Sözleşmeli Besiciliğe Karkas Ağırlığına Göre Destekleme Verilecek

Besicilere Büyük Destek! Sözleşmeli besicilik desteklemeleri kapsamında, Et ve Süt Kurumu tarafından besicilere karkas ağırlığına göre destek ödemesi yapılacak.

Sözleşmeli Besiciliğe Karkas Ağırlığına Göre Destekleme Verilecek

Artan et ve süt fiyatları hükümeti yeni önlemler almaya itti. Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bugünkü Resmi Gazete‘de yayımlandı. Buna göre Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Kararın yayımı tarihinden 5 yıl süreyle besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere 2.5 ile 5 TL arasında destekleme ödemesi yapılacak.

Kesim anındaki karkas ağırlığı 201 ile 250 kilogram arasında olanlara 2,50 TL, 251 ile 300 kilogram aralığında olanlara 3,50 TL, 301 kilogram ve üzeri için de 5 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Besiciler en fazla 200 baş sığır için desteklemeden faydalanabilecek.

Sözleşmeli Besiciliğe Destekleme Ödemeleri Tutarları Belli Oldu

Karkas ağırlığı:

  • 201-250 kg olanlara 2,5 TL/kg,
  • 251-300 kg olanlara 3,5 TL/kg,
  • 301 kg ve üzeri olanlara 5 TL/kg destekleme ödemesi yapılır.

Sözleşme şartları, sözleşme yapılacak yetiştiricilerin tespiti, kesim, sağlık ve karkas Kalitesi kriterlerinin belirlenmesi, duyurulması, uygulanması, takibi ve yaptırımların yerine getirilmesinin sağlanması ESK tarafından yapılır.

Sözleşmeli Besiciliğe Karkas Ağırlığına Göre Destekleme Verilecek
Sözleşmeli Besiciliğe Karkas Ağırlığına Göre Destekleme Verilecek

Sözleşmeli Besiciliğe Destekleme Ödemeleri Şartları

  • Sözleşme yapılan yetiştiriciler, en fazla 200 baş sığır için desteklemeden faydalanabilir.
  • Kesim anındaki karkas ağırlığı en az 201 kilogram olmalıdır.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı (Bakanlık) gerek gördüğü hallerde, destekleme birim fiyatlarında değişiklik yapabilir.

Sözleşmeli besicilik kapsamında kesimi yapılan hayvan, karkas ve yetiştirici bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı ve onaylı icmal ESK tarafından hazırlanarak Bakanlığa Hayvancılık Genel Müdürlüğü gönderilir. Hazırlanan icmallerde yer alan bilgilerin doğruluğundan ESK sorumludur.

Hayvancılık Genel Müdürlüğü, destekleme uygulamalarıyla ilgili iş ve işlemlerde ve karşılaşılabilecek sorunların çözümünde ihtiyaç duyulacak belgeleri belirlemeye ve değiştirmeye, bu kararın yürütülmesine ilişkin diğer düzenlemeleri yapmaya ve uygulama esaslarını belirlemeye yetkilidir.

Hayvancılık Genel Müdürlüğü, ESK’dan gelen icmali, kesilen hayvan, karkas bilgileri ve destekleme tutarı açısından kontrol ederek bütçe imkanları çerçevesinde, Ziraat Bankası aracılığı ile yetiştiricilerin hesabına aktarır.

Desteklemeden yararlanamayacak olanlar:

  • Bu karar kapsamındaki desteklemeden kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri yararlanamaz.
  • Yetiştiriciler sözleşme kapsamına giren hayvanları için Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının aynı konuda verdiği desteklerden yararlandırılmaz.
  • Sözleşmeden vazgeçen veya sözleşme hükümlerinden herhangi birini yerine getirmeyen yetiştiriciler desteklemeden faydalanamaz.

Finansman ve ödemeler

İlgili karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli olan kaynak, Bakanlığın tarımsal destekleme bütçesinden sağlanır.

Hayvancılık Genel Müdürlüğü, ödemelerde ihtiyaç duyulacak belgeleri belirlemeye ve değiştirmeye, ödemeye esas bu Kararın yürütülmesine ilişkin diğer düzenlemeleri yapmaya, uygulama esaslarını belirlemeye, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapmaya yetkilidir.

Destekleme ödemeleri, ödemeye esas icmallerin elektronik ortamda Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğüne iletilmesi ile birlikte Bakanlık tarafından gerekli kaynağın Bankaya aktarılmasından sonra yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.