Devlet Destekli

TOKİ Başvurusu 2020 Şartları 3+1 Daire Ödeme Planı

TOKİ Başvurusu 2020 Şartları 3+1 Daire Ödeme Planı

Toplu Konut İdaresi  TOKİ bildiğimiz gibi ülke genelinde daha evvel bir konutu olmayan ailelere daha uygun fiyatlarla konut edindirmek amacı ile projeler hazırlamaktadır. 2020 yılında başlatılan yeni Toki Projesi kapsamında 24 ilde vatandaşlarımız konut sahibi olmak için başvuru tarihlerini merak etmektedir. Başvurular Ziraat Bankası ve Halkbank şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalayarak başvurularınızı yapabilirsiniz. TOKİ başvurularını merak eden çok fazla vatandaşımız var. 3+1 konular için yaptığımız ödeme planını inceleyebilirsiniz.

TOKİ Başvuruları Başlıyor

Dar ve orta gelire sahip ailelerin ev sahibi olmasına yönelik devlet vasıtası ile kurulan bir kurum olma özelliği gösteren TOKİ pek çok aileyi ev sahibi etmektedir.Konutun yanı sıra kurum okul, üniversite vb. inşaatları da yapmaktadır.  Yatay mimari anlayışı mahalle ve komşuluk kültürüne uygun  inşa edilecek olan her yıl 100 bin konut projesi kapsamında 2020 yılından itibaren ülkemizde 24 ilde başlatılacak toki konutlarına sizde sahip olmak ister misiniz?  Tokiden uygun fiyatlarla sunulan 2+1 ve 3+1 konutlara sahip olmak için 15 ocak 2020 tarihine kadar sizde en yakın Ziraat ve Halkbankası şubelerinde giderek müracatta bulunabilirsiniz.

2020 yılında ev sahibi olmak maliyetli bir iştir. Hal böyle olunca orta halli ailelerin peşin ev sahibi olmaları imkansız. Bu noktada akıllara banka kredileri geliyor. Konut kredileri uzun vadeli olduğundan dolayı vatandaşlarımız, nasılsa kira öder gibi ev sahibi olacağım fikri ile vatandaşlarımız konut kredisi alıyor. Ancak konut kredilerinin faizleri oldukça yüksek. Uzun vadelerde hesaplama yapınca da vatandaşımız aldığı konutun neredeyse iki katını geri ödüyor. Vatandaşlarımızın düşük maliyetle konut sahibi olabilmelerine imkan tanıyan kurumlardan bir tanesi TOKİ. Gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımız başvurularını yaparak ev sahibi olabilir.

Projelerde  2+1 ve 3+1 konutlar bulunuyor. 2+1 ve 3+1 konutlar  için ödeme planlarını sizler için paylaştık.

 TOKİ’ den 24 ilde Aylık düşük taksitler ödeyerek 180, 216 ve 240 ay vadelerde ev sahibi olabilirsiniz. 2020 yılında oluşturulan ödeme planları dahilinde en düşük aylık 344 TL taksit ödeyerek Tokiden ev sahibi olmak için daha fazla beklemeyin.  Ülkemizde yapılacak olan konutlar için seçilmiş iller ise

 1. Ankara,
 2. Kırıkkale,
 3. Samsun,
 4. Afyonkarahisar,
 5. Bolu,
 6. Bursa,
 7. Düzce,
 8. Elazığ,
 9. Kırşehir,
 10. Kütahya,
 11. Uşak,
 12. Çankırı,
 13. Aydın,
 14. Edirne,
 15. Malatya,
 16. Mardin,
 17. Muş,
 18. Niğde,
 19. Tunceli,
 20. Yozgat,
 21. Bitlis,
 22. Denizli,
 23. Kayseri,
 24. Rize.

Toki başkanlığınca konutların ödeme planlarının yer aldığı satış listeleri açıklandı. Öğrenmek için kurumun internet sitesini ziyaret ediniz. Toki konut projelerini inceleyerek almak istediğiniz konuta karar verebilirsiniz.

