geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

TKDK IPARD 10. Başvuru Çağrı İlanı Süreleri Uzatıldı.

TKDK IPARD 10. Başvuru Çağrı İlanı Süreleri Uzatıldı.
A+
A-

Koyun, keçi küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize hayvancılık destekleri alabileceği bir kurum da TKDK kurumudur. TKDK Tarım veya Hayvan Kredisi Vermez. Bu kuruluş belirlediği destek programları dahilinde çiftçilere belirli oranlarda destek sunar. Ziraat veya diğer bankalar gibi hayvan kredisi vermez.

Tarım ve Orman Bakanlığı ise her yıl genç çiftçi programı ile 30 bin TL. hayvan alım hibesi veya bu tutarda hibe büyükbaş veya küçükbaş hayvan vermektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla çiftçilere düşük faizli hayvancılık ve tarım kredileri de sunmaktadır.  Bu içeriğimizde üreticiler tarafından merak edilen TKDK Kırsal kalkınma hayvancılık hibe destekleri başvurular ne zaman açılacak, TKDK başvuru evrakları küçükbaş hayvancılık destekleri hibe proje örnekleri hayvancılık desteklerini almanın şartları nelerdir tüm konular hakkında geniş bilgiler bulunmaktadır.

TKDK Kırsal Kalkınma Hayvancılık Hibe Destekleri

Küçükbaş büyükbaş hayvancılık işi ile uğraşmak isteyen çiftçilere proje karşılığında Kırsal kalkınma kapsamında hibe destekleri verilmektedir. TKDK hibe proje örneklerinden yararlanarak küçükbaş  büyükbaş kanatlı su ürünleri gibi hayvancılık sektörlerine yatırım  hibe destekleri çağrı ilanları açıldığında başvurular TKDK tarafından alınmaya başlamaktadır. Yıl içinde çağrı ilanlarını takip ederek TKDK kurumlarına çağrı ilanlarından başvuru yaparak %70′ lere varan hibe desteklerinden yararlanmak mümkündür.

IPARD 10. Başvuru Çağrısı’na hibe tutarı 397 milyon avro olan 1940 proje başvurusu geldi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli; Kovid-19 salgınının getirdiği zorluklara rağmen IPARD 10. Başvuru Çağrısı’na beklentilerin üzerinde başvurunun geldiğini ifade etti ve bu kapsamda başvuru süreleri tamamlanan 10. Çağrı kapsamında, 101 tedbirinden 172 milyon avro, 103 tedbirinden ise 225 milyon avro olmak üzere toplam hibe tutarının 397 milyon avro olan 1940 proje başvurusu yapıldığını aktardı.

IPARD-3 Yeni Bir Program Oluşturulacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2023 yılı hedeflerini anlattığı konuşmasında;

”2021-2027 dönemini kapsayacak olan IPARD-3 Programı ile ilgili hazırlık çalışmalarımız sürmektedir. IPARD-1 ve IPARD-2’den kazanılan tecrübelerle Tarım Reformu Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yeni bir program oluşturacağız ”dedi.

IPARD kapsamında kurulan işletmeler sayesinde kırsal alanlarımızda 100 bin istihdam hedefini yakalamak için elimizden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

TKDK IPARD 10. Başvuru Çağrı İlanı Süreleri Uzatıldı.

TKDK IPARD 10. Başvuru Çağrı İlanı Süreleri Uzatıldı. Proje son kabul süreleri;

 • Hayvancılık Sektöründe 2 Nisan 2021,
 • Gıda işleme sektöründe ise 9 Nisan 2021 tarihlerine kadar süreler uzatılmıştır.
Başvuru Süreleri Nisan’a Kadar Uzatıldı

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 10. BAŞVURU ÇAĞRISI BAŞVURULARI UZATILDI

IPARD II Programı Onuncu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında proje başvuru ve kabul işlemleri süreleri uzatıldı

TEDBİR ADIBAŞVURU TARİHLERİ
Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101)Başvurular 15.02.2021 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 30.03.2021 tarihi saat 18:00’da kapatılacaktır.
Başvuruların son teslim tarihi 2.04.2021, saat 18:00’dir.
Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103)Başvurular 15.02.2021 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 6.04.2021 tarihi saat 18:00’da kapatılacaktır.
Başvuruların son teslim tarihi 9.04.2021, saat 18:00’dir.
Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
IPARD II 10. Başvuru Çağrılarının Proje Başvuruları Kabul İşlemleri

1 Milyar 125 Milyon Lira Hibe Desteği Hibe Verilecek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuzun tarafından Kırsal kalkınmaya IPARD-2 kapsamında 10. Başvuru Çağrısına çıktı.

