Subay Nasıl Olunur? 2021 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Subay Nasıl Olunur? 2021 Yılı Şartları ve Net Maaşları
A+
A-

Her Türk Asker Doğar sözü gereği Her Türk gencinin hayalidir subay olmak. Tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan gençlerin subay olma hakkı vardır. Tabi bu sadece Türk vatandaşı olma şartı değil bazı koşulları yerine getiren ve farklı şartları da taşıyan kişiler subaylık rütbesini alarak TSK bünyesinde askeri personel olarak çalışmaya hak kazanmaktadır. Subay olmak isteyenler için  Subay nasıl olunur? 2021 yılı  şartları ve net maaşları, nedir? asker nasıl olunur, kadın subay olma şartları hakkında tüm sorulara devlet destekli olarak yanıt vermeye çalıştık.

4 yıllık üniversite mezunu nasıl subay olur?

Subay olmanın 2 farklı yöntemi bulunur. İlki askeri lise sınavlarına girerek, ikincisi lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık sınavlarına başvuru da bulunarak subay olmaktır.

 • Orta okul mezunları askeri Lise Giriş sınavına katılarak subaylık sınavlarına katılabilir. Lise mezunu adaylar ise Kuvvet Komutanlıklarından herhangi birine Kara, Deniz Hava kuvvetleri komutanlıklarına başvuru yapabilirler. Gençlerin harp okullarına girme yaşları 20 ile sınırlıdır. Ayrıca üniversiteye geçişte girilen YKS sınavından geçerli bir not alınması barajı geçerek istenen boy kilo yaş şartlarına uygun olmak şartı ile başvuru yapılabilmektedir.
 • Üniversite giriş sınavlarına girerek Kuvvet Komutanlıklarına başvuru yaparak subay olabileceğiniz gibi Son düzenlemeler ile kararlaştırılan Askeri okulların açılışlarıyla başvuruların başladığı bu günlerde askeri okullara başvuru yaparak subay olabilirsiniz.
 • Lisans mezunu olan adaylar TSK ‘ nin istediği kilo, boy, fiziki yeterlilik şartlarını taşımaları halinde yapılacak olan subaylık sınavlarından da başarılı olmak şartı ile en çok 27 yaşına kadar subaylık başvurularını yapabilirler. Yüksek lisans mezunlarının subay olma yaş şartları ise 32‘ dir. Subaylık maaşları rütbe bazında ve kıdem aldıkça değişkenlik göstermekte ve günümüz şartlarına kıyasla oldukça iyi rakamlara tekabül etmektedir. Subay olmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken şartları ve koşulları sağlamaları takdirde yapacakları subaylık başvuruları ile TSK bünyesinde çalışmaya başlayarak subay olarak görev alabilirler.

Subay Nedir Ne İş Yapar? Görevleri

Subayların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir soruların yanıtları da merak ediliyor. Subaylar; TSK’ nın içerisinde yer alan kuvvet komutanlıklarına bağlı olarak görevlerini yerine getirir. Subayların en önemli görevi ise başında bulundukları birlikleri, ordu hiyerarşisine göre sevk ve idare ettirmektir.

Subaylar nasıl olunur görevleri nelerdir diyorsanız; Milli savunma üniversitelerini bitirmelerinin ardından devlet tarafından ilgili kurumlara atanmaktadırlar. İstekleri doğrultusunda özel kuvvetler birliklerinde görev yapabilirler. Fakat bu görevlerin yerine getirilmesi için yine gerekli eğitimleri almaları şarttır.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

Nasıl subay olunur, gerekli şartlar nelerdir bakalım. Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinde Deniz, Hava, Kara kuvvetleri komutanlıklarında subay olarak görev yapmak isteyenlerin taşıması gereken şartları şöyle sıralayabiliriz.

 • Öncelikle T.C. Türk vatandaşı olmak subay olmanın ilk şartıdır.
 • Zaten Türk olarak ülke sınırlarında doğan kişiler vatandaşlık haklarına doğuştan sahip olmaktadır ve subay olabilmek için bu şartı öncelikle taşımanız gerekmektedir.
 • Vatandaşlık şartının yanında nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmak gereklidir.
 • 24 yaşından büyük olanlar subay olamamaktadır.

