Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği (GÜNCEL)

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği (GÜNCEL)

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği (GÜNCEL)
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu Devlet Desteği

Koyun ve inek yetiştiriciliğine göre çok farklı bir alan olan kanatlı yetiştiriciliği, işini hakkı ile yapan yatırımcıyı, büyükbaş veya küçükbaş sektörüne göre, çok daha kısa sürede zengin edebilecek bir yatırım türüdür. Tavuk çiftliği kurmak, başlı başına özveri isteyen bir iş olduğundan, ihmale ve kararsızlığa yer vermemektedir. Eğer yumurta veya beyaz et satarak para kazanmak gibi bir hedefiniz var ise, paradan önce bu işi yapmak konusunda ciddiyetiniz önem taşımaktadır. Paranız olmasa da, hayvancılık kredisi veren bankalar ve Tarım ve Hayvancılık sektöründe destek veren Kamu Kuruluşlarından destek alarak işiniz kurabilirsiniz. Bu içeriğimiz de siz değerli okuyucularımıza finans kuruluşlarından hayvan kredisi çekerek Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu hakkında  bilgiler anlatacağız.

Tavuk Çiftliği Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurmak istediğiniz tavuk çiftliği tamamen sizin yatırımınıza bağlıdır. Yumurta veya beyaz et üretimi için yapacağınız tercihle birlikte hayvan sayısı ile kısa ve uzun vadede hedeflerinize göre bir çiftlik kurmalısınız. Amacınız 300-500 adet tavuk besleyerek, ek gelir elde etmek ise, profesyonel prefabrik tavuk çiftliği kurmanız gerekmez. Böyle bir tavuk çiftliğini bankadan 20 bin lira hayvancılık kredisi çekerek kurabilirsiniz ancak amacınız 20.000 yarka bulunan büyük bir çiftlik kurmak ise, hiç sermayeniz yok ise banka kredisi ile bu projeyi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Günümüzde kurulan tavuk çiftlikleri 3 tiptir. Bunlardan prefabrik, çadır tipi ve ev tipi konteyner tavuk çiftlikleridir. Eskiden olduğu gibi, 50 metreye 15 metre büyüklüğünde bir bina inşa etmek çokta mantıklı değildir. Çünkü betonarme bir bina için sermayeniz yetmeyeceği gibi, hayvan kredisi ile de karşılayamazsınız.

tavuk-ciftligi-kurma-kredisi

TAVUK ÇİFTLİĞİ KURULUMU

Prefabrik Çiftlik Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar;

 • Prefabriğin büyüklüğü ve kullanılan malzemenin kalitesi,
 • Prefabriğin iç ve dış yalıtım seviyesi ile izolasyonu,
 • Kullanılan pencere adedi ve pencerelerde ki camın kalitesi,
 • İç dizaynda holluklar, yumurtalıklar, suluk ve yem sistemleri,
 • En önemli konulardan biri de, çiftliği kurmak istediğiniz bölgenin mevsimine göre, ısıtma sistemi kurulup kurulmayacağıdır.
 • Sektöre karar vermediyseniz, küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere verilen koyun kredisi ve avantajlarını inceleyebilirsiniz.

Yine tavuk çiftlik kurulumu için hayvan kredisi çekmeden önce yapılması gereken en önemli husus, arazinin teminidir. Eğer adınıza kayıtlı tavuk çiftliği kuracağınız bir araziniz varsa bile, İl özel idaresine bir dilekçe ile başvurarak, tavuk çiftliği kurmak istediğinizi ve bu çiftliğin kurulumu için arazinin uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Başvuru sonrasında İl Özel İdaresi tarafından, tavuk çiftlik kurmak istediğiniz arazi denetlenecek ve tavuk çiftliği kurulumu için yasal şartları taşıyıp taşımadığı incelenecektir. Dikkat edilecek hususlar ise, adınıza kayıt durumu veya kira sözleşmesi, meskun mahal olup olmadığı, en yakın yerleşim merkezine mesafesi, çiftliğin elektrik ve su şebekesinin olup olmadığı ve bu alana kaç tavuk kapasiteli çiftlik kurulabileceği gibi hususlardır. Başvurular sonrasında Orman Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, TEDAŞ gibi kuruluşlar ile de görüşmeniz gerekebilir. Yine yasal prosedürlere takılmamak için, internetten okuduğunuz bilgiler ile sınırlı kalmayıp, projeniz için ikamet ettiğiniz yerde ki Tarım ve Orman Bakanlığına ve Belediye Başkanlığınıza müracaat ederek, yapmanız gerekenler ve güncel hibe ve teşvikler hakkında bilgi almalısınız. Yasal prosedürler ile bu kadar uğraşmak istemezseniz, tüm evrakları tam olan ve satışa sunulan bir tavuk çiftliğini satın alabilirsiniz. Ya da, profesyonel olarak bu işi yapan, tüm yasal prosedürleri sizin yerinize halledecek, hayvan kredi başvurusu yapacak, uzman bir firmadan teklif alabilirsiniz. Satılık tavuk çiftliklerini buradan takip edebilirsiniz.