IPARD-2 Onuncu Başvuru Çağrısı ile TKDK’ya başvuru yapan çiftçilere bu kapsamda;

 • Hayvansal üretim sektörü için 45 milyon avro,
 • İşleme-pazarlama sektörü için 80 milyon avro olmak üzere,
 • 125 milyon avro, yani 1 milyar 125 milyon liralık hibe paketini üretici, yetiştirici ve yatırımcımıza sunulacak.

10. Başvuru Çağrısı kapsamında detayları ve projeler www.tkdk.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmelere %50 -%70 Hibe Desteği verilecek.
TKDK ”YATIRIMIN TAM ZAMANI ” diyerek Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeleri desteklediklerini % 50- % 70 destek oranı verileceğini Twitter hesabı üzerinden son başvuru tarihlerini yayınladı.

Keşke Dememek için Son başvuru tarihi: 09.04.2021 tarihine kadar başvuruları KAÇIRMAYIN!

TKDK hayvancılık hibe şartları bilgi için tıklayınız.

TKDK Destekleri Nelerdir?

IPARD kapsamında verilecek olan destekler verilmektedir.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerine IPARD II 3. çağrı kapsamında bu tedbirden proje başvurusu alınmayacaktır.

TKDK Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen herhangi bir programın gerekliliklerini yerine getirerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer program içeriğinde geri ödemesiz destek var ise, hayvancılık için bu destekten yararlanabilirsiniz. TKDK desteklediği 42 ilde yaptığı çağrılar ile başvuruları almaktadır. TKDK tarafından 42 ilde yapılan çağrılar alındığında kuruma başvuru yapılarak desteklerden yararlanarak eğer hayvan alımına ilişkin bir destek var ise, bu destekten yararlanılabilmektedir.

Bakan Pakdemirli, onaylanan 503 projeye toplam 250 milyon lira hibe sağlanacağını belirterek, verilen hibe sayesinde kırsalda 450 milyon liralık yatırım yapılmasının hedeflendiğini ifade etti.

TKDK tarafından desteklenen bu 42 ilin kırsal kesimlerinde yaşayanlar için desteğini sürdürmektedir.  TKDK 8. Çağrı İlanı %40-70 , %55-65 oranlarında destek alabilirsiniz.

TKDK kurumunun sağladığı  hibe ve hayvancılık desteklerinden yararlanabilmek için destek sağlanan program yer alan illerden başvuru yapmak gerekir. Bunun haricinde başvuru sahibinin diğer şartları da taşıyor olması gerekiyor. Başvurular online olarak buradan yapılmaktadır.

Geri ödemesiz küçükbaş hayvan kredisi
TKDK destek başvurusu

IPARD  programı kapsamında devlet hibe ve teşvik imkanlarını sunmak için ülkemizde harita hazırlanmıştır ve bu hazırlanan haritada ise bu 42 il ve bağlı olduğu ilçe ve köyler belirlenmektedir ve sadece bu iller ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar desteklenmektedir.

TKDK tarafından ülkemizde destek verilen 42 il;

AfyonKaraman
 AksarayKars
AmasyaKastamonu
AnkaraKonya
ArdahanKütahya
AydınMalatya
BalıkesirManisa
 BurdurMardin
BursaMersin
ÇanakkaleMuş
ÇankırıNevşehir
ÇorumOrdu
DenizliSamsun
DiyarbakırSivas
ElazığŞanlıurfa
ErzincanTokat
ErzurumTrabzon
GiresunUşak
HatayVan
IspartaYozgat
Kahramanmaraş 

Başvuru yol haritası için http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleriRehberi adresini ziyaret ediniz.

