Devlet Destekli

Tarım Kredi Kooperatifi 2020 Ziraat Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifi 2020 Ziraat Kredileri

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarım alanlarında kullandırılmak üzere düşük faizli yatırım ve işletme kredisi uygulamasını Resmi Gazete’de yayınlandı. Yayınlanan bu karar ile Ziraat bankası Tarım Kredi Kooperatif kredi verecektir. Bu uygulama ile gerçek ve tüzel kişi üreticilere, Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın görev alanı içerisinde bulunan  tarımsal amaçlı kooperatiflere Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından onaylanan belirteceğimiz indirim oranları ve üst limitleri ile kredi kullandırılacaktır. Bu kapsamda kredi kullanmak isteyenler için hangi tarımsal alanlara kredi verildiği ve yapılacak faiz indirimi hakkında tüm bilgiler içeriğimiz de yer almaktadır.

2020 Yılında Faizsiz Kredi Verilecek Sektörler

Hayvansal üretim konuları, Bitkisel üretim konuları, Muhtelif konular ve Tarımsal amaçlı kooperatiflerin üretim konuları olmak üzere 4 başlık altında ayrılmaktadır. Bu başlıkların alt dallarında hangi üretim alanlarına ne tür faiz indirim yapıldığı ve verilecek kredi üst limitinin ne kadar olduğu hakkında daha ayrıntılı bilgi vermek gerekirse:

Hayvancılık Üretim konuları altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi

Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği adı altında verilecek olan kredinin üst limiti 25 milyon liradır. Bu krediyi kullanmak isteyenler yatırım dönemi için % 50 faiz indirimi işletme dönemi için ise % 50 faiz indiriminden faydalanabilirler.

Damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan besiciliği, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği için bu imkanlar ile ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından verilecek olan kredilerin yatırım dönemi ve işletme dönemleri için faiz indirimleri aşağıdaki tablodan incelenebilir.

blank

Bitkisel üretim konuları altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi 

Kontrollü örtü altı tarımı için verilecek kredi üst limiti 25 milyon liradır. Bu krediyi kullanmak isteyenler yatırım dönemi için %50, işletme dönemi için ise %50 faiz indirimi uygulanacaktır. Bu şartlarla yem bitkisi üretimi yapanların yatırım dönemi kredi faiz indirimi %75’tir. Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi yapanlara yatırım dönemi kredisi için %100 faiz indirimi uygulanacaktır. Ayrıca yaygın bitkisel üretim, süs bitkisi üretimi yurt içi sertifikalı fidan kullanımı için yatırım dönemi ve işletme dönemi kredilerinde de faiz indirimi yapılacaktır.

blank

Muhtelif konular altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi

Modern basınçlı sulama alanında 5 milyon liraya kadar üst limiti bulunan kredi imkanı ile yatırım döneminde alacağınız kredi için yatırım dönemi faiz indirimi %75 olacak şekilde kullanılacaktır. Ayrıca bu kredi ile organik tarım uygulamaları, tarımsal mekanizasyon, arazi alımı ve soğuk hava deposu yatırımları için alacağınız kredi yatırım dönemi için farklı faiz indirimleri uygulamaktadır.

Damızlık düve yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvan besiciliği adı altında alınacak krediler için yatırım dönemi faiz indirimi %75 olarak açıklanmıştır. Damızlık düve yetiştiriciliği kredi üst limiti 10 milyon liradır. Küçükbaş hayvan besiciliği kredisinin üst limiti ise 15 milyon liradır. Büyükbaş hayvan besiciliği, kontrollü örtü altı tarımı, tarımsal ürün işleme, paketleme ve depolama tesisi yatırım dönemi kredisi için %50 faiz indirimi uygulanacaktır. Tarımsal amaçlı üretim yapan kooperatifler de düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabilecektir.

Tarımsal amaçlı üretim yapan kooperatiflere 2020 yıllarında sunulmaya devam edilecek olan kredi üst limitleri ve faiz oranları yukarıdaki tablolarda gösterilmektedir. Damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, kontrollü örtü altı tarım, su ürünleri, tarımsal ürünlerin paketlenmesi, depolama ve tesisi vb. için kredi kullandırılacaktır.

Bu içerik Yukarıda yer alan resmi gazete sayfalarının yorumlanması ile hazırlanmış olup, detaylı ve en doğru bilgiyi Ziraat bankasından öğrenebilirsiniz. Başvurular 2020 yılının sonuna kadar alınabilecektir.

] }Yorumlar
 1. blank Rahmi dedi ki:

  51 dönüm arazi ektim daha devletten 1 kurus destek almadım kredi notum düşük olunca elimdeki paramıda ekimde harcadım ne gübre attım ne ilaç ottan ekin gözükmüyor hani devlet ben vaz geçtim

 2. blank Kardelen dedi ki:

  Serada bitki yetiştiriciliği için nereden nasıl kredi başvurusu yapabilirim

 3. blank Niyazi isik dedi ki:

  13 donun 260 adet sertifikalı ceviz bahcem var etrafında tel orgu yok 2 yildir cevizleri domuzlar yiyor sigorta yaptırdım üründe domuz zararını sigorta kapsamiyormus bahçenin etrafına tel orgu çit yaptırmak için sıfır faizli kredi kullanabilir miyim yada düşük faizli.

 4. blank Ahmet dedi ki:

  Tarim krediden almayın .% 15 komisyon ve 21 faiz alıyorlar.

 5. blank tuncay dedi ki:

  hayvancilik ciftlik icin her yere basvurdum vermiyorlar
  100 baslik ciftlik acmak istiyorum

 6. blank büyük baş hayvancılık dedi ki:

  buyuk bas hayvancılıgı için kredi almak istiyorum nereye nasıl bas vuracağım konusunda beni aydınlatabilirmisiniz