geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları

Çiftçinin tarım işçiliği yapabilmesi için en temel kaynak tohumdur. Çiftçiler hem kaliteli hem de ucuz maliyetli tohum seçmek istemektedir. Tarım Kredi Kooperatifi bu konuda çitçilere her zaman ki gibi destek sağlamaktadır. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, arpa, buğday gibi birçok ürünün tohum fiyatlarında çiftçiye uygun maliyet sağlamaktadır. Tarım İlçe Genel Müdürlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifi sertifikalı ya da sertifikasız tohum fiyatlarını yazımızın içeriğinde inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Tohum Nedir?

Var olan bir bitkinin tohum olarak kullanılabileceği, bir yerinden toprağa tekrar ekilmesidir. Bitkinin ya da sebzenin tekrar aynı ürünü yaratabilecek gibi bir parçasını toprağa ekme işlemidir. Bu sebzeden veya ayrılan bitkiye tohumluk adı verilir. Örneğin; patates tohumluğu toprağın altına atılır ve bir süre sonra patatesler toprağın altında büyüme işlemi gerçekleştirir. Tohumluk olacak malzemenin devletdestekli.com  taneleri bulunduğu ve yetiştiği yerde tamamen gelişinceye ve olgunlaşıncaya kadar bırakılır. Tohumluk çeşidine göre değişiklik göstererek nasıl ekim yapılması gerekiyor ise ona göre ekim işlemi gerçekleştirilir. Tohumluk olmadan hiçbir ürünü yetiştiremezsiniz. Ektiğiniz tohumlukları ürünün yetişme süresine kadar dikkatli bir şekilde sulamalı ve diplerini güzelce kazma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Dikkatli olmadığınız taktirde su fazla gelip çürütebilir ya da az gelip gelişmeyebilir. Diplerini kazma işleminde ise daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Fazla derine gitmeniz halinde ürüne zarar verebilirsiniz. Normal tohumlukların dışında bir de sertifikalı tohumluklar bulunmaktadır. Sertifikalı tohumluklar, standart tohumluklara göre farkı ise laboratuvarlarda incelenerek genetik, fizyolojik ve biyolojik tanılarının belgelenmesidir. Tarım Kredi tarafından satışa sunulan ilaç fiyatları listesini inceleyebilirsiniz.

Sertifikalı Tohum Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Tohumluk Üretimi İçin Gerekli Koşulları Nelerdir?

Sertifikalı Tohumluk

Daha önceden ekilmiş olan ürünlerin belirli bir kısmından elde edilen tohumlukların, fizyolojik, biyolojik ve genetik testlerden geçerek normal standartlara uygun olduğu tespit edilmiş belgeli tohumluklara Sertifikalı Tohum adı verilir. Bu belgelerin verilmediği ve uygun testlerin yapılmadığı tohumluklara ise Vasıfsız Tohumluk adı verilir. Sertifikalı Tohumluklar Vasıfsız Tohumluklara göre daha fazla devletdestekli.com verim sağlamaktadır. Çünkü Sertifikalı Tohumluklar ilaç ve su olaylarından daha aktif olarak yararlanırlar. Tohumlukların toplanacağı tarlaya işlem yapılabilmesi için tarlanın temiz olması gerekmektedir. Çünkü eğer tarla karışık olursa diğer türlerle karışma ihtimali çok yüksek olur.

Sertifikalı tohumluk toplanması için toplanacak tarla önceden hazırlanmalıdır. Hazırlanırken tohumluk çıkartılan yerde detaylı bir temizlik yapılmalıdır. Toplayacağınız tohuma zarar verecek zehirli otları veya böcekleri ortadan kaldırmalısınız. İl Tarım Müdürlüğü tarafından kontroller yapılır. İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede ekime uygun görülen yerler tespit edildikten sonra diğer türlerdeki bitkilerle karışmadan hemen toplama işlemi gerçekleştirilir. Daha sona bu tohumluklar tohumluk fabrikalarına götürülür.

Sertifikalı Tohum Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Fabrikalara götürülen tohumluklar elenir, iyileri ve kötüleri arasında ayrım yapılır. Şekil açısından kötü, hasta, zayıf taneler ve yabancı ot gibi maddelerin hepsi birbirinden ayrılır. Daha sonra ayrılan tohumlukların laboratuvarda bütün tetkikleri yapılır. Kontrolleri yapılan tohumluklardan şartlara uygun olarak kabul edilen tohumluklar Sertifikalı Tohumluk olarak kabul edilir ve hastalık olaylarına karşı ilaçlanır, paketlenir ve dağıtıma çıkartılır. Sertifikalı tohum diğer tohumlara göre devletdestekli.com daha az tohum harcamaktadır. Sertifikalı tohumlar genetik ve potansiyel yükseklikten dolayı %25’e kadar verim sağlar. Sertifikalı tohumluk bu imkanları bünyesinde barındırması sebebi ile diğer tohum çeşidinden biraz daha maliyetli olarak satılmaktadır. Sertifikalı Tohum sertifikası alabilmeleri için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere ekecekleri alan başına tohumluk ihtiyacını karşılamalarına destek sağlanmaktadır. Tohumluk desteği alabilmek için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeleri bulundurmamanız halinde uygun görülen destekten faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Gerekli evraklar şöyledir;

