Başkasına Ait Tapu Kaydı Sorgulama 2023 İsim ve Adresten!

Başkasına ait veya kendinize ait tapu kaydı sorgulamak ve tapu bilgilerini öğrenmek istiyorsanız Başkasına Ait Tapu Kaydı Nasıl Sorgulanır? merak edilen tüm konuları detaylandırdık.

Başkasına Ait Tapu Kaydı Sorgulama 2023 İsim ve Adresten!

Arsa, arsa, konut veya tarla gibi taşınmazların satın alınabilmesi için taşınmazın kime ait olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Sorgulama yapabilmek için karşı tarafın bilgi sahibi olması gerekir, aksi halde başka bir kişinin tapu sorgulaması yapamazsınız.

Başkasına Ait Tapu Kadastrosu Nasıl Sorgulanır, Arsa, Parsel, Konut veya Tarla Sahibi sorgulama ve sorgulamada, parselin kime ait olduğunu sorgulamada, tapu ve e-Devlet tapu sorgulamasında nasıl bilgilendirilecek hakkında tüm detaylar içeriğimizde.

İnternetten Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online tapu sorgulama ve öğrenme işlemi e-Devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr ​​adresinden yapılmaktadır. e-Devlet portalı sayfasına girdiğinizde arama butonundan tapu sorgulama yazmanız gerekmektedir. Arama sayfasından tapu sorgulama ekranına yönlendirileceksiniz. Bu sayfadan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne direkt bağlantı açılacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nizin kayıtlı tapu bilgileri girilecektir. Kimlik numarası orada görüntülenecektir.

Bu sayede tapu bilgileriniz sizin adınıza öğrenilmiş olacaktır. Ancak merhum ve babam dışında kimsenin tapu bilgilerini e-devlet üzerinden sorgulamak mümkün değil. Bunun için mirasçının T.C kimlik numarasından yani başkasına ait tapudan tapu sorgulaması yapılabilir ancak mahkemede dava açılırsa avukatlar taşınmazlar hakkında bilgi alabilir. Türkiye Barolar Birliği TAKPAŞ Sorgulama Sistemi’nde müvekkiller adına kayıtlı arsa, arsa ve konut sorgulanabilmektedir.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Avukat ile Yapılır!

Tapu sorgulama süreci kişiye özeldir ve her vatandaş sadece kendi gayrimenkulü hakkında bilgi alabilir. Kanuni olarak vatandaş başkasına ait taşınmaz malları sorgulayamaz. Başkasının unvanını sorgulamak mümkün değildir ve bu mutlaka bir avukat gözetiminde yapılmalıdır.

Bu yetki, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile Barolar Birliği arasında imzalanan protokol ile verilmiştir.

Tapu Kaydı Sorgulama T.C İle Nasıl Yapılır?

T.C Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yaparak sistemdeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasındaki sekmeye https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama bağlantısını kullanarak doğrudan ulaşabilirsiniz.

Bu iki bilgi ile sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama yapmak isteyen kişi kendisine ait tüm taşınmazların listesine buradan ulaşabilir.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Nasıl Nereden Yapılır?

Tapu sahibinin haberi olmadan soruşturma yapılamaz. Tapu müdürlüğü tarafından SMS ile tebligat yapılır. Tapu Müdürlüğü’ne gidip arsa, parsel, konut, tarla gibi bir taşınmazla ilgili işlem yapmak istediğinizde, tapu sahibine SMS göndererek işlemin yapılıp yapılmadığını mal sahibi bilmelidir. Başkasına ait tapu bilgilerinin elde edilmesi için yöntemler bulunmaktadır.

Başkasına ait tapu sorgulamanın aşamaları şu şekildedir:

 • e-Devlet şifresi ile tapu sorgulayabilirsiniz.
 • Tapu sahibinin kendisi ile tapu müdürlüğe giderek sorgulama yapabilirsiniz.
 • Bir avukat aracılığı ile TAKPAS üzerinden başkasına ait tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bunu bilmeden yapmanın mümkün olmadığını tekrar hatırlatalım. Tapu sahibinin bilgisi dışında yapılan sorgulama işlemi hukuka aykırı olduğu için ancak mahkeme kararı ile açılan dava ile avukatlar tarafından sorgulanabilmektedir.