et-tavuk-ciftligi-nasil-kurulur

ETLİK PİLİÇ ÇİFTLİĞİ

Son yılların yeni ve popüler tavukçuluk yatırımı olan Saray tavuk çiftliği ve yumurta yetiştiriciliği hakkında ki yazımızı MUTLAKA okumalısınız.

Organik Salma Tavuk Çiftliği Kurmak Mantıklı mı?

Son yıllarda, popüler olan ve bankadan kredi çekerek 50-100 tavuk ile birlik küçük yatırımcının tercih ettiği projelerden biri de organik salma tavukçuluk projeleridir. Organik tavuk yumurtaları, köy yumurtası adı altında satışa sunulduğundan fiyatları standart yumurtaların iki katı civarındadır. İstanbul’da 1 TL. fiyat biçilen organik tavuk yumurtaları görebilirsiniz. Bu sebeple salma doğal tavukçuluk işine giren birçok çiftçi ve girişimcimiz mevcuttur. Eğer sizde böyle bir proje içine girmeyi hedefliyorsanız, kredi çekerek girişimi gerçekleştirmeden önce yapmanız gereken ilk şey, yumurta satışı için pazar araştırmasıdır. Çünkü günlük 10 adet yumurta için pazar bulabilirsiniz ancak, her gün 500 adet yumurtanın satışı oldukça zor olacaktır. Pazar araştırması yapmayan dostlarınızın tavsiyelerini dinleyerek bu işe girmeyin ve mutlaka satış yapmayı hedeflediğiniz esnaflar ile net görüşmeler sağlayın.Tavuk Çiftliği Hibe Destekleri

Kırsal kalkınma kurumu 3 farklı projesi ile destek vermeye devam etmektedir. Kuruluş 101-3 nolu tedbiri ile kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler için destek verirken, 101-4 nolu tedbiri ile de “Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere” destek sağlamaktadır. Yine 103-3 nolu tedbir, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için destek vermektedir. İPARD ve İPARD2 projesi kapsamında Kırsal kalkınma kurumuna tavuk çiftliği kurulumu için hibe ve teşvik başvurusunun nasıl yapılacağını bu linkteki resime tıklayarak inceleyebilirsiniz. Bu görselde başvuru süreci adım adım anlatılmıştır.

organik-tavuk-ciftligi-nasil-kurulur

ORGANİK TAVUK ÇİFTLİĞİ

İkinci bir destek Tarım ve Orman Bakanlığının projeleri içerisinde yaptığı 30 bin lira hibe projesidir. Devlet yerli üretim için, köye dönüş yaparak, hayvancılık ve tarımla uğraşan çiftçilere faizsiz ve geri ödemesiz kredi desteği sağlıyor. 2016 yılında kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler 30 bin lira hibe kredi için başvuru yaptılar ve şuan başvurular sonuçlanmak üzere.

Köye kesin dönüş yapan 15.000 kişiye 30’ar bin lira tarım ve hayvancılık hibesi verilmesi planlanıyor. Henüz tasarım aşamasında olan proje ile birlikte Tarım Bakanımız sayın Faruk ÇELİK’in Milli Tarım Projesini gündeme getirmesi bu proje ile birlikte birçok hibe, teşvik ve faizsiz kredi paketlerinin gündeme gelebileceği değerlendiriliyor.

Kosgeb kredisi ile kümes hayvanı yetiştiriciliği ve tavuk çiftliği kurulumu

İş kurmak isteyen girişimcilere 2019 yılında da desteklerini sürdürecek olan kuruluş, hayvan satın almak için para ödemezken, 32 saatlik eğitimlerine katılan girişimcilere nace kodları dahilinde destek sağlıyor.

Kosgeb’in desteklediği projeleri dahilinde 10, 10.01, 10.11, 10.12, 10.13 numaralı nace kodları ile Kümes hayvanı işlenmesi ve saklanması, et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı için hibe vermektedir. Bunun dışında, suluk alımı, yarka satın alma, civciv alımı tavuk çiftliği kurulumu için;  KOSGEB HİBE KREDİ DESTEĞİ VERMEMEKTEDİR.

