Sıfır Faiz KOSGEB 2018 Başvuruları Ne Zaman? Esnafa Faizsiz Kredi


Sıfır Faiz KOSGEB 2018 Başvuruları Ne Zaman? Esnafa Faizsiz Kredi

Sıfır Faiz KOSGEB 2018 Başvuruları Ne Zaman? Esnafa Faizsiz Kredi

KOSGEB tarafından başlatılan, geçtiğimiz yıl 400 binden fazla esnafın hak kazandığı sıfır faizli KOSGEB 2018 programının bu yıl yeniden verilip verilmeyeceği bilinmese de, binlerce esnafımız tarafından 50 bin tl. faizsiz kredi için meraklı bekleyiş başladı. KOSGEB 2018 yılında esnafa 50 bin tl. faizsiz kredi verecek mi? Verirse şartları neler olacak? Geçtiğimiz yılında başvuru yapanlar faydalanabilecek mi? İşte detaylar..

esnafa-faizsiz-kredi

50 bin TL. faizsiz kredi şartları nelerdir?

Sıfır Faiz KOSGEB 2018 Yılında 50 Bin Tl. Kredi Verecek mi?

Uygulama geçtiğimiz yıl başladı ve toplamda 244 bin esnafımız KOSGEB’in yolunu tuttu. iki yıl önce bütçe olanakları dahilinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sadece 15 bin kişiye verileceğini müjdeledi ve söylediği gibi de oldu.

15 bin KOBİ ve esnaf 50 bin lira faizsiz krediden faydalandı ve o yıl başkan olan sayın Faruk ÖZLÜ şu müjdeyi verdi.

Bu sistemin daha kolay bir hale getirileceğini ve TUİK verileri esas alınarak il kotaları belirleneceğini, işletmelerin ölçeklerine göre orta ölçekli, küçük ölçekli ve mikro ölçekli işletmeler olarak başvuruların sıralanacağını belirtti.

Geçtiğimiz yıl ise başvurular daha yoğundu ve bu kez Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM destekleri esnaflarımıza müjdeledi. KOSGEB’e kayıt olan ve başvuru yapan esnaflarımızın tümüne bu desteğin verileceğini müjdeledi.

Tabi bundan yararlanmak için desteklerden yararlanma konusunda yasaklı olmamak, geçtiğimiz yıl başvuran 244 bin 980 işletme içinde faydalanan 15 bin kişinin içinde bulunmamak gerekiyordu.

Geçtiğimiz yıl 10 Şubatta yayınlanan bu duyuru ile 9 banka ile anlaşma yapıldı. KOSGEB Bu aşamada sadece 50 bin tl. faizsiz kredinin faiz kısmını karşılarken, ana para ödemesini esnaflar yapacaklardı. Sıfır faizli esnaf kredisinin;

 • İlk 12 ay (1 yıl) ödemesiz,
 • Ödemeler 3 er aylık periyotlarla 3 yıl içinde,
 • Teminata ihtiyaç duyanlar KGF Esnaf Kefalete başvurabileceklerdi.

Geçen yıl 400 binden fazla esnafımız KOSGEB’e sıfır faizli kredi için başvurdu ve Bakanlık 461.167 esnafımıza toplamda 11 milyar Tl. kredi verilmesine karar verdi. Ancak her ne kadar KOSGEB bu kararı almış ise de, sadece faiz kısmını karşılayacağı için, anlaşmalı 9 bankanın şartlarını da taşıyor olmak gerekiyordu. Eğer KOSGEB 2018 yılında yeniden böyle bir sıfır faizli 2018 kredi uygulaması başlatırsa, yine aynı şekilde 9 bankanın şartlarını taşımanın gerekeceği değerlendiriliyor.

Bankaların bazı esnafları daha önce ki borçları, ipotekleri ve hacizlik durumları nedeniyle kapıdan çevirdikleri, tırpanladıkları, ev veya araba ipoteği istedikleri öne sürüldü. Her ne kadar Sayın Başbakanımızın bankalardan esnafa yardımcı olun talebi olsa da, kredi teamülleri bunu gerektiriyordu. Çünkü borç batağında olan bir esnaf, çektiği 50 bin TL. nin faizini KOSGEB ödese de, ana parayı ödeyecek durumda değildi.

Geçtiğimiz dönemde başvurular sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden yapılmıştı. Eğer 2018 yılında da program başlatılırsa, 2018 Kosgeb Sıfır Faiz Başvuru Sayfası aynı olması bekleniyor.

