Subay Nasıl Olunur? 2023 Şartları Nelerdir?

Subay Nasıl Olunur? 2023 Şartları Nelerdir?

2023 yılında TSK bünyesinde subay nasıl olunur, Subay Nasıl olunur şartları nelerdir, subaylık başvurusu nasıl yapılır, kurmay subay, kadın subay, sözleşmeli subay olma süreci hakkında merak edilen konuları detaylandırdık.

TSK Subay Nasıl Olunur?

Subay olmak için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri askeri lisede eğitim görmek ve rütbe sahibi olmak, diğeri ise lisans mezunu olup subaylık sınavına başvurmaktır. Subay olabilmek için Türk vatandaşı olma şartının yanında özel ve genel olarak belirlenen tüm şartları yerine getirmek gerekiyor. Subay olmak için subay alım ilanlarına başvuru yapan adaylar, lise ve dengi okullardan, yüksekokul, meslek yüksekokulu veya fakülteden mezun olmaları ve başvuru kılavuzunda belirlenen yaş sınırı 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar için 27 yaşını aşmamış olmak, lisansüstü eğitime sahip olanlar için ise 32 yaşını aşmamış olma gibi yaş sınırı gibi aranan tüm koşulları sağlamaları gerekiyor. Subay olmak için MSB tarafından belirlenen ve istenen tüm genel ve özel kriterleri sağladıktan sonra yapılacak sözlü ve fiziki sınav engelini de başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra subay olunur.

Subay olmak için aranan tüm şartları sağlayan adaylar subaylık başvurusu onaylandığında rütbesini alarak TSK bünyesinde askeri personel olarak çalışmaya hak kazanmaktadır.

2023 Yılında Subay Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Subay olmak için Başvurular Milli Savunma Bakanlığının www.personeltemin.msb.gov.tr online yapılmalıdır.

Subay alımları için açıklanan tarih aralıklarında sadece online olarak başvuru yapılabilecektir. Subay olma şartlarını taşıyanların, Personel Temin Dairesi Başkanlığı web sitesi üzerinden başvuru formu doldurması gerekmektedir. Şahsen, dilekçe, posta ya da diğer yollarla yapılan başvurular hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

Subaylık başvurusu online olarak iletildikten sonra başvuru merkezinde kayıt altına alınacaktır. Aday numarası olarak T.C kimlik numaraları kullanılacaktır. Başvuru formundaki bilgiler, son başvuru tarihine kadar güncellenebilmektedir.

Yanlış beyanda bulunulduğunun kanıtlanması durumunda subaylık başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Subay Olma Süreci Nasıl İlerler?

Subay olabilmek için gençlerin önünde iki seçenek bulunuyor. Subay olmak için ilk seçenek lisans eğitimi almaktır. İkinci seçenek ise orta öğretimi Askeri Lisede tamamlamaktır. Askeri lisede eğitim alabilmek için ortaokul mezunu olduktan sonra askeri lise sınavlarına katılmanız gerekiyor. Liseyi bitirenler ise kara, hava ve deniz kuvvet komutanlıklarına gerekli başvurularını gerçekleştirmeliler. Harp okullarına kayıt yaptırabilmek için 20 yaş sınırı bulunuyor. Bununla birlikte üniversite sınavlarından yeterli puanı almış olmanız ve boy, kilo kriterlerini sağlamış olmanız gereklidir. Lisans mezunu olan kişiler de en fazla 27 yaşına kadar subaylık başvurusu yapabilirler. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen standart kilo, boy ve fizik şartlarını taşıyan kişiler aynı zamanda yazılı sınavlarda da başarı gösterirlerse subaylık eğitimlerini almaya hak kazanabilirler. Yüksek lisans mezunlarının aldıkları eğitimlerin uzunluğundan dolayı yaş şartı 32 ile sınırlandırılmıştır.

