geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,4063
EURO
9,0090
ALTIN
443,45
BIST
1.544
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Yağışlı
15°C
Pazartesi Yağışlı
15°C
Salı Yağışlı
16°C

Subay Nasıl Olunur? 2021 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Subay Nasıl Olunur? 2021 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Her Türk Asker Doğar sözü gereği Her Türk gencinin hayalidir subay olmak. Tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan gençlerin subay olma hakkı vardır. Tabi bu sadece Türk vatandaşı olma şartı değil bazı koşulları yerine getiren ve farklı şartları da taşıyan kişiler subaylık rütbesini alarak TSK bünyesinde askeri personel olarak çalışmaya hak kazanmaktadır. Subay olmak isteyenler için  Subay nasıl olunur? 2021 yılı  şartları ve net maaşları, nedir? asker nasıl olunur, kadın subay olma şartları hakkında tüm sorulara devlet destekli olarak yanıt vermeye çalıştık.

TSK Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Almak İçin İlana Çıktı

MSB Yayınladı. TSK ihtiyaç duyulan kontenjanlar doğrultusunda Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler Komutanlığı için Dışarıdan muvazzaf subay alımı gerçekleştirecek. MSB subay alımı için başvurular 10 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Başvuruda bulunabilmek için adayların en az 4 yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzda açıklanan şartları sağlayan kadın ve erkekler istihdam edilecektir.

Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az dört yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır.

Muvazzaf subay aday adaylarından, tüm seçim aşamalarını geçmelerini müteakip, başarı sıralaması ve yapılacak tercihler esasına göre kontenjana girenler “Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK) Eğitimine” tabi tutulacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, “Teğmen” rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfıyla ilgili kursa gönderileceklerdir.

Sınav yerleri: MEBS OKULU VE Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ ANKARA

 • Alım süresi boyunca her türlü duyurular resmi internet adresinden yapılacaktır.
 • Müracaat edecek adaylardan; ilgili yıllar KPSS P3 puan türünden 60 puan almış olmaları gerekmektedir.
 • Lisans düzeyinden mezunlar için 27 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1993 ve daha sonraki doğumlular) ilana başvuru yapabilecektir.
 • Söz konusu kursu başarı ile bitirenler yerleştirildikleri Kuvvet Komutanlığında uygun kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır.

4 yıllık üniversite mezunu nasıl subay olur?

Subay olmanın 2 farklı yöntemi bulunur. İlki askeri lise sınavlarına girerek, ikincisi lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık sınavlarına başvuru da bulunarak subay olmaktır.

 • Orta okul mezunları askeri Lise Giriş sınavına katılarak subaylık sınavlarına katılabilir. Lise mezunu adaylar ise Kuvvet Komutanlıklarından herhangi birine Kara, Deniz Hava kuvvetleri komutanlıklarına başvuru yapabilirler. Gençlerin harp okullarına girme yaşları 20 ile sınırlıdır. Ayrıca üniversiteye geçişte girilen YKS sınavından geçerli bir not alınması barajı geçerek istenen boy kilo yaş şartlarına uygun olmak şartı ile başvuru yapılabilmektedir.
 • Üniversite giriş sınavlarına girerek Kuvvet Komutanlıklarına başvuru yaparak subay olabileceğiniz gibi Son düzenlemeler ile kararlaştırılan Askeri okulların açılışlarıyla başvuruların başladığı bu günlerde askeri okullara başvuru yaparak subay olabilirsiniz.
 • Lisans mezunu olan adaylar TSK ‘ nin istediği kilo, boy, fiziki yeterlilik şartlarını taşımaları halinde yapılacak olan subaylık sınavlarından da başarılı olmak şartı ile en çok 27 yaşına kadar subaylık başvurularını yapabilirler. Yüksek lisans mezunlarının subay olma yaş şartları ise 32‘ dir. Subaylık maaşları rütbe bazında ve kıdem aldıkça değişkenlik göstermekte ve günümüz şartlarına kıyasla oldukça iyi rakamlara tekabül etmektedir. Subay olmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken şartları ve koşulları sağlamaları takdirde yapacakları subaylık başvuruları ile TSK bünyesinde çalışmaya başlayarak subay olarak görev alabilirler.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

Nasıl subay olunur, gerekli şartlar nelerdir bakalım. Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinde Deniz, Hava, Kara kuvvetleri komutanlıklarında subay olarak görev yapmak isteyenlerin taşıması gereken şartları şöyle sıralayabiliriz.

 • Öncelikle Türk vatandaşı olmak subay olmanın ilk şartıdır.
 • Zaten Türk olarak ülke sınırlarında doğan kişiler vatandaşlık haklarına doğuştan sahip olmaktadır ve subay olabilmek için bu şartı öncelikle taşımanız gerekmektedir.
 • Vatandaşlık şartının yanında nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmak gereklidir.
 • 24 yaşından büyük olanlar subay olamamaktadır.

Bordo bereli olmak isteyenlere tavsiyeler isimli içeriğimizden Özel Kuvvetler Komutanlığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Subay olma şartları nelerdir?

