geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8341
EURO
9,3455
ALTIN
455,43
BIST
1.343
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
15°C
Salı Yağışlı
8°C

Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz Etme (DİLEKÇE ÖRNEĞİ)

Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz Etme (DİLEKÇE ÖRNEĞİ)
21/05/2020 16:42
A+
A-

11 Mart 2020 tarihi ile görülmekte olan corona virüs nedeniyle alınan tedbir önlemlerin ilk başlarında Sokağa Çıkma Kısıtlaması görülmüştür. Şehirler arası 15 gün süre ile yapılan kısıtlamada yetki T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilmiş uzatma yetkisi de yine Cumhurbaşkanına aittir. İçişleri Bakanlığı’nın tarafından kamuoyuna duyurulan genelge ile 30 il ve Zonguldak devletdestekli.com Sınırları içerisinde bulunan vatandaşlara şehirler arası seyahat kısıtlaması gelmiştir. Şehirler arası kısıtlamanın uygulandığı tarihlerde (15 gün) mevsimlerde normalleşmenin görüldüğü sıcaklıkların arttığı ve insanların dışarı çıkarak risk oluşturma ihtimallerine karşı 2’şer gün süreler ile sokağa çıkma yasağı gelmiştir. İlk sokağa çıkma yasağı kapsamında olan 30 Büyükşehir ili ve Zonguldak’ta 10 – 12 Nisan arası yapılmış, ikinci yasak ise takip eden hafta sonunda 17 – 19 Nisan arası yapılmıştır. Tekrarı olan ancak bu kez 3 gün süren sokağa çıkma yasağı 1 – 2 ve 3 Mayıs 2020 tarihlerinden gerçekleşmiştir.

Verilen tarihler belirtildiği üzere 31 ili konu edilirken 3 gün yasak sonrası 9-10 Mayıs 2020’de tekrar sokağa çıkma yasağı görülmüş ancak kapsadığı illerin sayısında azalışa gidilmiştir. Bu kez 24 ilde geçerli olacak olan yasak kapsamına dahil olarak iller aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Adana, Ankara,
 • Balıkesir, Bursa,
 • Denizli, Diyarbakır,
 • Eskişehir, Gaziantep,
 • İstanbul, İzmir,
 • Kahramanmaraş, Kayseri,
 • Kocaeli, Konya, Manisa,
 • Mardin, Ordu, Sakarya,
 • Samsun, Şanlıurfa,
 • Tekirdağ, Trabzon,
 • Van, Zonguldak

Yukarıda verilen illerde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından 5. olan sokağa çıkma yasağında 31 ilden 24 ile düştüğü gibi bu kez de 24 ilden 15 ile kapsam şehirleri düşürülmüştür. Uygulanacak yasağa konu olan iller aşağıdaki gibidir ve bu kez 4 gün süreyle sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. Beşincisi uygulanan sokağa çıkma yasağının tarihleri ise 16 – 17 – 18 – 19 Mayıs 2020 tarihlerinde geçerli olmuştur.

 • Ankara, Balıkesir,
 • Bursa, Eskişehir,
 • Gaziantep, İstanbul,
 • İzmir, Kayseri,
 • Kocaeli, Konya, Manisa,
 • Sakarya, Samsun
 • Van ve Zonguldak

blank

Giderek azaltılan kısıtlama illerinde bu kez Ramazan Bayramı sebebiyle kapsamı genişletilerek tüm ülkeye yayılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna duyurması ile İçişleri Bakanlığınca detaylar verilmiş. Ramazan Bayramını fırsat bilerek büyüklerini ziyaret edecek veya izinli diye sokaklarda gezmesinin koronavirüs salgınına risk oluşturması nedeniyle Ramazan bayramı günlerinden 23 – 24 – 25 – 26 Mayıs 2020 tarihleri arasında tüm Türkiye’de 81 il olmak üzere İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayınlandı.

81 İle Sokağa Çıkma Yasağı!