Bordo bereli olmak isteyenlere tavsiyeler isimli içeriğimizden Özel Kuvvetler Komutanlığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Subay Olma Şartları Nelerdir?

 • Subay olarak görev yapılan Kuvvet Komutanlıkları (Kara, Deniz, Hava), Sahil güvenlik, Jandarma Genel komutanlığının teklifi üzerine lise ve dengi okullarından, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olmak şartını taşımak gereklidir.
 • Lise mezunu olmayan ortaöğretim mezunu kimselere subaylık yolu kapalıdır.
 • Subay olmaya uygun gerekli sağlık şartlarını taşımak  da subay olmak için gerekli ön koşullar arasındadır.
 • Bu sağlık şartları ise TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen maddeleri taşıyor olmak şartı aranmaktadır.
 • Subay olmak isteyenlerin daha önceden bir askeri okuldan kendi istekleriyle ayrılanlar hariç TSK ve askeri okullardan çıkarılmamış olması şartı da vardır.
Subay Olma Şartları
Kadın ve Erkek  Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subay Olmak İçin Gereken Şartlar

Bu şartlardan bir diğeri de güvenlik soruşturmalarından temiz çıkmaları gerekliliğidir. Kişi hakkında daha önceden yedek subay olamaz kararı çıkmamış olması gereklidir. Yapılacak olan geniş kapsamlı güvenlik soruşturmasından da olumlu sonuç almaları gereklidir.

 • Hiçbir şekilde yasadışı, siyasi, irticai, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak TSK ‘nın en çok dikkat ettiği şartlardan birisidir.
 • Kişi hakkında güvenlik soruşturması temiz çıkmaz ve olumsuz olarak karara bağlanırsa o kişi hiçbir surette subaylığa başvuruda bulunamaz.
 • Adli sicil kaydının temiz olması ve adli sicil müdürlüğünden Cumhuriyet savcılığı ve Askeri mahkemelerden temin edilecek evraklarda ve belgelerde askeri yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu  gibi suçlardan aranmamak, para cezasına çevrilse bile bu suçlardan ilgisi olmamak şartı da oldukça önemlidir.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet komutanlıkları ile Sahil güvenlik ve Jandarma Komutanlıklarının subay alımlarında adaylardan isteyecekleri Komutanlıklarınca çıkarılan yönergelerle belirlendiğinden alımlarda çıkan yönergelerdeki şartları taşıyan adayların başvuruları değerlendirilmektedir.

Astsubay nasıl olunur? diye merak edenler içeriğimizden bilgi alabilir, gerekli şartları öğrenebilir ve ilgili tarihlerde başvurularını yaparak bordo bereli olabilir.

Subay olarak alınacak olan sınıfların kadro durumları, kişilerin ahlaki ve sosyal durumları, sağlık durumları, ilgi alanları, mesleki deneyimleri ve istekleri dikkate alınarak komutanlıklarca alımlarda çıkarılan yönergelerde belirlenen şartları taşıyan adayların durumları değerlendirilir.

Kadın Subay Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Kadın subay olmak için erkek adaylar ile şartları hemen hemen aynı olsa da bazı farklılıklar vardır. Bu farklılıklar ve şartlar olarak; Kadın Subay olarak TSK’ya başvuru yapacaksanız aşağıdaki şartlara uygun olmanız gerekiyor.

