geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere çeşitli konularda ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de fakirlere kira yardımıdır. Devlet tarafından maddi durumları düşük ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kira yardımı imkanı sunulmaktadır. Dar gelirli ailelerin kira yardımlarından yararlanabilmeleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Sosyal yardımlaşma nakdi yardımları, yardım türlerine göre değişiklik göstermektedir. Başvuru yaptıktan sonra kira yardımı sorgulaması ile yardım alıp alamayacağınız ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır?
A+
A-

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlardan bir tanesi de kira yardımıdır. Kira yardımı başvurusu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır. Şartları taşıyan ailelere devlet tarafından belirlenen tutarlarda kira ücreti verilmektedir. Kira yardımı ile ilgili tüm detayları içeriğimizden bulabilirsiniz.

Dar Gelirliye 2021 Yılında Kira Yardımı Var mı?

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlet olduğunda dolayı ilgili bakanlıklar eli ile dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar genel olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verilen yardımlar kimi zaman ayni kimi zaman da nakdi olarak sağlanmaktadır. Bu yardımların yanı sıra verilen yardım konularından bir tanesi de kira yardımlarıdır.

Barınma temel ihtiyacımızdır. Ancak maddi durumu sebebi ile bazı aileler sağlıksız evlerde yaşamakta ya da maddi durumları yetersiz olduğundan dolayı kira paralarını ödeyecek güçleri bulunmamaktadır. Bu problemlerin ortadan kaldırılması amacı ile devlet tarafından evsiz ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile barınma yardımları, kira paralarını ödeyemeyen ailelere ise belirlenen tutarlarda kira yardımı yapılmaktadır. Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar hakkında bilgi alabilir ve diğer yardım talepleriniz için buralara başvurabilirsiniz.

Dar Gelirliye Kira Yardımı 
Dar Gelirliye Kira Yardımı

Kira yardımlarından yararlanmak için yardım talep edenlerin şahsi başvuruları esas alınmaktadır. Gerekli şartların taşınması ile birlikte başvuru evraklarıyla başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca konutları riskli durumda olan kişiler de bu kira yardımlarından yararlanabilmektedir. Barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımız yerel yönetimler ya da vakıflar aracılığı ile bulunan konutlara yerleştiriliyor ve kendilerinin kira masrafları karşılanıyor. Kira tutarları illere göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca bu noktada belirtmek gerekiyor ki kira yardımları sadece dar gelirli ailelere yapılmamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli görülen konutların tahliye edilmesi, kentsel dönüşüm başlatılması gibi durumlarda da kira yardımları yapılmaktadır.

Kira Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
 • Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Belediyeler
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Özel Vakıflar ve dernekler
 • Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır.
Kira Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar
Kira Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Kömür yardımı isimli içeriğimizi inceleyebilir ve yine fakirlik kağıdı almak dahilinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Belediye Kira Yardımları

Devlet tarafından pek çok kurum aracılığı ile kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımı tutarları bazı illerde 595 TL, bazı illerde ise 960 TL olmaktadır. Kira yardımları belediyeler aracılığı ile de yapılmaktadır. Belediyelerde bulunan Sosyal Yardım birimlerine başvuru yapmanız neticesinde belediye personelleri tarafından yerinde inceleme yapılacaktır. Durumunuzun kira yardımı almaya müsait olması durumunda ise yardım başvurunuz kabul edilecektir. Belediyeler dışında kira yardımı yapan pek çok kurum bulunmaktadır.

