olanlar için yasa finansman sorunlarına çözüm getirecek olması beklentileri artırmıştı.

Geçmişte bankalar ile yaşanan sıkıntılar nedeniyle kredi alamayan KOBİ ve özel kişiler yasanın onaylandığı ve düzenlemenin hayata girmesi ile bankalardan daha kolay kredi alabilecek.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Sicil affından yararlanmanın şartları ise oldukça basit. Borçlular mutlaka yasa yürürlüğe girdiği tarihten (altı) 6 ay içinde borçlarının tamamını ödemesi şartıyla aftan yararlanmış olacak. Borcun tamamını peşin olarak ödeyen kişiler haricinde borç bakiyesini toplamını kapatmak için ödeme gücü olmayan özel kişi ve kobiler yine altı ay içinde bankalara başvuru yaparak borçlarının yapılandırılmasının talebinde bulunarak borcu 6 ay içinde faizi ile birlikte kapatarak aftan yararlanabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara borç ödeme gayretinde bulunan borçluların banka nezdinde bu gayretleri sebebiyle isimleri kara listeden çıkarılacak. Yani borcunu ödemek için bankalara başvuru yapan kişilerin borçlarını kapatma başvurusunda bulundukları için kredi notları yükseltilecek. Bilindiği gibi kişilerin kredi notlarına dair bilgiler KKB de yani Türkiye Bankalar Birliği risk merkezinde kayıtları tutuluyor. Bankalar KKB kayıtlarını dikkate alamayabileceği de konuşuluyor. Bu durumda bankalar kendi kayıtlarını dikkate alacak ve bankalar mecburi olarak kredi notlarını yükseltmek zorunda kalmayacak yani bankaları zorunlu olarak kişilerin kredi notları bakmak için KKB kayıtlarını dikkate almayacakları yasa ile zorunlu hale getirilmedi. Bankalara borçlarını kapatarak 6 ay için kara listeden çıkmayan kişiler ise bu durumda bankalara durumlarını kontrol ettirmeleri başvuru yapmaları gerekiyor. Geçmişteki tüm borç bakiyesi peşin olarak tamamen ödeyenler veya faizi ile birlikte 6 ay süreli yeniden yapılandıranlar kredi sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak.

Kredi Sicil Affı Yasası Neler Getiriyor?

Bankalardan kredi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen ve günlerini aksatan kişilerin borç tahsilleri eğer 3 ay içinde ödenmediği tespit edilirse bankalar borcun tahsili için gerekli resmi işlemleri başlatabiliyor. 3 ay içinde yani 90 gün boyunca borç ödemediğiniz tespit edildiğinde banka borcun tahsili için yasal takip işlemi başlatarak banka avukatına gönderilerek işlemler başlatılıyor. Yani kişiler yasal takibe düştüğü andan itibaren isimleri kara listeye alınıyor. Kara listeye giren kişiler bankalardan 5 yıl boyunca tüm bankacılık hizmetlerinden mahrum kalıyor Ne bir kredi başvurusu kabul ediliyor ne de kredi kartı başvuruları onaylanıyor. Başvuruları 5 yıl içinde hiçbir şekilde kabul edilmeyen milyonlarca borçlu için yasa büyük bir umut oldu. Yasadan yararlanmak için şartları yerine getiren özel ve tüzel kişiler af sayesinde 5 yıl bekleme süresinden muaf oluyor ve istediği zaman bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı açtırabiliyor tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için önü açılıyor.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kara listeden çıkanlar bu süre içinde kredi kullanarak bankalara borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödeme yaptıklarında kredi notları yükseltilerek bankalara kredi için başvuru yaparak kolaylıkla kredi alabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu yaparak yasa ile kara listeden çıkan özel kişi ve tüzel kişilerin kredi notlarının yükseltilmesi ve 5 yıl bekleme süresinden muaf olması ile bu yıl verilecek devlet destekli kredi ve farklı kredi kampanyalarından yararlanabilmeleri kolaylaştırıldı. İsteyen herkes bu yıldan itibaren bankalardan istediği kredi için başvuru yapabilecek.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

 • Kredi sicil affından 6 ay içerisinde tüm borcunu kapatanlar,
 • 6 Ay içerisinde borçlarının tümünü ödemek için yapılandırma kredisi kullanan müşteriler,
 • Banka tarafından kara listeye düşmelerine sebep olan borçları yapılandırılanlar,
 • Borcunu ödemiş olmasına rağmen 5 senelik süre nedeniyle halen kara listede olanlar faydalanacak.

Sicil Affı İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Henüz bankalara yapılacak başvuru ile ilgili bir mevzuat yayınlanmadı ancak, kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm bankaların kanun gereğince işlem yapmaları gerekiyor. Yani vatandaşlar kanun hükümlerini ileri sürerek, bankalara yeniden yapılandırma ve borç kapatma başvurusu yapabilecekleri gibi, kredi sicil affı ile ilgili sicil temizleme ve kara listeden çıkma taleplerinde bulunabilirler.

