Devlet Destekli

Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibe Destekleri

Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibe Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım ve hayvancılık alanında hibe ve kredi desteği vermeye devam ediyor. Desteklerden faydalanabilmek için çiftçilerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Aranan şartları taşıyan çiftçilerin 2020 yılında da büyükbaş hayvandan buzağıya, tarımsal ekipmanlardan sertifikalı tohuma kadar tüm alanlarda desteklenmeye devam edileceği bildiriliyor. Çiftçiler ise yeni dönemde desteklemelerin ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Detaylar haberimizde.

2020 tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri arasında çiftçiler tarafından merakla beklenen Yem desteği miktarı belli oldu. Buna göre;

Büyükbaş ve Küçükbaş Yem Desteği Belli Oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Büyükbaş ve küçükbaş yem desteği miktarını açıkladı. Buna göre; Büyükbaş yem desteği hayvan başına 65 TL, küçükbaş yem desteği 6,5 TL olacak.

65 TL Yem Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Çiftçiler tarafından merakla beklenen 65 TL yem desteği açıklama yapılmasının ardından ödeme tarihleri ne zaman olacak konusu araştırılmaya devam ediliyor. Konu ile alakalı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ödeme tarihi ise henüz belli değil.

2020 tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri arasında çiftçiler tarafından merakla beklenen Besi Destekleri ile ilgili açıklama yapıldı. Buna göre;

Besi Destekleri Haziran Ayında Ödenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Şanlıurfa’ da yaptığı konuşmasında Haziran Ayında besi ödemelerinin yapılacağını açıkladı ve Haziran ayında da 131 milyon TL besi desteğini ödeyeceğini belirtti.

Hububat Alım Fiyatı Üretici Sevindirdi

Geçtiğimiz günlerde açıklanan hububat alım fiyatları üreticinin yüzünü güldürdüğü açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, açıkladıkları hububat alım fiyatlarının çiftçileri sevindirdiğini ve memnun ettiğini belirterek, bu yıl TMO’nun buğdayı 1650 TL’den, arpayı da 1275 TL’ den alacağını söyledi.

 

Tarım ve Hayvancılık Destekleri Nisan 2020 Güncel

Tarım ve Orman Bakanı tarafından açıklanan bilgiye göre destek ödemeleri Nisan ayında yapılacaktır. Bu destek ödemelerinde buzağı desteği, manda malak desteği, küçükbaş sürü büyütme desteği ve çiğ süt desteği yer alıyor. Yapılacak olan destek ödemelerinde en önemli noktayı buzağı destek ödemesi oluşturuyor. Nisan ayında toplamda 1 milyar 759 milyon lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları çiğ süt prim desteği 10 kuruştan 15 kuruşa çıkarılmıştır. Bu destek ödemeleri ise:

 • 32 Milyon Lira: Manda Malak Desteği
 • 190 Milyon Lira: Küçükbaş Sürü Büyütme Desteği
 • 102 Milyon Lira: 2019 Aralık Çiğ Süt Desteği
 • 1 Milyar 435 Milyon Lira: 2019 Birinci Dönem Buzağı Desteği

40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapılacağını açıklayan Berat Albayrak,

Erken ödeme kapsamında toplam 250 milyon lira, 3 Nisan’da pancar çiftçisinin hesaplarında olacak. dedi.

27 Mart 2020 Güncel Destekler

Ayrıca ÇKS kaydınızda eksik bilgiler varsa bunları da güncellemeniz gerekiyor. Arazi bilgileri, ürün ve özlük bilgilerinin eksik olması durumunda başvuru şartlarını taşımadığınız düşünülerek destekleme ödemesi alma hakkınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Yapılan incelemeler sonucu belirlenen sürelerde başvuru yapmış, desteğe haiz ürünlerinin üretimini yaptığı Tarım ve Orman İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından tespit edilmiş olan şahıs ve tüzel kişileri bu desteklerden yararlanabilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarına destekleme ödemesi yapılamayacak.

BENZER İÇERİK: Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne Nasıl Kayıt Olunur?

 1. Soy kütüğüne kayıtlı buzağı ve döl kontrollü boğa yavrusu destekleri için 2. dönem başvuruları kabul edilecektir. (Başvurular Damızlık Sığır Yetiştirici Birliğine yapılacaktır.)
 2. Anaç manda destekleri için başvurular İl Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı’ na yapılacaktır.
 3. Malak desteklemelerinin 2. dönem için başvuruları  kabul edilecektir.
 4. Erkek sığır besi desteği başvuruları son bulacaktır. Başvurular Kırmızı Et Üreticileri Birliği’ ne yapılacaktır.
 5. Damızlık koyun ve keçi destekleme başvuruları Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından halen kabul edilmektedir.
 6. Yıllık 5 bin TL tutarındaki Çoban İstihdam Desteği başvuruları ise yıl sonuna kadar devam etmektedir. Destekleme ödemesi yıllık olarak yapıldığı için başvuru tarihleri henüz açıklanmamıştır. Sürü yöneticisi desteği nasıl alınır? isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hayvancılık destekleri hayvan ırklarının korunması, kayıt altına alınması, sağlıklı üretim yapılması, hastalıklarla mücadele edilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile yapılmaktadır. Verilecek olan destek konuları, tutarları, başvuru yerleri ve tarihleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Bu başlıkların yanı sıra devlet tarafından ipek böceği yetiştiriciliği, ıslah amaçlı süt analizi, su ürünleri, balıkçı gemisi desteği, hayvan hastalıkları tazminatı, aşı ve atık destekleri gibi alanlarda da belirlenen vermeye devam edecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmesi planlanan hayvancılık destekleme konuları aşağıdaki gibidir;

