geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Trafik Cezası Borcu Yapılandırma (YENİ KANUN)

Trafik Cezası Borcu Yapılandırma (YENİ KANUN)
A+
A-

Vergi borçlarında yapılandırmaya gidileceği duyurulmuştu. Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında 7256 sayılı kanun ile birlikte başlıkları belirtilen konularda yapılacak olan indirimler tam bir vergi affı mahiyeti taşımıyor. Çünkü ana paradan vazgeçilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu kanun kapsamında trafik cezaları da bulunmaktadır. İnternet üzerinden, e-devletten ve vergi dairelerinden başvurular kabul edilmektedir. Trafik borcunuz var ise yapılandırma için son başvuru tarihini geçirmeyin ve trafik cezası taksitlendirme avantajlarından faydalanın. Detaylar haberimizde

Trafik Cezası Taksitlendirme e-Devlet

e-Devlet üzerinden trafik cezası borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler, Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olan Trafik para cezası borcu sorgulama ve ödeme sekmesi üzerinden uygulamaya git diyerek karşınıza çıkan sekme üzerinden vadesi geçmiş ve vadesi gelmemiş borçlarınızı öğrenerek toplam borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Yapılandırma 2021

KDV, emlak, motorlu taşıtlar vergisi, SGK prim borçları, trafik cezaları, idari para cezaları, KYK öğrenim kredisi borçları, su borçları gibi her türlü vergi borcu kanun kapsamındadır. Yapılandırma fırsatından yararlanmak için tek şart borcun belirlenen tarihten itibaren doğmuş olmasıdır. Borcunuzu peşin ödeyebileceğiniz gibi taksit imkanından da yararlanabilirsiniz. Trafik cezası yapılandırma 2021 kapsamına giren trafik borçları ise;

 • Trafik para cezaları ve bu borçların biriken faizleri
 • Yukarıdaki belirtilen tarihte borcun ortaya çıkmış olması
 • Karayolu taşıma idari para cezaları ve otoyollar ve köprülerden geçiş ihlali ile ilgili para cezaları
 • Motorlu Taşıt Vergisinin tahakkuk eden kısımlarının gecikme zamları ve gecikme faizleridir. (bunların 2.taksitleri hariç)
trafik cezası yapilandirma 2020
Trafik borcu yapılandırması yapılabilmektedir.

Bu sayede uygulanacak olan indirimler ile birlikte hem vergi borcunuz ortadan kalkmış olur hem de daha az borç ödersiniz. Bu düzenleme ile herhangi bir af uygulaması söz konusu olmayacaktır. Borcun ana parası ödenmek zorundadır. Ancak, biriken gecikme faiz ve gecikme zamları alınmayarak bunların yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden tutar hesaplaması yapılacaktır. Burada dikkat edilecek konu borçların dahil olduğu tarihtir. Bu tarih dahilinde olan tüm Motorlu Taşıtlar Vergileri ve Trafik Cezaları yapılandırma kapsamındadır.

Hız sınırını ihlal ettiği gerekçesi ile kendisine 314 TL trafik cezası kesilen sürücülerin borçları hesaplanan gecikme faizleri ile birlikte yükselmektedir. Borcunu erken ödemek isteyenler borçlarını yapılandırarak bu imkandan yararlananlar 314 TL yerine 235 TL ödeyecek. Vatandaş bu durumda 99 TL karlı çıkmış oluyor. Bu anlamda vergi borcu yapılandırması hem Motorlu Taşıtlar Vergisi hem de Trafik Cezası Borcu olanlara bulunmaz imkanlar sunmaktadır. Trafik ceza yapılandırma dahil tüm Vergi borcu yapılandırması hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yapılandırma İle Birlikte Sağlanan Avantajlar

Trafik cezalarına yapılandırma ile vatandaşlara pek çok ödeme kolaylığı ve avantaj sağlanmaktadır. Bu avantajlar sayesinde aşağıda sayacağımız başlıkların tahsilinden vazgeçilmiştir.

