Devlet Destekli

TKDK Hayvancılık Destekleri Üst Sınırı Yüzde 70 Oldu

TKDK Hayvancılık Destekleri Üst Sınırı Yüzde 70 Oldu

Koyun, keçi küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize hayvancılık destekleri alabileceği bir kurum da TKDK kurumudur. TKDK Tarım veya Hayvan Kredisi Vermez.  Bu kuruluş belirlediği destek programları dahilinde çiftçilere belirli oranlarda destek sunar. Ziraat veya diğer bankalar gibi hayvan kredisi vermez.

Tarım ve Orman Bakanlığı ise her yıl genç çiftçi programı ile 30 bin TL. hayvan alım hibesi veya bu tutarda hibe büyükbaş veya küçükbaş hayvan vermektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla çiftçilere düşük faizli hayvancılık ve tarım kredileri de sunmaktadır.  Bu içeriğimizde üreticiler tarafından merak edilen TKDK Kırsal kalkınma hayvancılık hibe destekleri 2020 yılında başvurular ne zaman açılacak, TKDK başvuru evrakları küçükbaş hayvancılık destekleri hibe proje örnekleri hayvancılık destekleri 2020 yılında almanın şartları nelerdir tüm konular hakkında geniş bilgiler bulunmaktadır.

TKDK Kırsal Kalkınma Hayvancılık Hibe Destekleri 2020

2020 yılında küçükbaş büyükbaş hayvancılık işi ile uğraşmak isteyen çiftçilere proje karşılığında Kırsal kalkınma kapsamında hibe destekleri verilmektedir. TKDK hibe proje örneklerinden yararlanarak küçükbaş  büyükbaş kanatlı su ürünleri gibi hayvancılık sektörlerine yatırım  hibe destekleri çağrı ilanları açıldığında başvurular TKDK tarafından alınmaya başlamaktadır. Yıl içinde çağrı ilanlarını takip ederek TKDK kurumlarına çağrı ilanlarından başvuru yaparak %70′ lere varan hibe desteklerinden yararlanmak mümkündür.

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 8. BAŞVURU ÇAĞRISI 3. GRUP BAŞVURULARI BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığından Yapılan açıklamaya göre TKDK IPARD-2 kapsamında 68 Projeye 71 Milyon hibe desteği Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirinde açıklanan projelerin;

 • 29’u süt işleme tesisi ve süt toplama merkezi,
 • 13’ü kırmızı et işleme ve kesimhane,
 • 4’ü kanatlı eti işleme ve kesimhane,
 • 22’si ise meyve-sebze işleme ve soğuk hava deposu yatırımları olmak üzere 68 projeye 71 Milyon TL. hibe desteği verilecek

68 Projeye 71 Milyon hibe desteği 8. başvuru çağrısı 3. grup başvuruları için tıklayınız.

blank

TKDK 68 PROJEYE 71 MİLYON HİBE BAŞVURULARI AÇILDI

TKDK hayvancılık hibe şartları 2020 bilgi için tıklayınız.

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 8. BAŞVURU ÇAĞRISI 2. GRUP SONUÇLARI AÇIKLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre  TKDK IPARD-2 kapsamında 8.Başvuru Çağrı İlanı kapsamında uygun bulunan projelerin 2. grup sonuçları belli oldu. Buna göre, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe açıklanan 71 projeye 71 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Bu hibe sayesinde kırsalda 183 milyon lira tutarında yatırımın hayata geçirilmesi hedefleniyor.

IPARD-2 Programı 8. başvuru çağrı dönemi, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri 2. Grup desteklenmek üzere seçilen başvurular listesi TKDK adresinde yayımlanmıştır. Görmek için tıklayınız.

Kırsal Kalkınmaya 71 projeye 71 milyon lira Hibe Desteği Verilecek

8. Başvuru çağrı sonuçları ile gerçekleştirilecek olan projeler;

 • 43’ünün süt işleme tesisi ve süt toplama merkezi
 • 3’ünün kırmızı et işleme ve kesimhane,
 • 4’ünün kanatlı eti işleme ve kesimhane,
 • 1’inin su ürünleri işleme,
 • 20’sinin meyve-sebze işleme ve soğuk hava deposu yatırımları olmak üzere  71 projeye 71 milyon lira hibe desteği verilecek.

TKDK Destekleri Nelerdir?

IPARD kapsamında verilecek olan destekler 2020 yılına kadar geçerli olmaktadır.

tkdk

TKDK hibe değil belirli oranlarda destek vermektedir.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerine IPARD II 3. çağrı kapsamında bu tedbirden proje başvurusu alınmayacaktır.

