Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Desteği 2020

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Desteği 2020

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Desteği 2020
26 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Herkesin bildiği gibi Kosgeb hibe desteklerini mutlaka girişimci sertifikası alma şartı ile hazırlanan proje karşılığında veriyor. Girişimcilere sağlanan hibe destekleri nasıl alınıyorsa Solucan üretim tesisi açılışın için de aynı şartları yerine getirmeleri talep ediyor.

Kosgeb Uygulamalı girişimcilik eğitimine başlayıp buradan girişimci sertifikası alarak, şirket kurup solucan üretim tesisi için proje hazırlayarak kosgeb desteklerinden yararlanabilmek mümkün.

Bu destekler öncelikle İşletme kuruluş desteği adı altında 2000 lira olarak sorgusuz sualsiz verdiği destektir. Ardından makine tesisat desteği olarak maksimum 18 bin lira olarak verdiği makine desteği veriliyor. Örneğin 10 bin lira + KDV tutarında üretim havuzu var. Bu üretim havuzunun % 60′ ını girişimciye belirli bir süreçte geri ödemesini yapıyor. Bu 10 bin liralık üretim havuzu için 3 farklı yerden fiyat teklifi olarak proforma fatura alınıyor. Bu fiyat teklifi olarak alınan proforma faturaları Kosgeb’ e sunarak bunlar arasında fiyat olarak en uygun olanını seçerek onaylıyor. Girişimcilerde giderek kendi şirket hesaplarından üretim havuzu olarak makineyi aldıkları şirketlerin hesabına havale yapılmak suretiyle ödemesi yapılıyor. Ödeme yapıldığına dair fatura ve dekont ile Kosgeb ‘e giderek yetkililer makinenin kontrolünü yaptıktan sonra onay vermeleri halinde birkaç ay içinde % 60’ ını iade ediyor. 10 bin liralık üretim havuzunun 6 bin lirası bu şekilde alınmış olur. Bunun gibi diğer makinelerde de aynı yöntemi uygulayarak geri ödemeler alınabilmektedir.

Örneğin elek makinesi, havuz, ısıl işlem makinesi, tartı gibi birçok makine tesisatta maksimum 18 bin lira olarak Makine ekipman desteği veriliyor.

Solucan gübresi üretimi

Solucan gübresi üretimi

Şu detaya da değinmek gerekirse, örneğin 18 bin liraya kadar deniyor. Bu liraya kadar demesinin sebebi yukarıda da örnek verdiğimiz gibi 10 bin liralık makinenin 6 bin lirası olarak verilmesidir. Yani Kosgeb KDV hariç bedelin % 60 desteklendiği için bu söylem kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken detay verilen hibe kısmıyla 6 bin lira tutarında 3 adet makine alımına denk geliyor olmasıdır. 30 bin liralık yatırım yapıldığını düşündüğümüzde KDV hariç 30 bin liralık bir yatırımın 18 bin lirasını girişimciye hibe olarak geri ödemesini yapmaktadır.

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Kredi Desteği olarak İşletme kuruluş, makine ekipman desteğinin yanında İşletme giderleri desteği olarak 30 bin liraya kadar destek vermektedir.İşletme giderleri desteği 30 bin liralık kısım olanıdır yani içerisinde de işletme için kira giderleri ve işçi giderleri vardır. 30 bin liralık verilen işletme giderleri içerisindeki kira ve işçi vergiler hariç giderlerinin % 60′ ı 24 ay boyunca desteklenir. Kosgeb 50 bin lira hibe veriyor bu hibenin 50 bin lirasının tamamıyla makine alınacak gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece 18 bin liraya kadar olan kısım ile tesis için gerekli olan makine ekipman ve tesisat alınabilmektedir. Geriye kalan tutarları ile kira, işçi ve şirket kurulum giderleri karşılanmaktadır.

