Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları 2022 Güncel Liste

Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları 2022 Güncel Liste

Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları çiftçinin tarım işçiliği yapabilmesi için en temel kaynak tohum olduğundan bu konu ile yakından ilgilenmektedir. Çiftçiler hem kaliteli hem de ucuz maliyetli tohum seçmek istemektedir. Tarım Kredi Kooperatifi bu konuda çitçilere her zaman ki gibi destek sağlamaktadır. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, arpa, buğday gibi birçok ürünün tohum fiyatlarında çiftçiye uygun maliyet sağlamaktadır. Tarım İlçe Genel Müdürlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifi sertifikalı ya da sertifikasız tohum fiyatlarını yazımızın içeriğinde inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Tohumluk Fiyatları 2022

Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilerin tohumluk alabilmesi uygun fiyatlarda tohumluk satışı gerçekleştirmektedir. 2022 yılı tohumluk fiyatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Arpa ve buğday tohumluk fiyatlarını ve marka seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Tohumluk Adı Tohumluk Türü Tohumluk Kilosu (kg) Tohumluk Fiyatı
DağdaşBuğday tohumluğu50 KG1.500 ile 1.600 TL arası
Aydan HanımArpa tohumluğu50 KG650 TL ile 800 TL arası
Korunga TohumuBuğday tohumluğu50 KG1.500 ile 1.600 TL arasında
Hüseyin bey TohumBuğday tohumluğu50 KG600 TL ile 700 TL arası
Arcanda TohumArpa tohumluğu50 KG800 TL ile 1.000 TL arası
Naci bey TohumBuğday tohumluğu50 KG550 TL ile 850 TL arası
Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları

Buğday tohumluğu almak ve ekim yapmak için gerekli koşullar bu şekildedir. Uygun koşulları yerine getirmeniz halinde iyi bir tarım işçiliği yapabilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatifinin sunduğu imkanlardan da faydalanarak tohumluk üretiminizden güzel verimler sağlayabilirsiniz.

Tohum Nedir?

Var olan bir bitkinin tohum olarak kullanılabileceği, bir yerinden toprağa tekrar ekilmesidir. Bitkinin ya da sebzenin tekrar aynı ürünü yaratabilecek gibi bir parçasını toprağa ekme işlemidir. Bu sebzeden veya ayrılan bitkiye tohumluk adı verilir. Örneğin; patates tohumluğu toprağın altına atılır ve bir süre sonra patatesler toprağın altında büyüme işlemi gerçekleştirir. Tohumluk olacak malzemenin devletdestekli.com  taneleri bulunduğu ve yetiştiği yerde tamamen gelişinceye ve olgunlaşıncaya kadar bırakılır. Tohumluk çeşidine göre değişiklik göstererek nasıl ekim yapılması gerekiyor ise ona göre ekim işlemi gerçekleştirilir.

Tohumluk olmadan hiçbir ürünü yetiştiremezsiniz. Ektiğiniz tohumlukları ürünün yetişme süresine kadar dikkatli bir şekilde sulamalı ve diplerini güzelce kazma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Dikkatli olmadığınız taktirde su fazla gelip çürütebilir ya da az gelip gelişmeyebilir. Diplerini kazma işleminde ise daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Fazla derine gitmeniz halinde ürüne zarar verebilirsiniz. Normal tohumlukların dışında bir de sertifikalı tohumluklar bulunmaktadır.

Sertifikalı tohumluklar, standart tohumluklara göre farkı ise laboratuvarlarda incelenerek genetik, fizyolojik ve biyolojik tanılarının belgelenmesidir. Tarım Kredi tarafından satışa sunulan ilaç fiyatları listesini inceleyebilirsiniz.

Sertifikalı Tohum Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Tohumluk Üretimi İçin Gerekli Koşulları Nelerdir?

Sertifikalı Tohumluk

Daha önceden ekilmiş olan ürünlerin belirli bir kısmından elde edilen tohumlukların, fizyolojik, biyolojik ve genetik testlerden geçerek normal standartlara uygun olduğu tespit edilmiş belgeli tohumluklara Sertifikalı Tohum adı verilir. Bu belgelerin verilmediği ve uygun testlerin yapılmadığı tohumluklara ise Vasıfsız Tohumluk adı verilir. Sertifikalı Tohumluklar Vasıfsız Tohumluklara göre daha fazla devletdestekli.com verim sağlamaktadır. Çünkü Sertifikalı Tohumluklar ilaç ve su olaylarından daha aktif olarak yararlanırlar.

Tohumlukların toplanacağı tarlaya işlem yapılabilmesi için tarlanın temiz olması gerekmektedir. Çünkü eğer tarla karışık olursa diğer türlerle karışma ihtimali çok yüksek olur.

Sertifikalı tohumluk toplanması için toplanacak tarla önceden hazırlanmalıdır. Hazırlanırken tohumluk çıkartılan yerde detaylı bir temizlik yapılmalıdır. Toplayacağınız tohuma zarar verecek zehirli otları veya böcekleri ortadan kaldırmalısınız. İl Tarım Müdürlüğü tarafından kontroller yapılır. İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede ekime uygun görülen yerler tespit edildikten sonra diğer türlerdeki bitkilerle karışmadan hemen toplama işlemi gerçekleştirilir. Daha sona bu tohumluklar tohumluk fabrikalarına götürülür.

Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi Fiyatları 2022

Sertifikalı Tohumluk için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere verilen üretim destekleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ürünler Sertifikalı Kademe TL/KGOrijinal Temel ve Üst Kademe TL/KG
Arpa. Tritikale0,08 TL0.10 TL
Buğday0.10 TL0.12 TL
Aspir0.50 TL0.80 TL
Çavdar, Yulaf0.08 TL0.16 TL
Çeltik0.25 TL0.35 TL
Fiğ. Korunga. Yem Bezelyesi1,50 TL1.60 TL
Kuru Fasulye. Mercimek. Nohut0.50 TL0.60 TL
Kanola (Kolza)1.20 TL1.80 TL
Patates0.10 TL0.20 TL
Soya0.35 TL0.70 TL
Susam0.60 TL1.80 TL
Yerfıstığı0.80 TL1.00 TL
Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi Fiyatları Tablosu

Orijinal, temel ve üstü tohumluk üretiminde aldığı desteğe %100 ilave verilmektedir.

Sertifikalı Tohum Kullanımı İçin Sağlanan Destekler

Sertifikalı Tohumluk üretimi dışında kullanımı içinde destekler sağlanmaktadır. Sağlanan destekleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Ürünler TL/da
Aspir5 TL
Susam4 TL
Arpa. Buğday, Çavdar. Tritikale. Yulaf. Çeltik16 TL
Kuru Fasulye, Mercimek30 TL
Nohut Kanola (Kolza)20 TL
Patates100 TL
Fiğ. Yem Bezelyesi. Korunga, Soya22 TL
Yonca30 TL
Yer Fıstığı17 TL
Sertifikalı Tohum Kullanımı İçin Sağlanan Destekler Tablosu

Tarım ile ilgilenen çiftçiler 2022 Yılı Tarımsal Desteklemeleri içeriğimizde inceleyebilir.

Sertifikalı Tohum Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2022

Fabrikalara götürülen tohumluklar elenir, iyileri ve kötüleri arasında ayrım yapılır. Şekil açısından kötü, hasta, zayıf taneler ve yabancı ot gibi maddelerin hepsi birbirinden ayrılır. Daha sonra ayrılan tohumlukların laboratuvarda bütün tetkikleri yapılır. Kontrolleri yapılan tohumluklardan şartlara uygun olarak kabul edilen tohumluklar Sertifikalı Tohumluk olarak kabul edilir ve hastalık olaylarına karşı ilaçlanır, paketlenir ve dağıtıma çıkartılır. Sertifikalı tohum diğer tohumlara göre devletdestekli.com daha az tohum harcamaktadır.

Sertifikalı tohumlar genetik ve potansiyel yükseklikten dolayı %25’e kadar verim sağlar. Sertifikalı tohumluk bu imkanları bünyesinde barındırması sebebi ile diğer tohum çeşidinden biraz daha maliyetli olarak satılmaktadır. Sertifikalı Tohum sertifikası alabilmeleri için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere ekecekleri alan başına tohumluk ihtiyacını karşılamalarına destek sağlanmaktadır. Tohumluk desteği alabilmek için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeleri bulundurmamanız halinde uygun görülen destekten faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

Sertifikalı Tohum Başvurusu İçin Gerekli Evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Tohumluk sertifikası
 • Başvuruda bulunduğunuzu belirten bir dilekçe
 • Günümüzde kullanabilecek kadar güncel ve yeni tarihli bir çiftçi kayıt formu
 • Tohumluk için istek formu

Satışın gerçekleştiğini belirten fatura gerekli evraklardır.

Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi Fiyatları
Sertifikalı tohumluk Destekleme Fiyatları

Tohumluk Üretimine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Sebze tohumu yetiştiriciliği yaparken bazı çevresel faktörlerin fazlaca etkisi bulunmaktadır. Bu etkenler olmadan üretimini yapmak istediğiniz tohum tam anlamıyla gelişimini tamamlayamaz. Gerekli olan çevre faktörleri şu şekildedir:

 • Sıcaklık
 • Rüzgar
 • Yağış
 • Nem
 • Toprak
 • Işık
 • Hastalık ve zarar yoğunluğu
 • Arı ve böcek faaliyetleri

Tohum üretiminde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır.

Sertifikalı Arpa Tohumu Fiyatları 2022

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2022 ürünü arpa alım fiyatı ise ton başına 5.500 TL olarak açıklandı. Ürününü Toprak mahsulleri ofisine satacaklara ton başına 500 TL alım primi ödenecek.

Tarım Kredi Kooperatifi Yonca Tohum Fiyatları

10 kg yonca tohumu fiyatı 350 TL ile 500 TL arasındadır.

Sahibinden Satılık Buğday Tohumu

Organik Karabuğday yeni hasat 1 kg 50 TL’den, ekmeklik buğday 1 kg 25 TL’den ve yeni mahsul karakılçık ata buğdayının 1 kilosunu sahibinden sitesinden 15 TL ile 30 TL arasında bulabilirsiniz.

Tarm-92 Arpa Tohumu fiyatları

Arpa tohumunun 1 kg’si 19 TL, 25 kg’si 290 TL arasındadır.

Yorumlar

 1. Avatar of polat polat dedi ki:

  4 ton bugday alacam nasıl yapacaz

 2. Avatar of Mehmet Kaya Mehmet Kaya dedi ki:

  12000kgr bugda tohumu alacam Para yok