Devlet Destekli

TOKİ 2020 Konut Başvuru ve Sonuçları

TOKİ 2020 Konut Başvuru ve Sonuçları

Uygun ödeme koşulları ile konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza özel olarak başlatılan 100 Bin Sosyal Konut Projesi Toki tarafından geçtiğimiz günlerde başlatılmış ve başvurulara 1 Milyon 209 bin kişi müracaatta bulunmuş  en çok başvuru İstanbul ilinde olmuştu. Başvuru şartları ve faiz oranları tartışma konusu olan 100 bin konut projesi ülkemizin 81 ilinde belirlenen bölgelere mahalle kültürünün devam ettirilmesi amacıyla uygun ödeme koşulları ile sunuluyor.

Toki başvurularını tamamlayan vatandaşlar araştırmalarını başvuru sonuçları ne zaman duyurulacak 2020 yılında Toki kura çekimi ne zaman? 2020 Toki başvuru şartları neler?  soruları sıklıkla aranan konular arasında yer aldı. Bizde bu bağlamda; TOKİ 2020 Başvuruları ile ilgili tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik.

100 Bin Sosyal Konut Projesi Başvuruları Nereye Yapılacak?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız Toki tarafından ülkemizde 81 ilde yaptırılacak olan 100 bin konut projesi başvurularını e-devlet üzerinden yapacak ve başvuru sonuçlarını ve kura çekimlerini sistem üzerinden takip edebilecek. Toki 100 bin sosyal konut başvuruları kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile kabul edilecek.

Toki Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

Her yıl yapılması planlanan ve 81 ilde inşa edilecek olan konutların başvuruları geçtiğimiz günlerde başlatılmış ve başvuru yapanların sayısı 1 milyonu aşmıştı. Başvurular 15 Ocak 2020 tarihi itibarıyla sona erdi ve bir sonraki başvuru tarihi ise 2021 yılına kaldı. Yıl içinde yeniden proje başvuruları başlatılmayacak olup her yıl Ocak ayı başında başvurular alınmaya devam edecek.

TOKİ 2020 Konut Başvuru

Toki 100 bin sosyal konut başvuru tarihleri 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında alındı ve kişilerden talepler toplandı. 2020 yılında yapılması planlanan ve ön başvuruları alınan E-DEVLET üzerinden Toki konut basvurusu linki üzerinden yapanların sayısı 1 milyon 209 bin kişiyi buldu.

Toki 2020 başvuruları ile ilgili olarak hazırlanan video üzerinden  tüm sorularınızın yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Her yıl yapılması planan yüz bin sosyal konut projelerinde inşa edilecek olan konutlar depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek ve uygun ödeme koşulları ile başvuru yapanlara konutlar her yıl olmak üzere 5 yıl içinde  teslim edilecek.

Toki konutlarından sahip olmak isteyenler için başvuru şartları, konutların modelleri, uygulama özellikleri, ödeme ve vadeyle ilgili tüm ayrıntılar belli oldu.

Mahalle komşuluk kültürünün devam ettirilmesi amacıyla ile 2+1 ve 3+1 planlarında yatay mimari anlayışı ile inşa edilecek olan Toki konutlarının başvuru sonrasında kura çekimlerinden sonra teslimatların beş yıla yayılarak yapılacağı da öğrenildi.

blank

Toki Başvuru Bedeli 2020

2020 yılında Tokiden ev sahibi olmak isteyenler e-devlet üzerinden müraacat ettikten sonra  2+1 konutlar için 500 TL  3+1 konutlar için de 1.000 TL ödeme talep ediliyor.

TOKİ Başvuru Şartları 2020

Toki 100 Bin Sosyal Konut Başvurular 4 kategoride kabul ediliyor.

1. “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2.“En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”
3.“Emekli Vatandaşlarımız”
4.“Diğer alıcı adayları” kategori üzerinden başvurular alınıyor.

