geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8200
EURO
9,5022
ALTIN
461,57
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Sağanak Yağışlı
14°C

Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları 2020 (Güncel)

Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları 2020 (Güncel)

Çiftçinin tarım işçiliği yapabilmesi için en temel kaynak tohumdur. Tohum olmadan ekim yapılmaz. Çiftçiler de hem kaliteli hem de ucuz maliyetli tohum seçmek isterler. Tarım Kredi Kooperatifi bu konuda çiftçilere her zamanki gibi tam destek sağlıyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, arpa, buğday gibi birçok ürünün tohum fiyatlarında çiftçiye uygun maliyet sağlamaktadır. Çiftçilerin gözleri arpa buğday tohum fiyatlarına dikildi. Normal tohumların dışında bir de sertifikalı tohumlar bulunmaktadır. Sertifikalı tohum normal tohumlara göre biraz daha farklıdır. Tarım İlçe Genel Müdürlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifi sertifikalı ya da sertifikasız tohum fiyatlarından haberimizi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Tohum Nedir?

Var olan bir bitkinin tohum olarak kullanılabileceği, bir yerinden toprağa tekrar ekilmesidir. Bitkinin ya da sebzenin tekrar aynı ürünü yaratabilecek gibi bir parçasını toprağa ekme işlemidir. Bu sebzeden veya ayrılan bitkiye tohumluk adı verilir. Örneğin; patates tohumluğu toprağın altına atılır ve bir süre sonra patatesler toprağın altında büyüme işlemi gerçekleştirir. Tohumluk olacak malzemenin taneleri bulunduğu ve yetiştiği yerde tamamen gelişinceye ve olgunlaşıncaya kadar bırakılır. Tohumluk çeşidine göre değişiklik göstererek nasıl ekim yapılması gerekiyor ise ona göre ekim işlemi gerçekleştirilir. Tohumluk olmadan hiçbir ürünü yetiştiremezsiniz. Ektiğiniz tohumlukları ürünün yetişme süresine kadar dikkatli bir şekilde sulamalı ve diplerini güzelce kazma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Dikkatli olmadığınız taktirde su fazla gelip çürütebilir ya da az gelip gelişmeyebilir. Diplerini kazma işleminde ise daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Fazla derine gitmeniz halinde ürüne zarar verebilirsiniz. Normal tohumlukların dışında bir de sertifikalı tohumluklar bulunmaktadır. Sertifikalı tohumluklar, standart tohumluklara göre farkı ise laboratuvarlarda incelenerek genetik, fizyolojik ve biyolojik tanılarının belgelenmesidir. Tarım Kredi tarafından satışa sunulan ilaç fiyatları listesini inceleyebilirsiniz.

tohumluk

Tohumluk üretimi için gerekli koşulları sağlamanız halinde verim alabilirsiniz.

Sertifikalı Tohumluk

Daha önceden ekilmiş olan ürünlerin belirli bir kısmından elde edilen tohumlukların, fizyolojik, biyolojik ve genetik testlerden geçerek normal standartlara uygun olduğu tespit edilmiş belgeli tohumluklara Sertifikalı Tohum adı verilir. Bu belgelerin verilmediği ve uygun testlerin yapılmadığı tohumluklara ise Vasıfsız Tohumluk adı verilir. Sertifikalı Tohumluklar Vasıfsız Tohumluklara göre daha fazla verim sağlamaktadır. Çünkü Sertifikalı Tohumluklar ilaç ve su olaylarından daha aktif olarak yararlanırlar. Tohumlukların toplanacağı tarlaya işlem yapılabilmesi için tarlanın temiz olması gerekmektedir. Çünkü eğer tarla karışık olursa diğer türlerle karışma ihtimali çok yüksek olur.

Sertifikalı Tohumluk toplanması için toplanacak tarla önceden hazırlanmalıdır. Hazırlanırken tohumluk çıkartılan yerde detaylı bir temizlik yapılmalıdır. Toplayacağınız tohuma zarar verecek zehirli otları veya böcekleri ortadan kaldırmalısınız. İl Tarım Müdürlüğü tarafından kontroller yapılır. İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede ekime uygun görülen yerler tespit edildikten sonra diğer türlerdeki bitkilerle karışmadan hemen toplama işlemi gerçekleştirilir. Daha sona bu tohumluklar tohumluk fabrikalarına götürülür.