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Eğitim durumu 4 yıllık lisans eğitimi veya Yüksekokul mezunu olmalıdırlar.
 • 27 yaşını doldurmuş ve 32 yaşını tamamlamamış olmak, (Müracaat yaşının 27 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. 27 yaş altında olan kişiler başvurularını yapamazlar. Eğer lisansüstü eğitim alıysanız 32 yaşına kadar bu yaş sınırından faydalanabilirsiniz.)
 • TSK’nın belirlediği Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gereğince belirtilen şartları sağlıyor olmak, (Sağlık raporunun alınması ve sağlık açısından bir problem olmaması gerekiyor.)
 • hukuki bir engelinin bulunmaması gerekiyor.
 • Adli sicil kaydının temiz olması, (Türk ceza kanununun 53. Maddesine göre kişi evliyse kendisinin ve eşinin de adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.)
 • Yazılı yapılan sınavdan en az 70 puan alması gerekmektedir.
 • Bu yıl; Erkeklerde 1.64, kadınlarda 1.53 olan boy sınırı; erkeklerde 1.68 kadınlarda ise 1.62ye yükseltilmiştir.
 • Boy sınırı yükseltildiği için kilosu 44-49 arasında olan kadınlar başvuru yapamayacaktır
 • Subay başvurusu yapacak olan kişinin terör örgütleriyle ilgili bir bağlantısının olmaması gerekiyor. Ayrıca başvuru yapıldığı zaman bir siyasi partiye üye olmadığını da belgelemesi lazım. Asker olan kişi tamamen bağımsız olacak ve hiçbir siyasi görüşü desteklemeyecektir.
 • Güvenlik soruşturması için arşiv soruşturması yapıldığında bir sıkıntınızın çıkmaması gerekir.
 • Alkol bağımlısı veya uyuşturucu bağımlısı olarak daha önce tedavi görmemiş olmanız gerekiyor.
 • Vücudunda dövme ve jilet gibi izlerin olmaması gerekiyor.
 • Yapılan mülakatlarda sporda iyi derece alınması durumunda bayan asker olarak başvurunuz kabul olacaktır
 • Bunların dışında erkek ve bayan subay adayları için farklılıklar yoktur. Diğer tüm şartlar hepsini kapsamaktadır.

Bunların dışında erkek ve bayan subay adayları için farklılıklar yoktur. Diğer tüm şartlar hepsini kapsamaktadır. 

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subay maaşları 2021 yılında Ocak 2021 subay maaş zamlarının belli olacağı 2020 yıl sonu enflasyon oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve subay aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu.

Açıklanan enflasyon oranları Subay maaşlarını etkilemesinden dolayı birçok subay, 2021 yılında ne kadar maaş alacağını hesaplamaya başladı. Toplu sözleşme gereği 6 aylık dilimlerde hesaplanan enflasyon oranına göre 2021 subay maaşları belli oldu. Subay 2021 zammı son durum nedir araştıran vatandaşlar, 2021 Subay zammı ne kadar olacak öğrenmek istiyor.

Türkiye’de subayların maaşları oldukça değişiklikler göstermektedir. Düşük rütbeli veya yeni mezun bir subay 7800 lira civarlarında almaktadırlar. Fakat doğu görevleri ve kıdem artışları ile bu ücretlerde değişiklikler meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ekstra işlemlerden dolayı ek para alımları olmaktadır. Son yıllarda hayata geçen terör maaşı ile subay maaşları 10.000 lirayı geçmektedir.

Subayların bu yıl ortalama en düşük maaşlarının 6.000 TL. üzerinde olduğu ve rütbe/kıdem ilişkisi ile birlikte görev yaptığı birliğe (tazminatlara) göre maaşı yükselmektedir.

Jandarma Subay Nasıl Olunur 2021

Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az 4 yıl süreli fakülte veya 2 yıllık yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır.

Sözleşmeli Erlik için bilgi almak istiyorsanız tıklayın.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Sema dedi ki:

  her yerde kadın subay boy şartı farklı yazıyor acaba kaç ve benim boyum 1 59 santimlerle kaybediyorum orda yardımcı olurlarmi

 2. Avatar Fatih dedi ki:

  Burnumda kırık köprücük kemiğimde çatlak vardı ama hiç bir engelim ağrım sızım yok gayette güzel silah atabiliyorum asker alımında sıkıntı olurmu

 3. Avatar Çiğdem dedi ki:

  Boy sınırı neden artırılıyor yaaa olan minimum iş imkanı da yok oluyo boşu boşuna bitirdik biz bu bölümleri☹️

 4. Avatar Ayşe karaoğlan dedi ki:

  Boy kariyerini niye yükseltiler

1 4 5 6