Belediyelerin yaptıkları yardımlar sadece kira yardımları ile sınırlı değildir. Ancak verilen bu yardımlardan yararlanabilmeniz için maddi durumunuzun yetersiz olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Özellikle Ramazan aylarında gıda yardımı, eğitim masrafları, yakacak yardımı gibi pek çok yardım konusu ile vatandaşlarımız destekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı

Kira yardımı yapan kurumlardan bir tanesi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ dır. Bakanlık tarafından riskli olarak görülen ve yıkılma ihtimali bulunan binalar için yıkım kararı çıkarılmaktadır. Deprem riski taşıyan ya da yıkılacak durumda olan binaların tahliye edilmesi sebebi ile içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile kira yardımı verilmektedir. Başlatılan kentsel dönüşüm uygulamaları neticesinde de kira yardımları yapılabilmektedir.

Ayrıca dönüşüm projeleri özel hesabının finansman durumu gözetilerek Bakanlıkça uygun görülmesi halinde kira yardımının ilk 12 aya kadar olan kısmı peşin olarak ödenebilecek.

Kentsel dönüşüme ilişkin 6306 Sayılı Kanun’un yönetmeliğinde  yapılan değişiklik ile kira yardımı süreleri 36 aydan 48 aya çıkarıldı.  Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre riskli alanda bulunan konutların kentsel dönüşüme girmesi halinde kira yardımı süreleri  uzatıldı. Riskli yapılarda ise kira yardımı süresi 18 ay olarak devam ediyor.

Kira yardımı tutarları 595 TL ile 960 TL arasında değişmektedir.

Aylık kira bedeli de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Buna göre kira yardımı yapılan iller;

 • 595 TL Kira Yardımı : Tunceli, Nevşehir, Bayburt, Hakkari, Karaman, Gümüşhane, Kırıkkale, Erzincan, Bartın, Çankırı, Ardahan, Bolu, Bilecik, Iğdır, Bingöl, Yalova, Karabük, Kilis, Artvin gibi illerimizde verilen kira yardımı tutarı 595 TL’ dir.
 • 660 TL Kira Yardımı : 1 defalık kiracılar 660 TL ödendi. Ancak daha sonra kira tutarlarında artış yaşandı. Malatya, Kayseri, Manisa, Hatay, Kahramanmaraş, Kocaeli, Gaziantep, Muğla, Aydın, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Van, Trabzon, Erzurum, Samsun, Denizli ve Sakarya illeri.
 • 675 TL Kira Yardımı : Düzce, Amasya, Rize, Bitlis, Edirne, Osmaniye, Şırnak, Kırıkkale, Aksaray, Giresun, Isparta, Yozgat, Niğde, Kastamonu, Siirt, Muş, Uşak, Kars
 • 755 TL Kira Yardımı : Ordu, Kütahya, Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Afyon, Batman, Ağrı, Çorum, Zonguldak, Çorum, Elazığ, Tokat gibi illerde de kira yardımı tutarı 755 TL’ dir. Ayrıca Adana, Antalya, Bursa ve Konya gibi ilçelerimizde de kiracılara bir defaya mahsus olmak koşulu ile 810 TL kira yardımı yapılmaktadır.
 • 6306 sayılı kanun kapsamında Afet Riski Altında Kalan Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 5 ve 16. maddeleri kapsamında başvuruların belediyelere yapılması gerekiyor. Belediye tarafından yapılan incelemeler sonucu şahısların kira yardımı almaları uygun görülürse kendilerine yardım yapılıyor. Bu kapsamda sadece konutlar değil iş yerleri de değerlendirilmektedir. Yardın tutarları bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Kira Yardımı Başvurusu

Fakirlere kira yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler sonucunda kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ‘ na yapılmaktadır. Kira yardımı ve diğer yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları gerekmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Kira yardımlarından yararlanmak için aile büyüğünün başvurusu gerekmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi 
 • Gelir belgesi 
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı
Kira Yardımı Başvurusu 
Kira Yardımı Başvurusu

Bu evraklar ile birlikte SYDV’ lere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra kira yardımı talebinde bulunduğunuza dair bir dilekçe hazırlamalısınız. Başvuru yapmaya gittiğinizde aile fertleri ile ilgili sorular sorulabilir. Ya da vakıf bünyesinde bulunan kurul tarafından yerinde inceleme yapılmaktadır. Yapılan incelemede ailenin nasıl bir yaşantı içinde olduğuna bakılmaktadır. İncelemeler sonucu mütevelli heyet tarafından bir rapor hazırlanmaktadır.