2+1 ve 3+1 konutların ödeme planları

blank

 

blank

Konut Tipi 2+1
Metrekare 75 ve 85 metre kare
Başvuru bedeli  500 TL
Peşinat %10 7 BİN peşinat
Taksit Tutarı 894 TL’den başlayan fiyatlarla
Vade sayısı 240 ay vade
Konut tipi 3+1
Metrekare 100 metre kare
Başvuru bedeli 1000 TL
Peşinat % 10 peşinat 
Taksit Tutarı 1022 TL’den başlayan fiyatlarla
Vade Sayısı 240 aya kadar

TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Her yıl yeni 100 bin sosyal konut projesi nihayet start verildi. Her yıl yeni 100 bin sosyal konut proje başvuru tarihleri 16 ARALIK 2019- 15 OCAK 2020 tarihine kadar sürecek. ToKi Başkanlığı HER YIL 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında yapılacak olan 2+1 ve 3+1 konutlar için,  başvuruları T.C. Ziraat Bankas ve Halk Bankasının proje ilinde bulunan şubeleri aracılığı kabul edilecektir.

Belirlenen tarihler arasında ( 15 OCAK 2020 ye kadar) TOKİ başvuruları Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine gitmeniz ve burada bulunan Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ ni imzalamanız gerekmektedir. Daha sonra almak istediğiniz konuta dair %10 peşinat yatırılması gerekmektedir. Banka yatırılan bu peşinatın %5′ ini komisyon olarak kendisi alınır. Banka tarafından yapılan kesintinin %5’i de vergidir. Banka tarafından daha sonra ödeme planı hazırlanır. Taksitler belirlendikten sonra 2 hafta içerisinde konut alacak kişinin cayma hakkı da bulunmaktadır. Taksitler öncelikle belirlenen tutarlarda ödenir. Daha sonra ise her yılın Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarının artışlarına göre taksit tutarlarına zam yapılır.

Müracaat için banka tarafından konut almak isteyen kişiden başvuru bedeli talep edilmektedir.

 • 2+1 konut alacak kişiler için başvuru bedeli 500 TL
 • 3+1 konut alacak kişiler için ise başvuru bedeli 1000 TL‘dir.

Ancak projeyi yapmaktan vazgeçilmesi ya da proje kapsamından yararlanma hakkı elde edilmemesi durumunda alınan bu müracaat bedelli iade edilecektir. Projeden yararlanamıyor iseniz ve memursanız devlet memurlarına 0 faizli konut kredisi veren bankalara başvuru yapabilirsiniz.

2020 TOKİ Başvuruları Ne Zaman?

Toplu Konut İdaresi kapsamında yapılan 100 bin sosyal konut projeleri için başvuruların 1 OCAK 2020-15 OCAK 2020 tarihlerinde alınacak.

blank

 Fakat başvurular 3 ayı kategoride kabul edilmektedir. Proje kapsamında bazı dezavantajlı gruplara öncelik tanınması söz konusudur.

 1. Şehit aileleri, savaş ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri için
 2. Engelli vatandaşlarımız için (engel durumunun en az %40 olması)
 3. Kategori olarak da Diğer alıcı adayları olarak kategorilendirilmiştir.

Diğer konut projelerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız ise yine Ziraat Bankası ya da Halkbank şubelerine giderek başvurularını yapabilirler.

Toplu Konut İdaresi Üzerinden Konut Almak İçin Gerekli Şartlar

TOKİ projeleri dahilinde yapılan konutlardan satın alınabilmesi için vatandaşlarımızın aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 3+1 nitelikli konutlara başvuranların 18 yaş ve üzerinde olması
 • 2+1 ve 3+1 nitelikli konutlara başvuranların 25 yaşını tamamlamış olması
 • 2+1 ve 3+1  nitelikli konutlara başvuracak olanların projenin uygulandığı ilçede en az 1 yıl ikamet ediyor olması
 • Daha evvel Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan konutlardan satın almamış olmak
 • TOKİ’den konut kredisi almamış olmak
 • Kendisine, eşine ya da çocuklarına ait kar irtifakı ya da kat mülkiyeti olan bir taşınmazın olmaması
 • Ev almak isteyen kişinin ailesi üzerine de kayıtlı bir evi olmaması
 • Hane alt gelirinin maksimum 5 bin 500 TL olması, İstanbul’da ise maksimum 6 bin TL gelire sahip olmak
 • Aileden yalnızca bir kişinin başvuru yapması
 • Engelliler için yüzde 40 engellilik şartı aranıyor.
Toplu Konut İdaresi Üzerinden Konut Almak İçin Gerekli Şartlar

Şartları taşıyanlar konut sahibi olmak için en kısa sürede başvurularını yapabilir.