TAKPAS Avukat ile Başkası Adına Tapu Kayıt Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan protokol ile avukatlar, müvekkillerinin ve davalılarının tapuda kayıtlı bilgileri ile icra dosyalarında gerekli tapu bilgilerini TAKPAS üzerinden sorgulayabiliyor.

Bunun dışında başkası için değil kişinin tapu kaydını öğrenmek için öncelikle e-Devlet sistemine girmek gerekiyor.

Tapu Kaydı Sorgulama Prosedürleri Nelerdir?

Başkasının tapusunu hukuken sorgulayacaksanız belli prosedürler var. Dava bir avukat tarafından yapılmalı ve hazırlanmalıdır. Gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda kişilerin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Ancak işlemler de eksik olduğu için kayıt sorgulaması yapılamamaktadır. Yapılacak işlemler ve hazırlanacak belgelerden sonra tapu bilgilerini ve mülkiyet hakkını gösteren belge ziyaret edilerek avukata teslim edilir. Çünkü sorgulamayı yapan kişiye bilgi verilmesi mümkün değil. Bir avukat ise kendisine verilen bilgileri sadece müvekkili ile paylaşarak üçüncü bir kişiye bilgi aktarmamalıdır.

İsimden Tapu Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu sorgulama avukatlar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu işlemler için mutlaka bir avukat ile anlaşmalı ve öğrenmek istediğiniz gayrimenkulün bilgilerini kime vermelisiniz. Sadece şahıs adına tüm mülkiyet haklarını gösteren belgelerin tüm bilgilerine ulaşamayacaksınız. İsim bazında tapu sorgulama yapmak istiyorsanız avukata vereceğiniz bilgileri ve hangi gayrimenkulün tapu bilgilerini öğrenmek istediğinizi açıklamanız gerekmektedir.

e-Devlet Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkasına ait bir tapuyu gösteren belgeyi e-Devlet üzerinden sorgulamak isterseniz, e-Devlet birçok konuda bilgi vermektedir. Ancak ev sahibi sorgulanamaz. Kendi tapularınızı sadece e-Devlet portalı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Satın almak istediğiniz arsanın tapu bilgilerini görmek istiyorsanız arsa sahibinden e-devlet şifresi isteyerek bilgilere ulaşabilirsiniz.

e-Devlet WEB Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendi taşınmazlarınızın listesini almak ve üzerlerinde kayıtlı olan taşınmazları detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız web tapu işlemlerinizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek tüm taşınmazlarınız bilgisine ulaşabilirsiniz:

 • Ev sahibinin kendi taşınmazına ait bilgiler e-devlet sayfasından, tapu bilgileri sorgulama sayfasından ve WEBtapu işlemlerinden olmak üzere iki şekilde görüntülenir.
 • Arama butonuna TKGM Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yazarak arama yapmalısınız.
 • https://online.tkgm.gov.tr/edevlet/uygulama linkine tıkladığınızda karşınıza gelecek olan sayfada kimlik doğrulama bölümünde bulunan “WEBtapu” işlemlerine tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra yeni sayfada Uygulamaya git butonuna tıklayın.
E-devlet WEBTAPU İşlemleri tapu kayıt sorgulama ekranı

Açılan ekranda https://webtapu.tkgm.gov.tr/vatandas/profil-islemleri linkine yönlendirileceksiniz.

 • Weptapu sayfasından Profil işlemleri sayfasında ki Kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri sayfasında NVİ’den bilgilerimi getir butonuna tıklayarak bilgileriniz güncel değil ve hiç doldurulmamış ise öncelikle bunları tamamlamalısınız.
 • Sonrasında ise sol tarafta bulunan taşınmaz işlemlerine tıklamalısınız.
 • Vatandaşın sahip olduğu taşınmazlar olarak karşınıza bütün taşınmazlarınız bilgileri çıkacaktır.
 • Sadece taşınmazlarınızı değil, taşınmazlara ilişkin harç ödeme, taşınmaz işlemlerinize izin verme gibi birçok işlemi Webtapu üzerinden yapabilirsiniz.
 • Web tapu üzerinden yapacağınız tüm başvurular anında işlem yapmak istediğiniz müdürlüğe iletilecektir.
 • Müdürlüğün size verdiği randevu saatinde müdürlüğe giderek işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Randevu almak için 181 numaralı çağrı merkezini de arayabilirsiniz.

