geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,7964
EURO
9,4723
ALTIN
460,15
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Yağışlı
14°C

Sicili Bozuk Olanlara Korona Virüs Kredisi (Temel İhtiyaç)

Sicili Bozuk Olanlara Korona Virüs Kredisi (Temel İhtiyaç)

Korona virüs nedeniyle ekonomi açıdan sıkıntı yaşayan vatandaşlara Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan müjdeli haber geçtiğimiz günlerde geldi. Korona virüs sürecinde bu zor günlerde temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere 10 bin liraya kadar temel ihtiyaç kredi desteği verileceği duyuruldu. 3 kamu bankasının başlatmış olduğu kredi desteği başvuruları 1 Nisan tarihinde başlamıştı. Başvuruları hala daha devam eden temel ihtiyaç kredi desteğinin detayları vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bankada sicili bozuk olan vatandaşlar temel ihtiyaç kredi desteğinden yararlanabilecek mi? oldukça araştırmalara konu olan bu soru ve temel ihtiyaç kredi desteği hakkında detaylı bilgiye yazımızın erişebilirsiniz.

Temel İhtiyaç Kredi Desteği Nedir?

Ekonomi İstikrar Kalkan Paketi kapsamında korona virüs sürecinde dar gelirli ailelere temel ihtiyaçlarının karşılayabilmek adına yeni destek paketi devreye alındı. Kredi desteğinden yararlanabilmek için hane gelirinin 5 bin TL altında olması ve belirlenen 3 kamu bankasından herhangi birine başvuru yapılması gerekmektedir. Korona virüs salgın sürecinde birçok işyerleri kapatıldı ve böylelikle vatandaşın nakit akışında sıkıntılar devletdestekli.com meydana geldi. Kira, fatura ve gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için devlet destekli kredi desteği imkanı dar gelirli ailelere sunuldu. Bu kredi destek paketinde asgari ücretli, emekli, dar ve orta gelirli serbest meslek çalışan vatandaşlar faydalanabiliyor. 5 bin lira, 7.500 bin lira ve 10 bin lira olarak kullandırılacak olan kredi başvuruları 1 Nisan’da başlamış ve halen daha devam etmektedir.

Kredi Garanti Fonunun devreye girmesiyle beraber temel ihtiyaç kredi desteğine başvuran kişilere kredi garanti fonu kefaleti verilebilecektir. Yüzde 85’i Hazine destekli kredilerin ödenmesi eşit taksitler halinde gerçekleşecektir. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL’lik verilen kredinin ilk 6 ayı geri ödemesizdir. Toplam 36 ay vadeli olan kredi desteğinin 30 ayında ödeme yapılacaktır. düşük faiz imkanıyla sunulan temel ihtiyaç kredi desteği 36 vadeli ve yüzde 0.49 faiz oranlıdır.

Sicili Bozuk Kişilere Temel İhtiyaç Kredisi Veriliyor mu?

Bankalardan zamanında çekilmiş kredilerin geç ödenmesi ve bazı nedenlerden dolayı birçok kişi kredi sicilinde bozukluk yaşamaktadır. Kara liste olarak bilinen kredi sicilinin bozuk olması uygun seçenekli kredilerden yararlanmanın önüne çoğu zaman geçebilmektedir. Kredi sicilindeki bozukluk nedeniyle korona virüs sürecinde açıklanan kredi desteğinden kişilerin yaralanıp yararlanamayacağı hakkında net bir açıklama bulunmuyor.

Salgın sürecini tüm vatandaşların ekonomik düzenleri bozulmadan en az hasarla atlatabilmek için sunulan temel ihtiyaç kredi desteğinin yüzde 85 oranı Hazine destekli olarak vatandaşlara kullandırılacaktır. Nakit akışı bozulan, işyerlerinin faaliyetleri duran vatandaşlar bu krediden faydalanabilecektir. Kredi sicili bozuk olan kişilerin tamamen devlet destekli olan bu kredi desteğinden yararlanamaması gibi bir durum yoktur. Devletin vatandaşına kefil olduğu temel ihtiyaç kredi desteğinde, sicili bozuk olan vatandaşlarda yararlanabilmektedir.

Temel İhtiyaç Kredisi Veren 3 Bankaya Başvuru

Temel ihtiyaç kredi desteğinin amacı korona virüs sürecinde işyerlerinin faaliyetleri kısıtlanmış ve nakit akışı bozulmuş böylelikle temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak dar gelirli ailelere yönelik yüzde 85 hazine destekli devletin vatandaşına kefil olduğu destek kredisidir. 3 Kamu bankasının sunduğu krediyi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kullandırmaktadır. 5 bin TL, 7.500 bin TL ve 10.000 TL’lik kredi desteğinden faydalanabilmek için başvurular 3 banka içinden herhangi birine yapılabilmektedir. Başvurular korona virüs ile mücadelede sosyal mesafe kuralı ve sosyal izolasyon kuralları devletdestekli.com çerçevesinde gerçekleştiği için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın internet şubelerinden, mobil uygulamalarından ve SMS aracılığıyla yapılmaktadır. 1 Nisan 2020 tarihinde başlayan temel ihtiyaç kredi desteği başvuruları henüz bitmiş değil ve başvurunun sona ereceği tarih hakkına bankalardan açıklama da gelmemiştir. Başvuru yapıldıktan sonra bankaların değerlendirme sonucu olumlu ya da olumsuz olsa daha başvuran kişi bilgilendirilmektedir. Olumlu geçen değerlendirme sonucu kredi tutarı doğrudan kişinin banka hesabına aktarılır ve ATM’den kolaylıkla çekilebilmektedir.