Ziraat bankası tavuk çiftliği kredisi ve şartları

İlk bankamız Ziraat Bankasıdır. Ziraat, tavuk çiftlik kurmak isteyen müşterilerine yıllık %5 faiz oranı ile kümes hayvanı çifliği kredisi vermektedir. Bu krediyi çekmek için banka şubesine bizzat başvurmak gerekir. Bankanın kredi temsilcileri, sizlere;

 • Projenizin detayları,
 • Kaç tavuk kapasiteli çiftlik kuracağınız,
 • Kuracağınız çiftlik için sermayeniz olup olmadığı,
 • Talep ettiğiniz banka kredisi miktarı,
 • Çiftliği kuracağınız arazinin size ait olup olmadığı,
 • Kaç yıl süre ile kredi talep ettiğiniz

gibi konularda danışmanlık hizmeti vererek, yatırım için kredi alıp alamayacağınızı değerlendirecektir. Eğer yüksek miktarda kredi çekmek istiyor iseniz, banka sizden belirli oranlarda teminat isteyebilir. Ancak talebiniz organik veya salma tavukçuluk için 20-50 bin lira seviyesinde ise, kredi notunuzda problem yok ise, kısa sürede kredinizi çekebilirsiniz. Bazı girişimciler Ziraat’ten 250-500 bin lira kredi talep ettiklerinde bankanın teminat taleplerinin yerinde olmadığı konusunda yorum yapmaktalar ancak yıllık %5 faiz oranı ile hayvan kredisini başka bir bankadan alamazsınız. Ziraat bankası hindi yetiştirenler için beş bin, kaz, ördek, bıldırcın ve yumurta tavuğu için bin, deve kuşu için 100, damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu için 10 bin hayvan yetiştirme şartı getirmiş olup, bu sayılar altına damızlık kanatlı kredisi vermemektedir.  Ancak amacınız etlik piliç ise 10 bin, yumurta tavuğu ise 7.500, ördek veya kaz ise 2.500, deve kuşu yetiştirmek ise 50 adet hayvan satın almak zorundasınız. Banka hindi yetiştirme kredisini ayrı bir kategoride listelemiş olup, hindi yetiştirmek isteyenler ise en az bin hayvan satın almak zorundadır. Ziraat bankasının hayvan kredisini buradan incelebilirsiniz. Krediyi hem hayvan satın almada, hemde çiftlik için gerekli tüm giderlerde harcayabilirsiniz. Ayrıca hiçbir bankada olmayan yılda bir ve 7 sene vadeli tek kredi Ziraat Bankasındadır.

Özel banka kredileri ile tavuk çiftliği kurmak

İşbankası, Denizbank, Akbank, Şekerbank, Vakıfbank, TEB, Garanti, Finansbank ve diğer tüm devlet ve özel bankalar tarım alanında hayvan kredisi verirler ancak bu kredilerin vadeleri ve faizleri Ziraat Bankasının gibi değildir. 2016 yılının Eylül ve Ekim aylarından itibaren ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarının %1 seviyelerine yaklaşması ve 48 ay (4) yıl vadeli kredi verilebilmesi nedeniyle, bu bankaların tümünden 48 ay vadeli hayvan kredisi niteliğinde bireysel ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Eğer amacınız sadece iş kurmak ise, faizsiz teşvik alabileceğiniz biz sektör araştırmakta iseniz Devlet destekli esnaf kredisi veren bankalara başvurunuz.

Yatırım yapmak isteyenlere Devletdestekli.com olarak tavsiyelerimiz, araştırma yapmadan bu işe girmeyin. İşten anlamayan kişilere güvenerek yatırım yapmayın.  Kosgeb’in kredi vermediğini unutmayın ve besmele çekmeden hiçbir işe başlamayın. Hayırlı işler dileğiyle. Saygıyla..Etiketler:

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği (GÜNCEL) Konusuna 101 Yorum Yapıldı
 1. ortaklık dedi ki:

  İstanbul tuzlada On dönüm yerim var etrafı kapalı kümes hazır iki dönüm meyvelik var 600 veya 700 tane kadar yumurta tavuğu almak istiyorum herşey hazır ortak arıyorum daha önce yaptım tecrübem var

 2. ortaklık dedi ki:

  İstanbul tuzlada On dönüm yerim var etrafı kapalı kümes hazır iki dönüm meyvelik var 600 veya 700 tane kadar yumurta tavuğu almak istiyorum herşey hazır ortak arıyorum daha önce 100 tane tavuğu m vardı işi biliyorum

