Devlet Destekli

TKDK Hayvancılık Destekleri Üst Sınırı Yüzde 70 Oldu

TKDK Hayvancılık Destekleri Üst Sınırı Yüzde 70 Oldu

Koyun, keçi küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize hayvancılık destekleri alabileceği bir kurum da TKDK kurumudur. TKDK Tarım veya Hayvan Kredisi Vermez.  Bu kuruluş belirlediği destek programları dahilinde çiftçilere belirli oranlarda destek sunar. Ziraat veya diğer bankalar gibi hayvan kredisi vermez.

Tarım ve Orman Bakanlığı ise her yıl genç çiftçi programı ile 30 bin TL. hayvan alım hibesi veya bu tutarda hibe büyükbaş veya küçükbaş hayvan vermektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla çiftçilere düşük faizli hayvancılık ve tarım kredileri de sunmaktadır.

TKDK Destekleri Nelerdir?

IPARD kapsamında verilecek olan destekler 2020 yılına kadar geçerli olmaktadır.

tkdk

TKDK hibe değil belirli oranlarda destek vermektedir.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerine IPARD II 3. çağrı kapsamında bu tedbirden proje başvurusu alınmayacaktır.

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 6. BAŞVURU ÇAĞRISI 2. GRUP SONUÇLARI AÇIKLANDI

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 6. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazanan 503 projeye 250 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı. hibe desteği alacak projelerin; 262’si bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 43’ü arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, 95’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün, 48’i kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 14’ü makine parkı, 41’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

TKDK 228 projeye 195 milyon lira hibe sağlanacak

TKDK 228 projeye 195 milyon lira hibe sağlanacak.

85”i bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 6’sı arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, 61’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün, 56’si kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 8′ i kültür balıkçılığı, 1’ü makine parkı, 11’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

6. çağrı döneminde verilecek hibe miktarı 755 milyon liraya ulaşacak. Toplam yatırım tutarı ise 1 Milyar 340 milyon liraya ulaşacak.

TKDK Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen herhangi bir programın gerekliliklerini yerine getirerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer program içeriğinde geri ödemesiz destek var ise, hayvancılık için bu destekten yararlanabilirsiniz. TKDK desteklediği 42 ilde yaptığı çağrılar ile başvuruları almaktadır. TKDK tarafından 42 ilde yapılan çağrılar alındığında kuruma başvuru yapılarak desteklerden yararlanarak eğer hayvan alımına ilişkin bir destek var ise, bu destekten yararlanılabilmektedir.

Bakan Pakdemirli, onaylanan 503 projeye toplam 250 milyon lira hibe sağlanacağını belirterek, verilen hibe sayesinde kırsalda 450 milyon liralık yatırım yapılmasının hedeflendiğini ifade etti.

TKDK tarafından desteklenen bu 42 ilin kırsal kesimlerinde yaşayanlar için desteğini sürdürmektedir.  TKDK 3. Çağrı İlanı %40-70 , %55-65 oranlarında destek alabilirsiniz.

TKDK kurumunun sağladığı  hibe ve hayvancılık desteklerinden yararlanabilmek için destek sağlanan program yer alan illerden başvuru yapmak gerekir. Bunun haricinde başvuru sahibinin diğer şartları da taşıyor olması gerekiyor.

Geri ödemesiz küçükbaş hayvan kredisi

TKDK destek başvurusu

IPARD  programı kapsamında devlet hibe ve teşvik imkanlarını sunmak için ülkemizde harita hazırlanmıştır ve bu hazırlanan haritada ise bu 42 il ve bağlı olduğu ilçe ve köyler belirlenmektedir ve sadece bu iller ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar desteklenmektedir.