Bu heyet, son kararın verilmesi için görevlendirilmiştir. Kira yardımı yapılan kişi sayısı ise ayrılan bütçeye göre değişmektedir. Raporun hazırlanmasının ardından aile, kira yardımı almaya uygun görülürse, illere göre değişen tutarlarda kendilerine kira yardımı yapılmaktadır. İBB sosyal yardım kartı içeriğimizden bilgi alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardım kartına başvurabilirsiniz.

Kira Yardımı İçin Gerekli Şartlar

Mütevelli heyet tarafından yapılan incelemede bazı kriterler göz önünde bulundurulacaktır. Şartların sağlanması durumunda ailelere kira yardımı yapılmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

⤷ Başvuran şahsın üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmaması 

⤷ Kira talebinde bulunan şahsın sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olması 

Kira Yardımı İçin Gerekli Şartlar 
Kira Yardımı İçin Gerekli Şartlar

⤷ SGK kapsamında verilen emekli maaşı, dul ya da yetim aylıklarından yararlanmıyor olması 

⤷ Başvuru sahibinin düzenli gelire sahip olmaması 

⤷ Yapılacak olan gelir testinde yoksulluk sınırı altında olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşının alınıyor olması da başvuru sonucunu olumsuz sonuçlanmasına sebep olacak nedenler arasında gösterilecektir.

İşsizlik maaşı alanlar kredi çekebilir mi isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Kira Yardımı Sorgulama

Gerekli evraklar ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuru işleminin ardından başvurular heyet tarafından incelenecektir. Kira sorgulama işlemleri e-devlet aracılığı ile yapılabilmektedir. Ancak başvuru için şahsen bir dilekçe yardımı başvurmanız esastır.

Kira yardımı sorgulama
Kira yardımı sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara yapılan başvuruların kabul edilip edilmediğinin sorgulaması linki üzerinden yapılmaktadır.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanabilmek ve başvuru yapabilmek için fakirlik kağıdına sahip olmanız gerekmektedir. Fakirlik kağıdı bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan alınmaktadır. Yoksulluk belgesi verme yetkisi muhtarlara tanınmıştır. Fakirlik kağıdı başvurusu için sadece başvuran şahsın Sosyal Güvenlik Kurumu İl ya da İlçe Müdürlükleri’ ne giderek sosyal güvencesi olmadığını gösteren bir belge alması gerekmektedir. Bunun dışında muhtarlar tarafından istenen ekstra bir belge bulunmamaktadır. Fakirlik belgesi nasıl alınır isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Muhtarlar tarafından verilen bazı belgeler karşılığında vatandaşlarımız para öderler. Bu uygulamanın yasal olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak fakirlik kağıdı zaten maddi anlamda problemli olan vatandaşlarımıza verildiğinden dolayı kendilerinden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. 

Gerekli şartları taşıyor olmanız durumunda 2021 yılı için başvuru belgeleriniz ile kira yardımı almak için ilgili kurumlara başvurabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=a9MQS4d5WWY
Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Mehmet Salih İnce dedi ki:

  Selamünaleyküm ben engeliyim kiradayım 8defa ameliyat oldum 3çocuğum var çok zordurumdayim çalışamıyorum kiramı ödeyemiyorum sizden yardim talep ediyorum lütfen bana yardımcı olun belki inanmiyeceksiniz buyrun evime misafir olun halimizi görün

 2. Avatar Ece çelik dedi ki:

  Eşim denetim görüyor bi bebeğim oldu yoğum bakımda lütfen yardım edin kiramizi odiyemiyorz kömür Yok nolur sunuz el uzattin Allah razı için

