geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,4754
EURO
9,0483
ALTIN
441,64
BIST
1.557
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
3°C
İstanbul
3°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
7°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
10°C
Cuma Parçalı Bulutlu
12°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
13°C

TKDK Hayvancılık Destekleri Üst Sınırı Yüzde 70 Oldu

TKDK Hayvancılık Destekleri Üst Sınırı Yüzde 70 Oldu
30/12/2020 12:01

Koyun, keçi küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize hayvancılık destekleri alabileceği bir kurum da TKDK kurumudur. TKDK Tarım veya Hayvan Kredisi Vermez.  Bu kuruluş belirlediği destek programları dahilinde çiftçilere belirli oranlarda destek sunar. Ziraat veya diğer bankalar gibi hayvan kredisi vermez.

Tarım ve Orman Bakanlığı ise her yıl genç çiftçi programı ile 30 bin TL. hayvan alım hibesi veya bu tutarda hibe büyükbaş veya küçükbaş hayvan vermektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla çiftçilere düşük faizli hayvancılık ve tarım kredileri de sunmaktadır.  Bu içeriğimizde üreticiler tarafından merak edilen TKDK Kırsal kalkınma hayvancılık hibe destekleri başvurular ne zaman açılacak, TKDK başvuru evrakları küçükbaş hayvancılık destekleri hibe proje örnekleri hayvancılık desteklerini almanın şartları nelerdir tüm konular hakkında geniş bilgiler bulunmaktadır.

TKDK Kırsal Kalkınma Hayvancılık Hibe Destekleri

Küçükbaş büyükbaş hayvancılık işi ile uğraşmak isteyen çiftçilere proje karşılığında Kırsal kalkınma kapsamında hibe destekleri verilmektedir. TKDK hibe proje örneklerinden yararlanarak küçükbaş  büyükbaş kanatlı su ürünleri gibi hayvancılık sektörlerine yatırım  hibe destekleri çağrı ilanları açıldığında başvurular TKDK tarafından alınmaya başlamaktadır. Yıl içinde çağrı ilanlarını takip ederek TKDK kurumlarına çağrı ilanlarından başvuru yaparak %70′ lere varan hibe desteklerinden yararlanmak mümkündür.

IPARD-3 Yeni Bir Program Oluşturulacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2023 yılı hedeflerini anlattığı konuşmasında;

”2021-2027 dönemini kapsayacak olan IPARD-3 Programı ile ilgili hazırlık çalışmalarımız sürmektedir. IPARD-1 ve IPARD-2’den kazanılan tecrübelerle Tarım Reformu Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yeni bir program oluşturacağız ”dedi.

IPARD kapsamında kurulan işletmeler sayesinde kırsal alanlarımızda 100 bin istihdam hedefini yakalamak için elimizden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

564 Projeye 261 Milyon Lira Hibe Desteği Hibe Verilecek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuzun tarafından Kırsal kalkınmaya IPARD-2 kapsamında 9. Başvuru Çağrısı 2. Grup sonuçlarının belli olduğunu belirterek, bu kapsamda destek almaya hak kazanan 564 projeye 261 milyon lira hibe desteği verilecektir.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar sektöründen 79, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektöründen 485 olmak üzere toplam 564 projeye yaklaşık 261 milyon lira hibe desteği verilecek.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbirinde;

 • 18’i süt üreten tarımsal işletmeler,
 • 45’i kırmızı et üreten işletmeler,
 • 16’sı kanatlı eti üreten işletmeler yatırımı,

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinde;

 • 342’si bitkisel üretim, işleme ve paketleme,
 • 47’si arıcılık ve arı ürünleri üretim, işleme ve paketleme,
 • 29’u zanaatkârlık ve katma değerli ürünler yatırımı,
 • 27’si kırsal turizm ve rekreasyon yatırımı,
 • 3’ü su ürünleri yetiştiriciliği yatırımı,
 • 11’i makine parkları yatırımı,
 • 26’sı yenilenebilir enerji yatırımı olmak üzere toplam 564 projeye hibe desteği sağlanacaktır.

9. Başvuru Çağrısı 2. Grup kapsamında onaylanan projeler www.tkdk.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 8. BAŞVURU ÇAĞRISI 3. GRUP BAŞVURULARI BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığından Yapılan açıklamaya göre TKDK IPARD-2 kapsamında 68 Projeye 71 Milyon hibe desteği Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirinde açıklanan projelerin;

 • 29’u süt işleme tesisi ve süt toplama merkezi,
 • 13’ü kırmızı et işleme ve kesimhane,
 • 4’ü kanatlı eti işleme ve kesimhane,
 • 22’si ise meyve-sebze işleme ve soğuk hava deposu yatırımları olmak üzere 68 projeye 71 Milyon TL. hibe desteği verilecek

68 Projeye 71 Milyon hibe desteği 8. başvuru çağrısı 3. grup başvuruları için tıklayınız.

TKDK 68 PROJEYE 71 MİLYON HİBE BAŞVURULARI AÇILDI

TKDK hayvancılık hibe şartları bilgi için tıklayınız.