Geçtiğimiz yıllarda kredi kartlarının borçlarının 72 aya vadelendirilmesi için mevzuat Resmi Gazete’ de yayımlandı. Mevzuat metnine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sicil affının söz konusu olmadığı durumlarda ise kara listeden çıkmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Sicilin temizlenmesi için borçlarınızı en kısa sürede ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bankalardan borç yapılandırması yaparak da kara listeden çıkmanız mümkün olmaktadır. Ancak tamamen sicilinizin temizlenmesi 5 yıl sürecektir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Sedat dedi ki:

  Kredi çekmek istiyorum sicilim bozuldu ama borcum yok Nasıl Çek’e bilirim

 2. Avatar Derya dedi ki:

  Sicil af için nereye gitmeliyim

 3. Avatar Mustafa dedi ki:

  Benım 6 7 gıbı ıcralik oldum ama butun borclarımı kapattım afftan yararlanmak ıstıyorum

 4. Avatar Ömer dedi ki:

  Eşim de ticari kredi kullanmak istediginde sistem benim icralarımı görerek onada kredi vermiyor bizim bankalara borcumuz yok ama krediye ihtiyacımız var iş yerimizi açtık ama okadar çok masraf yaptık ki şimdi sicil affı yasasından yaralanabilirsek yolumuza devam edebiliriz yardımcı olursanız sevinirim

 5. Avatar Ömer dedi ki:

  Benim iki tane belediyeye borcum var bankalara yok ama kredi çekemiyorum sistemde göründüğü için sicil affından yararlanabilir miyim

 6. Avatar Suna dedi ki:

  faizsiz kredi için 10 şart gerekiyor.

 7. Avatar Arif GEDİK dedi ki:

  benim yaklaşık en az 8 yıl öncesinden kredi borcum ve kredi kartı borcum vardı. varlık yönetim şirketleriyle görüşüp 2019 yılında en düşük tutardan borçlarımı kapattım ve aralık 2019 da memur olarak atandım işe başladım. işe başladıktan sonra varlık yönetim merkez ödemeli bir borcum çıktı. kredi başvurusunda öğrendim. ve onuda kapattım. risk raporunda halen görüldüğünden kredi,kredi kartı ve maaş ek hesap başvurusu olumsuz çıkıyor. bu konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor.yardımcı olur musunuz.

 8. Avatar Emre dedi ki:

  Sicil affı tüm Vatandaşları kapsar sicil affından yararlanıp kredi kullanmanız için yasa çıkmadan önce Tüm borçlarınızı ödemiş KKB de görünen borçların tamamını kapatmış olmanız gerekmektedir bu şekilde olursa bunun üzerine borcunuz yok ama sicil notunuz bankada düşük göründüğüyle kalmış oluyor sicil affıda bunun üzerine gelince sicil affından sonra kredi notunuz yükseltilir 5 yıl süre ye banka bakmaz banka aylık gelir son altı aylık sigorta ve KKB de herhangi bir borç görünüyormu görünmüyormu buna bakar eğer borcunuz yok ise kredi alırsınız ve afta gelirse kredi notunuz yükselmiş olur bu kesin olarak Kamu bankalarında olur kişi şahıs bankalarında durum farklı olur şahıs bankaları devletin çıkardığı yasaya bakmaz en önemli olarak kredi notunuza geçmiş ödeme düzeninize bakar sağlam kefil e bakar ipotek ister bunları verirseniz kredi alabilirsiniz

 9. Avatar Gül. Diri dedi ki:

  Bugün bankalar kabul ediyormu

 10. Avatar Akın dedi ki:

  Bu çıkan sicil affı hiç bir işe yaramıyor tüm bankaları dolaştım findexs notum yüksek olmasına ragmen
  Çıkan yasadaki bankaların geçmişe bakmadan kredi
  Ve kredi kartı kullandırması yönünde ancak cumhur başkanımızın çıkardığı yasayı özel bankaları bırakın devlet bankaları bile hiçe sayıp red veriyor
  Olması gereken tam bir sicil affı olması gerek riskmerkezinden ve de özellikke findexs raporlarından ödemesi gercekleşmiş borçların silinmesi aksi takdirde bu çıkan tafsiye kararları hiç bir işe yaramıyor arkadaşlar daha çol sesimizi duyurmamız için e devletten maliye bankanlığı ve bddk ya bu istegimizi gonderip belirtelim.

 11. Avatar Memo dedi ki:

  Çıksa bile vatandaş olan borcunu ödeyecek 6 ay içinde yıllarca ödemeyen biri 6 ayda nasıl ödeyecekse hiç çıkarmayın daha iyi

 12. Avatar Filiz uslu dedi ki:

  Sicil affi ne zaman cikicak bekliyoruz .gene puani iyi olana veriyolar destek kredosine başvurduk 2 ay oldu hala haber yo degerlendirmede deniliyo umarim biran ince sicil affi gelir

  1. Avatar Emre dedi ki:

   Aynı durumlankarşı karşı karşıyayız katılıyorum size filiz hanım

 13. Avatar Mustafa dedi ki:

  Bankalara borcum yok temizim ama bankalar kredi vermiyor bessenedir alamiyorm kredi nasıl olacak sicil affı gelsin

 14. Avatar Mustafa dedi ki:

  Bu sicil affı nezaman çıkacak

 15. Avatar Veysel dedi ki:

  Geçen yıllarda yapılanın aynısı.yine gidip borç harç edip bankanın borcunu ödetecekler sonra yine aynı şey.bankacılara sicil affından bahsedince gülüyorlar

  1. Avatar Zor dedi ki:

   Selamun aleyküm bende mayıs ayında tüm borçlarımı kapattım 3 ay geçti maaş hesabım zıraat bankası kredi vermemek için direniyor anlamadım alanlar oldu sağlam referans la alınıyor

 16. Avatar adil dedi ki:

  Sicil affı memurlar için geçerlimi

 17. Avatar adil dedi ki:

  Ben memurum kara listedeyim kredi kullanabilrmiyim

 18. Avatar hüsamettin dedi ki:

  banka sicil affı nezaman gelır sicil affı cıkarmı cıkarsa kımler faydalanır