Sağım işlemleri ve sürü yöneticiliği destekleri, süt soğutma tanklarının alınması, hayvan yataklarının alınması, silaj paketleme ve yem işleme makineleri, kaba yem deposu, katı ve sıvı gübre sistemleri, gübre karıştırıcılar ve dağıtım sistemleri, hayvan fırça ve kaşıyıcılarının alınması, hayvan tartısı alımı, kültür balıkçılığı sabit yatırımları, arı yetiştiriciliği sabit yatırımları, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt ürünleri işleme tesislerinin kurulması, gübre işlemle ve paketleme tesislerinin kurulması, deri işleme ve kurutma tesisi, büyükbaş, küçükbaş ahır ve ağıl projeleri, kanatlı yetiştiriciliği sabit yatırımları, yem karıştırma ve ezme makineleri, balya makinesi, silaj biçme makinesi, buzağı yemlikleri alımları gibi konularda hibe ve teşvik sağlanacağı söyleniyor. 

Hayvansal teşvikler ile ilgili detaylı bilgi almak için bakanlığın sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ancak bu konularda destek almak için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Gerekli evraklar ile ilgili kurumlara başvurduktan sonra belirli bir süre içerisinde başvurular değerlendirilecek ve yalnızca şartları taşıyan çiftçiler hibe desteklerinden faydalanabilecektir.

Hayvancılık Hibe ve Teşvik Şartları

Bakanlık’ tan hibe ve teşvik başvurusunda bulunabilmek için aranan bazı şartlar var. Bu şartlara sahip olmayan çiftçiler ne yazık ki destekleme ödemesi alamıyor. Hayvansal faaliyet ile meşgul olan işletmelerin de kredi talepleri için 3 yıllık bilanço ve gelir tablosu sunması gerekiyor.

 • Türk vatandaşı olmak
 • Başvuruda bulunan çiftçinin herhangi düzenli gelir getirici bir işte çalışmaması
 • Sosyal güvencesinin olmaması
 • Başvuruda bulunan çiftçinin eşinin de sigortalı olarak çalışmaması
 • Aynı konu için daha önce teşvik başvurusunda bulunulmuş olmaması
 • Vergi mükellefi yani esnaf olmamak
 • Hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

Ayrıca hayvan alımları için cinslere göre aranan bazı özel şartlar da vardır. Bakanlık tarafından konuyla ilgili net bir açıklama geldiğinde özel şartları da sizlerle paylaşmış olacağız. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri  de hayvansal kredi ve faiz indirimi desteği vermeye devam etmektedir. Bu krediler  2020 yıllarında da kullanılabilecektir. Ziraat Bankası hayvan kredisi adlı içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

hayvancılık-hibe-teşvik-şartları

Hayvancılık hibe ve teşvik şartları

Diğer destekleme konuları;

 1. Kırsal turizm sabit yatırım projeleri
 2. Teknoloji yenileme, kapasite artırma ve yatırım tamamlama projeleri
 3. Rüzgar don pervanesi alımlarında da devlet tarafından destek verileceği söylenmektedir.

Tarım ve hayvancılık alanında finansal desteğe ihtiyaç duyan çiftçilerimiz devletin verdiği hibe desteklerinin yanı sıra banka kredilerine, diğer kurum ve kuruluşlara başvurabilirsiniz. Hayvancılık alanında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu‘ ndan (TKDK) destek sağlayabileceğiniz gibi Ziraat Bankası‘ nın kredilerinden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri‘ nden de belirli projeler hazırlamak dahilinde kredi alabilirsiniz. Köyüne dönmeyi kabul edilen gençlere yönelik olarak verilen 30 bin TL. tutarındaki hibelere de başvuru yapabilirsiniz. Her kurum ve kuruluşun aradığı şartları yerine getirmeniz ve başvuru süresi zarfında eksiksiz olarak evrak teslimi yapmanız dahilinde verilecek olan hibe ve kredilerden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Şeref dedi ki:

  devlet balık yetiştiriciliğine destek vermiyor mu?

 2. Hükümlüler için küçük baş hayvan desteği nasıl alınır neler yapmamız gerekiyor dedi ki:

  Çorum dodurga ilçesinde küçük baş hayvan desteği nasıl alınır neler yapmamız gerekiyor ben haziran ayında ceza evinden tahliye oluyorum 12 yıldır ceza evindeyim

 3. Fatih kebeli dedi ki:

  Benfatihkebeli kmaraş ekin özününköyündeyi mbenhayvacılabaşladımbüyükbaş benşuan hayvanlarımıbaşkabirinin ahırındabesliyom biyerimyok bıyükleresesleniyorum banaahıryapmamicin desteklazım elimdeki ineklerimisatsat akir icin tekraryerinebalamam 8yılcalışmamlazim oyüzden benhayvan istemiyorum sadece hayvanbarına icindestek