Jandarma Subay Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görevini sürdüren jandarma subay diğer adıyla sözleşmeli yani Muvazzaf Subaylar, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az 4 yıl süreli fakülte veya 2 yıllık yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır. Jandarma Subay olabilmek için gerekli şartları alım ilanları yayınladığında başvuru kılavuzunda yayımlanır. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından farklı branşlarda; Mühendis, öğretmen, ikmali maliye, muhabere, istihkam, bakım, jandarma, personel, pilot, doktor muvazzaf erkek ve kadın sözleşmeli veya muvazzaf subay alımları yapılmaktadır.

Yedek Subay (Asteğmen) Nasıl Olunur?

Yedek subay yani Asteğmen olmak için üniversitelerin en az 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor. 4 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra 3 ve daha üzeri bir puana sahip olmak gerekmektedir. 4 yıllık bir fakülteden 3 ve üzeri bir puan ile mezun olmuş bir birey, asteğmenlik için başvuru yapabilmektedir. İki yıllık yüksek okul mezunları yedek subay olamazlar. Yedek subay olmak ile ilgili araştırılan diğer konuların cevaplarını buradan inceleyebilirsiniz.

Kurmay Subay Nasıl Olunur?

TSK’da 6. yılını bitirmiş ve 23. hizmet yılını aşmamış subaylar, Karargah Subaylığı Eğitimine başvurarak kurmay subay olabiliyor. Kurmay subay uygulaması tabana yaymak için verilen Karargah Subaylığı Eğitimini başarıyla tamamlayan subaylara 1 yıl kıdem ile Komuta ve Kurmay Eğitimi Giriş Sınavı’na katılma hakkı tanınarak sınavda başarılı olanlar kurmay subay olabiliyor.

Lise Mezunu Subay Nasıl Olunur?

Lise mezunu subay olmak için ikinci seçenek ise lise sınavları ile subay olmaktır.

Lise mezunu olup subay olmak isteyen adayların yapması gerekenler şunlardır:

 • Orta okul mezunları askeri Lise Giriş sınavına katılarak subaylık sınavlarına katılabilir.
 • Lise mezunu adaylar ise Kuvvet Komutanlıklarından herhangi birine Kara, Deniz Hava kuvvetleri komutanlıklarına başvuru yapabilirler.
 • Gençlerin harp okullarına girme yaşları 20 ile sınırlıdır.
 • Ayrıca üniversiteye geçişte girilen YKS sınavından geçerli bir not alınması barajı geçerek istenen boy kilo yaş şartlarına uygun olmak şartı ile subaylık başvurusu için tercih yapılabilmektedir.

Lisans Mezunu Subay Nasıl Olunur?

Lisans yani 4 yıllık fakülte mezunu subay olmak için kadın veya erkeklerde 27 yaşından büyük olmamak şartı aranıyor. Yaş şartını sağlayan ve 4 yıllık üniversite mezunu olan adaylar Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen ve istenen tüm genel ve özel kriterleri ve sınav engelini başarıyla tamamladıktan sonra subay olabilir.

Deniz Subayı Nasıl Olunur?

Uzman Erbaş görevini yaparken Deniz subaylığına geçiş yapmak isteyenler için mezuniyet, yaş ve terhis süresi gibi kriterler bulunmaktadır. En az lise mezunu olmaları ve halen askerlik hizmetini yapmaları gerekmektedir. Ayrıca göreve geçiş için 26 yaşına girmemiş olmaları terhislerinin üstünden 3 yıldan çok vakit geçmemesi şartı bulunmaktadır .

Muvazzaf/Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur? Başvurular Nasıl Yapılır?

Personel Temin Başkanlığı Muvazzaf/sözleşmeli subaylık için başvuru yapan Başvuru kılavuzunda yer alan en az dört yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olmak, ve genel ve özel şartların (boy, kilo şartı) tümünü taşıyan adaylar arasında yazılı sınav, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarını başarılı geçen adaylar subay olabiliyor.

