Toki İşyerim Başvuru Şartları Nelerdir? 350 Bin liraya İşyeri Fırsatı!

Toki İşyerim Başvuru Şartları Nelerdir? 350 Bin liraya İşyeri Fırsatı!

Toki cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi başvuruları bugün itibariyle başladı. 250 bin sosyal konut, 100 bin konut arsası, 10 bin işyeri için başlatılan İlk Evim, İlk İşyerim en büyük sosyal konut projesinin tüm detayları belli oldu. Başvuru yapmak isteyenler tarafından merak edilen TOKİ işyeri başvuru şartları nelerdir, işyeri nerede, başvurular nasıl yapılır tüm merak edilen konuları detaylandırdık.

İLK İŞYERİM Başvuruları Başladı

Toki’den ilk kez kendi işini kurmak isteyenler için Ankara’da 1000, Adana’da 500, İzmir’de 700 olmak üzere toplam 25 ilde 10 bin sanayi sitesi kurulacak. Kurulacak olan 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kendi işini kurma imkanı verilecek.

TOKİ’nin yürüteceği proje kapsamında ilk olma özelliği taşıyan, “Küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik 28 ilde oluşturulacak sanayi sitelerindeki 10 bin iş yeri” için başvuru bedeli 2 bin lira olarak belirlendi.

TOKİ İlk İşyerim Nasıl Başvurulur?

İşyeri başvuruları e-Devlet üzerinden , TOKİ Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti bölümünden yapılabilecek.

Başvuru ekranında ve ilan metninde şartlarla ilgili bilgilendirme ile ilgili projeyi seçerek başvuru yapabilecek.

Toki ilk işyeri Başvuruları e-devlet üzerinde ki TOKİ Başkanlığı hizmetlerinde yer alan Konut/İş Yeri Başvuru linki: https://www.turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu hizmetinden yapılabileceği gibi İl Merkezlerinde Halk Bankası, İlçelerde ise Ziraat Bankası Şubelerinden de yapılabilecektir.

İşyeri projesi için başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden yapanların ayrıca banka şubelerinden başvurmasına gerek kalmayacak.

TOKİ İlk İşyerim Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ İlk İşyerim Başvuru Şartları aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak,
 • Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi veya Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeler,
 • Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması gibi şartları sağlamak gerekiyor.

10 bin İşyeri 2 Yılda Tamamlanacak

2023-2028 yılları kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri yapma hedefiyle hayata geçirilen en büyük sosyal konut projesi 81 ile de 7 bölgede vatandaşların istifadesine sunulacak.

Genç Girişimcilere 350 Bin lira 120 Ay Vadeli İş Yeri

Üretim ve istihdama katkıda bulunmak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toki İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen sanayi projelerinde üretilen dükkanların, mesleğini aktif olarak yapan Oda üyesi, vergi mükellefi esnaflar ile ustalık veya işyeri açma belgesi bulunan çalışanlara uygun peşinat ve ödeme koşulları ile faydalandırılacaktır.

İş yerleri, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vade ile emekçilerimize, genç girişimcilerimize sunulacak.

TOKİ İlk İşyerim Başvuru Tarihleri (TC KİMLİK NUMARASINA GÖRE)

E-devlet üzerinden online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun hizmete erişime engel olmasını önlemek amacıyla başvurular kademeli olarak alındığından, T.C. Kimlik Numarasının son hanesi başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir:

Arsa ve iş yerleri için 10 Ekim’de başvurular başlayacak ve 7 Kasım’a kadar devam edecek.

TOKİ İŞ YERİ BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

TOKİ başvuruları bugün başlıyor. TOKİ işyeri başvuruları 10 Ekim 2022 başlayacak olup 7 Kasım 2022 tarihine kadar devam edecektir.

*Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış (en az % 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait “Belge” ile başvuru yapabilecektir.

18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına Engelli kategorisinden başvuru yapabilecektir.

(e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)

TOKİ İşyeri Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İlk İşyerim Başvuru Bedeli: 2.000 TL’dir.

Toki İş Yeri Ödeme Planı

İş yerleri, 50, 100, 150 ve 250 metrekare olarak 4 kategoride satışa sunulacak.

 1. 351 bin liradan alınabilecek 50 metrekarelik işyerinin peşinatı 35 bin 100 lira, taksitleri ise 2 bin 633 lira olacak.
 2. 685 bin liraya satılacak 100 metrekare işyeri için 68 bin 500 peşinat ve 5 bin 138 lira taksit imkanı sunulacak.
 3. 150 metrekare işyeri 998 bin liradan satışa sunulacak, 99 bin 800 lira peşin, 7 bin 485 lira taksitlendirilebilecek.
 4. 1 milyon 300 bin liraya satılacak 250 metrekare iş yeri için 130 bin lira peşinat ve 9 bin 750 lira taksitle ödeme mümkün olacak.
 • KREDİ: 350 Bin liradan başlıyor
 • Peşinat: Yüzde 10 peşinat (İhale sonrası yaklaşık dükkan bedeli üzerinden %10)
 • Taksit tutarı: 2.633 liradan başlayan taksit
 • Vadesi: Kalan bakiye borç banka sözleşmesi sonrasında başlamak üzere 120 Ay vade (6 aylık dönemlerde Memur maaşı artış oranında artış uygulanacaktır.)

Kura Noter Huzurunda Toki Denetiminde Çekilecek

Başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme Kurası”, noter huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek.

Kura sonucu bu kategoride ev sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “diğer alıcılar” kategorisindeki başvuru sahipleri için yapılacak kuraya dahil edilecek.

Borç Bitene Kadar işyeri Devredilemeyecek

“Diğer alıcılar” kategorisindeki hak sahipleri de kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı daha sonra TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak.

Kurada, hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecek.

Hak sahibi olan ve daha sonra sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabi olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.