TKDK tarafından sağlanan desteklerden yararlanmak isteyen ve desteklenen illerde yaşayan çiftçilerimiz kurum tarafından yapılan çağrı ilanlarını takip etmeleri gereklidir. Yapılan çağrı ilanlarına başvuru yapan çiftçiler bu işlemler sonrasında hazırlayacakları hayvancılık projesi ile birlikte bağlı bulundukları ildeki faaliyet gösteren TKDK birimine başvuruda bulunarak ayrıntılı bilgi alabilirler.

TKDK’nın verdiği tamamen bir kamu desteklemesinden ibarettir. TKDK’yı Ziraat gibi değerlendirip ihtiyaç veya tarım kredisi talebinde bulunmak doğru değildir. Başvuru işlemleri linkinde yer alan prosedürleri yerine getirerek, seçeceğiniz kategori limitleri dahilinde desteğin şartlarını taşımanız halinde hibe ödemesi alabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık hibeleri ile alakalı farklı bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından anlaşmalı olunan bankalar; Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, Albaraka Türk, Burganbank, Alternatif Bank, İş Bankası, Halkbank, Türkiye Finans Katılım, Garanti Bankası, Finansbank, Fibabanka, Ziraat Bankası, Anadolubank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyttürk’ tür. Başvurular değerlendirilip bu bankalar aracılığı ile başvuru yapan şahısların hesaplarına 6 ay içinde yatırılmaktadır.

Kırsal KALKINMA Destekleri Kimlere Verilir?

Destekleme başvurusu yapabilmek için ilk şart, yukarıda sayılan 42 il içerisinde ikamet etmektir. Destekleme tutarları, başvuru yapan mevcut işletmelerin durumları dikkate alınarak belirlenmektedir. Ayrıca ürünlerin satış ve pazarlama durumları da dikkate alınmaktadır. Süt üretimi yapacak olan işletmelerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmaları gerekmektedir. Vergi kayıtlarının da bulunuyor olması gerekiyor. Bir işletmenin kuruma başvurabilmesi için minimum 10, maksimum 120 adet ineği olmalıdır. Keçi ve koyunların ise 50 ila 500 arasında olması gerekmektedir. Minimum sınırlarda olanların ise, hayvan sayılarını artıracağını taahhüt etmeleri gerekmektedir.

TKDK Destek Tutarları Ne Kadar?

TKDK’ nın verdiği destek tutarları ve konular aşağıda belirtilmiştir.

 • Kaz üretimine 20 bin euro
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği 15 bin euro
 • Kırmızı et üreticileri 20 bin euro
 • Sebze ve meyvelerin depolanması 2 milyon TL
 • Bilişim teknolojileri 500 bin TL
 • Gübre işlemleri 2 milyon TL
 • Güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri 5 milyon TL
 • Küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlardan elde edilen etlerin depolanması 2 milyon TL
 • Tohum depolama 2 milyon TL
 • Eskimeye yüz tutmuş el sanatları 500 bin TL
 • Bitkisel olan ürünlerin işlem görmesi ve paketlenmesi 1, 5 milyon TL
 • Soğuk hava deposu 1, 5 milyon TL
 • Alabalık vb. balık türlerinin yetiştirilmesi 2 milyon TL
 • Seracılık faaliyetleri 2 milyon TL’ dir.

TKDK Başvuru Evrakları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ na destekleme başvurusunda bulunmak için bir dosya hazırlamalı ve aşağıdaki evrak ve ekleri bu dosyaya yerleştirmelisiniz.

 • Proje,
 • Sözleşme,
 • Mali durumu belirten tablolar,
 • Teknik resmi kurumlardan alınacak evraklar,
 • Yapı ruhsatı,
 • Sahip olunan varlıkların listesi,
 • Yapılan harcamaları gösteren tablolar,
 • Yapılan harcamaların sebepleri,
 • Sahip olunan ekipmanların yerleşim planları

TKDK destekleri ile yapılan yatırımlara sigorta yapılması gerekmektedir. Zaten işletmenizde yeterli sayıda hayvanınız varsa kuruma makine ve ekipman desteği almak için başvurabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekiyor ki aynı kurumdan daha evvel bir kredi aldıysanız, IPARD desteklerinden yararlanmanız mümkün değildir.