Muvazzaf/sözleşmeli subay temini kapsamında başvurular sadece her temin döneminde https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ (internet) adresinde yayımlanan çevrimiçi (online) başvuru formunu doldurarak başvuru yapmalıdır.

Başvurusu kabul edilip seçme sınavlarına katılmaya hak kazanan aday listesinin ve sınavlarla ilgili uygulama esasları, sınav ücreti yatırma duyurusu, sınav merkezi, sınav tarihi ve diğer tüm duyurular başvurunun gerçekleştirildiği internet adresinden ilan edilecek.

Bunların dışında da subay olmak için gerekli birtakım şartlar bulunmaktadır.

2023 Yılında TSK Subay Olma Şartları Nelerdir?

2023 Yılında güncel subay olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle subay olmak için Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şartlardan biridir.
 • Zaten Türk olarak ülke sınırlarında doğan kişiler vatandaşlık haklarına doğuştan sahip olmaktadır ve subay olabilmek için bu şartı öncelikle taşımanız gerekmektedir.
 • Adayların lise ve dengi okullardan, 4 yıllık fakülte ya da meslek yüksek okullarından mezun olma şartını taşıması gereklidir.
 • Subay olarak görev yapılan Kuvvet Komutanlıkları (Kara, Deniz, Hava), Sahil güvenlik, Jandarma Genel komutanlığının teklifi üzerine lise ve dengi okullarından, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olmak şartını taşımak gereklidir.
 • Lise mezunu olmayan ortaöğretim mezunu kimselere subaylık yolu kapalıdır.
 • Subay olmak için yaş sınırı 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar için 27 yaşını aşmamış olmak, lisansüstü eğitime sahip olanlar için ise 32 yaşını aşmamış şeklinde belirtilmektedir.
 • Uzmanlık eğitimi alan doktorlar için belirlenmiş yaş sınırı 35’tir.
 • Ancak bu yıl itibarı ile kadınlarda aranan boy şartı 1.62 erkeklerde aranan boy şartı ise 1.68‘tir.
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olarak daha önceden tedavi görmemiş olmak gerekmektedir.
 • Vücudunda dövme ya da jilet gibi izlerin bulunmaması gerekiyor.
 • Bu şartların yanında sınava başvurular sırasında adayların Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan da KPSS- P3 puan türünde en az 60 puan ve üzerinde puan almalıdır.
 • Yapılan yazılı sınavdan alınması gereken puan 70’dir.
 • Türk ceza kanunun 53. Maddesine göre şahıs evli ise hem kendi hem de eşinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Subay olmaya uygun gerekli sağlık şartlarını taşımak da subay olmak için gerekli ön koşullar arasındadır.
 • Gerekli tüm sağlık şartlarını taşıyor olması gereklidir.
 • Bu sağlık şartları ise TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen maddeleri taşıyor olmak şartı aranmaktadır.
 • Subay olmak isteyenlerin daha önceden bir askeri okuldan kendi istekleriyle ayrılanlar hariç TSK ve askeri okullardan çıkarılmamış olması şartı da vardır.
 • Uzmanlık yapanlar ise 35 yaşını doldurmamışlar ise başvurularını gerçekleştirebilirler.
 • Subay nasıl olunur diyenler için tüm şartlar sıralanmıştır.

2023 Yılında Subay Olma Yaş Kilo Boy Şartları Nelerdir?

Subay olmak için yaş, kilo boy, sağlık durumu ve diğer şartların yerine getiriliyor olması gereklidir. TSK’nin belirlediği boy ve kilo şartı kadınlar için en az 1.53, erkekler için boy şartı ise en az 1.64 şeklindedir. Subay Olma yaş, kilo, boy şartları aşağıdaki gibidir:

 • Subay olmak için yaş sınırı 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar için 27 yaştır.
 • Lisansüstü eğitime sahip olanlar için ise 32 yaşını aşmamış olmak gerekmektedir.
 • Subay olmak için istenen TSK boy koşulu 165 cm -190 cm (dahil) arasında olmalıdır.
 • Deniz Harp Okulu, Kara Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları için erkek askeri öğrenci adayları, boy-kilo sınırları kılavuzda belirtilen tablodaki 1.65 cm-2.10 cm (dahil) (19 yaşından küçük erkek adaylar için 1.65 cm -1.90 cm) arasındadır.
 • Kadın askeri öğrenci adayları için boy ve kilo sınırı 1.60 cm -2.00 cm (dahil) (19 yaşından küçük kadın adaylar için 1.60 cm-1.90 cm) arasında aranan boy şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Boy ve kilo sınırının dışında kalanlar aday olamazlar.

Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinde Deniz, Hava, Kara kuvvetleri komutanlıklarında subaylık başvurusu ile görev yapmak isteyenlerin taşıması gereken tüm şartlar bu şekildedir.

Subay Olmak İçin Aranan Diğer Şartlar Nelerdir?

Subay olmak için bu şartlardan bir diğeri de güvenlik soruşturmalarından temiz çıkmaları gerekliliğidir. Kişi hakkında daha önceden yedek subay olamaz kararı çıkmamış olması gereklidir. Yapılacak olan geniş kapsamlı güvenlik soruşturmasından da olumlu sonuç almaları gereklidir.

Subay olmak için aranan diğer şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Hiçbir şekilde yasadışı, siyasi, irticai, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak TSK ‘nın en çok dikkat ettiği şartlardan birisidir.
 • Kişi hakkında güvenlik soruşturması temiz çıkmaz ve olumsuz olarak karara bağlanırsa o kişi hiçbir surette subaylığa başvuruda bulunamaz.
 • Adli sicil kaydının temiz olması ve adli sicil müdürlüğünden Cumhuriyet savcılığı ve Askeri mahkemelerden temin edilecek evraklarda ve belgelerde askeri yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu  gibi suçlardan aranmamak, para cezasına çevrilse bile bu suçlardan ilgisi olmamak şartı da oldukça önemlidir.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet komutanlıkları ile Sahil güvenlik ve Jandarma Komutanlıklarının subay alımlarında adaylardan isteyecekleri Komutanlıklarınca çıkarılan yönergelerle belirlendiğinden alımlarda çıkan yönergelerdeki şartları taşıyan adayların başvuruları değerlendirilmektedir.

Astsubay Nasıl Olunur? Şartları ve Net Maaşlar? diye merak edenler içeriğimizden bilgi alabilir, gerekli şartları öğrenebilir ve ilgili tarihlerde başvurularını yaparak bordo bereli olabilir.

Subay olarak alınacak olan sınıfların kadro durumları, kişilerin ahlaki ve sosyal durumları, sağlık durumları, ilgi alanları, mesleki deneyimleri ve istekleri dikkate alınarak komutanlıklarca alımlarda çıkarılan yönergelerde belirlenen şartları taşıyan adayların durumları değerlendirilir.

Kilo için ise kitle indeksi hesaplaması yapılmaktadır. Bu fiziksel özellikleri taşıyan kişiler fiziki yeterlilik sınavına da girmek zorundalar.

Bu sınavlarda şu koşulları yerine getirmeniz gerekiyor:

 • 400 metre koşuyu en fazla 01.25 dakikada tamamlanmalıdır.
 • 1 dakikada en az 19 en fazla ise 48 tane mekik çekebilmelisiniz.
 • Basketbol topu fırlatma konusunda en az 8.5 metre en fazla 16 metre şartını sağlayabilmelisiniz.
 • Durarak uzun atlama alanında en 1.64 cm atlayabilmelisiniz. En fazla ise 120 cm atlayabilirsiniz.
 • Barfiks kol çekme için en az 1 en fazla 15 tane çekme şartını sağlamalısınız.
 • Bu koşulları sağlayabilen kişilerin sınavları kazanma konusunda şansları daha yüksektir.

