Devlet Destekli

Sicil Affı Çıkacak mı? Son Durum Ne?

Sicil Affı Çıkacak mı? Son Durum Ne?

Geçen yıl tam 3 kez kredi sicil affı yasası gündeme geldi ve 3 kez değişikliğe gidildi. Geçen yıllarda yapılan düzenlemeler ile birçok esnafımız, emeklimiz, çalışanımız sicil affı yasasından yararlandı. 2020 yılında sicil affı çıkacak mı, bankalar ne zaman sicil affı uygulayacak, hangi uyacaklarını açıklayan bankalar hangileri, Halkbank, Vakıfbank, Garanti, İş Bankası, Akbank, TEB, Denizbank veya Ziraat Bankasına borcu olan esnaf ve vatandaşlar aftan nasıl yararlanacaklar? detaylar haberimizde..

sicil-affı

Sicil affı yasası geçen yıl kabul edildi.

Sicil Affı Yasası Geliyor

Bu yıl itibariyle meclisin gündeminde esnafın veya diğer çalışanların sicil notlarının düzenlemesine ilişkin sicil  affı yasası gündeme geldi. Koronavirüs salgını sürecinde ekonomiye olumsuz yansımaların önlenmesi için açıklanan ekonomik tedbirlerin yasalaştırılması için hazırlıklarını tamamlayan Hükumet torba yasayı bu hafta yürürlüğe koyacak.

Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar ile Meclisten geçecek ekonomik önlemler paketinde karşılıksız çek ve sicil affı da eklenecek.

Sicil affı da torba tasarıya eklenerek, karşılıksız çek bedelinin onda biri peşin kalan kısmı 12 taksitte ödeyerek mahkumiyetten kurtulacak.

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı yasasında buna göre kimlerin nasıl yararlanabileceğini, başvuru şartlarını, nasıl başvuru yapılacağını, Sicil Affı Yasası isimli haberimizde anlatmıştık.

Sicil Affına Uyacaklarını Açıklayan Bankalar

Torba yasa ile geçeceği açıklanan sicil affı yasalaştığında bir çok esnaf ve tüketici sicil affından yararlanabilecek. Yasa ile bankalara olan borcun tamamının 6 ay içinde kapatılmasını veya borcun 6 ay içerisinde yapılandırılmasını ve bunun neticesinde borçlunun 5 yıllık kara listesi süresini beklemesine gerek kalmayacağı şeklinde düzenlemeler yapılıyor.

Sicil affı yasası meclisten geçtiğinde bankalara olan ve henüz ödemedikleri borçlarının tamamının silinmesi bankalar tarafından talep edilebilecektir.

Kara listede olması nedeniyle; KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi ve bankalara borcu olan esnafımızın bankalara sicil affı kapsamında yapılandırma için başvuruda bulunabilecek.

Esnaflara, emeklilere ve çalışanlara ön görülen sicil affı uygulamasında bankalara olan borcun ödenmeden veya yapılandırılmadan kişilere tertemiz bir sayfa açılması veya kara listeden silinmeleri mümkün değildir.

Eğer Meclise sunulan torba yasa ile sicil affına ilişkin yeni bir düzenleme kabul edilirse, Sicil Affı Yasası olarak devletdestekli.com bilgi arşivimizde yayınlanacaktır.

Geçen yıl yürürlüğe giren Sicil Affı Kanunu Metnini buradan inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçlarına İlişkin Sicil Affı Düzenlemesi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen sicil affı uygulamasında bankalara kredi kartı borcu olan vatandaşlar, borcun tamamını ödemek üzere bankalara başvuru yapabilecekler.. Bankalar Resmi Gazete’de yayımlanan bu sicil affı uygulamasını yerine getirmedikleri durumda, tüketicilere hakem heyetleri veya yargı yolu açılabilmektedir. Ancak bu düzenlemelerin hiçbiri bankanın sizlere tertemiz bir sayfa açarak kredi verme konusunda zorunlu oldukları anlamına gelmemektedir.

Sicil Affı Yasası Haricinde Kara Listeden Çıkma Yöntemi

 • Eğer bankaların kara listesinden çıkarak sicilinizin temizlenmesini istiyorsanız;
 • Borçlu olduğunuz bankaya başvuru yaparak, kara listeden çıkmak istediğinizi ve buna ilişkin borçlarınızın yapılandırılmasını talep edin.
 • Diğer bankalara olan borçlarınızı veya ödenmemiş kredi kartı bakiyelerinizi kapatın.
 • Eğer banka borcun yapılandırılmasına olumlu bakmaz ise, diğer bankalardaki borç yapılandırma kredilerine başvurun.
 • Banka kredileri, kredi kartları ve benzer konulara ilişkin Devletin yaptığı düzenlemelerin yer aldığı ve yayınlandığı facebook sayfamızı aşağıdaki beğen butonuna tıklayarak takip ediniz!

Müjde. Vergi borcu yapılandırmasının son tarihi kaçırmayın.


Yorumlar
 1. Nuri dedi ki:

  11 senedir kredi kart burcumvar ve bankalardan şirketlere devrediyor aynen tefeci gibiler bin tl olan limiti 8 bin istiyorlar benimde durumum yok ödemeye bankalarda bana ne kredi kartl nde kredi veriyur asllnda sicil afl diye bişey yok ve bu süreçte callsmlyuz iş yok hastallk var ve hala beni arlyurlar mesaj gunderiyurlar bu nasll bi insanlık ekmek parslnl bulamıyoruz unlarda iyice bizi bunallma suktular

 2. Onur dedi ki:

  Ben herzaman diyorum bu kanun değil kaldı ki kanun tektir anlamı büyüktür ama maalesef bunun anlamı da değişti sicil affı denilen şey de tam bunu ispatlar borcunu ödeyen kişilerin risk merkezindeki kayıtları silinir ve böylece herşey yeniden başlar ama bu sözde sicil afları böyle değil o yüzden bankalar geçmişi görüp vermiyor vermiyor diye bir yaptırım da yok ozaman boşa göz boyama oluyor bu tarz şeyler cahil milletimiz hemde çok