Tarımsal Sulama Hibe Desteği 2019 Yılında Yüzde 50 Veriliyor!

Tarımsal Sulama Hibe Desteği 2019 Yılında Yüzde 50 Veriliyor!

Tarımsal Sulama Hibe Desteği 2019 Yılında Yüzde 50 Veriliyor!
24 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Devlet tarafından sulama ihtiyacı olan vatandaşlarımızın damlama, basınçlı ve modern sulama sistemleri ile ilgili hibe ve destek verilmektedir. Her yıl yayınlanan uygulama rehberinde çiftçilerimizin bakanlık tarafından verilen desteklere nasıl başvuru yapacağı belirtilmiştir. Sonuçlar bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde ilan edilmekte olup çiftçilerimize 2019 yılında %50 sulama desteği verilecektir.

SULAMA SİSTEMİNE %50 HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI  SONA ERİYOR!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırmak amacıyla Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesine İlişkin Uygulama Rehberi yayımlandı.

Yayımlanan uygulama rehberine göre; güncel Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla aşağıda belirtilen yatırım konularından sadece biri için tek bir parselde toplamı 1 milyon liraya kadar olan mal alım tutarının yüzde 50’si hibe olarak verilecek.

sulama-sistemi

Sulama sistemine devlet tarafından 2019 yılında %50 veriliyor.

Başvuru Konuları Nelerdir?

 • Tarla içi damla sulama sistemi,
 • Tamburlu sulama sistemi, 
 • Tarla için yağmurlama sulama sistemi,
 • Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi,
 • Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi,
 • Lineer veya center pivot sulama sistemi, 
 • Güneş enerjili sulama sistemi kurulumu

Gerçek ve tüzel kişinin kendisine ait veya en az 3 yıllık kiralık arazi ile başvurusu kabul edilecek olup, Lineer, Center Pivot ve Tamburlu sulama sistemlerinde arazi büyüklüğünün 20 dekar ve üzerinde olması gerekmektedir. Hibeye esas mal alım tutarı 1.000.000.-TL’yi geçemez.

Başvurular başvuru formu ile Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır.

Sulama Sistemlerine Devletten %50 Hibe

%50 Sulama Hibesi Başvuru Şartları

 1. ÇKS Kayıtlı olmak,
 2. Yukarıda belirtilen konularda başvuru yapmak,
 3. Kendilerine ait arazisi olmayanlar yatırım konularına göre 3 veya 5 yıl süre ile arazi kiralayarak başvurabilirler.
 4. Kooperatif, sulama birliği, sulama kooperatifleri kendilerine ait arazilerde veya kamuya ait 10 yıl kiralanan arazilerde başvuru yapabilirler ancak. Sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerine ilişkin ibare yer almalıdır.
 5. Daha önce destek alanlar yatırım konularına göre son sene veya 10 yıl önce destek almamış olmalıdır. Ancak parselin bir kısmı için destek alınmış, diğer kısmı için alınmamış ise, kalan kısmı için başvuru yapılabilir.
 6. Hibe alacak başvuru sahibi aşağıdaki giderleri kendisi ödemelidir;
  1. Mal alımın tutarının yarısı (yüzde ellisi)
  2. Aynı katkı,
  3. Referans fiyat farkı,
  4. Toplam mal alımının KDV sinin tamamı,
 7. Projede ki mal alımları dosya da belirtilen şekilde projeye uygun olarak yapılmak zorundadır. Tüm işlem belgelendirilmelidir.
 8. Eğer başvuru sahibi, son 5 sene içinde, düşük faizli modern basınçlı kredilerden çekmiş ise, hibe başvurusu yapamaz. Resmi Gazete’de bu husus şöyle belirtilir.

“(6) Başvuru yapılan yıl dâhil olmak üzere son beş yıllık dönemde yürürlüğe giren ve Resmî Gazete’de yayımlanan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği kapsamında modern basınçlı sulama kredilendirme konularından yararlananlar kredilendirmeye konu olan aynı parsel için hibe başvurusu yapamazlar. Ancak, parselin bir kısmı için daha önce kredi desteği alınması halinde parselin kalan kısmı için yukarıdaki şartları sağlamak koşulu ile başvuru yapılabilir.”Sondaj için verilen Devlet Desteklerini sondaj ve basınçlı sulama destekleri sayfasından inceleyebilirsiniz.