 3. Tavuk çiftliği dedi ki:

  Elazığ da tavuk çiftliği kurmayı düşünüyorum. Malzeme ve kurulum için yardımcı olur musunuz

  1. Tavuk viftligi dedi ki:

   Benimle irtibata gecin

 4. Ortak Girişimcilik dedi ki:

  İzmir Selçuk Tarafında 10 dönüm arazim var.Çiftlik Kurmak İsteyenler 0 507 Numaramdan Ulaşabilir

 5. Ciftlikbank dedi ki:

  Detaylı bilgi için arayiniz

  MEHMET aydin
  öz Ciftlikbank

 6. Tavuk dedi ki:

  Rica etsem bana ulasirmisiniz

 7. mehmet ali dedi ki:

  arkadaşlar ben keçi çiftliği kurmak istiyorum nerelerden nekadar destek alabilirim bilgisi olanlar varsa bana yazabilirmi

 8. İş dedi ki:

  Tavuk ciftligi icin 15 Dönüm arazim kiraliktir isterseniz ortakta yapabiliriz 20/30bin tavuk için çok elverişlidir merkeze 10 dakika lütfen ciddi arkadaşlar arasın ///Ali bey//Kahramanmaraş/Elbistan/Tlf/

  1. İş dedi ki:

   Siz daha önce bu işi yaptınızmı ben yapmadım ama yapmak istiyorum Elbistan’ın neresindensiniz ortak yapalım bu işi benim tecrübem yok ortak daha iyi olur diye düşünüyorum ben ciddi yapmak istiyorum bu işi yan gelir olsun diye degil para kazanmak icin yapmak istiyorum

 9. Azmi dedi ki:

  250.000 tl nakit para var yaklaşık 20.000 Etlik Tavuk çiftliği kurmak istiyorum. Kredi veriliyor mu ?? Araştırmalara göre toplam 650.000 tl lazım mış.

  1. Tavuk ciftligi dedi ki:

   Bu işe basladinizmi baslamadiysaniz fikir alisverisinde bulunabiliriZ tecrübem olmasada bilgim var ve ziraat muhendisiyim

   1. tavuk çiftliği dedi ki:

    tavuk çiftligi acmayı düsünüyorum bana yardımcı olurmusunuz 05412

  2. Tavuk ciftligi dedi ki:

   İse başladınızmi baslamadiysaniz fikir alışverişinde bulunabiliriz Ziraat muhendisiyim yardimci olabilecegim dusunuyorum

 10. Mustafa dedi ki:

  Et tavugu ciftligi kurmak istiyorum yapamam gerekenler nelerdir nerelere ve nasil basvuru yapmaliyim ?
  Yardimci olursaniz sevinirim…

 11. Gülten dedi ki:

  Tavuk Çiftliği kurmak istiyorum Lütfen bana yardımcı olun şu anda 4 adet tavuğum var balkonda bakıyorum

  1. serkan dedi ki:

   GEZEN TAVUK CİFLİĞİ Mİ . YOKSA ETLİK TAVUKCULUK MU YAPACAKSINIZ. BEN 5 YILDIR GEZEN TAVUK YANİ YUMURTA TAVUKCULUĞU YAPIYORUM.

   1. Zeynelabidin dedi ki:

    Merhaba
    Gaziantep te 1000 adet gezen tavuk çiftliği kurmak istiyorum. Çiftliğin maliyeti ne olur. Günlük/aylık yaklaşık kâr ne olur.

   2. Mehmet dedi ki:

    Bende gezen tavuk yumurta çiftliği konusunda bilgi almak istiyorum tek avantajım 5 dönüm içerisinde izalasyonu güzel yapılmış 5000 ila 7000 arası et tavukçuluk için yapılmış ciftligimizin bulunması benim pek bilgim yok fakat

    1. Tavuk ciftligi dedi ki:

     Yeriniz neresi

   3. N.Mermer dedi ki:

    S.a abi bana yumurta tavuk çiftliği hakkında bilgi vere bilirmisin maliyeti ne kadar olur ve aylık 7000 – 10000 lira arası gelir elde etmek için kaç tane tavuk olması gerekir

   4. geEn tavuj dedi ki:

    grzen tavuk yapmak istiyorum telefon numaranizi verebilirmisiniz

 12. abdurrahman dedi ki:

  arkadaşlar ben şuan öğrenciyim okul bitmek üzere ve bi tavuk çiftliği kurmak istiyorum maliyeti ne olur bana , nerden başlayabilirim

1 2 3
Sayfa başına git