Devlet Destekli

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2020 300 Bin TL. Başvuru Şartları

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2020 300 Bin TL. Başvuru Şartları

Esnafımızın kredi faiz desteğine ihtiyaç duyduğu anda KOSGEB devreye giriyor ve anlaşmalı bankalardan 300 bin liraya kadar kredi çekecek olan esnaflarımızın kredilerinin faiz kısmını KOSGEB karşılıyor. Bu program dahilinde esnaflarımızın ve KOBİ’lerin başvurularını almaya devam ediliyor.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Amacı Nedir?

Asıl amaç orta ölçekli ve küçük işletme sahiplerinin nakit ihtiyaçlarına finansman sağlamak olsa da, esnafında istihdama destek olması, üretimde kalite standartını yükseltmesi ve uluslararası düzeyde rekabet gücünü yükseltmesi bekleniyor. Esnafa sıfır faizli kosgeb kredisi yılında bu amaçla veriliyor.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Vadesi ve Miktarı

KOSGEB Türkiye’de hizmet vermekte olan BBDK kayıtlı yerli ve yabancı bankalar ile yapacağı protokol neticesinde paranın alınacağı bankayı tespit etmektedir. Protokol sonrasında günümüz koşullarında uygun bir faiz oranın belirlenmekte ve azami 4 yıl (48 ay) vade yapılabilmektedir. Daha önce Sıfır faiz kosgeb başvuruları sorusunu yanıtladığımız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kobi’lerin kredinin ilk başlangıcında ekonomik açıdan kendini toparlaması için bir geri ödemesiz dönem belirlenebilmektedir. Bu geri ödemesiz dönem bankalar ile yapılan görüşmelerde kararlaştırılır ve protokol metninde bu döneme tebliğen yer verilir.

300 Bin lira tutarında ki destek miktarı her bir esnaf içindir. Bu tutar geçtiğimiz 2 yılda verilmiş olan ve sıfırfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden başvuru yapılan projelerden ayrı bir programdır.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi  Şartları Nelerdir?

 1. Esnafın daha önce bu destekten faydalanmamış olması gerekir.
 2. Başvuru tarihinde işletmenin faal durumda olması vergi kaydı bulunması gerekir.
 3. Kobi’nin KOSGEB kaydı yapılmış olmalı ve beyannamesi güncel olmalı. Eğer e-KOBİ kayıt ve beyanname işlemi yapılmamış ise yapılmalı.
 4. Esnafın kullanacağı kredi anlaşmalı bankalardan sağlanır. Bu doğrultu da bankalar ile yapılan protokolde belirtileceği üzere, daha önceden bu banka veya BBDK’ya kayıtlı diğer bankalardan kullandığı kredi ve kredi kartlarının borçları diğer yıla sarkarken sarkan veya kara listede bulunması nedeniyle başvuruları banka tarafından reddedilebilir. Bunun sebebi KOSGEB’in sadece faizi ödemeyi taahhüt etmesidir.
 5. Bakanlık tarafından programa ayrılan bütçede yer almakta olan ödenek miktarı bitirildiğinde, KOBİ’lere verilen destek durdurulmaktadır.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Geçtiğimiz dönem protokol imzalanan kosgeb anlaşmalı bankalar şunlardı;

 1. Akbank,
 2. Ziraat Bankası,
 3. İş Bankası,
 4. Denizbank,
 5. Yapı Kredi,
 6. Qnb Finansbank,
 7. Vakıfbank,
 8. Garanti,
 9. Halk Bankası

2020 yılında bu bankalar ile yeniden anlaşma yapılıp yapılmayacağı ve protokol hükümlerinde hangi bankaların yer alacağı henüz belli değil.

Geçtiğimiz dönem yaşanan bazı aksaklıkların bu yıl da yaşanmaması için şu tavsiyelerde bulunmak isteriz.

Başvuru tarihinden önce gerekli hazırlıkları tamamlayın. Açıklanan tarihten önce esnafın tüm evraklarını tamamlamış olması yararınadır. Çünkü bu tarihte başvuru yoğunluğu yaşanacağından dolayı evraklarını hazırlamayan, beyanname vermeyen esnaflar problem yaşamaktadırlar. Özellikle de yoğun başvurudan kaynaklanan sunucu yoğunluğu hatası yüzünden birçok esnaf destekten faydalanamamaktadır. Başvuru şartları hakkında yönetmeliği incelemenizi öneririz.

kosgeb-destekleri-2019

Kosgeb anlaşmalı bankalar vasıtası ile girişimcilere destek verecektir.

Bankalarda ki KKB Notunuzu Temizleyin!

Geçen yıl sicil affı yasası yürürlüğe girdi. Borcu olan esnaf, bankaya gidip borcunun tümünü bir kerede ödeyebiliyor veya borcunu taksitlendirebiliyor. Bu sicil affı yasası hem ihtiyaç kredilerine hemde kredi kartları için geçerli oldu. Bu kapsamda halen bankalarda bulunan ödenmemiş borçlarınız var ise ve bu sıfır faizli KOSGEB kredisi çekmenize engel olacaksa, şimdiden gereğini yapmanızı tavsiye ederiz.

Kosgeb 2020 yılında da girişimcileri desteklemeye devam edecektir. Ancak girişimciliği geliştirme programı geçtiğimiz yıl sonunda sona ermiştir. Kurum 2020 yılında yeni destek programları ile girişimcileri desteklemeye devam edecektir. Kurum tarafından verilen destekleri incelemek için tıklayınız.

Kosgeb’ in yanı sıra kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 15 bin TL hibe destek sağlanmaktadır. Bu desteklere de başvurabilirsiniz. Bankaların girişimcilere verdiği çok farklı krediler de vardır. İhtiyaç kredilerinin yanı sıra Kobi kredileri,  işyeri alma kredileri vb. kredilere başvuru yapabilirsiniz. Kredi notu yüksek olanların bu kredilerden yararlanmak için tek yapmaları gereken banka şubelerine giderek konu ile ilgili detaylı bilgi almak olacaktır.

Yorumlar
 1. Mehmet Hanifi harat dedi ki:

  Bende baba mesleğini büyütmek istiyorum camcı

 2. Alpaslan dedi ki:

  Hep kendi adamlari yararlaniyor varsa tanidigin isin oluyor yoksa tanidigin surunmeye devap

 3. Yılmaz dedi ki:

  2019da..şubat 21,de DUKKAN kapattım kriz nedeniyle ne işsizlik maaşı veren var ne soran var ne işe alan var yaş 43 bu calısmayanlara ((faizsiz krediden yararlansın ))) işe girene kadar((1yıl oldu ne yıyorsun iciyorsun diye soran yok bu bilgisayar sıstemden gözukmüyormu bu insanların mal varlıkları

 4. Sedat dedi ki:

  Nasıl hibe alabilirim

 5. Muhammet can yazıcı dedi ki:

  Kosgeb girişimcilik eğitimini bitirdim sertifikamı aldım.Yeni kuracağım inşaat sektöründe yer alacak şahıs firmam ile özel inşaat müteahhitliği yapmak,yaptığım daire dükkanları satmak ve yine aynı işe devam etmeyi düşünüyorum.Kosgeb’in bu konuda bana hibe veya faizsiz kredi desteği olabilir mi olursa şartları nelerdir.Bilgilenmek istiyorum.

 6. SELMA GENCER dedi ki:

  2017 de müraaat etmiştim Faizsiz kredi ne zaman verilecek

 7. Sevinç dedi ki:

  Kosgeb 2018 esnaf faaiz destek kediler başvuru ne zaman başlayacak