Toplamda 3 tane başvuru formatı bulunmaktadır;

 • B1: Bu iş planı türü talep edilen tutarın 500 bin TL ve daha az olmasında talep edilir.
 • B2: Bu iş planı türünde talep edilecek destekleme limiti 500 bin ve üzerinde olacaktır.
 • B3: Bu iş planı 150 bin ve daha az tutar için başvuru yapanlar için geçerlidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

TKDK hayvancılık hibe şartları incelemek için ilgili bağlantıya tıklayınız.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Mithat dogan dedi ki:

  42 il harici iller gavurmu?
  Böyle saçma birşey olamaz kırsal olmayan bursa ankara var ama kayseri yok bu ne biçim bi iş illeri seçerken zar mı attınız

 2. Soydandinç dedi ki:

  Vermeyecsinizya desdek normal kredi vermiyorsunuski neyin destegi

 3. ismail dedi ki:

  slmlar ben hollada yasiyom turkeye donmek istiyorum kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum nasil bir yardim allabilirim devletimizden

 4. Ahmet dedi ki:

  haberi iyi yapiyorsunuz kredi basvuru tikladigimizda facebookla giris diyor resmi dayanaginiz yok

 5. metin dedi ki:

  KASTAMONUYA ÇANKIRIYA VERİLMİŞ KARABÜK YOK BÖYLEBİR AYRIMCILIK OLURMU BÖLGE DESEN AYNI BÖLGE ALLLAHAŞKINA SAYIN CUMHUR BAŞKANIN SİZE GÜVENDİK BAŞIMIZA GETİRDİK ADALAET KALKINMA PARTİSİ YAPACAKSABİŞEY ADELETLİ ŞEKİLDE HEPBİRLİKTE KALKINALIM

 6. metin dedi ki:

  TKDK 42 İLE HİBE DESTEK VERİYOR DA DİĞER 39 İL YUNANİSTANIN ILIMİ BİZDEYAPMAK İSTİYORUM TOPLUMSAL KALKINMADAN BAHSEDYOR CUMHUR BAŞKANIMI ADETA YARI YARIYA BÖLMÜŞ 81 İLİN 42 SİNE DESTEK BİZ NEOLACAK DİĞER İLLERDE YAŞAYANI DURUMLARI ÇOKMU İYİ ONUN İÇİN GURBETE ÇIKIP ASKERİ ÜCRETE ÇALIŞIYORLAR VERECEZ GENELE YAYILACAK DENİLİYOR NE ZMAN TC TEK DİR VERİLECEKSE HAK HERKESE VERİLMELİ AYIRIMCILIK YAPILMAMALI

 7. Mehmet dedi ki:

  köyümde küçükbaş hayvancılık| yapmak istiyorum nasıl yapacam

 8. Musa dedi ki:

  Bu paylaşımın içeriği ve başlığı tamamen yanlış. Canlı hayvan hibesi olarak algılanmakta.
  TKDK IPARD ve TARIM BAKANLIĞI Ahır ve Ağıl için HİBE vermektedir. Hibenın kelime manası da geri ödemesiz destek yardımdır.

  Projeler Ahır Ağıl yapımını içermeli hayvan alımları için başvuru makamı Ziraat Bankası A.Ş. dir.
  Faizsiz kredi talebi yapılmalıdır.

 9. HİDAYET dedi ki:

  nasıl başvura bilirim bende küçük bas hayvancılık yapmak istiyorum

  1. emrah dedi ki:

   bende kucuk bas almak istiyorum nasil alirim

 10. HAYDAR ARSLAN dedi ki:

  romanov koyunu almak istiyorum buna devlet desteği varmı şartları nedir

 11. Mustafa Koska dedi ki:

  Bende büyükbaş hayvan almak istiyorum. 3000 metre kare yerim var çiftlik kurmayı düşünüyorum aranan şartlar nelerdir bilgilendirirmisiniz

 12. Ahmet dedi ki:

  avrupada kucuk bas hayvan cifliklerimiz var. Vede cok verimli bir koyun turu yetistitiyoruz. Bu koyunlar senede 2 sefer yavru yapiyor ve her dogumda 2,4 ve 5e kadar yavru verebilyor. Ulkemiz icin cok avantajli bir et uretimi icin uygun.
  Bu koyun turunden almak isteyenler.

