Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Yeni Yatırımcılara Tıbbi Nane Üretimi Tavsiyesi 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı yeni yatırım yapacaklara tıbbi nane üretimi tavsiyesinde bulundu. Desteklemeleri ve ne kadar kar getireceği hakkında bilgi alabilir fizibilitesi ve politikalarını görebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Yeni Yatırımcılara Tıbbi Nane Üretimi Tavsiyesi 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı yatırımcılara yeni ve kar getiren alanlara yatırım yapmak isteyenlere tıbbi nane üretimi adına öneride bulundu. Tıbbi nane üretimi ile ilgili desteklemeler ne kadar, tarım sektöründe yeni ve kar getirecek üretim faaliyetleri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Yeni ve Kar Getirecek Yatırım Önerisi

Bakanlık, nane üretimi için faaliyet göstermek isteyenlere yönelik tıbbi nane üretimine ilişkin fizibilite raporu ve yatırımcı rehberi hazırladı. Tıbbi ve aromatik bitkiler sektörünün yaygınlaştırılmasıyla kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve üretimin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

Tıbbi bitkilerden elde edilen uçucu yağ ihracatı ve ithalatı büyük oranda artış gösterecek tarım sektörünün en çok gelişen ürün gruplarından biri haline gelmiştir.

Tıbbi Nane Yetiştiriciliği Fizibilitesi

Ekonomik ömrü 4 yıl olarak belirlenen tıbbi nane de dekara 5 bin 500 fide dikilecek şekilde hesaplama yapılıyor. Bu nedenle gelir ve gider hesaplamaları 4 yıl olarak işlenmektedir. Tıbbi nane yatırımının ikinci yılından itibaren artı gelir elde edilmesi de mümkündür.

Çiftçilere tarım ve hayvancılık desteklemeleri ve tutarları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tesis edilecek tıbbi nane yetiştiriciliğinin, ekonomik ömrü boyunca karlı olup olmadığının ortaya konulması için 10 dekar alan kadar fizibilite çalışması yapılmıştır. Bu çerçevede projenin 4 yıllık verimlilik dönemi sonunda elde edilecek kar ise bugünkü değerle 108 bin 810 lira gibi bir miktar olacağı belirtilmiştir.

Yatırım tutarı 39 bin 700 lira, yıllık işletme giderleri ise 19 bin 826 lira olarak hesaplanarak belirtildi. Yıllık işletme gelirlerinin ise 56 bin 359 lirayı bulacağı düşünülüyor.

Tıbbi Nane Yetiştiriciliği Destekleme Politikaları

  • Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini artırarak verim ve kaliteyi yükseltmek, sürdürülebilirliği sağlamak bununla beraber çevreye duyarlı alternatif tarım tekniklerini geliştirmek amacı ile desteklemeler yapılıyor.
  • Tıbbi ve aromatik bitkiler için dekara 15 lira mazot ve 4 lira gübre destekleme ödemesi yapılmaktadır.
  • Tıbbi nane üreticilerine organik tarım desteği kapsamında destek ödemesinde bulunulmaktadır.
  • Bununla beraber ORKÖY Destekleri adı altında orman köylülerine tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine yönelik projelerde, farklı oranlarda destek kredileri veriliyor ve tıbbi nane yetiştiriciliği içinde bu destekler verilecektir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.