 3. Avatar Yardim dedi ki:

  Meraba benim eşim cezaevinde hiçbi gelirim yok 8 aydır kiramı ödeyemedim 2 çocuğum var ve birini mamayla beslenmek zorunda alerjik hastası sizden yardim istiyorum

 4. Avatar Kira yardimi dedi ki:

  Merhaba iki cocuk annesiyim elazigda yaşıyorum 850 tl kira veriyorum. 2 çocuğum var biri engelli kiramı zar zor yari ac yarı tok veriyorum.esim çalışmıyor iş yok.surekli hastanelere kontrole götürüyorum.Allah için kira yardımından faydalanmak istiyorum.yardim edin zor durumdayım.

 5. Avatar Yardım dedi ki:

  Bende kiradayım 3çocuğum var eşim vefat etti çok zorlaniyorumsizden acil yardım istiyorum allah rızası için

 6. Avatar kira dedi ki:

  esim 18 aydir malatya e tipi ceza evinde yatiyor ben istanbulda oturuyorum kiram 950 tl zaten odemekte zorluk cekiyorum simdi yilbasi geliyor diye ev sahibim 100 tl zam yapicam yada evden çık diyor bir suru ise basvuru yapiyorum donus yok kira yardimi istiyorum devlet eve gelip bakiyo esya var gerek yok diyo 7 aylik evliydim eaim ceza evine gittiginde gelin evi oldugi icin esyalar var evet ama magazayada icralanmis 15 bin kusur borç var. ne yapicami bilemiyorum evde makarna kesip çemen yapip lif patik örüp zar zor bikaç kuruş kazanmaya calisiyorum allahtan çocuk yok ama kira elektrik su dogalgaz faturalari odeyemiyorm dogal gazi kullanmiyorm bile ama elektriksiz susuz olmuyor. kira yardimi sosyal yardim ve yesil kart yardimi istiyorum
  ilgililere yalvariyorum lutfen

 7. Avatar Maddi gida yarınlarımızı bekliyorum dedi ki:

  Ben elmas oglumla birlikte yasiyorum evim kira maddi durumum yok oglum okuyor calisamiyom kira ve diger ihtiyaclarimi karsilayamiyom ve zorlaniyom maddi odun komur gida yardimlari istiyom siz hayirseverlarden simdiden hepinizden allah razi olsun

 8. Avatar İstek dedi ki:

  Sayin ilgilenler ben dul iki cocuk bakmatayim kiraciyim maddi gelr ayda 950ve yetmiyor cok magdirum ew esyam yok gida ew kirasi yakacak giyecek yardiminizi bkliyorum saygilarimla

 9. Avatar Yardıma ihtiyacım var dedi ki:

  Kira yardımına ihtiyacım var 0539

 10. Avatar evkirası kıyafet ve yiyecek dedi ki:

  beim yaşım 45 iş bulamiyorum şöfürlüyüm var ama emekli şöför istiyorlar zor durumdayım allah rızası için yardım istiyorum belimde 3 tane fıtığ var dizlerimde kireçleme var doktor sonuçlarında var 4 çocuğum var bitanesi 2 yaşında kiracıyım allah rızası için yardımcı olun

 11. Avatar Kira dedi ki:

  Merhaba yardım istiyorum allah razı için kirayı veremiyorum çok zordayim bunda 2 yıl önce intahar etdim ama ölüm edin ama ayaklarım üzüntülü kaldı nerdesin ölüm edin dönüş ön suan 5 çocuklarım var bana yardim ellerizi uzayın kerkese davranıyorum TR