 • Subay olarak görev yapılan Kuvvet Komutanlıkları (Kara, Deniz, Hava), Sahil güvenlik, Jandarma Genel komutanlığının teklifi üzerine lise ve dengi okullarından, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olmak şartını taşımak gereklidir.
 • Lise mezunu olmayan ortaöğretim mezunu kimselere subaylık yolu kapalıdır.
 • Subay olmaya uygun gerekli sağlık şartlarını taşımak  da subay olmak için gerekli ön koşullar arasındadır.
 • Bu sağlık şartları ise TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen maddeleri taşıyor olmak şartı aranmaktadır.
 • Subay olmak isteyenlerin daha önceden bir askeri okuldan kendi istekleriyle ayrılanlar hariç TSK ve askeri okullardan çıkarılmamış olması şartı da vardır.
Subay Olma Şartları
Kadın ve Erkek  Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subay Olmak İçin Gereken Şartlar

Bu şartlardan bir diğeri de güvenlik soruşturmalarından temiz çıkmaları gerekliliğidir. Kişi hakkında daha önceden yedek subay olamaz kararı çıkmamış olması gereklidir. Yapılacak olan geniş kapsamlı güvenlik soruşturmasından da olumlu sonuç almaları gereklidir.

 • Hiçbir şekilde yasadışı, siyasi, irticai, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak TSK ‘nın en çok dikkat ettiği şartlardan birisidir.
 • Kişi hakkında güvenlik soruşturması temiz çıkmaz ve olumsuz olarak karara bağlanırsa o kişi hiçbir surette subaylığa başvuruda bulunamaz.
 • Adli sicil kaydının temiz olması ve adli sicil müdürlüğünden Cumhuriyet savcılığı ve Askeri mahkemelerden temin edilecek evraklarda ve belgelerde askeri yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu  gibi suçlardan aranmamak, para cezasına çevrilse bile bu suçlardan ilgisi olmamak şartı da oldukça önemlidir.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet komutanlıkları ile Sahil güvenlik ve Jandarma Komutanlıklarının subay alımlarında adaylardan isteyecekleri Komutanlıklarınca çıkarılan yönergelerle belirlendiğinden alımlarda çıkan yönergelerdeki şartları taşıyan adayların başvuruları değerlendirilmektedir.

Astsubay nasıl olunur? diye merak edenler içeriğimizden bilgi alabilir, gerekli şartları öğrenebilir ve ilgili tarihlerde başvurularını yaparak bordo bereli olabilir.

Subay olarak alınacak olan sınıfların kadro durumları, kişilerin ahlaki ve sosyal durumları, sağlık durumları, ilgi alanları, mesleki deneyimleri ve istekleri dikkate alınarak komutanlıklarca alımlarda çıkarılan yönergelerde belirlenen şartları taşıyan adayların durumları değerlendirilir.

Kadın Subay Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Kadın subay olmak için erkek adaylar ile şartları hemen hemen aynı olsa da bazı farklılıklar vardır. Bu farklılıklar ve şartlar ise;

 • 27 yaşını doldurmuş ve 32 yaşını tamamlamamış olmak,
 • TSK’nın belirlediği Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gereğince belirtilen şartları sağlıyor olmak,
 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Yazılı yapılan sınavdan en az 70 puan alması gerekmektedir.
 • Bu yıl; Erkeklerde 1.64, kadınlarda 1.53 olan boy sınırı; erkeklerde 1.68 kadınlarda ise 1.62ye yükseltilmiştir.
 • Boy sınırı yükseltildiği için kilosu 44-49 arasında olan kadınlar başvuru yapamayacaktır

Bunların dışında erkek ve bayan subay adayları için farklılıklar yoktur. Diğer tüm şartlar hepsini kapsamaktadır. 

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subayların bu yıl ortalama en düşük maaşlarının 6.000 TL. üzerinde olduğu ve rütbe/kıdem ilişkisi ile birlikte görev yaptığı birliğe (tazminatlara) göre maaşı yükselmektedir.

TSK Subay ve Astsubay Alım Kılavuzu Yayınlandı

Subay ve astsubay alımı yapılacak. Resmi adresinden adayların e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapması isteniyor. E-mail ya da şahsen yapılan başvurular kabul edilmiyor. Tüm başvuru adımları tamamlandıktan sonra tercihlerini yapması gerekiyor. Aday numarası T.C. kimlik numarası oluyor.

Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ na Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temini ile ilgili kılavuz yayınlanmış, kılavuzda ön başvuru alımlarının başladığı ilan edilmiştir. 22 Kasım saat 23:59′ a kadar adayların internet adresi üzerinden ön başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yukarıda genel şartları sayılan subay ve astsubay alımlarında aranan özel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Lisans mezunlarının 27 yaşını aşmaması (1 Ocak 1993 ve sonrası)
 • Yine aynı tarihten itibaren Lisans üstü eğitimlerinin tamamlayanların 32 yaşını aşmaması (1 Ocak 1988 ve sonrası)
 • Uzmanlık yapmış doktorların 35 yaşını aşmaması (1 Ocak 1984 ve sonrası) gerekiyor.
 • Yurt içinde en az dört yıl ve daha fazla süreli fakülte/yüksekokulların gösterilen kaynak okul programlarından mezun olanlar (eş değer programlar dikkate alınmayacaktır).
 • Bayan adaylar için asgari boy şartı 1.53, erkek adaylar için ise 1.64 olarak belirlenmiştir. Bu yıl: boy sınırı erkeklerde 1.68 kadınlarda ise 1.62’ye yükseltilmiştir.