2018 yılı Resmi Gazete’de yayımlanan çiftçilere basınçlı sulama hibesi metnini basınçlı sulama hibesi bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz. Sulama kooperatifleri ya da birlikleri tarafından birden fazla çiftçiye tahsis edilen hidrantlar için birden fazla başvuru yapılabilmektedir. Basınçlı sulama hibesinin verilme amacı, bireysel sulamaya destek olmak, kırsal alanda gelir düzeyinin artırılmasının sağlanmasıdır.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Kredi 2019

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarımsal anlamda düşük faizli kullandırılmasına dair tebliğ Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Yayınlanan tebliğe göre düşük faizli kredi desteği sağlanacak olan konular arasında basınçlı sulama kredisi de bulunmaktadır. Yatırım dönemi için verilecek olan kredi çiftçilerimize faizsiz olarak sunulmaktadır. Bu anlamda kredi kullanmak isteyenler 2020 yılına kadar Ziraat Bankası’ nı ziyaret edebilir.

Yüzey altı damla, damla, yağmurlama, mikro yağmurlama vb. teknolojik sistemlerin kullanılması amacı ile kredi kullandırılacaktır. Tebliğ esaslarına göre kullandırılacak olan işletmelerin zirai kredilendirme belgesi olması gerekmektedir. Bu belgeye sahip olan işletmelere yatırım dönemlerinde kullanmak üzere kredi sağlanacaktır. Başvuru yapacakların bilgi formlarını düzenleyerek bankaya ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuru yapılabilecektir. Formun bir nüshası da il müdürlüğüne gönderilecektir. Basınçlı sulama sistemlerini kullanmayanların talepleri reddedilecektir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sulama konusunda devletin verdiği hibe ve desteklerin yanı sıra bankalar tarafından verilen kredilere de başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Kredi

Ziraat Bankası Düşük Faizli Kredi

Şekerbank Modern Sulama Kredisi

Modern sulamaya geçmeleri için çiftçilere finansman sağlayan bankalardan bir tanesi de Şekerbank’ tır. Tarımsal faaliyet göstermekte olan işletmelerin ve çiftçilerin, sulama ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile ödenmektedir. Tarımsal verimliliğin artırılması, faaliyetlerin devamlı olması amacı ile yağmurlama, damlama sulama, yağmurlama ve su sayacı sistemleri konusunda kredi imkanı sunmaktadır. Enerji nakil hatlarının çekilmesi, derin su kuyularının açılması, su motorlarının alınması, trafo kurulumu v. konularda destek sağlanmaktadır.

Kredinin vadesi maksimum 60 ay olabilmektedir. Yılda bir ödemeli olarak kredinizi takitlendilerebilirsiniz. Kredi talepleriniz için size en yakın Şekerbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

QNB Finansbank Sulama Kredisi

Basınçlı sulamanın sağlanması ve geliştirilmesi amacı ile kredi verilmektedir. Kredi ipotek karşılığında kullandırılacak olup, yatırım maliyetlerinin yüzde 75′ i oranında verilecektir. Vade azami 120 ay olarak belirlenmiştir. Yılda bir kez ödemeli olabileceği gibi aylık, üç aylık, altı aylık dönemlerle de kredinizi ödeyebilirsiniz. Kredi başvuruları için gerekli olan evraklar arasında T.C. kimlik fotokopisi, çiftçilik ile ilgili faaliyet gösterildiğine dair belge, fatura gerekmektedir. Hibe alınıyor ise hibe belgeleri de gösterilmelidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Ziraat Bankası tarafından sunulan faiz indirimli krediler için size en yakın Ziraat Bankası’ na gidebilirsiniz. Ayrıca diğer bankalara da kredi başvurusu için gidebilirsiniz.


Tarımsal Sulama Hibe Desteği 2019 Yılında Yüzde 50 Veriliyor! Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Destek dedi ki:

  Nerde durumu iyi adam var hibeler onlara böyle bir saçmalık olamaz adamın 1 tane tarlası varsa 1 kere destek alabiliyor bu hükümetten zaten anca bu kadar olur ama bunun adı destek öylemi ? Destek mi yoksa zayıfa bir balta daha vurmak mı anlayamadım?

 2. Destekleme dedi ki:

  Yine aynı tas aynı hamam.
  Kardeşim biraz alt gelirli olana hitap eden destek versinler.
  Protesto destek derler hep godomanlar yararlanır
  Biraz küçük çiftçiyi destekleyin. Bizim köyde herkes çiftçilik yapar ve fakat 20 dönüm arazi olan bir iki kişi onlarda sulama alanında değil. Bakkallar bitti. Manavlar bitti. Herşey marketlerin eline geçti
  Şimdide marketleri denetleyemediği oldular
  Küçük çiftçilerde biterse vay halimize…

 3. Destekleme dedi ki:

  Destek

Sayfa başına git