Solucan Gübresi Üretimi 2023 Yılı Devlet Destekleri

Solucan Gübresi Üretimi 2023 Yılı Devlet Destekleri

Herkesin bildiği gibi Kosgeb hibe desteklerini mutlaka girişimci sertifikası alma şartı ile hazırlanan proje karşılığında veriyor. Girişimcilere sağlanan hibe destekleri nasıl alınıyorsa Solucan üretim tesisi açılışın için de aynı şartları yerine getirmeleri talep ediyor. Solucan gübresi üretimi için kosgeb desteğine başvuru yapmak için hemen yazımızı inceleyebilirsiniz.

Solucan gübresi Üretimine Devlet Desteği KOSGEB tarafından veriliyor

KOSGEB solucan gübresi üretimine destek vermektedir. Ancak bu desteğin alınabilmesi için doğru nace kodu ile başvuru yapmak gerekmektedir.

Destek başvurusu için: A- TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK sekmesine giriş yaparak 01-Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ile faaliyetler üst nace kodunu seçmek ve 01.49.90 Solucan çiftlikleri başlıklı 6’lı nace kodunu seçmek gerekmektedir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Kosgeb Uygulamalı girişimcilik eğitimine başlayıp buradan girişimci sertifikası alarak, şirket kurup solucan üretim tesisi için proje hazırlayarak kosgeb desteklerinden yararlanabilmek mümkün.

Bu destekler öncelikle 60 bin lira olarak kuruluş desteği olarak sağlanır. Örneğin: 10 bin lira+KDV tutarında üretim havuzu var. Bu üretim havuzunun %60′ ını girişimciye belirli bir süreçte geri ödemesini yapıyor. Bu 10 bin liralık üretim havuzu için 3 farklı yerden fiyat teklifi olarak proforma fatura alınıyor. Bu fiyat teklifi olarak alınan proforma faturaları Kosgeb’ e sunarak bunlar arasında fiyat olarak en uygun olanını seçerek onaylıyor.

KOSGEB Solucan Gübresi örnek proje sayfasını ziyaret ederek proje örnekleri arasında uygun olanı seçmelisiniz.

Girişimcilerde giderek kendi şirket hesaplarından üretim havuzu olarak makineyi aldıkları şirketlerin hesabına havale yapılmak suretiyle ödemesi yapılıyor. Ödeme yapıldığına dair fatura ve dekont ile Kosgeb ‘e giderek yetkililer makinenin kontrolünü yaptıktan sonra onay vermeleri halinde birkaç ay içinde % 60’ını iade ediyor. Bunun gibi diğer makinelerde de aynı yöntemi uygulayarak geri ödemeler alınabilmektedir.

Solucan gübresi üretimi
Solucan gübresi üretimi

KOSGEB İşletme Giderleri Desteği

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Kredi Desteği olarak İşletme kuruluş, makine ekipman desteğinin yanında İşletme giderleri desteği olarak 60 bin liraya kadar destek vermektedir.

İşletme giderleri desteği 60 bin liralık kısım olanıdır yani içerisinde de işletme için kira giderleri ve işçi giderleri vardır. 60 bin liralık verilen işletme giderleri içerisindeki kira ve işçi vergiler hariç giderlerinin % 60′ ı 24 ay boyunca desteklenir. Kosgeb 60 bin lira hibe veriyor bu hibenin 60 bin lirasının tamamıyla makine alınacak gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece tesis için gerekli olan makine ekipman ve tesisat alınabilmektedir. Geriye kalan tutarları ile kira, işçi ve şirket kurulum giderleri karşılanmaktadır.

Bu desteğin 60 bin lirası geri ödemesiz hibe olarak verilmektedir. Kısacası hiçbir şekilde girişimciler kendi sermayelerini kullanmadan Kosgeb desteğinden yararlanamazlar Öncelikle sermayelerinden bir yatırım yaparak sonrasında faturaları dekontlarıyla birlikte Kosgeb’ e başvurup bu giderlerin geri ödemelerini alabilirler. Devlet destekli yapılacak işler hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi Desteğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şöyle bir ayrıntı daha var; makineleri şirket kurulumundan sonra alınması gerekiyor. Şirketin kurulumundan sonra alınan makineler için Kosgeb herhangi bir destek vermemektedir. Kosgeb’ in projeden önceden alınmış makinelere desteği vardır yine buradaki ayrıntı da şirket kurulumundan sonra alımların yapılmış olması gerekiyor. 2 yılı geçmediği sürece 2 yıldan eski olmadığı sürece faturası ve dekontları duran makinelere Kosgeb destek vermektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse öncelikle girişimcilik sertifikasının alınması gerekiyor. Arkasından şirketimizi kuruyoruz, projemizi hazırlıyoruz, proje hazırlanırken sözel kısımlar var bunları dolduruyoruz, proforma faturaları mali kısımları dolduruyoruz, kurula sunuyoruz. Kurul kabul ediyor, bundan sonra geri ödeme ve makine alım süreci başlıyor. Kurulun kabul ettiği makinelerin alımını yaptığınız için destek kesindir.

YouTube video
Solucan gübresi çiftliği kurulumu maliyetleri

Kosgeb tarafından verilen desteklerin yanı sıra üreticilerimiz bazı konularda desteklenmektedir. Hayvansal üretim konularında belirlenen oranlarda destek veren kurumlardan bi tanesi de TKDK’ dır. TKDK tarafından destek verilen sektörler arasında ne yazık ki solucan gübresi üretimi bulunmamaktadır.

Ayrıca bankalardan alacağınız krediler yardımı ile solucan gübresi üretimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.