Adresten Tapu Sorgulama

Başkasının üzerinde ki taşınmazın adresten tapu sorgulaması yapabilmek için TKGM adresi üzerinden sorgulamasını yapmak istediği adres üzerinden işlemlerini yapılabilir. Ancak, buradan sorgulama yaparken taşınmaz olan malın taşınmaz numarası bilmeniz burada önemlidir. Taşınmaz no ile sorgulama yapamıyorsanız eğer ekranda çıkan haritayı kullanarak arsa, parsel, konut ve tarlanın konumunu görebilirsiniz.

T.C İle Tapu Sorgulama Şifresiz Nasıl Yapılır?

Tapu sorgulama işlemlerinizi şifresiz olarak yapmak isterseniz MEGSİS (Mekansal Gayrimenkul Sitemi) üzerinden şifresiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

MEGSİS Coğrafi Bilgi Sistemleri Şubesi web sitesi sayfasından tapu ve parsel sorgulama sekmesine giriş yaparak otomatik olarak sorgulama sayfasına yönlendirebilirsiniz. Parsel ve ada numarası, taşınmaz numarası veya taşınmazların adres bilgilerini kullanarak sayfa üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Taşınmaza ilişkin talep edilecek bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • İl
 • İlçe
 • Mahalle
 • Analiz tipi
 • Taşınmaz no
 • Diğer seçenek olarak coğrafi ve adres bilgileri gösterilir.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgilerle ilgili alanları doldurduktan sonra harita üzerinde hangi adrese ait parsel bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Ölen Kişiye Ait Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ölen kişinin tapusunu sorgulamak için mirasçı olmanız veya sorguladığınız tapu sahibi ölmüş ise o kişinin birinci derece yakını ile görüşmeniz gerekmektedir. Başkasının tapu kaydı sorgulaması sırasında tapu sahibinin vefat etmiş olması araştırmaya engel olmadı. Ancak bu aşamada dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Size bırakılan mirası öğrenmek için sorgulama yapmak istiyorsanız, mirasın tam olarak bilinmesi ve hak sahipleri arasında hukuka aykırı bir paylaşımın olmaması için bunu yapmanız önemlidir.

Ölen kişi babanız olsa bile, babanızın evden mi yoksa arabadan mı ayrıldığını trafik tescil bürolarına başvurarak mirasçılık belgesi için öğrenebilirsiniz. Ev gibi bir taşınmaz ise bir avukat aracılığıyla veya tapu müdürlüklerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Babamın Üzerine Tapu Sorgulama e-Devlet 2023 Yöntemi

Ölen kişi babanız ise ve babamın üzerine tapu sorgulama yapmak istiyorum diyorsanız, size kalan mirasın sorgulamasını yapmak için E-devlet sitesine giriş yapınız. Sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama linkinde “Miras Sorgulama” kısmına giriş yapılır. Açılan “Veraset İlami Sorgulama” sayfasında ölen kişinin yani miras bırakanın T.C Kimlik Numarası yazılarak sorgula tuşuna basılmalıdır.

Ölen Kişiye Ait Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bu sayfada, yasal bir varisiniz ve adınıza bırakılan bir miras varsa tüm bilgiler görüntülenecektir. Miras bırakan yani vasiyet edenden herhangi bir mal varlığı kalmadığında “e-Devlet Miras Sorgulama” kaydı bulunamadı.

Ev Alırken Tapu Sorgulama Yapılması Önemli!

Gayrimenkul alım satımında gayrimenkulün konum bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ev alırken doğru karar verebilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Parsel Sorgulama Uygulaması” ile istenilen bölgenin tapu sorgulaması yapılmalıdır.

Ev satın alırken tapu sorgulama işlemi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlar ilgili kurumlara başvurmak veya internet üzerinden işlem yapmaktır.

e-Devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasının tapu sorgulama uygulaması, yani Parsel Sorgulama Uygulamasının sorgulama sayfasında idari, coğrafi, adres ve analiz sayfalarında il, ilçe, mahalle bilgileri seçimi yapılarak, istenilen ada ve parsel bilgisi girilir, belirtilen noktanın tapu bilgilerine ulaşılabilir.

Bu adresin seçiminde harita da kullanılabilir. Ayrıntılı olarak seçilebilen harita üzerinde, harita modu, analiz ekranı ve sokak görünümü kullanılarak bilgilere ulaşılabilir.