Ayrıca Toki başvuruları yapacak vatandaşlarımızın için yaş sınırlaması şartı da bulunuyor kişilerin mutlaka 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru yaş şartının yanında birde dar gelirli ailelerin konut sahibi olmasının yolunu arayan devletimiz ailelerin aylık net gelirinin de belirli düzeyde bulunması şartını getirmiştir. Buna göre bir ailenin aylık hane net gelirinin en fazla 5500 TL olması gerekmektedir. İstanbul ili içinde bu durum 6 bin TL’ sınırı şartı konmuştur. Şehit aileleri, ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimler bunlara dahil değildir.

T.c vatandaşı olan 25 yaşındaki bireylerde aranan bir diğer başvuru şartı da konut sahibi olmak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine ülkemiz sınırları içinde tapuda kayıtlı herhangi bir taşınmaz konutlarının bulunmaması gerekmektedir. Kişilerin kendileri, eşleri ve velayetleri altında bulunan kişilerinde Toki projelerinden geçtiğimiz yıllarda yararlanmamış olması gerekmektedir. Yine Şehit aileleri, ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimler bunlara dahil değildir. Bu şartları taşıyan ve uygun ödeme koşullarını yerini getirmeyi göze olan vatandaşlarımız kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

2020 yılında Tokinin 81 ilde inşa edeceği 2+1 sosyal konutların satış fiyatları ise 140 ila 180 bin lira fiyat aralığında olacak. 3+1 konutların satış fiyatları ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında olacak.

2+1 ve 3+1 Konutların Ödeme Koşulları

2+1 daireler 140 bin lira fiyattan başlayan ödeme koşulları ile 75 m2 olarak inşa edilecek ve 2+1 konut için % 10’a denk gelen 14 bin TL peşinat alınarak aylık% 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olma imkanı tanınıyor. 3+1 dairenin ödeme planına ise buradan ulaşabilirsiniz.

blank

100 metrekare olan 3+1 daireler 160 bin lira fiyatlı % 10’a denk gelen 16 bin lirayı peşinat verildikten sonra aylık % 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1022 lira taksitle konut sahibi olacak.

2020 TOKİ Başvuru ve Kura Sonuçları

2020 yılında tokiden ev sahibi olmak isteyenlere % 0,49 faiz oranları ile tüm şartlara haiz olan ve başvuruları kabul edilen vatandaşlarımız için kura çekimleri yapıldıktan sonra teslimat işlemleri için gün beklenecektir. Bunun için gerçekleştirilecek olan Hak Sahibi Belirleme Kurası TOKİ tarafından noter huzurunda yapılacak ve resmi sonuçlar idare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

4 ayrı kategoride başvuruları alınacak olan TOKİ kura çekimlerinde;

  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri için açılan kategoride hak sahibi olanlar için inşa edilecek olan konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacaktır. Bu kategoride hak sahipleri kura ile belirlenecek olup çekilen kura sonuçlarında bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
  • En az yüzde 40 engelli vatandaşlar kategorisi üzerinden hak sahiplerine verilecek olan konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak olup hak sahipleri kura sonucuna göre belirlenecek, çekilen kura sonuçlarında kategoriden hak sahibi olmayanlar ise diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
  • Diğer Konut Alıcı Adayları kategorisinden başvuruda bulunanlar için kuraları başvuru sayısına göre belirlenecektir.

TOKİ 2020 Birinci Kura sonuçlarında ismi çıkmayan başvuru sahipleri ise bankaya yatırdıkları  başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında Ziraat bankasından yetkili şubelerinden geri alabilir. Sonrasında Konut Belirleme Kurası çekilecek ve projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları Toki tarafından belirlenecektir.

2020 yılında tamamlanan başvuruların neticesi ve kura çekimleri ilerleyen günlerde  TOKİ tarafından kamu oyuna paylaşıldığı takdirde konu ile ilgili diğer ayrıntılara yazımızın devamı niteliğinde haberler ile devam edeceğiz.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.