IPARD-II Kırsal Kalkınma Destekleri 8. Başvuru Çağrısı 2. Grup Souçları Açıklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre  TKDK IPARD-2 kapsamında 8.Başvuru Çağrı İlanı kapsamında uygun bulunan projelerin 2. grup sonuçları belli oldu. Buna göre, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe açıklanan 71 projeye 71 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Bu hibe sayesinde kırsalda 183 milyon lira tutarında yatırımın hayata geçirilmesi hedefleniyor.

IPARD-2 Programı 8. başvuru çağrı dönemi, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri 2. Grup desteklenmek üzere seçilen başvurular listesi TKDK adresinde yayımlanmıştır. Görmek için tıklayınız.

Kırsal Kalkınmaya 71 projeye 71 milyon lira Hibe Desteği Verilecek

8. Başvuru çağrı sonuçları ile gerçekleştirilecek olan projeler;

 • 43’ünün süt işleme tesisi ve süt toplama merkezi
 • 3’ünün kırmızı et işleme ve kesimhane,
 • 4’ünün kanatlı eti işleme ve kesimhane,
 • 1’inin su ürünleri işleme,
 • 20’sinin meyve-sebze işleme ve soğuk hava deposu yatırımları olmak üzere  71 projeye 71 milyon lira hibe desteği verilecek.

TKDK Destekleri Nelerdir?

IPARD kapsamında verilecek olan destekler verilmektedir.

tkdk
TKDK hibe değil belirli oranlarda destek vermektedir.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerine IPARD II 3. çağrı kapsamında bu tedbirden proje başvurusu alınmayacaktır.

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 6. BAŞVURU ÇAĞRISI 2. GRUP SONUÇLARI

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 6. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazanan 503 projeye 250 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı. hibe desteği alacak projelerin; 262’si bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 43’ü arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, 95’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün, 48’i kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 14’ü makine parkı, 41’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

TKDK 228 projeye 195 milyon lira hibe sağlanacak

TKDK 228 projeye 195 milyon lira hibe sağlanacak.

85”i bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 6’sı arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, 61’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün, 56’si kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 8′ i kültür balıkçılığı, 1’ü makine parkı, 11’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

6. çağrı döneminde verilecek hibe miktarı 755 milyon liraya ulaşacak. Toplam yatırım tutarı ise 1 Milyar 340 milyon liraya ulaşacak.

TKDK Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen herhangi bir programın gerekliliklerini yerine getirerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer program içeriğinde geri ödemesiz destek var ise, hayvancılık için bu destekten yararlanabilirsiniz. TKDK desteklediği 42 ilde yaptığı çağrılar ile başvuruları almaktadır. TKDK tarafından 42 ilde yapılan çağrılar alındığında kuruma başvuru yapılarak desteklerden yararlanarak eğer hayvan alımına ilişkin bir destek var ise, bu destekten yararlanılabilmektedir.

Bakan Pakdemirli, onaylanan 503 projeye toplam 250 milyon lira hibe sağlanacağını belirterek, verilen hibe sayesinde kırsalda 450 milyon liralık yatırım yapılmasının hedeflendiğini ifade etti.

TKDK tarafından desteklenen bu 42 ilin kırsal kesimlerinde yaşayanlar için desteğini sürdürmektedir.  TKDK 8. Çağrı İlanı %40-70 , %55-65 oranlarında destek alabilirsiniz.

TKDK kurumunun sağladığı  hibe ve hayvancılık desteklerinden yararlanabilmek için destek sağlanan program yer alan illerden başvuru yapmak gerekir. Bunun haricinde başvuru sahibinin diğer şartları da taşıyor olması gerekiyor. Başvurular online olarak buradan yapılmaktadır.

Geri ödemesiz küçükbaş hayvan kredisi
TKDK destek başvurusu

IPARD  programı kapsamında devlet hibe ve teşvik imkanlarını sunmak için ülkemizde harita hazırlanmıştır ve bu hazırlanan haritada ise bu 42 il ve bağlı olduğu ilçe ve köyler belirlenmektedir ve sadece bu iller ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar desteklenmektedir.

TKDK tarafından ülkemizde destek verilen 42 il;

AfyonKaraman
 AksarayKars
AmasyaKastamonu
AnkaraKonya
ArdahanKütahya
AydınMalatya
BalıkesirManisa
 BurdurMardin
BursaMersin
ÇanakkaleMuş
ÇankırıNevşehir
ÇorumOrdu
DenizliSamsun
DiyarbakırSivas
ElazığŞanlıurfa
ErzincanTokat
ErzurumTrabzon
GiresunUşak
HatayVan
IspartaYozgat
Kahramanmaraş 

Başvuru yol haritası için http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleriRehberi adresini ziyaret ediniz.