KPSS Şartı

Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS- P3 puan türünden 60 almış olmak gerekiyor. Puan türü olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

2021 Yılı Jandarma Subay Alımı Başvuru

Türk Silahlı Kuvvetlerinde muvazzaf subay olarak istihdam edilmek üzere personel alımı yapıldığı takdirde, 2021 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay adayı temini başvuru kılavuzu ve Jandarma subay alımı başvurusu için şartlar yayımlanacaktır.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına (yer sınıflarına) muvazzaf subay adayı olarak istihdam edilmek üzere kimlerin başvuru yapabilecekleri, başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı, seçim aşamaları, değerlendirme esasları ile muvazzaf subaylığa ilişkin genel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Jandarma Subay Nasıl Olunur 2021

Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az 4 yıl süreli fakülte veya 2 yıllık yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır.

Birden Fazla Komutanlığa Başvurulabilecek

Adaylar en az 1 tane kuvvet komutanlığını tercih edecek. Üç tercihte de bulunulabilir. Tercihlerde herhangi bir sıralama söz konusu olmayacak. Kuvvet komutanlığını tercih eden adaylar, mezun oldukları programa göre en fazla 5 sınıf tercih edebilecek. Kaynak okul programı dikkate alınarak bu sayıdan daha az tercih yapanlara izin verildiği ölçüde tercih hakkı tanınacaktır.

 • Bazı sınıflar için yeni bir uygulama olarak son 2 yılda YDS puanı alma şartı getirilmiştir.
 • Geçen yıl lisans mezuniyetiyle bir çok sınıfa başvurabilen adaylar, bu yıl sadece bir sınıfa başvurabilmektedir.

Sözleşmeli Erlik için bilgi almak istiyorsanız tıklayın.

Sınav Yerleri

Subaylık sınavı için sınavlar 3 merkezde gerçekleştirilecektir;

 • Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı Kirazlıdere/Ankara
 • Kara Harp Okulu Komutanlığı Çankaya/Ankara
 • MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/Ankara

KPSS P3 60 almış olanlar şartları taşımaları durumunda sınava başvuru yapabilecektir. Sizde ön başvurularınızı yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu alımların 2021 yılı için de devam edeceği düşünülmektedir.

devletdestekli telegramTelegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Defne dedi ki:

  Herkes aynı şartlarda degil malesef ama bizde bordo bereli olacak vatan aşkımız varken, kpss puanımızda var 29 yaşında lisans mezunu olarak başvuramıyoruz birde boyu artırmak resmen bizim gibiler için haksızlık hadi polislikte boyu en azından 60 yapmadınız bari subaylikta yükseltmeyin

 2. Avatar Hayretin dedi ki:

  Şimdi lise mezunları nasil askeri personel olabilir

 3. Avatar Elif Bingöl dedi ki:

  ÇOK İSTİYORUM SUBAY OLMAYI RABBİM HERKESE NASİP ETTSİN

 4. Avatar Bahar dedi ki:

  Boy şartının neredeyse 10 cm birden artması elemek için birebir evet. Türk kadını ortalama boy zaten 60, hadi polislik neyse de subaylıkta neden yükselttiler. Erkeklerde neden 170 değil, erkeklere 4 cm gelmiş kadınlara 10 cm bence haksızlık.

  1. Avatar Defne dedi ki:

   Aynen katılıyorum neden kızlara bu kadar zorluk çıkartıyorlar

 5. Avatar Merve dedi ki:

  Beş bin TL yi yanlış anlaşılmasın ama bekçi alıyor Arkadaslar subay maaşı net olarak 7000-7500dur doğu goreviniz olduğunda 8-9bin TL arası alırsınız.

  1. Avatar Mücahid dedi ki:

   Kimse Askerideki maaşları tam olarak bilemez çünkü açıklanmaz yani 5bintl almıyorlardır .Kimse ülkesini koruyanların maaşını açıklamaz ama şunun garantisini verebilirim .Liseden yeni mezun olmuş bir astsubay ortalama 6bintl alır hem de 4 yıllık üniversite tutturursa okurken bu kadar fazla maaş alır .Ki zaten bunun görevleri vs. primle beraber net 7bin üstü kazanır. Sana şöyle diyeyim benim annemin yeğeni 4 yıldır paralı asker 8bin tl üstü kazanıyor ki rütbesi düşük ancak maaşın bu kadar fazla olmasının nedeni komutanlar için zorunlu 25-30 yıl görev süresi var ve istifa etmek çok zor .Beni babamın arkadaşı astsubaydı çalışmanın zorluğuna ve strese dayanamayıp kaçtı ve kaçak olarak geçti bununda cezası hapis yani demem o ki para fazla diye heves etme çünkü askeriye heves yeri değildir

1 18 19 20