Devlet Destekli

Çiftçinin Kooperatif Kredileri Yapılandırılacak

Çiftçinin Kooperatif Kredileri Yapılandırılacak

Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne olan borçların yapılandırılması konusu gündeme gelmiştir. Ayrıca borç erteleme gibi bir durum da söz konusudur. Kooperatif ortaklarının borçlarını yapılandırmasının sağlanması ile geri ödemeler de kolaylaşacak, ayrıca hakkında icra takibi olanların da haklarında verilen icra kararı kaldırılacaktır. Borcunuzu öğrenmek için internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Tarımsal kredi borcu olanlar içeriğimizden detaylı bilgi alabilir.

Devlet Destekli Tarım Kredi Kooperatifi Ortaklarının Borç Yapılandırması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak yeni bir fırsat getirildi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin olarak 6824 sayılı Kanun 8 Mart itibariyle yürürlüğe girdi ve ilgili uygulamadan yararlanmak isteyen ortakların yapılandırma başvuruları alınmaya başlanacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kanun kapsamında başvurular ile yapılandırılacak olan ortakların borçları ise 31.12.2016 tarihi itibariyle ortakların takip hesaplarında izlenen kredi alacakları olacak. Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması ile 34 bin kooperatif ortağının kredi borçları % 5 faiz oranları uygulanarak 4 yıllık vade ile yapılandırılacak isterlerse tek seferde borçları kapatan ortakların sicilleri de uygulama kapsamında temize çekilecek.

Devlet destekli olarak Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının borçları  14 yıl sonra yapılandırma imkanının getirilmesi Tarım kredi kooperatifi ortaklarını ve üyelerini sevindirdi. Uygulama ile kredi borcu bulunan 34 bin Tarım Kredi Kooperatifi Ortakları için yapılandırma imkanı getirildi.

Esnaf kefalet kredi yapılandırması hakkında bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Yapılandırma uygulaması ile ortakların takip hesaplarındaki kredi alacakları 4 yıl boyunca % 5 faiz oranı ile taksitlendirilerek yapılandırılacak. Hesaplanan borçlar bir defada ödenebileceği gibi yüzde yirmisi peşin olarak da kapatılabilecek geri kalanı 4 yıllık % 5 faiz oranı uygulanarak taksitler halinde kapatılabilecek.

Devlet Destekli Tarım Kredi Kooperatifi

Devlet Destekli Tarım Kredi Kooperatifi

Tarım  Kredi Kooperatifi ortakları 3 aylık süre içerisinde bağlı bulunduğu ve ortağı olduğu Tarım Kredi kooperatiflerine ve Kooperatife bağlı olan hizmet bürolarına  yapılandırma için başvuruda bulunabilirler. Devlet destekli olarak uygulamaya konulan Tarım Kredi Kooperatifleri borç yapılandırmasından vadesi geçmiş borcu bulunan yaklaşık 34 bin ortak yararlanabilecek.

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının kredi borçlarının yapılandırılması uygulamasında ortaklara % 5 faiz oranı uygulanacak. Yine yapılandırılacak olan borçların esas tutarın belirlenmesinde ve taksitlendirmeye ilişkin faiz işlemlerinde, ortakların % 6 oranındaki faiz ise Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Başvurusu

Vadesi geçmiş borçlar nedeniyle bankalardan finans erişimi önünde engeller bulunan ve kredi kullanamayan ortaklar bir defada borçlarını kapatmak için başvuru yapmaları veya yapılandırma için başvuru yapmaları halinde Kooperatifteki olumsuz sicilleri de düzeltilecek temizlenecektir. Ortaklar için af niteliğinde olan yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen kredi geçmişi bozuk olan ortaklar en geç 27 Temmuza kadar Kooperatiflerine veya hizmet bürolarına  peşin ödeme veya yapılandırma için başvuru yapmaları gereklidir.

Sorunlu kefilliklerin çözümü kanunu kapsamı esnetilmiştir. Böylece geçmiş yıllara ait eski vadeli borcu bulunan kefillerin kendi borçlarını ödemeleri ya da yapılandırmaları halinde kefillikten doğan sorumlulukları kaldırılacaktır.

Sizde Tarım Kredi Kooperatifi ortağıysanız;  Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması başvurularınızı Kooperatiflere ve hizmet bürolarına giderek başvurularınızı hemen yaparak kredinizi yapılandırma ve kooperatifteki vadesi geçmiş borçlar yüzünden oluşan kötü sicilinizi temize çekme imkanından yararlanabilirsiniz.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 6 türde kredi verilmektedir. İşletme Kredileri, yatırım kredileri, belge karşılığı krediler, tüketim kredileri, vadeli faizsiz krediler, genç çiftçi kredileridir. Kredi alabilmek için kredi miktarının 3 katı tutarında, işyeri, mesken ya da arsa ipoteği gerekmektedir. Ya da yine 3 katı değerde taşıt aracının ipotek ettirilebilmesi yolu ile kefilsiz olarak kredi kullandırılmaktadır. Ayrıca kredi tutarının 1 ya da  2 katı tutarında teminat mektubu verilmesi ile teminat ya kefil şartı aranmadan kredi kullandırılmaktadır. Bu destekler 2020 yılında verilmeye devam edecektir. Tarım Kredi Kooperatifleri, krediler için geri ödeme planı hazırlarken hasat dönemini dikkate alır.

Borç Yapılandırma Şartları

Borç yapılandırması için bazı şartlara haiz olmak gerekmektedir. Bu şartlar;

  • Borcun ödeme vaktini aşmış olması yani vaktinde ödenmemesi
  • Kredinin kooperatif ve Ziraat Bankası tarafından sağlanmış olması
  • Kredinin tarımsal faaliyetler için kullanılmış olması gerekiyor.

Bu şartları taşıyanların borçları rahatlıkla yapılandırılabilecektir. Bu borçlardan dolayı sicilleri kötü olanlar, sicillerini temizleyebilecektir. Fakat iki kefil getirmek zorunludur.  Bireysel, konut ya da taşıt kredileri için herhangi bir yapılandırma işlemi yapılamıyor. Borç yapılandırmasının vadesi 5 yıl olacak.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.