Ramazan Bayramı sebebiyle 81 il valiliğine gönderilen sokağa çıkma yasağı hakkındaki genelge ile  ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre; “Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250,00 TL’den 1.000,00 TL’ye kadar idarî para cezası verilir.” kararı değiştirilmiş ve kararda düzenlemeye gidilmiştir. İlgili kanun çerçevesinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağına uyulmaması durumunda idari para cezası uygulanacak olup ödenecek cezanın bedelinde artışa gidilmiştir. Öncesinde 2008 yılında değişikliğe uğrayan kanun maddesine göre 250,00 TL ile 1.000,00 TL arası değişmekte olan idari para cezası uygulanacağı yönünde yasallaşmış olsa dahi;

2019 yılından itibaren ilgili kanunlardan biri olan Vergi Usul Kanununun Mükerrer 298. Maddesinin B fıkrasına göre uygulanacak %22.58 Yeniden Değerleme Oranına göre idari para cezası tutarının;

Asgari tutarı 789 TL olurken, azami tutarı ise 3.180 TL olarak yenilenmiştir. Ancak iki rakam arasında bir idari para cezası korona virüs kapsamında söz konusu olmamakla beraber salgın sürecinde kararı verilen sokağa çıkma yasaklaması ile uygulanacak olan cezanın bedeli kesin bir suretle 3.180 TL olmasına karar verilmiştir.

Sokağa Çıkma Yasağına Nasıl İtiraz Edilir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın 15. maddesi gereğince

“Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.”

 vatandaşlarının hangi durumlarda Temel Hak ve Hürriyetlerin sınırlandırılabileceği konusundaki düzenleme ile kişilerin devletdestekli.com temel hak ve hürriyetlerinin kısıtlanması “Savaş, seferberlik veya olağanüstü hal” durumunda mümkün olabilmektedir. Koronavirüsün belirtilen durumlardan biri ile ilişkisi olmaması bakımından kamuoyuna konu edilen sokağa çıkma yasağı T.C Anayasa’nın 13. maddesince aykırı olarak değerlendirilebilir. Anayasa’nın 13. maddesi kapsamında

Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.”

Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Etme

Dolayısıyla Anayasada yer alan maddeler uyarınca kişinin temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanması kanun yolu ile sınırlandırılabilmektedir. Bu nedenle İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununca İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Sokağa Çıkma Yasağı hakkındaki genelge ile sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi Anayasa’da yer alan maddelere göre aykırıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan bir kişi sokağa çıkma yasağı sebebi ile ödemekle yükümlü olduğu 3.180 TL para cezasının kesildiği tarihten itibaren en geç 15 gün içerisinde itiraz etmek için Sulh Ceza Hakimliği’ne müracaatta bulunabilmektedir. Kişinin belirlenen süre zarfında herhangi bir itiraz başvurusunun bulunmaması durumunda idari para cezasını kesin bir şekilde ödemekle yükümlü olacaktır.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Hukuki Boyutu Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan ve İçişleri Bakanlığınca yayınlanan Genelgenin sokağa çıkma yasağı uygulamasında hukuki gerekçesi ise İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri gösterilmektedir. İlgili kanunların içeriği aşağıdaki gibidir;

İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi; İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. maddesi gereğince; “Umumi hıfzıssıhha meclisleri mahallin sıhhi ahvalini daima nazarı dikkat önünde bulundurarak şehir ve kasaba ve köyler sıhhi vaziyetinin ıslahına ve mevcut mahzurların izalesine yarayan tedbirleri alırlar. Sâri ve salgın hastalıklar hakkında istihbaratı tanzim, sâri ve içtimai hastalıklardan korumak çareleri ve sıhhi hayatın faideleri hakkında halkı tenvir ve bir sâri hastalık zuhurunda hastalığın izalesi için alınan tedbirlerin ifasına muavenet eylerler.”

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 72. maddesine göre;

“57 nci maddede zikredilen hastalıklardan biri zuhurettiği veya zuhurundan şüphelenildiği takdirde aşağıda gösterilen tedbirler tatbik olunur:

 • Hasta olanların veya hasta olduğundan şüphe edilenlerin ve hastalığı neşrü tamim eylediği tetkikatı fenniye ile tebeyyün edenlerin fennen icap eden müddet zarfında ve sıhhat memurlarınca hanelerinde veya sıhhi ve fenni şartları haiz mahallerde tecrit ve müşahade altına vaz’ı.
 • Hastalara veya hastalığa maruz bulunanlara serum veya aşı tatbikı.
 • Eşhas, eşya, elbise, çamaşır ve binaların ve fennen intana mâruz olduğu tebeyyün eden sair bilcümle mevaddın fenni tathiri,
 • Hastalık neşreden haşarat ve hayvanatın itlâfı,
 • Memleket dâhilinde seyahat eden eşhasın icap eden mahallerde muayenesi ve eşyalarının tathiri.
 • Hastalığın sirayet ve intişarına sebebiyet veren gıda maddelerinin sarf ve istihlakinin men’i.
 • Dahilinde sâri ve salgın hastalıklardan biri zuhur eden umumi mahallerin tehlike zail oluncaya kadar set ve tahliyesi.”

Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Dilekçesi Örneği

Aşağıda 3. şahıslar tarafından hazırlanrak internet ortamında paylaşılan bir dilekçe örneği word (doc) formatında mevcuttur. Bu dilekçe örneği içerisinde ki yasal dayanağı ve kişisel bilgileri istediğiniz gibi düzenleyerek Sulh Ceza Mahkemelerine 15 gün içerisinde itirazda bulunabilirsiniz.

Bu dilekçe örneğinin yayınlaması haklı olduğunuz veya bu örnekle başvurduğunuzda cezanın iptal edileceği anlamına gelmez. Takdir yargınındır.

Dilekçe ile başvuru yaptığınızda bazı internet sitelerinde de paylaşıldığı üzere eğer dilekçeniz reddedilirse vekalet ücreti ödemeniz söz konusu olabilir.

Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Dilekçesi Örneği linkine tıklayarak belgeyi indirebilirsiniz.

Dilekçe içeriğinde bahsedilen itiraz hususları şöyledir;

 1. Bakanlık tarafından genelge ile sokağa çıkma yasağı gerekçesi olarak İl Özel İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 ve 72. Maddeleri gösterilmektedir. İl İdaresi Kanunu açık şekilde Valilere bazı konularda karar verme ile tedbir alma yetkisi sağlamış ise de, bu kanuna dayalı olarak sokağa çıkma yasağı verilmesinin Anayasa’nın 2. Maddesi kapsamında düzenlenen “hukuk devletinin belirlenmesi” ilkesine aykırılık teşkil ettiğini değerlendirmekteyim. 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 ve 72. Maddesi incelendiğinde ise hastalara ve şüpheli vakalara yönelik ev veya hastanelerde belirli süre karantinaya alınması, seyahat eden kişilere yönelik muayene uygulanması, belirli bir mahalde bulunan salgınlara ilişkin karantina uygulanması gibi yetkiler içermektedir.
 2. Bu sebeplerde dolayı İl İdare Kanunun ile Umumi Hıfzısıhha Kanunu kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağının Anayasamıza ve diğer kanunlara aykırı olduğunu düşünmekteyim. Zira Anayasanın 13. Maddesi içeriğinde temel hak ve özgürlüklerin yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplerin oluşması durumunda kanunla sınırlandırılabileceği belirtilmektedir. Yine tarafıma ceza kesilmesine neden olan sokağa çıkma yasağı kanun ile değil, genelge ile uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulama Anayasanın özüne aykırıdır.

Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Etme Hakkı

İlgili kanun çerçevesinde belirlenen sokağa çıkma yasağının ihlali ile uygulanacak olan idari para cezası en az 789 TL olarak belirlenmiş en fazla ise 3.180 TL olarak değişikliğe gidilmiştir. Koronavirüs sebebiyle devreye alınan sokağa çıkma kısıtlamasının ihlali ile kişiye uygulanacak olan cezanın bedeli 3.180 TL olmasına karar verilmiştir. Kişiye uygulanan cezanın hukuki boyutta elbette ki itirazı mümkündür. Belirlenen yasalar gereğince kişinin itiraz etme hakkı vardır. Ancak itirazı hukuki dayanaktır. Şu şekilde ifade edilirse; Anayasa’nın 15. maddesi ile Anayasa’nın 13. maddesi konu edilerek gerekli itiraz söz konusu olabilmektedir. Anayasanın ilgili maddelerine yer verecek olursak;

13. Madde; “Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.”

15. Madde; “Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.”

Yukarıdaki anayasa maddeleri detaylı ele alınacak olunursa; Kişinin temel hak ve hürriyetinin kısıtlanma gerekçeleri belli başlı olmak üzere savaş, seferberlik, sıkıyönetim ve olağanüstü hallerden birinin yaşanması ile doğrudan kısıtlanma söz konusu olabilir. Ancak bakıldığında koronavirüs öncesinde belirtilen durumlardan birine dahil olmadığı ve kısıtlamanın anayasa maddelerince aykırı olması üzerine kişinin itiraz etme hakkı doğmaktadır.

Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden kişi itiraz etmek için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kişinin idari para cezasını almış olmasıdır. Cezanın alındığı günden 15 gün süre içerisinde kişi gerekli başvurusunu yapmalı aksi halde idari para cezası kanunen bir yaptırım olacaktır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.