TKDK tarafından sağlanan desteklerden yararlanmak isteyen ve desteklenen illerde yaşayan çiftçilerimiz kurum tarafından yapılan çağrı ilanlarını takip etmeleri gereklidir. Yapılan çağrı ilanlarına başvuru yapan çiftçiler bu işlemler sonrasında hazırlayacakları hayvancılık projesi ile birlikte bağlı bulundukları ildeki faaliyet gösteren TKDK birimine başvuruda bulunarak ayrıntılı bilgi alabilirler.

TKDK’nın verdiği tamamen bir kamu desteklemesinden ibarettir. TKDK’yı Ziraat gibi değerlendirip ihtiyaç veya tarım kredisi talebinde bulunmak doğru değildir. Başvuru işlemleri linkinde yer alan prosedürleri yerine getirerek, seçeceğiniz kategori limitleri dahilinde desteğin şartlarını taşımanız halinde hibe ödemesi alabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık hibeleri ile alakalı farklı bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından anlaşmalı olunan bankalar; Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, Albaraka Türk, Burganbank, Alternatif Bank, İş Bankası, Halkbank, Türkiye Finans Katılım, Garanti Bankası, Finansbank, Fibabanka, Ziraat Bankası, Anadolubank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyttürk’ tür. Başvurular değerlendirilip bu bankalar aracılığı ile başvuru yapan şahısların hesaplarına 6 ay içinde yatırılmaktadır.

Kırsal KALKINMA Destekleri Kimlere Verilir?

Destekleme başvurusu yapabilmek için ilk şart, yukarıda sayılan 42 il içerisinde ikamet etmektir. Destekleme tutarları, başvuru yapan mevcut işletmelerin durumları dikkate alınarak belirlenmektedir. Ayrıca ürünlerin satış ve pazarlama durumları da dikkate alınmaktadır. Süt üretimi yapacak olan işletmelerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmaları gerekmektedir. Vergi kayıtlarının da bulunuyor olması gerekiyor. Bir işletmenin kuruma başvurabilmesi için minimum 10, maksimum 120 adet ineği olmalıdır. Keçi ve koyunların ise 50 ila 500 arasında olması gerekmektedir. Minimum sınırlarda olanların ise, hayvan sayılarını artıracağını taahhüt etmeleri gerekmektedir.

TKDK Destek Tutarları Ne Kadar?

TKDK’ nın verdiği destek tutarları ve konular aşağıda belirtilmiştir.

 • Kaz üretimine 20 bin euro
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği 15 bin euro
 • Kırmızı et üreticileri 20 bin euro
 • Sebze ve meyvelerin depolanması 2 milyon TL
 • Bilişim teknolojileri 500 bin TL
 • Gübre işlemleri 2 milyon TL
 • Güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri 5 milyon TL
 • Küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlardan elde edilen etlerin depolanması 2 milyon TL
 • Tohum depolama 2 milyon TL
 • Eskimeye yüz tutmuş el sanatları 500 bin TL
 • Bitkisel olan ürünlerin işlem görmesi ve paketlenmesi 1, 5 milyon TL
 • Soğuk hava deposu 1, 5 milyon TL
 • Alabalık vb. balık türlerinin yetiştirilmesi 2 milyon TL
 • Seracılık faaliyetleri 2 milyon TL’ dir.

TKDK Başvuru Evrakları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ na destekleme başvurusunda bulunmak için bir dosya hazırlamalı ve aşağıdaki evrak ve ekleri bu dosyaya yerleştirmelisiniz.

 • Proje,
 • Sözleşme,
 • Mali durumu belirten tablolar,
 • Teknik resmi kurumlardan alınacak evraklar,
 • Yapı ruhsatı,
 • Sahip olunan varlıkların listesi,
 • Yapılan harcamaları gösteren tablolar,
 • Yapılan harcamaların sebepleri,
 • Sahip olunan ekipmanların yerleşim planları

TKDK destekleri ile yapılan yatırımlara sigorta yapılması gerekmektedir. Zaten işletmenizde yeterli sayıda hayvanınız varsa kuruma makine ve ekipman desteği almak için başvurabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekiyor ki aynı kurumdan daha evvel bir kredi aldıysanız, IPARD desteklerinden yararlanmanız mümkün değildir. Toplamda 3 tane başvuru formatı bulunmaktadır;

 • B1: Bu iş planı türü talep edilen tutarın 500 bin TL ve daha az olmasında talep edilir.
 • B2: Bu iş planı türünde talep edilecek destekleme limiti 500 bin ve üzerinde olacaktır.
 • B3: Bu iş planı 150 bin ve daha az tutar için başvuru yapanlar için geçerlidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

devletdestekli telegramTelegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar ismail dedi ki:

  slmlar ben hollada yasiyom turkeye donmek istiyorum kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum nasil bir yardim allabilirim devletimizden

 2. Avatar Ahmet dedi ki:

  haberi iyi yapiyorsunuz kredi basvuru tikladigimizda facebookla giris diyor resmi dayanaginiz yok

1 22 23 24