 12. Avatar Kira yardım ı dedi ki:

  Merhaba eşim düştü ayagını kırdı10 aydır calışamıyor kendim epilepsi hastasıyım hiç bir gelirim yok evim kira 3 aydır kira veremiyorum Buyüzden ev sahibi evden cıkın diyor cok caresizim 3 coçugum var ünüversiteye gidiyorlar şimdiye kadar aldıgım borclarım birikti nasıl verecegimi bilmiyorum eşimin nezaman işe başlayacagı belli degil doktorlar 1 yıl daha calışamaz dediler cok zor durumdayım bir anne olarak caresizim lütfen bana yardım cı olun lütfen aramanızı bekliyorum lütfen

 13. Avatar Yardim dedi ki:

  Kira yardımı yapmanızı istiyorum çok zor dönemler yaşıyorum geçinmekte zorlanıyorum üç çocuğum var eşim çalışmıyor aileler ilgilenmiyorlar lütfen duyun sesimi

 14. Avatar Kira yardımı dedi ki:

  İnanın çok zor durumdayız evsahibine her ay eksik kira vermek zorunda kaldığım zamanlar oluyor ve cebellesiyorum ve acil ayda bir kez kira yardımı istiyorum sizden

 15. Avatar Birgül Ünal dedi ki:

  Lütfen yardım edin ben kirada oturuyorum çok sor durumda dayim iki aydır kiram odemdim eşim iş Duru dursu iş yok lütfen yardım edin

 16. Avatar Yardm istiyorum dedi ki:

  Ben iki kirami veremedim durumum yok eşim madde bağımlısı üç çocuk annesyim çocuklarım oturdugum evde durmak istmiyolar rutubetli eşim sabıkalı diye kimse iş vermiyor ve denetimlikten çıktı cezaevinden üç çocuk annesyim üniversiteye giden kizm liseye başlayacak Bir kizm ucbucuk yaşında oğlum var durumm yok esyalarim eski kırık ve yanık yanık hem eşyaya ihtiyacım var çocuklarımin bazıları eski evet yardım alıyorum ama yetmiyor kizlarim yeni bir eve çıkmak istiyorlar deposit kira nasıl vereyim oturdugum evde rutubetli kizm astım hastası ve sobali evim şuan oturdugum ev evsahibi çıkacak Dye korkuyorum iki kiram var odeyemedim evimden cık dyo yardım istiyorum

 17. Avatar Emine dedi ki:

  Ben emine iki çocumla yaşıyan bir bayanım evim kira kira parasını ödiyemiyecek durumdayım sağlık probleminden dolayı çocum rahatsız ben de çalışmak istiyorum ama boynumdaki fıtıktan dolayı kolum uyuşuyo çalışaçak durumda degilim acil yardımınızı bekliyorum

 18. Avatar Cumali ünĺü dedi ki:

  Ben ış. kazası geçirdim çalışamıyorum 3 ay kiram burcu var çocuklarımin okulu var geçim yapamıyorum yardımlarınızı bekliyoru
  m bankalara burcum var ?

 19. Avatar para yardimi dedi ki:

  5aylik kira borcum odemekte gucluk cekiyorum ev sahibi evdek cik diyor cocugumun okulu var cslisiyoru ama yetmiyor nr olur yardim edin bankalsrdsn icragim evime bidr alamiyorum bakkal borcumu odeyemiyorum artik bunsldim 19 esimin ptt

 20. Avatar Esra dedi ki:

  Birçok yardım var evet ama başvuru için gittiğinizde hiçbir şey vermiyorlar ustunede sağlığın iyi git çalış diyorlar, çalışmayı bende biliyorum fakat iki küçük çocuğum var onlara bakacak kimsem yok destek cikanimda yok yinede çalış diyorlar yada sagligin kötü olursa yardım ederiz diyorlar. ne yapalım. Dışardan gelen insanlar elbebek gulbebek yaşarken biz burda yokluklar uğraşıyoruz. Kira yardımı diyorsunuz nereye gitsem burda öyle bir yardım yok diyorlar. Siz kendi insanımızı görmezden gelen Suriyelileri bakan bir devlet olmuşsunuz

1 2 3 23