Devlet Destekli

Sicil Affı Çıkacak mı? Son Durum Ne?

Sicil Affı Çıkacak mı? Son Durum Ne?

Geçen yıl tam 3 kez kredi sicil affı yasası gündeme geldi ve 3 kez değişikliğe gidildi. Geçen yıllarda yapılan düzenlemeler ile birçok esnafımız, emeklimiz, çalışanımız sicil affı yasasından yararlandı. 2020 yılında sicil affı çıkacak mı, bankalar ne zaman sicil affı uygulayacak, hangi uyacaklarını açıklayan bankalar hangileri, Halkbank, Vakıfbank, Garanti, İş Bankası, Akbank, TEB, Denizbank veya Ziraat Bankasına borcu olan esnaf ve vatandaşlar aftan nasıl yararlanacaklar? detaylar haberimizde..

sicil-affı

Sicil affı yasası geçen yıl kabul edildi.

Sicil Affı Yasası Geçen Yıl Kabul Edildi

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kimlerin nasıl yararlanabileceğini, başvuru şartlarını, nasıl başvuru yapılacağını, Sicil Affı Yasası isimli haberimizde anlatmıştık. Bu yıl itibariyle meclisin gündeminde esnafın veya diğer çalışanların sicil notlarının düzenlemesine ilişkin bir tasarı gündeme gelmedi. Bunu son durum olarak açıklayabiliriz ancak ilerleyen günlerde böyle bir düzenlemenin görüşülmesi ihtimaller dahilindedir.

Sicil Affına Uyacaklarını Açıklayan Bankalar

Bankaların hiçbiri sicil affını uygulayan bankalar olarak belirtilmedi. Buna binaen bir çok esnaf ve tüketici sicil affının uygulanması konusunda şikayetçi oldu. Çünkü her ne yasa borcun tamamının 6 ay içinde kapatılmasını veya borcun 6 ay içerisinde yapılandırılmasını ve bunun neticesinde borçlunun 5 yıllık kara listesi süresini beklemesine gerek kalmayacağını hüküm altına almışsa da, bazı bankaların yasaya uymadıklarını öne sürdüler.

Bazı borçlular ise, sicil affı yasası olduğunu öne sürerek, bankalara olan ve henüz ödemedikleri borçlarının tamamının silinmesi gerektiğini öne sürmektedirler.

Kara listede olması nedeniyle; Geçtiğimiz yıl KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi de bankalara borcu olan 92.302 esnafımızın bankalar tarafından geri çevrildiği belirtildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan esnaflara, emeklilere ve çalışanlara ön görülen sicil affı uygulamasında bankalara olan borcun ödenmeden veya yapılandırılmadan kişilere tertemiz bir sayfa açılması veya kara listeden silinmeleri mümkün değildir.

Eğer Bakanlar kurulundan buna ilişkin yeni bir düzenleme kabul edilirse, Sicil Affı Yasası olarak devletdestekli.com bilgi arşivimizde yayınlanacaktır.

Geçen yıl yürürlüğe giren Sicil Affı Kanunu Metnini buradan inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçlarına İlişkin Sicil Affı Düzenlemesi

Geçtiğimiz yıl Resmi Gazetede yayımlanan bir uygulama da kredi kartı borçlarına ilişkin idi. Buna göre kredi kartı borcu olan vatandaşlar, borcun tamamını ödemek üzere bankalara başvuru yapma hakkına sahiptiler. Bankalar Resmi Gazete’de yayımlanan bu sicil affı uygulamasını yerine getirmedikleri durumda, tüketicilere hakem heyetleri veya yargı yolu açılabilmektedir. Ancak bu düzenlemelerin hiçbiri bankanın sizlere tertemiz bir sayfa açarak kredi verme konusunda zorunlu oldukları anlamına gelmemektedir.

Esnafa  Sicil Affı Verilecek mi?

Sicil Affı Yasası Haricinde Kara Listeden Çıkma Yöntemi

 • Eğer bankaların kara listesinden çıkarak sicilinizin temizlenmesini istiyorsanız;
 • Borçlu olduğunuz bankaya başvuru yaparak, kara listeden çıkmak istediğinizi ve buna ilişkin borçlarınızın yapılandırılmasını talep edin.
 • Diğer bankalara olan borçlarınızı veya ödenmemiş kredi kartı bakiyelerinizi kapatın.
 • Eğer banka borcun yapılandırılmasına olumlu bakmaz ise, diğer bankalardaki borç yapılandırma kredilerine başvurun.
 • Banka kredileri, kredi kartları ve benzer konulara ilişkin Devletin yaptığı düzenlemelerin yer aldığı ve yayınlandığı facebook sayfamızı aşağıdaki beğen butonuna tıklayarak takip ediniz!

Müjde. Vergi borcu yapılandırmasının son tarihi kaçırmayın.Yorumlar
 1. Sicil affi dedi ki:

  Sicil affi cikmaz artik ciksa keske ama olmaz

 2. Magdur dedi ki:

  Bunalimdayiz ciksin su sicil affi

 3. Magdur dedi ki:

  Sicil affi ciksin kurtulalim tefecileein elinden

 4. uğur dedi ki:

  2015 de kredi çektim 2 bankadan iki bankadan avukatlık oldum ama aynı senenin içinde 2 bankayıda tamamen kapattım şimdi kara listedeyim ve kredi çekemiyorum kredi kartımda var 5 aydır kullanıyorum nasıl kurtulacağım bundan nasıl kara listeden çıkarım