Esnafa Faizsiz Kredi 2018 Yılında Verilecek mi?

Geçtiğimiz yıl 400 binden fazla esnaf sıfır faizli krediye hak kazansa da, 2018 yılı için krediye başvuru yapmak isteyen ne kadar esnafın kaldığı bilinmiyor. Çünkü geçtiğimiz yılda KOSGEB herkese ön onay verdiği için, borçlu olmayan ve kriterleri bankaların taleplerini karşılayan esnafların %95’i 50 bin tl. faizsiz krediden yararlandı. Eğer 2018  KOSGEB sıfır faizli kredi paketi uygulaması başlatırsa; 1. İki yıl önce faydalanan 15 bin esnaf 2018 yılında hariç tutulabilir,
 2. Geçen yılda 50 bin tl. faizsiz kredi çeken esnafa da verilmez,
 3. Geçtiğimiz 2 yılda başvuru yapıp, ön onay alan esnaflarımız kredi notları veya sicilleri nedeniyle bankalardan geri çevrilmiş iseler, 2018 yılında yeniden başvuru yapıp, bankalar uygun gördüğü taktirde faizsiz krediden yararlanma ihtimalleri üzerinde durulabilir.
 4. Kredi sicil affı yasası kapsamında, bankalara olan temerrüte düşen borçlarını ödeyen, yapılandıran esnafların da faizsiz krediden 2018 yılında faydalanmaları söz konusu olabilir.
Esnaflarımıza Faizsiz Kredi 2018 yılında verilebilir. Bu destek gündeme gelebilir.

esnafa faizsiz kredi 2018

KOSGEB Kredi Faiz Desteği halen aktif olan 14 programdan biridir. Bu programların listesini bu sayfadan görebilirsiniz. Uygulamanın belirli amaçları vardır. Bu amaçlar şunlardır;

 • Uluslararası düzeyde rekabet etme gücünün sağlanması,
 • Esnafların işyerlerine eleman almaları ve istihdam ortamının sağlanması,
 • Paraya ihtiyaç duyan esnafın Devlet tarafından desteklenmesidir.
KOSGEB sıfır faizli kredi desteğini 2008 yılına kadar Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank (Kamu Bankaları) aracılığı ile vermiş olup, 2008 yılından sonra ülkemizde hizmet vermekte olan diğer özel bankalarda anlaşma yaparak listeye eklenmişlerdir.
Verilen destek şuan için 50 Bİn Tl. olarak uygulanıyor ve Bakanlar Kurulu kararında da;
 • İşletme başına 300 bin lirayı geçemeyeceği,
 • En fazla 4 yıl vade yapılabileceği, (1 yıl ödemesiz 3 yıl 3’er aylık ödemeli uygulanıyor)
 • Yasaklı olan KOBİ’lere verilmeyeceği belirtilmiştir.
Sıfır Faiz KOSGEB 2018 Yılı Başvuruları başlarsa, bazı esnaflarımız yine bankalar tarafından geri çevirileceklerinden endişe etmektedir. 2018, 2019 veya 2023 yılında dahi olsa, eğer sermaye veren yerli yabancı mevduat ve katılım bankaları ise, Devlet bankanın parasının geri ödenmeyecek veya geri ödenmesinde problem olabilecek bir durumda, dağıtılmasını sağlayamaz. Bu kapsamda 2018 yılında olası KOSGEB sıfır faizli krediden yararlanmak isteyen esnafların şimdiden;
 • Eğer KOSGEB’e daha önce kayıt yaptırmamış iseler, kayıtlarını yaptırarak beyanname vermelerini
  2018 yılı KOSGEB beyannamelerini güncellemeleri
 • Eğer herhangi bir borç nedeniyle bankaların kara listelerinde bulunmakta iseler, bu borcu ödemeleri ve kara listeden çıkmak için gerekli adımları atmaları,
 • Bankalara kredi sicil affına atıfta bulunarak başvuru yapmaları ve 5 yıllık sicil temizleme süresini beklemeden kara listeden çıkmayı talep etmeleri

tavsiye edilmektedir. Hükumet tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ayrılan ve KOBİ’ler için uygulanacak destek ve teşvik programları dahilinde, sıfır faizli kredi 2018 programı için herhangi bir ödenek ayrılmaz ise, başvuruların alınması gündeme gelmeyebilir. Bu kapsamda hiçbir esnaf veya girişimciyi alacağı 50 veya 100 bin liralık desteği hesaplayarak girişimde bulunmamasını önermekteyiz. 2019 yılında bu destekler verilmeye devam edecektir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git