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 6. BAŞVURU ÇAĞRISI 2. GRUP SONUÇLARI

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 6. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazanan 503 projeye 250 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı. hibe desteği alacak projelerin; 262’si bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 43’ü arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, 95’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün, 48’i kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 14’ü makine parkı, 41’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

TKDK 228 projeye 195 milyon lira hibe sağlanacak

TKDK 228 projeye 195 milyon lira hibe sağlanacak.

85”i bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 6’sı arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, 61’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün, 56’si kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 8′ i kültür balıkçılığı, 1’ü makine parkı, 11’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

6. çağrı döneminde verilecek hibe miktarı 755 milyon liraya ulaşacak. Toplam yatırım tutarı ise 1 Milyar 340 milyon liraya ulaşacak.

blank

TKDK Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen herhangi bir programın gerekliliklerini yerine getirerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer program içeriğinde geri ödemesiz destek var ise, hayvancılık için bu destekten yararlanabilirsiniz. TKDK desteklediği 42 ilde yaptığı çağrılar ile başvuruları almaktadır. TKDK tarafından 42 ilde yapılan çağrılar alındığında kuruma başvuru yapılarak desteklerden yararlanarak eğer hayvan alımına ilişkin bir destek var ise, bu destekten yararlanılabilmektedir.

Bakan Pakdemirli, onaylanan 503 projeye toplam 250 milyon lira hibe sağlanacağını belirterek, verilen hibe sayesinde kırsalda 450 milyon liralık yatırım yapılmasının hedeflendiğini ifade etti.

TKDK tarafından desteklenen bu 42 ilin kırsal kesimlerinde yaşayanlar için desteğini sürdürmektedir.  TKDK 8. Çağrı İlanı %40-70 , %55-65 oranlarında destek alabilirsiniz.

TKDK kurumunun sağladığı  hibe ve hayvancılık desteklerinden yararlanabilmek için destek sağlanan program yer alan illerden başvuru yapmak gerekir. Bunun haricinde başvuru sahibinin diğer şartları da taşıyor olması gerekiyor. Başvurular online olarak buradan yapılmaktadır.

Geri ödemesiz küçükbaş hayvan kredisi

TKDK destek başvurusu

IPARD  programı kapsamında devlet hibe ve teşvik imkanlarını sunmak için ülkemizde harita hazırlanmıştır ve bu hazırlanan haritada ise bu 42 il ve bağlı olduğu ilçe ve köyler belirlenmektedir ve sadece bu iller ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar desteklenmektedir.

TKDK tarafından ülkemizde destek verilen 42 il;

Afyon Karaman
 Aksaray Kars
Amasya Kastamonu
Ankara Konya
Ardahan Kütahya
Aydın Malatya
Balıkesir Manisa
 Burdur Mardin
Bursa Mersin
Çanakkale Muş
Çankırı Nevşehir
Çorum Ordu
Denizli Samsun
Diyarbakır Sivas
Elazığ Şanlıurfa
Erzincan Tokat
Erzurum Trabzon
Giresun Uşak
Hatay Van
Isparta Yozgat
Kahramanmaraş

Başvuru yol haritası için http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleriRehberi adresini ziyaret ediniz.

TKDK tarafından sağlanan desteklerden yararlanmak isteyen ve desteklenen illerde yaşayan çiftçilerimiz kurum tarafından yapılan çağrı ilanlarını takip etmeleri gereklidir. Yapılan çağrı ilanlarına başvuru yapan çiftçiler bu işlemler sonrasında hazırlayacakları hayvancılık projesi ile birlikte bağlı bulundukları ildeki faaliyet gösteren TKDK birimine başvuruda bulunarak ayrıntılı bilgi alabilirler.

TKDK’nın verdiği tamamen bir kamu desteklemesinden ibarettir. TKDK’yı Ziraat gibi değerlendirip ihtiyaç veya tarım kredisi talebinde bulunmak doğru değildir. Başvuru işlemleri linkinde yer alan prosedürleri yerine getirerek, seçeceğiniz kategori limitleri dahilinde desteğin şartlarını taşımanız halinde hibe ödemesi alabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık hibeleri ile alakalı farklı bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından anlaşmalı olunan bankalar; Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, Albaraka Türk, Burganbank, Alternatif Bank, İş Bankası, Halkbank, Türkiye Finans Katılım, Garanti Bankası, Finansbank, Fibabanka, Ziraat Bankası, Anadolubank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyttürk’ tür. Başvurular değerlendirilip bu bankalar aracılığı ile başvuru yapan şahısların hesaplarına 6 ay içinde yatırılmaktadır.