Kosgeb bu hibe desteğinin yanında bir de sabit yatırım desteği olarak 100 bin lira tutarında destek vermektedir. 100 bin liralık sabit yatırım desteği geri ödemeli olarak aynı şekilde işlemleri uygulayıp geri ödemeli olarak kredi alınabilmektedir. 100 bin lira taksitli geri ödemeli makine alımı yapılabilir. Bu şekilde Kosgeb Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Kredi Desteği olarak 150 bin lira tutarında destek vermektedir. Bu desteğin 50 bin lirası geri ödemesiz hibe olarak 100 bin lirası da geri ödemeli kredi olarak verilmektedir. Kısacası hiçbir şekilde girişimciler kendi sermayelerini kullanmadan Kosgeb desteğinden yararlanamazlar Öncelikle sermayelerinden bir yatırım yaparak sonrasında faturaları dekontlarıyla birlikte Kosgeb’ e başvurup bu giderlerin geri ödemelerini alabilirler. Devlet destekli yapılacak işler hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi Desteğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şöyle bir ayrıntı daha var; Makineleri şirket kurulumundan sonra alıması gerekiyor. Şirketin kurulumundan sonra alınan makineler için Kosgeb herhangi bir destek vermemektedir. Kosgeb’ in projeden önceden alınmış makinelere desteği vardır yine burdaki ayrıntı da şirket kurulumundan sonra alımların yapılmış olması gerekiyor. 2 yılı geçmediği sürece 2 yıldan eski olmadığı sürece faturası ve dekontları duran makinelere Kosgeb destek vermektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse öncelikle girişimcilik sertifikasının alınması gerekiyor. Arkasından şirketimizi kuruyoruz, projemizi hazırlıyoruz, proje hazırlanırken sözel kısımlar var bunları dolduruyoruz, proforma faturaları mali kısımları dolduruyoruz, kurula sunuyoruz. kurul kabul ediyor, bundan sonra geri ödeme ve makine alım süreci başlıyor. Kurulun kabul ettiği makinelerin alımını yaptığınız için destek kesindir.

Solucan gübresi üretimi ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki KÖY TV’nin hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.

Kosgeb tarafından verilen desteklerin yanı sıra üreticilerimiz bazı konularda desteklenmektedir. Hayvansal üretim konularında belirlenen oranlarda destek veren kurumlardan bi tanesi de TKDK’ dır. TKDK tarafından destek verilen sektörler arasında ne yazık ki solucan gübresi üretimi bulunmamaktadır. Ayrıca bankalardan alacağınız krediler yardımı ile solucan gübresi üretimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Desteği 2020 Konusuna 40 Yorum Yapıldı
 1. Furkan ASLAN dedi ki:

  kosgep yardımcı olmuyormuş bu konuda. kimin ne yaptığı ne ettiği belli deil. insanlı telefonların başına diye. varsa bu bilgi adına kesin bilgileri olan lütfen beni arasın. .

 2. İLYAS dedi ki:

  İyi günler ben bu işe girmek istiyorum ama çok fazla maddi durumum yok yani araştırmalarıma göre 20bin solucan alsam 1 yıl sonra bana bu işin maddi getirisi ne olur

  1. solucan sayısı ve getirisi cevap dedi ki:

   Merhaba,Sayın İlyas Bey 20 Bin solucan 1 yıl sonunda minimum 10 kat artma ile 200 bin adet olur 200 bin adet solucan ayda 350-400 kilo gübre üretir.biz firma olarak gübremizin tonunu 1500 tl den satmaktayız bu bağlamda 500-600 tl gibi bir kazancınız olur.

 3. Süleyman Polat dedi ki:

  Erzurum Aziziye’de solucan gübresi işi yapmaktayız.Bu işe girmek isteyenler bilgi için e posta adresinden ulaşabilirler.

  1. genel bilgi tokat dedi ki:

   merhaba kapalı alan vb. konular hakkında bilgi verebilirmisiniz.

   kaç solucan ne kadar getirisi var, değer mi değmez mi

   kosgeb desteği varmı

  2. fatihh dedi ki:

   merhaba erzurum horasanda bu işi yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz

 4. Sebahattin dedi ki:

  Bende biliyorum yapmayı ama yerim var 10.000 tl sermaye gerekiyor yardımcı olun

 5. soner dedi ki:

  solucan gübresi faso fiso üret üret satamadıktan sonra ne işe yarar ZARAR aynı deve kuşu ve angora tavşanı gibi bu işin top tancıları bu işi ortaya atanlar para kazanıyor yani büyük başlar hani vardırya balık tutarken oltanın ucuna bir solucan takarsınız ve balıkta yem buldum diye sevinir ama balık için sonuç hüsrandır

  1. turgay dedi ki:

   bu şekilde düşünmeye devam edersen hayatın boyunca hep kaybedersin mühim olan en iyi olmak…

 6. Mehmet dedi ki:

  organik tarım olarak solucan gubresi işi yapmaktayız kocaeli de sitemizden bize ulaşabilirsiniz yada Tlf ‘dan

  1. Ibrahim dedi ki:

   Mehmet bey tlf numaranizi yada sitenizi verwbeilirmisiniz soze ulasmak istiyorum

  2. Ulasırsanız sevinirim dedi ki:

   Nasıl ulasırım yapmak istıyorum ama kosgep gırısımcılık belgemle Mehmet bey pazarlamakta muhım