Eşi vefat etmiş olan ya da çocuklu ve dul olan kadınlarda yaş şartı aranmıyor. Ayrıca daha evvel yapılan konut projelerinden yararlanarak aynı kurumdan ev alanlar projeye yeniden dahil edilmiyor. Yine yabancı uyruklu ve T.C. vatandaşı olmayan kişiler başvuru yapamıyor.

100 BİN SOSYAL KONUT İÇİN BAŞVURU TOPLANACAK PROJE LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

TOKİ Başvuru Evrakları

Banka şubeleri başvuru tutarı ile birlikte sizden aşağıdaki evrakları talep edecektir;

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Emekliler için emekli kimlik belgesi (SGK’dan temin edilecek)
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler için Hak Sahipliği Belgesi
 • Engelliler için, kimlik fotokopisi ile sağlık raporu ya da engel durumunun %40 olduğunu gösteren belge (Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden temin edilecek.)
 • TOKİ Konut Projeleri Ödeme Planı

   TOKİ Konut Projeleri Ödeme Planı

TOKİ Konut Projeleri Ödeme Planı

Konut projeleri ülkemizde 24 ilde uygulanacaktır. Aşağıda örnek halinde ifade ettiğimiz hesaplamalardan yararlanabilirsiniz. Konutları yüzde 10 ya da yüzde 20 peşinatla alabilirsiniz. Fakat Peşinatsız konut almak isteyenler alacakları konutların %100′ üne kredi veren bankalara giderek başvurularını yapabilirler.

 

Proje kapsamında başvuru tarihleri içinde başvurularını yapan vatandaşlarımız kura sistemi ile ev sahibi olmaktadır.

Başvuruda bulunmak isteyen ve bütün gerekli şartlara haiz olan kişiler müraacatlarını E-devlet üzerinden,  TOKİ Başkanlığı hizmetleri Konut İşyeri Başvuru linkinden yapmalıdır. Başvuru şartları ile ilgili bilgilendirmede yer alan tüm şartları taşıyor olmak önemlidir. E-devlet sitesinden yapılan müracaatların tamamlanabilmesi için hangi bankaya başvuruda bulunmuş iseniz o bankadan tarafınıza gönderilecek olan SMS ile ilgili hesap numarasına Başvuru Bedeli‘ nin ( 2+1 KONUT için 500 TL 3+1 KONUT için 1000 TL) yatırılması gerekmektedir. Yapılan başvurularınızı da yine E-Devlet üzerinden ”Başvuru Listesi” ekranından izleyebilirsiniz.

Elektronik ortamlarda yapılan başvurularda sahte Sms bilgilendirmesine karşı dikkatli olunmasını özellikle belirtmek isteriz sizin hesap adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması gerektiğini hatırlatırız. 

TOKİ KURA SONUÇ SORGULAMA

Başvurular bittikten sonra yukarıdaki link üzerinden kura sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca Toplu Konut İdaresi tarafından illere göre TOKİ projeleri listeleri de hazırlanmıştır. Bu link üzerinden orta halli gelir grubunu seçerek proje araması yapabilirsiniz.

Toplu Konut İdaresi kapsamında yapılacak olan projeleri inceleyerek Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Konutlar 3 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edilecek. Ayrıca bu bankalar TOKİ kredisi adı altında kredi kampanyaları da düzenlemektedir. Peşinata ihtiyacınız olması durumunda verilen ve kredilerden yararlanarak gerekli şartları taşıyor iseniz konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2020 TOKİ Başvuru tarihleri ise 15 Ocak 2020 tarihinde sona erecektir. Son başvuru tarihine kadar başvurularınızı yaparak siz de hayal ettiğiniz eve düşük taksitler ile sahip olabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Memaf dedi ki:

  Cenabı hak size hayırlı bir kapı açsın

 2. blank Sanane dedi ki:

  2+1 140 ile 180 bin arası diyor 240 aya vurunca tefe Tüfe hariç zaten 220 230 bini buluyor sevdim gibi bu en düşük hesaplama biri bana bunun mantığı aciklarmi faizle nasıl devlet destekli oluyor

 3. blank Tuğba dedi ki:

  Ben kiradayım ben de istiyorum bi evim olsun dogrusunu soyluyorum birikim yok eşimin işi yok 3 cocuğum da var isterim onlarin da bi evi olsun biz kiramizi odemiyoruz bize bi ev hediye edin allah rizasi icin 3 cocuğumun hatırina şimdiden teşekuler van tuşba da oturuyorum tugba duman