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi‘ne ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme faizi,
 • Trafik para cezalarına uygulanacak olan aylık %5 faiz tutarı,
 • Borç dolayısı ile biriken faizler yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden hesaplanan tutar,
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi aslının tümü ile birikmiş zamlar ve faizler yerine hesaplanacak olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden hesaplanan tutar,
 • Karayolu taşımacılığı konulu idari para cezaları ile bunların birikmiş faizlerin yerine Yİ-ÜFE  oranlarından vatandaş muaf tutulacaktır.

İlk taksit ödemesi yapılacak olan tarihte borç tutarlarına katsayı uygulaması yapılmayacaktır. İdari para cezalarının asıllarından %25 indirim uygulanacaktır. Yurt içi üretici fiyat endeksi üzerinden hesaplanacak olan tutarın yarısı indirime tabi tutulacaktır. Yi-Üfe oranlarında %90 indirim yapılacaktır.

Dava açma süresi geçmeyen ve ihtilafa konu olan trafik cezaları, karayolu taşıma para cezaları, geçiş ihlalleri konulu para cezaları tutarlarında %50 ile %80 arasında indirim yapılacak anlaşma yolu ile söz konusu ihtilaf sonlanacaktır.

interaktif-vergi-dairesi
Ödemeler interaktif vergi dairesi üzerinden de yapılabilmektedir.

Yapılandırma Başvuruları

Başvurular e-Devlet üzerinden kabul edilmektedir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesinden de vergi yapılandırması başvurusunda bulunabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine posta yolu ile ya da bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz il ya da ilçede bulunan Motorlu Taşıtlar Vergisini tahsil ile yetkili olan vergi dairelerinden ya da Mal Müdürlüklerinden şahsen başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca başvuru yaparken ödeme yöntemini de seçmeniz gerekiyor.

Peşin ya da taksitli olarak Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasında bulunan interaktif vergi dairesinden, bağlı bulunulan vergi dairelerinde bulunan veznelerden, vergi tahsili ile görevlendirilmiş olan bankalardan, yabancı banka kartlarından ya da havale yolu ile ödeme yapılmaktadır. Taksit ile 6, 9, 12 ve 18 seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu taksit yöntemleri ile 2 ayda bir ödeme yapılması gerekiyor.

Örneğin; vergi borcunuz 4.000 TL ise bunu peşin ödeyebileceğiniz gibi taksit de yaptırabilirsiniz. Ödeme yapmazsanız borcunuz yapılandırma kapsamında olmayacaktır. Taksitli ödemeyi tercih ederseniz de yine ilk taksit tarihi olan 1 Şubatta ilk ödemeyi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca kanuna tabi olan taşıtların taksit ödeme sürelerine kadar araç muayeneleri yaptırılabilir. Devir ya da satış işlemlerinde kanunda belirtilen indirim ve avantajlar uygulanmaz. Bu nedenle borcun tamamının ödenmesi gerekiyor.

Yapılandırma detayları

Yapılandırma Kapsamına Giren Borçlar

7256 sayılı kanun vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkindi. Bu kanun 27 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete‘ de yayımlanmıştı. Bu kanun ile birlikte,

 • 01.02.2021’den önce kesinleşen idari para cezaları,
 • Geciken vergi borçlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi tutarlarından tekrar hesaplanacaktır.
 • Motorlu Taşıtlar Vergisinde yapılacak olan ödemeler kolaylaştırılacaktır.
 • Yapılacak olan peşin ödemelerde %90‘ a varan oranlarda indirim yapılacaktır.
 • Trafik cezaları ve idari para cezalarında indirim uygulanacaktır.
 • SGK prim borçlarında yapılandırma imkanı tanınacaktır.
 • İşletme kayıtları faizsiz ve cezasız olarak gerçeğe uygun hale getirilecektir.
 • En uzun ödeme süresi 36 aydır.
 • Ödemelerde banka kartları ve kredi kartları ile ödeme imkanı sunulmaktadır.
 • Bazı varlıklar milli ekonomiye kazandırılacaktır. Kira gelir vergisi ödüyor musunuz?