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadın subay olmak için erkek adaylar ile şartları hemen hemen aynı olsa da bazı farklılıklar vardır. TSK’ya başvuru yaparak Kadın subay olmak için yazılı sınav, sağlık kontrolleri, sözlü mülakat ve fiziksel testlere girilmesi gerekir. Kadınlarda boy sınırı 1.62 olarak belirlenmiştir. Boy sınırı yükseltildiğinden dolayı 44 49 arası kiloya sahip olan kadınların başvuru şansı bulunmamaktadır.

2023 Yılı Kadın Subay Olma Şartları Nelerdir?

2023 yılı Kadın subay olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • T.C Vatandaşı olmak
 • Eğitim durumu 4 yıllık lisans eğitimi veya Yüksekokul mezunu olmak
 • 27 yaşını doldurmuş ve 32 yaşını tamamlamamış olmak, (Müracaat yaşının 27 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. 27 yaş altında olan kişiler subaylık başvurusu yapamazlar. Eğer lisansüstü eğitim alıysanız 32 yaşına kadar bu yaş sınırından faydalanabilirsiniz.)
 • TSK’nın belirlediği Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gereğince belirtilen şartları sağlıyor olmak, (Sağlık raporunun alınması ve sağlık açısından bir problem olmaması gerekiyor.)
 • hukuki bir engelinin bulunmamak
 • Adli sicil kaydının temiz olması, (Türk ceza kanununun 53. Maddesine göre kişi evliyse kendisinin ve eşinin de adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.)
 • Yazılı yapılan sınavdan en az 70 puan almış olmak
 • Subay başvurusu yapacak olan kişinin terör örgütleriyle ilgili bir bağlantısının olmaması gerekiyor. Ayrıca başvuru yapıldığı zaman bir siyasi partiye üye olmadığını da belgelemesi lazım. Asker olan kişi tamamen bağımsız olacak ve hiçbir siyasi görüşü desteklemeyecektir.
 • Güvenlik soruşturması için arşiv soruşturması yapıldığında bir sıkıntınızın çıkmaması temiz olmak,
 • Alkol bağımlısı veya uyuşturucu bağımlısı olarak daha önce tedavi görmemiş olmanız gerekiyor.
 • Vücudunda dövme ve jilet gibi izlerin olmaması gerekiyor.
 • Yapılan mülakatlarda sporda iyi derece alınması durumunda bayan asker olarak subaylık başvurusu kabul olacaktır.
 • Bunların dışında erkek ve bayan subay adayları için farklılıklar yoktur. Diğer tüm şartlar hepsini kapsamaktadır.

Kadın Subay Adayları için Boy Kilo Şartı Kaçtır?

Kadın subaylarda boy şartı: 1.53 olan boy sınırı kadınlarda ise 1.62’ye yükseltilmiştir. Kadın jandarma astsubaylık için de boy kilo şartları ayrı olarak belirlenmiştir. Boy sınırı yükseltildiği için kilosu 44-49 arasında olan kadınlar başvuru yapamayacaktır.

Bunların dışında erkek ve bayan subay adayları için farklılıklar yoktur. Diğer tüm şartlar hepsini kapsamaktadır. 

Subay Rütbeleri Nelerdir? Kaç Yılda Değişir?

TSK’nın belirlediği subay rütbelerinin değişim yılları aşağıdaki gibidir:

 • Asteğmen (1 yıl)
 • Teğmen (3 yıl)
 • Üsteğmen (6 yıl)
 • Yüzbaşı (6 yıl)
 • Binbaşı (6 yıl)
 • Yarbay (4 yıl)
 • Albay (4 yıl)
 • Tuğgeneral (3 yıl)
 • Tümgeneral (3 yıl)
 • Korgeneral (3 yıl)
 • Orgeneral (3 yıl)

2023 Yılında Subay Maaşları Ne Kadardır?

2023 yılında subayların almış oldukları ortalama maaşlar aşağıdaki gibidir:

 • Görevine yeni başlayan bir muvazzaf subayının maaşı ise 2023 yılı itibari ile 11.765 TL
 • Görevine yeni başlayan bir jandarma subayının maaşı ise 2023 yılı itibari ile 12.990 TL
 • Türkiye’de subayların maaşları oldukça değişiklikler göstermektedir.
 • Fakat doğu görevleri ve kıdem artışları ile bu ücretlerde değişiklikler meydana gelmektedir.
 • Bazı durumlarda ekstra işlemlerden dolayı ek para alımları olmaktadır.
 • Son yıllarda hayata geçen terör maaşı ile subay maaşları 15.000 lirayı geçmektedir.

