Son Dakika! Benzine Zam Geldi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 28 kuruş zam yapıldı.

Son Dakika! Benzine Zam Geldi

Yapılan son dakika açıklamasına göre benzine zam geldi. 27 Ekim 2021 tarihinden itibaren (bu geceden) geçerli olacak şekilde benzine gelen zam ile akaryakıt fiyatları ne kadar oldu, uygulanan bu zam oranları pompa satış fiyatlarına da yansıyacak mı? İşte gelişmeler!

Benzine Zam!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya gör benzinin litre fiyatına ise 28 kuruş zam geldi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre; Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre satış fiyatına 28 kuruş zam yapıldı.

Fiyat artışının ardından benzinin litre satış fiyatı:

  • İstanbul’da ortalama 8,36 liradan 8,64 liraya,
  • Ankara’da 8,47 liradan 8,75 liraya,
  • İzmir’de ise 8,47 liradan 8,75 liraya yükselecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) yapılan Twitter paylaşımında:

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 27/10/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzine 28 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.

ifadeleri kullanıldı.

Benzin Ne Kadar Oldu?

Fiyat artışının ardından İstanbul’da ortalama 8,36 liradan satılan benzinin litre fiyatı 8,64 lira olacak. Benzin litresi Ankara ve İzmir’de 8,47 liradan 8,75 liraya çıkacaktır.

Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanması Nasıl Yapılıyor?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

2022 programı onaylandı: Akaryakıtta eşel mobil sistemi sürecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!