 • Tohumluk sertifikası
 • Başvuruda bulunduğunuzu belirten bir dilekçe
 • Günümüzde kullanabilecek kadar güncel ve yeni tarihli bir çiftçi kayıt formu
 • Tohumluk için istek formu

Satışın gerçekleştiğini belirten fatura gerekli evraklardır.

Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi Fiyatları
Sertifikalı tohumluk Destekleme Fiyatları

Tohumluk Üretimine Etki Eden Faktörler

Sebze tohumu yetiştiriciliği yaparken bazı çevresel faktörlerin fazlaca etkisi bulunmaktadır. Bu etkenler olmadan üretimini yapmak istediğiniz tohum tam anlamıyla gelişimini tamamlayamaz. Gerekli olan çevre faktörleri şu şekildedir;

 • Sıcaklık,
 • Rüzgar,
 • Yağış
 • Nem,
 • Toprak,
 • Işık,
 • Hastalık ve zarar yoğunluğu,
 • Arı ve böcek faaliyetleri,

Tohum üretiminde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır.

Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi Fiyatları

Sertifikalı Tohumluk için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere verilen üretim destekleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tohumluk TürüTohumluk Fiyatı
Yer fıstığı0,80 TL (kg)
Soya fasulyesi0,35 TL (kg)
Çeltik0,25 TL (kg)
Yonca4 TL (kg)
Arpa, tritikale, çavdar, yulaf,0,08 TL (kg)
Kanola (kolza)1,20 TL (kg)
Susam0,60 TL (kg)
Buğday, patates0,10 TL (kg)
Nohut, kuru fasulye, korunga, fiğ, mercimek, aspir0,50 TL (kg)

Orijinal, temel ve üstü tohumluk üretiminde aldığı desteğe %100 ilave verilmektedir.

Sertifikalı Tohum Kullanımı İçin Sağlanan Destekler

Sertifikalı Tohumluk üretimi dışında kullanımı içinde destekler sağlanmaktadır. Sağlanan destekleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Tohumluk TürüTohumluk Fiyatı
Çeltik8 TL
Yer fıstığı15 TL
Patates80 TL
Yonca30 TL
Tritikale, çavdar, yulaf6 TL
Fiğ, yem bezelyesi, korunga20 TL
Susam, aspir, kanola4 TL
Buğday, arpa8,5  TL
Nohut, kuru fasulye, mercimek, soya fasulyesi20 TL

Tarım Kredi Kooperatifi Tohumluk Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilerin tohumluk alabilmesi uygun fiyatlarda tohumluk satışı gerçekleştirmektedir. 2020 yılı tohumluk fiyatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Arpa ve buğday tohumluk fiyatlarını ve marka seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Tohumluk AdıTohumluk TürüTohumluk Kilosu (kg)Tohumluk Fiyatı
DağdaşBuğday tohumluğu50 KG100 TL ile 108 TL arası
Aydan HanımArpa tohumluğu50 KG80 TL ile 87 TL arası
Korunga TohumuBuğday tohumluğu50 KG150 TL ile 200 TL arası
Hüseyin bey TohumBuğday tohumluğu50 KG98 TL ile 105 TL arası
Arcanda TohumArpa tohumluğu50 KG90 TL ile 98 TL arası
Naci bey TohumBuğday tohumluğu50 KG85 TL ile 95 TL arası

Buğday tohumluğu almak ve ekim yapmak için gerekli koşullar bu şekildedir. Uygun koşulları yerine getirmeniz halinde iyi bir tarım işçiliği yapabilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatifinin sunduğu imkanlardan da faydalanarak tohumluk üretiminizden güzel verimler sağlayabilirsiniz.

Tarım ile ilgilenen çiftçiler 2021 Yılı Tarımsal Desteklemeler (TÜM KALEMLER) yazımızdan bilgi alabilirler.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
SORUN CEVAPLAYALIM

Soruya Puan Ver

 1. blank Devlet destekli sarimsak tohumu satışı varmı dedi ki:

  Devlet destekli sarimsak tohumu satın alabiliyomuyuz destek varmı yokmu