 7. Murat dedi ki:

  S.a ist yaşıyorum solucan gübresini araştırdım mantıklı geliyor ancak sulucan gübresi yapan arkadaşları ziyaret etmek isterim nasıl bir ortam ne gibi araç gereç gerekiyor bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum TEŞEKKÜR EDERİM

 8. Myafsar dedi ki:

  Destek mestek yok kendi paran ile yap yabalirsen torpil bulursan yardım alabilirsiniz

 9. Semi faruk dedi ki:

  Ben kosgeb i aradığımda solucan gübresi ne destek verilmiyor dediler.Kurs aldıktan sonra hangi alanda destek
  talep etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Ceyhun dedi ki:

  Selamın aleykum bende solucan gübresi üretmek istiyom solucanı nerden alabilirim uretikten sonra nerde pazarlayabilirim.bu konu hakında devlet desteği nedir devlet desteğini nasıl alabilirim bana bilgi verebilirmisiniz

  1. ahmet dedi ki:

   solucan için bana dönüş yapabilirsiniz. solucan ve gübre hakkında bildiklerimizi sizle paylaşabiliriz.

   1. Yüksel dedi ki:

    S.a yardımcı olabilir misiniz

  2. Yakup Öztürk dedi ki:

   Merhabalar biz bu işi Sakarya’da yapıyoruz solucan Temini ediyoruz ayriyetten kooperatif kurduk büyük şirketler den gübre siparişi alıyoruz toplu satış yapabiliyoruz herşey usüle uygun bilgi almak için ulaşın

   1. Mesut dedi ki:

    Merhaba ben kosgeb e gittim solucan gübresi için destek yok dediler bursada

   2. Kenan kul dedi ki:

    Merhaba bende bu isi sakaryada yapmak istiyorum ama pazarlama yerim olmadigi icin yapamiyorum. Üretim ve pazarlama konusunda yardimci olurmusunuz.

    1. Yoruma cevap dedi ki:

     YouTube solucanlar yazın detaylı bilgi almak için

   3. Selm dedi ki:

    Nasil oluyor

   4. SERKAN ÖZER dedi ki:

    mrb yakup bey bizde bu işi iki senedir yapıyoruz gübrede solucanda kimse almıyo ne yapmalıyız 25 30 ton var elimizde yardımcı olurmusunuz

    1. gökhan dedi ki:

     mrb serkan bey alıcı bulabildinizmi

   5. SERKAN ÖZER dedi ki:

    mrb arkadaşlar benim paylaştıgım görünmüyo

   6. Ulasırsanız sevinirim dedi ki:

    Sıze nasıl ulasırım

   7. bilgi almak dedi ki:

    ben bu solucan yetiştiriciliği ve gübre pazarı konusu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

 11. Ferruh aydınlı dedi ki:

  Selamün aleyküm solucan gübresi yapmak. İstiyorum yardım ve yorumlarınıızı önerilerini bekliyorrum

  1. özlem tam dedi ki:

   bu işle ek iş olarak uğraşmaktayız dilerseniz numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

   1. genel bilgi ankara dedi ki:

    bu konu hakkında ne kadar yer ihtiyacı olur

    maliyeti ne olur, kosgeb destek veriyormu,

    getirisi ne olur

  2. ahmet dedi ki:

   merak ettiğiniz konular için size yardımcı olabilirim.

 12. ömer dedi ki:

  bu işletmeyi hangi nace koduna göre açmalıyız. bilen yazabilir mi?

 13. Ahmet dedi ki:

  Bu iş hakkında bilgi alabilirmiyim

 14. Murat dedi ki:

  Yardımcı oluruz bızde yapmaktayız bu ısı .saygılar

  1. Ddrr dedi ki:

   Yardımcı olurmusunuz

 15. ADNAN ARSLAN dedi ki:

  solucan üretimi yapmak istiyorum. solucanı nereden bulurum.gübresini nerede pazarlayabilirim.bunun için devletden nasıl desktek alabilirim .saygılar.

  1. polat dedi ki:

   adnan bey selamlar konu ile ilgili bilgi verebilirim.

   1. mine gelir dedi ki:

    banada bilgi verebilirmisiniz nasıl destek alıyoruz nasıl yapıyoruz

   2. Mustafa dedi ki:

    Merhaba polat bey. Solucan gubresi üretimi yapmak istiyorum. Sizinle nasıl iletişim kurabilirim.

Sayfa başına git