Subay maaşları 2023 yılında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve subay aylıklarına zam yapıldı.

Rütbelerine Göre Subay Maaşları Ne Kadar?

Subay maaşı belirlenirken görev bölgesi, hizmet süresi ve benzeri konular önem taşımaktadır. 2023 yılında belirlenmiş olan en düşük subay maaşı rütbelerine göre 10.430 TL ile 55.200 TL arasında değişmektedir. Subay rütbeleri de maaşlar için önemli bir kriterdir.

Rütbelerine göre 2023 yılında subay maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Asteğmen maaşı 21.770 TL-42.330 TL
 • Teğmen maaşı olarak 34.390 TL-89.210 TL
 • Üsteğmen maaşı 35.860 TL-62.970 TL
 • Yüzbaşı maaşı 36.750 TL-59.440 TL
 • Binbaşı maaş 39.140 TL-52.340 TL
 • Albay maaş 50.000 TL-102.830 TL ortalama olarak aldıkları tutarlardır.

Subay maaşlarında vermiş olduğumuz ücretler ortalamadır. Maaşlar kıdem, tazminat, sınıf, görev, aile, çocuk vb. artış ve değişiklik göstermektedir.

Aynı zamanda TSK bünyesinde, askeriyede memur olarak görev alabilir. Sivil hayatınıza devam edebilirsiniz. Askeriyede sivil memur olmak isteyenler içeriğimizi inceleyerek başvuru yollarına bakabilir.

Komutanlıklarda özel kuvvetlerde bordo bereli olma hayali olanlar, başvurularını yaparak bu vatana hizmet verebilirsiniz. Şartları sağlayanlar için bu zor değil. Subay olduktan sonra bordo bereli sınıfına geçmek isterseniz, bordo bereli olma şartları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kurmay Subay Ne Demektir?

Kurmay subay, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yüksek lisans yapmış (Kara, Hava, Deniz Harp Akademisi’nden mezun) ve karmaşık harekât planları kurma konusunda uzman subay anlamına gelir.

Subay Olmak İçin Eğitim Şartı Nedir?

Subay olmak için Lise ve dengi okullardan, yüksekokul, meslek yüksekokulu veya fakülteden mezun olmak gerekir.

Üniversiteden Sonra Subay Olunur mu?

Üniversite sonra subay olunur. 4 yıllık lisans ve yüksekokul mezunları subay ve astsubay olabilir. Lisansüstü eğitim mezunları için ise 32 yaşından büyük olmamak kaydıyla Muvazzaf subay olmak için bireyler terhislerinin hemen ardından başvuruda bulunarak subay olabilir.

4 Yıllık Üniversite Mezunu Nasıl Subay Olur?

4 yıllık üniversite mezunu subay olmanın 2 farklı yöntemi bulunur. İlki askeri lise sınavlarına girerek, ikincisi lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık sınavlarına başvuru da bulunarak subay olmaktır. 4 yıllık mezun olanlar aşağıdaki gibi TSK hizmetinde çalışabilir.

Subay Olmak için Hangi Sınava Girilir?

Subay olmak için yazılı sınav, sağlık kontrolleri, sözlü mülakat ve fiziksel testlere girilmesi gerekir. Kilo, boy, fiziki yeterlilik ve yazılı sınav ile beraber mental açıdan başarılı olunduğu takdirde, subay olma hakkı elde edilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.