Fabrikalara götürülen tohumluklar elenir, iyileri ve kötüleri arasında ayrım yapılır. Şekil açısından kötü, hasta, zayıf taneler ve yabancı ot gibi maddelerin hepsi birbirinden ayrılır. Daha sonra ayrılan tohumlukların laboratuvarda bütün tetkikleri yapılır. Kontrolleri yapılan tohumluklardan şartlara uygun olarak kabul edilen tohumluklar Sertifikalı Tohumluk olarak kabul edilir ve hastalık olaylarına karşı ilaçlanır, paketlenir ve dağıtıma çıkartılır. Sertifikalı tohum diğer tohumlara göre daha az tohum harcamaktadır. Sertifikalı tohumlar genetik ve potansiyel yükseklikten dolayı yüzde 25’e kadar verim sağlar. Sertifikalı tohumluk bu imkanları bünyesinde barındırması sebebi ile diğer tohum çeşidinden biraz daha maliyetli olarak satılmaktadır. Sertifikalı Tohum sertifikası alabilmeleri için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere ekecekleri alan başına tohumluk ihtiyacını karşılamalarına destek sağlanmaktadır. Tohumluk desteği alabilmek için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeleri bulundurmamanız halinde uygun görülen destekten faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Gerekli evraklar şöyledir;

 • Tohumluk sertifikası
 • Başvuruda bulunduğunuzu belirten bir dilekçe
 • Günümüzde kullanabilecek kadar güncel ve yeni tarihli bir çiftçi kayıt formu
 • Tohumluk için istek formu
 • Satışın gerçekleştiğini belirten fatura
sertifikalı-tohumluk

Sertifikalı tohumluk diğer tohumluklara göre daha fazla verim sağlar.

Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi İçin Fiyatlar

Sertifikalı Tohumluk için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere verilen üretim destekleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tohumluk Türü Tohumluk Fiyatı
Yer fıstığı 0,80 TL (kg)
Soya fasulyesi 0,35 TL (kg)
Çeltik 0,25 TL (kg)
Yonca 4,00 TL (kg)
Arpa, tritikale, çavdar, yulaf, 0,08 TL (kg)
Kanola (kolza) 1,20 TL (kg)
Susam 0,60 TL (kg)
Buğday, patates 0,10 TL (kg)
Nohut, kuru fasulye, korunga, fiğ, mercimek, aspir 0,50 TL (kg)

Sertifikalı Tohum Kullanımı İçin Sağlanan Destekler

Sertifikalı Tohumluk üretimi dışında kullanımı içinde destekler sağlanmaktadır. Sağlanan destekleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Tohumluk Türü Tohumluk Fiyatı
Çeltik 8,00 TL
Yer fıstığı 15,00 TL
Patates 80,00 TL
Yonca 30,00 TL
Tritikale, çavdar, yulaf 6,00 TL
Fiğ, yem bezelyesi, korunga 20,00 TL
Susam, aspir, kanola 4,00 TL
Buğday, arpa 8,50 TL
Nohut, kuru fasulye, mercimek, soya fasulyesi 20,00 TL

Tohumluk Üretimine Etki Eden Faktörler

Sebze tohumu yetiştiriciliği yaparken bazı çevresel faktörlerin fazlaca etkisi bulunmaktadır. Bu etkenler olmadan üretimini yapmak istediğiniz tohum tam anlamıyla gelişimini tamamlayamaz. Gerekli olan çevre faktörleri şu şekildedir;

 • Sıcaklık: Hava sıcaklıklarının düşük olması halinde tohumların gelişmesi ve olgunlaşması biraz gecikmeye uğramaktadır. Olgunlaşma evresi geçe düşünce otomatik olarak hasat zamanı da gecikmeye düşmektedir. Bu yüzden tohum üretiminde ve hasat döneminde kuru ve sıcak havaların olmasına özen gösterilmelidir.
 • Rüzgar: Tohum üretimi yapılırken sıcak esen rüzgarlar tohumlara olumlu şekilde etki vermektedir. Rüzgar, tozlanmayı ön plana çıkartır, hasat zamanının sonuna doğru normalinden daha erken bir kuruma sağlar. Aynı zamanda uygun hızda eserse tohumların solunumda ve terlemesinde pozitif etkiler yaratır.
 • Hastalık ve zararlı yoğunluğu: Kötü ve zararlı hastalıklar genel anlamda tohumlar aracılığı ile bulaşmaktadır. Bu yüzden seçilen tarlada veya bahçede dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de tohum yapılacak alandaki yabani ve zehirli ot, böceklerden temizlenmesi gereklidir. Tohuma zarar verecek bütün tehlikeli maddelerin dikkatli bir şekilde yok edilmesi gerekmektedir. Bütün her şey kontrol altına alındıktan sonra üretime geçilmelidir.
 • Işık: Işık bitkilerin üzerinde fotosentezi arttırması ve çiçeklenmeyi ikaz etme etkisi ile yararlıdır. Kısa gün bitkileri çiçeklerini çıkartmak için çok kısa bir zaman güneş ışınlarına ihtiyaç duyarlar. Uzun gün bitkileri de doğru orantılı olarak uzun süre güneşin altında kalarak gelişimini tamamlama etkisi gösterirler. Diğer ne kısa ne uzun gün tamamen nötr bitkiler ise her türlü güneş ışığında çiçeklenme etkisi gösterirler.