TKDK tarafından ülkemizde destek verilen 42 il;

 1. Afyon
 2. Aksaray
 3. Amasya
 4. Ankara
 5. Ardahan
 6. Aydın
 7. Balıkesir
 8. Burdur
 9. Bursa
 10. Çanakkale
 11. Çankırı
 12. Çorum
 13. Denizli
 14. Diyarbakır
 15. Elazığ
 16. Erzincan
 17. Erzurum
 18. Giresun
 19. Hatay
 20. Isparta
 21. Kahramanmaraş
 22. Karaman
 23. Kars
 24. Kastamonu
 25. Konya
 26. Kütahya
 27. Malatya
 28. Manisa
 29. Mardin
 30. Mersin
 31. Muş
 32. Nevşehir
 33. Ordu
 34. Samsun
 35. Sivas
 36. Şanlıurfa
 37. Tokat
 38. Trabzon
 39. Uşak
 40. Van
 41. Yozgat

Başvuru yol haritası için http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleriRehberi adresini ziyaret ediniz.

TKDK tarafından sağlanan desteklerden yararlanmak isteyen ve desteklenen illerde yaşayan çiftçilerimiz kurum tarafından yapılan çağrı ilanlarını takip etmeleri gereklidir. Yapılan çağrı ilanlarına başvuru yapan çiftçiler bu işlemler sonrasında hazırlayacakları hayvancılık projesi ile birlikte bağlı bulundukları ildeki faaliyet gösteren TKDK birimine başvuruda bulunarak ayrıntılı bilgi alabilirler.

TKDK’nın verdiği tamamen bir kamu desteklemesinden ibarettir. TKDK’yı Ziraat gibi değerlendirip ihtiyaç veya tarım kredisi talebinde bulunmak doğru değildir. Başvuru işlemleri linkinde yer alan prosedürleri yerine getirerek, seçeceğiniz kategori limitleri dahilinde desteğin şartlarını taşımanız halinde hibe ödemesi alabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık hibeleri ile alakalı farklı bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından anlaşmalı olunan bankalar; Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, Albaraka Türk, Burganbank, Alternatif Bank, İş Bankası, Halkbank, Türkiye Finans Katılım, Garanti Bankası, Finansbank, Fibabanka, Ziraat Bankası, Anadolubank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyttürk’ tür. Başvurular değerlendirilip bu bankalar aracılığı ile başvuru yapan şahısların hesaplarına 6 ay içinde yatırılmaktadır.

TKDK Destekleri Kimlere Verilir?

Destekleme başvurusu yapabilmek için ilk şart, yukarıda sayılan 42 il içerisinde ikamet etmektir. Destekleme tutarları, başvuru yapan mevcut işletmelerin durumları dikkate alınarak belirlenmektedir. Ayrıca ürünlerin satış ve pazarlama durumları da dikkate alınmaktadır. Süt üretimi yapacak olan işletmelerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmaları gerekmektedir. Vergi kayıtlarının da bulunuyor olması gerekiyor. Bir işletmenin kuruma başvurabilmesi için minimum 10, maksimum 120 adet ineği olmalıdır. Keçi ve koyunların ise 50 ila 500 arasında olması gerekmektedir. Minimum sınırlarda olanların ise, hayvan sayılarını artıracağını taahhüt etmeleri gerekmektedir.

TKDK Destek Tutarları

TKDK’ nın verdiği destek tutarları ve konular aşağıda belirtilmiştir.

 • Kaz üretimine 20 bin euro
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği 15 bin euro
 • Kırmızı et üreticileri 20 bin euro
 • Sebze ve meyvelerin depolanması 2 milyon TL
 • Bilişim teknolojileri 500 bin TL
 • Gübre işlemleri 2 milyon TL
 • Güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri 5 milyon TL
 • Küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlardan elde edilen etlerin depolanması 2 milyon TL
 • Tohum depolama 2 milyon TL
 • Eskimeye yüz tutmuş el sanatları 500 bin TL
 • Bitkisel olan ürünlerin işlem görmesi ve paketlenmesi 1, 5 milyon TL
 • Soğuk hava deposu 1, 5 milyon TL
 • Alabalık vb. balık türlerinin yetiştirilmesi 2 milyon TL
 • Seracılık faaliyetleri 2 milyon TL’ dir.