Tapu Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Arazi, tarla, arsa, konut gibi taşınmazları satın almak için söz konusu taşınmazın tapu kaydını öğrenmenin yolları tapu müdürlüklerine başvurmak ve e-devlet uygulamasını kullanmaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları doğrultusunda geliştirilen uygulamalar ile tapu bilgilerinin internetten kolayca öğrenilmesi mümkün olmaktadır.

Avukatlar müvekkilleri üzerinde kayıtlı olan tapu bilgilerini “TAKPAŞ” sorgulama sistemi üzerinden sorgulayarak başkasına ait tapu kayıt bilgilerini öğrenme hakkına sahiptir.

Parsel Kime Ait Sorgulamak İçin Ne Yapılmalı?

Parsel sorgulama işlemini yapabilmeniz için birden fazla platform vardır. TAKBİS TKGM ve e-Devlet üzerinden sorgulama işlemlerinizi yaparak parsel bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İnternette parselin kime ait olduğu ile ilgili sorgulama şu şekildedir:

E-Devlet sisteminin birçok işlem üzerinde hizmet verdiği herkes tarafından bilinmektedir. Parsel bilgilerini öğrenmek ve işlemlerinizi buradan yapmak mümkündür. Sisteme giriş yapabilmek için T.C kimlik numaranız ve şifreniz gerekmektedir. Şifreniz yoksa sisteme giriş yapmak için PTT şubelerinden şifre alabilirsiniz.

 • e-Devlete giriş yapanlar ise arama butonuna Tapu Bilgileri Sorgulama sayfası üzerinden sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Yine TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sitemi) parsel sorgulama dahil olmak üzere birden fazla konuda online olarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmaktadır.
 • TKGM parsel sorgulama sayfasına giriş yapmalısınız ardından lokasyon bilgilerini girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Bunlar ile birlikte taşınmazına ait bilgileri taşınmanızın numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz.

Bir Evin Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Arsa, tarla, parsel veya konut gibi taşınmazların tapusunun kime ait olduğunu öğrenmek için internet üzerinden herhangi bir şekilde tapunun kime ait olduğunu bilgilerine ulaşmanız mümkündür. Tapu bilgilerine erişmek için tapunun fotokopisi ile tapunun bağlı olduğu tapu dairesine giderek sorgulama yapılabilir.

Tapu Kimin Üzerine Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tapu Kimin Üzerine Sorgulaması yapmak için Öncelikle e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama linkine girmeniz gerekmektedir.

T.C ile Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

T.C ile tapu sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. e-Devlet e-Hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneklerinden Tapu Bilgileri Sorgulama sekmesinden tapu bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Tapu Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

SMS ile tapu kaydı sorma ücreti TAKPAS Sorgulama işlemi yapabilmek için sisteme giriş yaparak kontör yükledikten sonra sorgulama yapılabilmektedir.
T.C kimlik numarasından:
Malik Bilgisi sorgulamasında 1 kontör
Maliğe ait Taşınmazları Listeleme için, tapuda kayıtlı malik bilgisi sayısına göre değişiklik göstermektedir. (sayı X 1 kontör)
Taşınmaza ait Tapu Kaydını görüntüleme işlemlerinin her biri için 5 kontör olacak şekilde bakiyenizden kontör miktarı düşecektir.
(1 kontör 0,65 tl’ye denk gelmektedir. )

Eski Tapu Kayıtlarına Nasıl Ulaşılır?

Arsa, konut veya tarla gibi gayrimenkulünüzün nerede olduğunu bilmiyorsanız ve tapu eski bir tapu ise üzerindeki bağlayıcı emri bilmeniz yeterlidir. Tapu müdürlüğüne başvurduğunuzda cilt numaralı aile büyüklerinizden birine ait tapunun kadastro sonucunda satılacağını düşünüyorsanız aile büyüğünüzün pasif tapu kayıtlarına adresinden ulaşabilirsiniz.

Tapu Hissedarlarımı Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza kayıtlı tapuda veya miras aldığınız tapuda pay sahibinin kim olduğunu tapu müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.
Kendi tapu bilgilerinizi de e-Devlet portalı üzerinden öğrenebilirsiniz. Ancak başkasına ait tapu bilgilerinin sorgulanması hukuken suçtur. Avukatlar aracılığı ile tapu sorgulama yapabilir, tapu sahipleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.