Çiftçinin Kooperatif Kredileri Yapılandırılarak Kapatılacak


Çiftçinin Kooperatif Kredileri Yapılandırılacak

Çiftçinin Kooperatif Kredileri Yapılandırılacak

Devlet Destekli Tarım Kredi Kooperatifi Ortaklarının Borç Yapılandırması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak yeni bir fırsat getirildi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak 6824 sayılı Kanun 8 Mart itibariyle yürürlüğe girdi ve ilgili uygulamadan yararlanmak isteyen ortakların yapılandırma başvuruları alınmaya başlanacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kanun kapsamında başvurular ile yapılandırılacak olan ortakların borçları ise 31.12.2016 tarihi itibariyle ortakların takip hesaplarında izlenen kredi alacakları olacak. Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması ile 34 bin kooperatif ortağının kredi borçları % 5 faiz oranları uygulanarak 4 yıllık vade ile yapılandırılacak isterlerse tek seferde borçları kapatan ortakların sicilleri de uygulama kapsamında temize çekilecek.

Devlet destekli olarak Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçları  14 yıl sonra yapılandırma imkanının getirilmesi Tarım kredi kooperatifi ortaklarını ve üyelerini sevindirdi. Uygulama ile kredi borcu bulunan 34 bin Tarım Kredi Kooperatifi Ortakları için yapılandırma imkanı getirildi.

Esnaf kefalet kredi yapılandırması için tıklayınız.

Yapılandırma uygulaması ile ortakların takip hesaplarındaki kredi alacakları 4 yıl boyunca % 5 faiz oranı ile taksitlendirilerek yapılandırılacak. Hesaplanan borçlar bir defada ödenebileceği gibi yüzde yirmisi peşin olarak da kapatılabilecek geri kalanı 4 yıllık % 5 faiz oranı uygulanarak taksitler halinde kapatılabilecek.Tarım Kredi Kooperatifi 2017 Borç Yapılandırması

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması

Tarım  Kredi Kooperatifi ortakları 3 aylık süre içerisinde bağlı bulunduğu ve ortağı olduğu Tarım Kredi kooperatiflerine ve Kooperatife bağlı olan hizmet bürolarına  yapılandırma için başvuruda bulunabilirler. Devlet destekli olarak uygulamaya konulan Tarım Kredi Kooperatifleri borç yapılandırmasından vadesi geçmiş borcu bulunan yaklaşık 34 bin ortak yararlanabilecek.

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının kredi borçlarının yapılandırılması uygulamasında ortaklara % 5 faiz oranı uygulanacak. Yine yapılandırılacak olan borçların esas tutarın belirlenmesinde ve taksitlendirmeye ilişkin faiz işlemlerinde, ortakların % 6 oranındaki faiz ise Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Başvurusu

Vadesi geçmiş borçlar nedeniyle bankalardan finans erişimi önünde engeller bulunan ve kredi kullanamayan ortaklar bir defada borçlarını kapatmak için başvuru yapmaları veya yapılandırma için başvuru yapmaları halinde Kooperatifteki olumsuz sicilleri de düzeltilecek temizlenecektir. Ortaklar için af niteliğinde olan yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen kredi geçmişi bozuk olan ortaklar en geç 27 Temmuza kadar Kooperatiflerine veya hizmet bürolarına  peşin ödeme veya yapılandırma için başvuru yapmaları gereklidir.

Sorunlu kefilliklerin çözümü kanunu kapsamı esnetilmiştir. Böylece geçmiş yıllara ait eski vadeli borcu bulunan kefillerin kendi borçlarını ödemeleri ya da yapılandırmaları halinde kefillikten doğan sorumlulukları kaldırılacaktır.

Sizde Tarım Kredi Kooperatifi ortağıysanız;  Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması başvurularınızı Kooperatiflere ve hizmet bürolarına giderek başvurularınızı hemen yaparak kredinizi yapılandırma ve kooperatifteki vadesi geçmiş borçlar yüzünden oluşan kötü sicilinizi temize çekme imkanından yararlanabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git