T.C Kimlik No İle Adres Bulma (Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?)

T.C. ile adresinizi ve adres kodunuzu sorgulamanın birden fazla yolu T.C Kimlik No İle Adres Bulma içeriğimizde..

T.C Kimlik No İle Adres Bulma (Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?)

Adres kodu (UAVT) nedir, e-Devlet Konutu, yerleşim yeri bulma ve değiştirme, DASK adres kodu sorgulama ve doğrulama, yerleşim sorgulama, NVI adres tanımlama, T.C Sorgulama için tüm adımları öğrenebilirsiniz.

Adres Kodu Öğrenme Yolları 2023 Güncel Yöntem

DASK olarak da bilinen Zorunlu Deprem Sigortası yaptırma zorunluluğu ile sıkça duyduğumuz adres kodunu anında öğrenebilirsiniz. İkametgahınızı yani bulunduğunuz adresi belirlemek için yerleşiminize ait bir kod tanımlanır. 10 haneli olarak verilen bu kodlar her ev için ayrı ayrı belirlenmiştir.

Adres Kodu (UAVT Kodu Sorgulama)

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan adres kodu uygulaması sayesinde her daire ve kat için 9 haneli kimlik numarası ve her bina için bağımsız 10 haneli kimlik numarası verilmektedir. Bu sayede güncel sorgulamalar yapabilirsiniz. Her dairenin kimlik numarası dokuz haneli olarak belirlenmiştir.

Adres Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

Adres kodunuzu nüfus müdürlüklerinden veya internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Bazı işlemlerde adres numarası vermek zorunda kalıyoruz. Güvenlik nedeniyle bazı vatandaşlar açık yerleşim bilgisi verirken tedirgin oluyor. Bu nedenle yeni kod uygulaması ile sadece 9 haneli numaranızı söyleyerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu numaralar kargo işlemleri, okul kaydı ve online alışveriş için kullanılabilir.

Adres kayıt sistemine kayıtlı olduğunuz sorgulamak için yerleşim yeri sorgulama linkinden sorgulama yapmalısınız.

Adres Kodunu öğrenmek için T.C Kimlik numaranız ve şifreniz ile siteye giriş yaparak adres bilgilerinizi kolayca sorgulamanız mümkündür. Ayrıca https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu linkine tıklayarak Adres Kayıt Sistemine kayıtlı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Öncelikle yerleşim bilgileri, ikametgah bilgileriniz de eksiklik varsa il ve ilçe Nüfus Müdürlüklerinde güncelleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Daha sonra e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak ikametgah kodunuzu öğrenebilirsiniz.

T.C ile Adres Kodu Sorgulama Yapabileceğiniz Yerler

T.C ile adres kodu sorgulama yapabileceğiniz yerler aşağıdaki gibidir:

 • Bulunduğunuz il ve ilçelerde bulunan Nüfus Müdürlükleri, Belediyeler.
 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) web sitesi.
 • DASK poliçesi aldığınız yerler ile resmi sitesi üzerinden.
 • Muhtarlardan öğrenebilirsiniz.

Yukarıda verilen yollarla anında öğrenmek için, T.C ile birden fazla sorgulama yapabilirsiniz. Adresinizi öğrenmek için T.C kimlik bilgileriniz yeterli olmaktadır. Sorgulama işlemlerini oldukça hızlı ve kolay yapma imkanınız bulunmaktadır.

Mernis NVİ Adres Kayıt Sistemi ile Sorgulama

AKS, yani uzun adıyla adres kayıt sistemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden giriş yapılarak kolayca öğrenilebilir. T.C kimlik numaranız ve ikametgah, mahalle, cadde, sokak, kapı numarası, apartman numarası gibi bildiğiniz diğer bilgileri girerek harita üzerinde ikametgahınızı belirleyebilirsiniz.

Mernis NVİ adres kayıt sistemi ile sorgulama aşamaları şu şekildedir:

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden AKS bölümüne buradan giriş yapılır.
Mernis NVİ Adres Kayıt Sistemi ile Sorgulama
Mernis NVİ Adres Kayıt Sistemi ile Sorgulama
 • ‘Sorgula‘ butonuna basılarak haritanın bulunduğu sayfaya sizi yönlendirmektedir. Burada ada parselden adres kodu bulma kolaylıkla yapılabilmektedir.
 • Bu sayfanın sol tarafında bulunan ikametgah bilgileri doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.
 • Doldurulması gereken alanlar, İl, İlçe, Mahalle, Köy, Mezra, Mevki, Cadde, Sokak, Bulvar, Meydan, Dış ve İç kapı Numarası girilerek doğrulama yapılır.
Mernis NVİ Adres Kayıt Sistemi ile Sorgulama
Mernis NVİ Adres Kayıt Sistemi ile Sorgulama
 • Harita üzerinde ikametgahınızın bulunduğu eve tıklanarak alt kısımda adres kimlik kodlarının bulunduğu sayfalar açılır.
 • Burada aynı apartman, ev için tek bir kod verilir bu 10 haneli bir sayıdır. Onun dışında her kat için ayrı ayrı kimlikler bulunmaktadır. Adres kodunuz 9 rakamdan oluşmaktadır. Örneğin, sadece 112233567 numarasını söyleyerek ikametgah yerinizi tanımlamış olursunuz. Bu kadar kolay.
 • Bulunduğunuz daireye tıklayarak T.C kimlik numarası girişi yapılarak adrese kayıtlı olup olmadığınızı kolaylıkla görebilir, doğrulama yapabilirsiniz.

T.C. No ile NVİ Yerleşim Yeri Belgesi Doğrulama

Ayrıca NVİ (Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü) tarafından yerleşim yeri bilgisi öğrenme bölümü de aktif olarak kullanılmaktadır. Aynı işlemi resmi site üzerinden tekrar sorgulayabilirsiniz. Yine bu bölümde gerekli adres bilgileri, mahalle, sokak, cadde, kapı numarası girilerek bağımsız bölüm kimlik numarası bulunur.

 • Bağımsız bölüm kimlik numarası’ üzerine tıklanarak, oturduğunuz evin ada, parsel, pafta, posta kodu, numarataj tipi, site, apartman, blok adı, dış ve iç kapı no, kullanım amacı, tipi, tapu numarası listelenir.
 • Hemen yanındaki, “doğrulama” bölümüne tıklanarak T.C Kimlik numarası girilir.
 • “Kontrol et” butonu ile yerleşim yerinizin doğruluğu öğrenilmiş olur.

Muhtardan T.C Kimlik No ile Adres Bulma

Yaşadığınız mahallelerin her birinde o mahallenin bir muhtarı vardır. Yerleşim yerinizin muhtarlarını ziyaret ederek kimlik paylaşım sistemine bağlı olanlardan temin edilebilir. Muhtarınız bu sisteme bağlı ise yerleşim yeri tam adresinizi ve diğer bilgilerinizi vermekle yükümlüdür.

Kargo Adres Kodu Öğrenme 2023 Güncel Yöntem

Şu anda test aşamasında olan kod ile adres kodu ile kargo gönderme veya alma işlemleri yapılmaktadır. Bu numarayı kullanarak göndereceğiniz bir gönderi varsa, tam adresinize yazmanıza gerek kalmadan sadece numara girerek işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Kargo adres kodu öğrenme yöntemi aşağıdaki gibidir:

 • Geçilecek bu uygulama sayesinde kargo alıcısı için tanımlanan numara ile evlerinize geleceği için yerleşim yeri cadde, sokak, kapı numarası eksikliği veya yanlış ikametgaha gitme gibi hataların önüne geçilmiş olacaktır.
 • Adres bulmada kolaylık sağlanacak. PTT kargo, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo adres kodu uygulaması sayesinde güvenilir hizmet veren bu kurumlardan hizmet alabilirsiniz.
 • Kargolarınız için kullanacağınız kodlara, e-Devlet portalından NVİ ikametgah bilgilerim bölümünden erişebilirsiniz.
 • Ev adresinizi bulamamak gibi olumsuz durumların önüne geçilmiş olacaktır.

e-Devlet T.C Kimlik No ile İkametgah Bulma (Anında)

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında her yıl düzenlenmesi zorunlu olan DASK poliçelerinize adres kodları dahil edilmiştir. Bu sayının şu anda yapılacak yeni güncellemeler ile alınacak hizmetlerde kolaylık sağlayacağı öngörülmektedir. Eksik veya hatalı girişlerin önüne geçilecek, Nüfus Müdürlükleri ve e-Devlet portalı üzerinden herkes kolaylıkla öğrenebilecek.

e-Devlet T.C kimlik no ile ikametgah bulma adımları şu şekildedir:

 • e-Devlet şifresi ile web sitesi veya mobil uygulaması aracılığı ile portala giriş yapılır.
 • Kimliğinizi doğruladıktan sonra, Nüfus ve Vatandaşlık İşler Genel Müdürlüğü kamu kurumu alanı seçilir.
 • Bu bölümde “NVİ Adres Bilgilerim” kısmını göreceksiniz.
 • Sistemde kayıtlı olan ikametgah bilgileriniz karşınıza gelecektir. T.C kimlik numarası, ad-soyad, İl, İlçe, Mahalle, Cadde, Sokak, Site, Blok Adı, Dış ve İç Kapı No ile NVİ adres no 10 haneli olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Eğer adres bilgileriniz gözükmüyorsa, bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü’ne giderek düzeltme yapabilirsiniz.
 • Bu kodlar Deprem risklerini en düşük seviyede tutmak için yapılan DASK sigorta poliçelerinde geçmekte ve kullanılmaktadır. Bu sayede işlemler daha hızlı ve kolay ilerler.
 • SMS ile dask adres kodu doğrulama işlemi yaparak kod alabilirsiniz.

e-Devlet NVİ Adres Bilgilerim sorgulama için TIKLAYINIZ.

e-Devlet Adres Değişikliği (Kolay Yöntem)

Vatandaşlar çeşitli nedenlerle ikametgah değiştiriyor. İş, evlilik, görev ve daha birçok nedenden dolayı evini taşımak zorunda kalanlar, bu değişiklikleri en kısa sürede Nüfus Müdürlüklerine bildirmekle yükümlüdür. Bu bildirim e-Devlet üzerinden de yapılabilir.

e-Devlet adres değişikliği adımları ise aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle yine e-Devlet sistemine giriş yapılır.
 • NVİ Adres Değişikliği Bildirimi ekranından, ikametgah yeriniz, diğer ikametgah bilgilerinizi tanımlayabilirsiniz. İki seçeneğiniz bulunmaktadır.
  • Yalnızca kendiniz için bildirim,
  • Kendiniz ve aynı evde bulunan diğer aile fertleri için de bildirimde bulunabilirsiniz.
 • Onun altında ne zaman adresinizi değiştirdiğiniz yani taşınma tarihinizi giriniz. İlerle butonu ile ikinci sayfa açılır.
 • Yeni konutunuzun il, ilçe bilgileri, varsa ikinci ev, yazlık, kışlık konutların adresleri doldurulur.
 • Mobil, elektronik, SMS ile doğrulama seçeneklerinden herhangi birini seçerek, doğrulama ve ardından Tescil sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede yeni kodunuzu öğrenebilir, onaylayabilirsiniz.

Yerleşim yeri değişikliğini (Adres Değişikliği Bildirimi/Boş Konuta) buradan yapabilirsiniz.

Dask UAVT Adres No Sorgulama

Türkiye deprem bölgesi olduğundan, sürekli tedbirli olmamız gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu yüzden gelecek afetlere karşı tedbirli olmak, hem mal hem can güvenliği için DASK yaptırmak herkes için zorunludur. Öncelik insan sağlığı ve güvenliği olduğundan ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bu poliçelerde yerleşim yeri devletdestekli.com tanımlarının yanında adres kodunuz yazmaktadır. Dask adres kodu nereden öğrenilir sorusunun cevabını öğrenmek için adımları takip edebilirsiniz.

Dask UAVT Adres No Sorgulama yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Yukarıda e-Devlet portalı adres kodu bulma aşamalarını uygulayarak kodunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Ayrıca, her yıl DASK sigorta poliçenizi sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırabilirsiniz.

Poliçe başvurusunda bulunmak isteyenler:

 • Bulunduğunuz yerdeki banka şubeleri,
  • Sigorta firmaları ve acenteleri ile online web siteleri üzerinden başvurularını tamamlayabilirler.
 • Başvuruda bulunmak için, tapu sahibi olanlar T.C Kimlik bilgileri ve tapu detayları ile birlikte işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Poliçenin prim bilgileri ile tutarını hesaplamak için DASK (Poliçe Sorgulama) resmi sitesini kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca poliçenin tüm detaylarını öğrenebilmek için Dask Poliçe numarası, T.C kimlik, Adres kodu ile DASK Poliçe Sorgulama yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gizli Numaradan Arayanı Bulma ve Öğrenme 2023 (KESİN SONUÇ)

Adres Kodu Ne Demektir?

Bulunduğunuz konutun detay bilgilerini, adresinizi içeren sayılarla oluşturulmuş bu birime adres kodu denilmektedir. Adres kodu, ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 9 haneli özel bir numaradır.

UAVT Ne Demektir?

UAVT olarak da bilinen açılım Ulusal Adres Veri Tabanı, bünyesinde evlerin yerleşim yerlerini kapsamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.