Kimler Temel İhtiyaç Kredi Desteğinden Faydalanabiliyor?

3 kamu bankasının geliri düşük olan vatandaşlara kullandırdığı temel ihtiyaç kredi desteğinden faydalanacak kişiler;

 • Aylık hane geliri 5 bin TL altında olanlar,
 • Ücretliler,
 • Asgari ücretliler,
 • Serbest meslek çalışanları,
 • Emekliler yaralanabilmektedir.
 • Ayrıca ailede yalnızca bir kişi başvuruda bulunabilmektedir.

Temel İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı

Korona virüs nedeniyle verilen kredi desteği Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın ortak aldığı ile gündeme gelmiştir. Maddi durumu iyi olmayan dar gelirli ailelere yönelik olan temel ihtiyaç kredi desteğinde 10.000 TL’ye kadar vatandaş kredi çekebilmektedir. Toplam 36 ay vadeli olan kredinin ilk 6 ayı geri ödemesiz geri kalan 30 ay ise eşit taksitli olarak ödenecektir. 36 ay boyunca geçerli olacak faiz oranı ise %0.49 olmaktadır. 

 • 10.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 376 TL taksitli,
 • 7.500 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 282 TL taksitli,
 • 5.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 188 TL taksitli

olmak üzere korona virüs sürecinde vatandaşlara uygun ödeme koşullarıyla sunuluyor.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredi Başvurusu

Ziraat Bankasından kullanılacak olan temel ihtiyaç kredi desteği başvuruları korona virüs nedeniyle fiziki müracaatla yapılmamaktadır. İnternet bankacılığından yapılan başvurularda vatandaşın bazı kişisel bilgileri de istenmektedir. Bunlar sırasıyla;

 1. T.C kimlik numarası
 2. Cep telefonu
 3. Kredi vadesi
 4. Başvurulan kredi tutarı
 5. Taksit ödeme günü
 6. Aile gelir bilgisi
 7. Medeni hal
 8. Varsa çocuk sayısı

Bu bilgiler doldurulduktan sonra SMS doğrulama kodu cep telefon numarasına gelecektir. Kodu doğru girdikten sonra ‘Başvurunuz alınmıştır. Başvuru sonucunuz SMS ile tarafınıza iletilecektir’ bildirimi ekrana gelecektir. Bu işlemden sonra banka başvuruyu değerlendirmeye alacak olumlu değerlendirilen başvuruların kredi tutarlarını vatandaşın banka hesabına doğrudan aktaracaktır.

Halkbank Temel İhtiyaç Kredi Başvurusu

Korona virüs nedeniyle yapılan evde kal çağrısı ile vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiği uyarısını neredeyse her alanda duymak mümkün. Bankalarda bu durumda neredeyse tüm işlemleri için müşterilerini internet bankacılığına yönlendirmektedir. Temel ihtiyaç kredi desteğine başvurmak için Halkbank’ın internet bankacılığı, SMS ile başvuru yapılabilmektedir.blank

SMS başvurusu: aralarında boşluklar bırakıp “DESTEK, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” yazıp 3452’ye SMS gönderilmektedir. DESTEK 12345678910 3000 10000

İnternet üzerinden başvuru ise: Halkbank’ın internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredi Desteği Başvurusu

Vakıfbank temel ihtiyaç kredisine başvurular diğer kamu bankaları için belirtilen başvuru kanalları ile aynıdır. Vakıfbank’tan kredi desteğine başvurular SMS ve internet bankacılığı ile yapılmaktadır. SMS ile başvuran kişiler aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELIRI yazarak 5724’e SMS göndermektedir. DESTEK 11111111111 3000

blank

İnternet üzerinden yapılacak başvurularda ise T.C kimlik numarası, cep numarası ve hane gelir bilgisi istenmektedir.

3 Bankaya yapılacak olan başvurular banka tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Başvuru sonucu her ne olursa olsun vatandaş sonuç hakkında bilgi verilecektir.

Temel İhtiyaç Kredi Ödemeleri Ne Zaman?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Temel İhtiyaç Kredisi ödemelerinin bu hafta yapılacağını açıkladı.

blankYorumlar
 1. Avatar Adale dedi ki:

  Abi bi kere düştüysen Allah yardımcın olsun biz insan değiliz bi bize kredi yok yetimiz ya

 2. Avatar bekir dedi ki:

  yaziklar olsun 2023 gorusurz bundan sonra bakalim kim zararli cikicak

1 7 8 9