Kırsal KALKINMA Destekleri 2020 Kimlere Verilir?

Destekleme başvurusu yapabilmek için ilk şart, yukarıda sayılan 42 il içerisinde ikamet etmektir. Destekleme tutarları, başvuru yapan mevcut işletmelerin durumları dikkate alınarak belirlenmektedir. Ayrıca ürünlerin satış ve pazarlama durumları da dikkate alınmaktadır. Süt üretimi yapacak olan işletmelerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmaları gerekmektedir. Vergi kayıtlarının da bulunuyor olması gerekiyor. Bir işletmenin kuruma başvurabilmesi için minimum 10, maksimum 120 adet ineği olmalıdır. Keçi ve koyunların ise 50 ila 500 arasında olması gerekmektedir. Minimum sınırlarda olanların ise, hayvan sayılarını artıracağını taahhüt etmeleri gerekmektedir.

TKDK Destek Tutarları Ne Kadar?

TKDK’ nın verdiği destek tutarları ve konular aşağıda belirtilmiştir.

 • Kaz üretimine 20 bin euro
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği 15 bin euro
 • Kırmızı et üreticileri 20 bin euro
 • Sebze ve meyvelerin depolanması 2 milyon TL
 • Bilişim teknolojileri 500 bin TL
 • Gübre işlemleri 2 milyon TL
 • Güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri 5 milyon TL
 • Küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlardan elde edilen etlerin depolanması 2 milyon TL
 • Tohum depolama 2 milyon TL
 • Eskimeye yüz tutmuş el sanatları 500 bin TL
 • Bitkisel olan ürünlerin işlem görmesi ve paketlenmesi 1, 5 milyon TL
 • Soğuk hava deposu 1, 5 milyon TL
 • Alabalık vb. balık türlerinin yetiştirilmesi 2 milyon TL
 • Seracılık faaliyetleri 2 milyon TL’ dir.

TKDK Başvuru Evrakları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ na destekleme başvurusunda bulunmak için bir dosya hazırlamalı ve aşağıdaki evrak ve ekleri bu dosyaya yerleştirmelisiniz.

 • Proje,
 • Sözleşme,
 • Mali durumu belirten tablolar,
 • Teknik resmi kurumlardan alınacak evraklar,
 • Yapı ruhsatı,
 • Sahip olunan varlıkların listesi,
 • Yapılan harcamaları gösteren tablolar,
 • Yapılan harcamaların sebepleri,
 • Sahip olunan ekipmanların yerleşim planları

TKDK destekleri ile yapılan yatırımlara sigorta yapılması gerekmektedir. Zaten işletmenizde yeterli sayıda hayvanınız varsa kuruma makine ve ekipman desteği almak için başvurabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekiyor ki aynı kurumdan daha evvel bir kredi aldıysanız, IPARD desteklerinden yararlanmanız mümkün değildir. Toplamda 3 tane başvuru formatı bulunmaktadır;

 • B1: Bu iş planı türü talep edilen tutarın 500 bin TL ve daha az olmasında talep edilir.
 • B2: Bu iş planı türünde talep edilecek destekleme limiti 500 bin ve üzerinde olacaktır.
 • B3: Bu iş planı 150 bin ve daha az tutar için başvuru yapanlar için geçerlidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. blank ismail dedi ki:

  slmlar ben hollada yasiyom turkeye donmek istiyorum kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum nasil bir yardim allabilirim devletimizden

 2. blank Ahmet dedi ki:

  haberi iyi yapiyorsunuz kredi basvuru tikladigimizda facebookla giris diyor resmi dayanaginiz yok

 3. blank metin dedi ki:

  KASTAMONUYA ÇANKIRIYA VERİLMİŞ KARABÜK YOK BÖYLEBİR AYRIMCILIK OLURMU BÖLGE DESEN AYNI BÖLGE ALLLAHAŞKINA SAYIN CUMHUR BAŞKANIN SİZE GÜVENDİK BAŞIMIZA GETİRDİK ADALAET KALKINMA PARTİSİ YAPACAKSABİŞEY ADELETLİ ŞEKİLDE HEPBİRLİKTE KALKINALIM

 4. blank metin dedi ki:

  TKDK 42 İLE HİBE DESTEK VERİYOR DA DİĞER 39 İL YUNANİSTANIN ILIMİ BİZDEYAPMAK İSTİYORUM TOPLUMSAL KALKINMADAN BAHSEDYOR CUMHUR BAŞKANIMI ADETA YARI YARIYA BÖLMÜŞ 81 İLİN 42 SİNE DESTEK BİZ NEOLACAK DİĞER İLLERDE YAŞAYANI DURUMLARI ÇOKMU İYİ ONUN İÇİN GURBETE ÇIKIP ASKERİ ÜCRETE ÇALIŞIYORLAR VERECEZ GENELE YAYILACAK DENİLİYOR NE ZMAN TC TEK DİR VERİLECEKSE HAK HERKESE VERİLMELİ AYIRIMCILIK YAPILMAMALI

 5. blank Mehmet dedi ki:

  köyümde küçükbaş hayvancılık| yapmak istiyorum nasıl yapacam

 6. blank Musa dedi ki:

  Bu paylaşımın içeriği ve başlığı tamamen yanlış. Canlı hayvan hibesi olarak algılanmakta.
  TKDK IPARD ve TARIM BAKANLIĞI Ahır ve Ağıl için HİBE vermektedir. Hibenın kelime manası da geri ödemesiz destek yardımdır.

  Projeler Ahır Ağıl yapımını içermeli hayvan alımları için başvuru makamı Ziraat Bankası A.Ş. dir.
  Faizsiz kredi talebi yapılmalıdır.

 7. blank HİDAYET dedi ki:

  nasıl başvura bilirim bende küçük bas hayvancılık yapmak istiyorum

  1. blank emrah dedi ki:

   bende kucuk bas almak istiyorum nasil alirim

 8. blank HAYDAR ARSLAN dedi ki:

  romanov koyunu almak istiyorum buna devlet desteği varmı şartları nedir

 9. blank Mustafa Koska dedi ki:

  Bende büyükbaş hayvan almak istiyorum. 3000 metre kare yerim var çiftlik kurmayı düşünüyorum aranan şartlar nelerdir bilgilendirirmisiniz

 10. blank Ahmet dedi ki:

  avrupada kucuk bas hayvan cifliklerimiz var. Vede cok verimli bir koyun turu yetistitiyoruz. Bu koyunlar senede 2 sefer yavru yapiyor ve her dogumda 2,4 ve 5e kadar yavru verebilyor. Ulkemiz icin cok avantajli bir et uretimi icin uygun.
  Bu koyun turunden almak isteyenler.

  1. blank SALİH ZEKİ KARA dedi ki:

   iyi akşamlar kolay gelsin bahsettiğiniz küçük baş hayvan hangi ırk yetiştiriciliğinde ekstra bir zorluk varmı öğrenmek istiyorum 50 tane bu bahsettiğiniz koyunlaradan alabilirmiyim fiyat ne olur beni bilgilendirin TEŞEKKÜRLER

   1. blank mehmet dedi ki:

    bir koyun dan senede 2 defa ve ucuz ya da daha fazla kuzu almak pek inandirici gelmiyor.hangi irkmis bu? en ideali 2 yilda 3 dogum ve ikiz ortalamasi yuksek dogumlardir.bizim merinoslar bu konuda iyidir.gerisi hikaye

  2. blank ahmet dedi ki:

   hangi türler detay öğrenebilir miyim

  3. blank mustafa dedi ki:

   bu koyun hangı ırktan dogu anadoluya uygunmu ve 100 tane alırsam fiyatı nedir cvp bekliyorum

  4. blank VAHAP dedi ki:

   romanov cinsi koyun var mı fiyatlar nasıl.devlet desteği varmıdır.

   1. blank ömer dedi ki:

    ramonav evet çok doğum yapıyor fakat eti kaliteli değil
    ayrıca en verimsiz et romanov dan cıkıyor onun yerine ile de france veya dolper i tavsiye ederim.
    romanov ufak tefek ve et çoktutmuyor

  5. blank ömer dedi ki:

   bu vatandaşa kesinlikle inanmayın

   firması hk. hiç bir bilgi yok
   referans yok

   en önemlisi avrupa da yılda 2 kez yavrulayıp 4-5 yavru yapan hayvan yoktur . biline

   rusya da sadece ramanov koyunu vardır oda sütü az olduğu için yavrularını tam besleyemiyor

   avrupa da ise dolper ve ile de france koyunu vardır. bunların en iyisi % 50 si ikiz yavrular

   dikkat sağlıklı koyun yetiştirmek için ise 2 yılda 3 kez yavrulamaları en doğrusudur.

   aman ithalatcıyım diyenlere çok dikkat edin % 90 ı problemlidir.