  1. SALİH ZEKİ KARA dedi ki:

   iyi akşamlar kolay gelsin bahsettiğiniz küçük baş hayvan hangi ırk yetiştiriciliğinde ekstra bir zorluk varmı öğrenmek istiyorum 50 tane bu bahsettiğiniz koyunlaradan alabilirmiyim fiyat ne olur beni bilgilendirin TEŞEKKÜRLER

   1. mehmet dedi ki:

    bir koyun dan senede 2 defa ve ucuz ya da daha fazla kuzu almak pek inandirici gelmiyor.hangi irkmis bu? en ideali 2 yilda 3 dogum ve ikiz ortalamasi yuksek dogumlardir.bizim merinoslar bu konuda iyidir.gerisi hikaye

  2. ahmet dedi ki:

   hangi türler detay öğrenebilir miyim

  3. mustafa dedi ki:

   bu koyun hangı ırktan dogu anadoluya uygunmu ve 100 tane alırsam fiyatı nedir cvp bekliyorum

  4. VAHAP dedi ki:

   romanov cinsi koyun var mı fiyatlar nasıl.devlet desteği varmıdır.

   1. ömer dedi ki:

    ramonav evet çok doğum yapıyor fakat eti kaliteli değil
    ayrıca en verimsiz et romanov dan cıkıyor onun yerine ile de france veya dolper i tavsiye ederim.
    romanov ufak tefek ve et çoktutmuyor

  5. ömer dedi ki:

   bu vatandaşa kesinlikle inanmayın

   firması hk. hiç bir bilgi yok
   referans yok

   en önemlisi avrupa da yılda 2 kez yavrulayıp 4-5 yavru yapan hayvan yoktur . biline

   rusya da sadece ramanov koyunu vardır oda sütü az olduğu için yavrularını tam besleyemiyor

   avrupa da ise dolper ve ile de france koyunu vardır. bunların en iyisi % 50 si ikiz yavrular

   dikkat sağlıklı koyun yetiştirmek için ise 2 yılda 3 kez yavrulamaları en doğrusudur.

   aman ithalatcıyım diyenlere çok dikkat edin % 90 ı problemlidir.

   1. ergün dedi ki:

    yanlız unutulan cins sakız cinsi yılda 2 dogum yapar 2 veya 3 yavru verir her dogumda oda bakımına baglıdır lütfen unutmayalım

  6. Fahri dedi ki:

   Bu hangi irk acaba

 13. Feridun dedi ki:

  Buyuk baş hayvanim olmasini cok istiyorum ama drmm yzunde alamiyorum sizden bana yardim eli uzatmanizi ricayla arz ederim lutfen boş gecmeyin habr no

 14. Mithat ÇELIK dedi ki:

  22/9/2017 tarihinde TKDK ya gittim hayvanciliga destek vermediklerini. Baska alanda hibelerin oldugunu soyluyor danisman arkadaslar 2017 de hayvan hibesi alan arkadas varsa lutfen bildirsin bizde ona gore bir yol izleyelim

  1. ömer dedi ki:

   28.09.2017 tarihinde baş vurular bitmiştir bu sitede çağrı başvuruları yazan kısma tıklarsanız detayları görebilirsiniz

 15. GÜRCÜ ERBAŞ dedi ki:

  Bizde koyumuzde kucukbas ve yada buyuk bas hayvancilik yapmak istiyoruz bu konuda nereye bas vuracagiz .buzi yonledirirmisinuz.hangi tarihte basvuru yapabiliriz.

 16. ercan dedi ki:

  hayvan yetiştiriciligi yapmak istiyorum. statü nedir ve neler gereklidir öğrenmek istiyorum.

 17. Küçük baş hayvan yetiştiriciliği dedi ki:

  Küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Şuanda kendimde var ama çoğaltmak istiyorum

 18. Küçükbaş hayvancılık dedi ki:

  Mevcut küçükbaş işletmemi büyütmek ve çoğaltmak istiyorum

 19. koyunculuk dedi ki:

  Bende koyumde kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum

1 4 5 6