TKDK Başvuru Evrakları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ na destekleme başvurusunda bulunmak için bir dosya hazırlamalı ve aşağıdaki evrak ve ekleri bu dosyaya yerleştirmelisiniz.

 • Proje
 • Sözleşme
 • Mali durumu belirten tablolar
 • Teknik resmi kurumlardan alınacak evraklar
 • Yapı ruhsatı
 • Sahip olunan varlıkların listesi
 • Yapılan harcamaları gösteren tablolar
 • Yapılan harcamaların sebepleri
 • Sahip olunan ekipmanların yerleşim planları

TKDK destekleri ile yapılan yatırımlara sigorta yapılması gerekmektedir. Zaten işletmenizde yeterli sayıda hayvanınız varsa kuruma makine ve ekipman desteği almak için başvurabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekiyor ki aynı kurumdan daha evvel bir kredi aldıysanız, IPARD desteklerinden yararlanmanız mümkün değildir. Toplamda 3 tane başvuru formatı bulunmaktadır;

B1: Bu iş planı türü talep edilen tutarın 500 bin TL ve daha az olmasında talep edilir.

B2: Bu iş planı türünde talep edilecek destekleme limiti 500 bin ve üzerinde olacaktır.

B3: Bu iş planı 150 bin ve daha az tutar için başvuru yapanlar için geçerlidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. ismail dedi ki:

  slmlar ben hollada yasiyom turkeye donmek istiyorum kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum nasil bir yardim allabilirim devletimizden

 2. Ahmet dedi ki:

  haberi iyi yapiyorsunuz kredi basvuru tikladigimizda facebookla giris diyor resmi dayanaginiz yok

 3. metin dedi ki:

  KASTAMONUYA ÇANKIRIYA VERİLMİŞ KARABÜK YOK BÖYLEBİR AYRIMCILIK OLURMU BÖLGE DESEN AYNI BÖLGE ALLLAHAŞKINA SAYIN CUMHUR BAŞKANIN SİZE GÜVENDİK BAŞIMIZA GETİRDİK ADALAET KALKINMA PARTİSİ YAPACAKSABİŞEY ADELETLİ ŞEKİLDE HEPBİRLİKTE KALKINALIM

 4. metin dedi ki:

  TKDK 42 İLE HİBE DESTEK VERİYOR DA DİĞER 39 İL YUNANİSTANIN ILIMİ BİZDEYAPMAK İSTİYORUM TOPLUMSAL KALKINMADAN BAHSEDYOR CUMHUR BAŞKANIMI ADETA YARI YARIYA BÖLMÜŞ 81 İLİN 42 SİNE DESTEK BİZ NEOLACAK DİĞER İLLERDE YAŞAYANI DURUMLARI ÇOKMU İYİ ONUN İÇİN GURBETE ÇIKIP ASKERİ ÜCRETE ÇALIŞIYORLAR VERECEZ GENELE YAYILACAK DENİLİYOR NE ZMAN TC TEK DİR VERİLECEKSE HAK HERKESE VERİLMELİ AYIRIMCILIK YAPILMAMALI

 5. Mehmet dedi ki:

  köyümde küçükbaş hayvancılık| yapmak istiyorum nasıl yapacam

 6. Musa dedi ki:

  Bu paylaşımın içeriği ve başlığı tamamen yanlış. Canlı hayvan hibesi olarak algılanmakta.
  TKDK IPARD ve TARIM BAKANLIĞI Ahır ve Ağıl için HİBE vermektedir. Hibenın kelime manası da geri ödemesiz destek yardımdır.

  Projeler Ahır Ağıl yapımını içermeli hayvan alımları için başvuru makamı Ziraat Bankası A.Ş. dir.
  Faizsiz kredi talebi yapılmalıdır.

 7. HİDAYET dedi ki:

  nasıl başvura bilirim bende küçük bas hayvancılık yapmak istiyorum

  1. emrah dedi ki:

   bende kucuk bas almak istiyorum nasil alirim