   1. blank ergün dedi ki:

    yanlız unutulan cins sakız cinsi yılda 2 dogum yapar 2 veya 3 yavru verir her dogumda oda bakımına baglıdır lütfen unutmayalım

  6. blank Fahri dedi ki:

   Bu hangi irk acaba

 11. blank Feridun dedi ki:

  Buyuk baş hayvanim olmasini cok istiyorum ama drmm yzunde alamiyorum sizden bana yardim eli uzatmanizi ricayla arz ederim lutfen boş gecmeyin habr no

 12. blank Mithat ÇELIK dedi ki:

  22/9/2017 tarihinde TKDK ya gittim hayvanciliga destek vermediklerini. Baska alanda hibelerin oldugunu soyluyor danisman arkadaslar 2017 de hayvan hibesi alan arkadas varsa lutfen bildirsin bizde ona gore bir yol izleyelim

  1. blank ömer dedi ki:

   28.09.2017 tarihinde baş vurular bitmiştir bu sitede çağrı başvuruları yazan kısma tıklarsanız detayları görebilirsiniz

 13. blank GÜRCÜ ERBAŞ dedi ki:

  Bizde koyumuzde kucukbas ve yada buyuk bas hayvancilik yapmak istiyoruz bu konuda nereye bas vuracagiz .buzi yonledirirmisinuz.hangi tarihte basvuru yapabiliriz.

 14. blank ercan dedi ki:

  hayvan yetiştiriciligi yapmak istiyorum. statü nedir ve neler gereklidir öğrenmek istiyorum.

 15. blank Küçük baş hayvan yetiştiriciliği dedi ki:

  Küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Şuanda kendimde var ama çoğaltmak istiyorum

 16. blank Küçükbaş hayvancılık dedi ki:

  Mevcut küçükbaş işletmemi büyütmek ve çoğaltmak istiyorum

 17. blank koyunculuk dedi ki:

  Bende koyumde kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum

 18. blank koyunculuk dedi ki:

  Slm ben kayseri nin koyunde yasiyorum nicin kayseriye hibeyok bizim arazi ve daglarimiz hayvan besiciline ve otlatmiya iyibir yer ve bizim koyde durumu iyi olmayanlar var benim de durumum yok ben koyde suan cobancilik yabiyorum coban calikla anca kisi geciriyorum ahirimiz ve inlerimiz var ama durumuz yok neden kayseriye de hibe vermiyorlar anlamiyorum

 19. blank Hayvancılık dedi ki:

  Bende köyüme dönmek istiyorum
  Hayvancılık yapmak istiyorum
  Lütfen yardım edin

 20. blank Küçük baş hayvancılık dedi ki:

  Ben küçük baş besiciliği yapmak istiyorum Amasya Suluova Soku köyü ne kayıtlıyım gerekli evrak nelerdir

 21. blank Küçükbaş hayvan dedi ki:

  İstanbulda yaşıyorum,
  20 yıllık devlet memuruyum,,
  Edirneye dönüp doğal ve özgür yaşamak istiyorum,
  Artık koyun olmak istemiyorum
  Koyun almak istiyorum.
  Yokmu bi el atan…

 22. blank büyükbaş hayvancılık dedi ki:

  Bu teşvik sakaryada neden yok anlamadım. Bursada varken sakaryaya verilmemesini anlayamadım.

 23. blank Büyükbaş hayvan besiciliği dedi ki:

  Merhaba,
  Büyükbaş hayvan besiciliği yapmak istiyorum,süreç hakkında nasıl detaylı bilgi alabilirim

 24. blank Ahmet civan dedi ki:

  Slm ben ist yasiyorum memlekedim cankiri ya geri gitmyi dusunuyorum destek ala bilirsem ve nekadar kiredi cikiyor kucuk bas besiciligi icin aydinlatirsaniz seviniri.

 25. blank kucukbas hayvancilik dedi ki:

  Ben yurt disindan memlekte geri donus yapip kucukbas hayvancilik yapmak istiyorum. Dusundugum yer soke ve civari. Nasil bir prosedur takip etmem gerekir ve kredi almam icin ne gibi sartlar gereklodir ?

 26. blank Küçükbaş koyun dedi ki:

  Ben kütahya da yaşıyorum bu destegi alabilmek için ne yapmam lazım

 27. blank Çiftlik dedi ki:

  Amasyalıyım bende küçük baş hayvan istiyorum eger sizde destek olursanız çiftçilik yapmak istiyorum zaten köydeyim