 • Arı ve böcek faaliyeti: Bitki tohumlarının tozlanma dönemlerinde arı ve böceklere ihtiyaç duyulmaktadır. Arı ve böcekler bitkilerden ve çiçeklerden kendi besin gereksinimlerini karşılarken aynı zamanda da tozlanmaya yardımcı olurlar. Bu da doğal tozlanma olarak tohum ekiminde etkili bir yarar haline gelmiştir.
 • Yağış ve nem: Bitki ve sebze tohumu üretimi sırasında havanın nemli ve yağışlı olmaması istenir. Çünkü nemli ve yağışlı hava hasat zamanının gecikmesine sebebiyet vermektedir. Bununla beraber tohumun oluşum aşamasında yağan yağmur, tohumların kurumasına sebep olur. Fazla yağan yağmur ise tohum yapraklarının dökülmesine ve tohum kaybına neden olur. Bu yüzden tohum ekim sırasında olumsuz sonuçlar almamak adına hava koşullarına daha fazla dikkat edilmelidir. Her şey kontrol altına alınmalıdır.
 • Toprak: Tohum üretme aşamasında ekimin yapılacağı toprak da çok önemli bir rol oynamaktadır. Toprağın yeterli verim yapabilmesi için standart bitki veya sebze yetiştiricliği yapılan topraklardan daha farklı toprak seçilebilir. Killi topraklarda, tohum döneminden tohumluk dönemine geçen süre biraz daha fazla uzun olduğundan bitki ve sebzedeki çiçeklenme tohumlarının olgunlaşmasında ve gelişmesinde üreticinin istediği şekilde büyüme sağlanamayabilir. Diğer bir toprak çeşidi de hafif topraktır. Bu toprakta ise bitki veya sebze yeterli bir şekilde gelişim sağlayamaz. Toprak bu gelişimi sağlayamayacağı için de tohum kalite standartları ve tutarı negatif yönde etkilenmektedir. O yüzden ekim yapılacak olan toprağın dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Tarım Kredi gübre fiyatlarına ulaşmak için tıklayınız.

Tarım Kredi Kooperatifi Tohumluk Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilerin tohumluk alabilmesi uygun fiyatlarda tohumluk satışı gerçekleştirmektedir. 2020 yılı tohumluk fiyatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Arpa ve buğday tohumluk fiyatlarını ve marka seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Tohumluk Adı Tohumluk Türü Tohumluk Kilosu (kg) Tohumluk Fiyatı
Dağdaş Buğday tohumluğu 50 KG 100 TL ile 108 TL arası
Aydan Hanım Arpa tohumluğu 50 KG 80 TL ile 87 TL arası
Ekiz Tohumluk Buğday tohumluğu 50 KG 100 TL ile 108 TL arası
Müfitbey Tohum Buğday tohumluğu 50 KG 98 TL ile 105 TL arası
Arcanda Tohum Arpa tohumluğu 50 KG 90 TL ile 98 TL arası
Naci bey Tohum Buğday tohumluğu 50 KG 85 TL ile 95 TL arası

Buğday tohumluğu almak ve ekim yapmak için gerekli koşullar bu şekildedir. Uygun koşulları yerine getirmeniz halinde iyi bir tarım işçiliği yapabilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatifinin sunduğu imkanlardan da faydalanarak tohumluk üretiminizden güzel verimler sağlayabilirsiniz.Yorumlar
 1. Avatar Devlet destekli sarimsak tohumu satışı varmı dedi ki:

  Devlet destekli sarimsak tohumu satın alabiliyomuyuz destek varmı yokmu