MTV Yeni Zamlı Fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

trafik-cezası-borcu-yapılandırma
Borcunuzu peşin ya da taksitle ödeyebilirsiniz. Bu sayede uygulanacak olan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Vergi Borcu Ödeme

Yapılandırmadan faydalanan vatandaşlar borçların ilk taksitte ödenme süresinde, borçlarını peşin ya da taksitle ödeyebilirler. Borçlar en fazla 18 taksitle ödenmektedir. Ayrıca 2′ şer ay ödeme yapıldığı için 18 taksit seçeneğini tercih edenlerin ödemeleri 36 ay sürecektir. İlk taksit ödemesi belirtilen tarihte sona erecektir. SGK prim borçlarının son ödeme tarihi ise 31 Mart 2021’dir. İkinci taksit ödemesi 30.04.2021 tarihine kadar yapılmalıdır.

İlk 2 taksitin zamanında ödenmesi halinde, diğer kalan taksit miktarlarından en fazla iki tanesinin vaktinde ödenmemesi ya da eksik ödenmesi durumlarında kanun ihlal edilmiş sayılmayacaktır. Tüm bu indirim ve avantajlara rağmen ana para her koşulda tahsil edilecektir. Ancak ana paraya eklenen gecikme zamları ve gecikme faizleri silinecektir. Gecikme zammı ve faizlerinin yerine Yİ-ÜFE oranı üzerinden bir hesaplamaya gidilecektir. Bu oran yapılandırılacak olan borçlarda %0,35 olarak belirlenmiştir. Peşin ödeme türünü seçenlerden hesaplanan tutarın %90′ ı tahsil edilmeyecektir. Ancak 2 taksit seçeneğini seçenlerden ise yine hesaplanan tutarın %50′ si oranında indirim yapılacaktır. Vergi borçlarının ödenmesine ilişkin hesaplamalar ve diğer tüm detaylar 27 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan Genel Tebliğ’ de belirlenmiştir. İnceleyerek vergi yapılandırmasında ne kadar ödeme yapacağınızı kendiniz de görebilirsiniz.

Sonuç olarak kanun kapsamında yapılacak olan vergi hesaplaması Yi-üfe oranı + ana para şeklinde olacaktır.

 • 6 taksit seçeneğini tercih edenler için katsayı 1,045
 • 9 taksit için 1,083
 • 12 taksit için 1,105
 • 18 taksit için 1,15 olacaktır.

Trafik cezalarını yapılandırmak isteyenler için süre uzatılmıştır. İnteraktif vergi dairesi üzerinden MTV borcu ödemek için tıklayınız. Vergi borcu yapılandırma başvuru için tıklayınız.

Trafik Whatsapp İhbar Hatlarını öğrenebilirsiz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Abdulkadir Avcı dedi ki:

  Trafik af olursa çok iyi olur mağdurum çünkü

 2. Emrah dedi ki:

  Borcun ve cezanın hepsini ödemen gerekiyor sonra vergi dairesinden alacağın borcu yoktur imzalı mühürlü kagıt ile karakola gidip ehliyetini hemen geri alabilirsin

 3. hakan dedi ki:

  daha önce alkolden dolayı ehliyetimi kaptırdım ama malesef vergi borcu yüzünden ehliyetimi alamıyordum yapılandırma yaptım 2 taksitini yatırdım karakola gıttım gene ehliyetimi alamdım borcu kople bıtırmem gerektiğini söylediler bılgısı olan varsa bana yardımcı olurmusunuz saygılarımla

 4. Zidan dedi ki:

  Dayı idare edilirsin ama bu yazdıklarını anlayamadığın için idam bile edilirsin.

 5. hakkı dedi ki:

  kaç yıldır gelmiyor gelsin artık

 6. Namık KUŞKULU dedi ki:

  MTV ve CEZA borçlarım var bunları gelir durumuma göre yapılandırıp ödemek istiyorum. Bu durum ile alakalı hiçbir kaynak bulamadım lütfen yardımcı olunuz. Kaç taksit yapabilirim, borç miktarı ne olabilir veya peşin ödeme kaç tl olabilir gibi bilgilere ihtiyacımız var . Lütfen bir çözüm.

 7. İ.hakki firat dedi ki:

  Ben ehliyetsiz arac kullanmakdan ceza yedim fakat her sene ceza aliyorum simdi ehliyet almak istiyorum sinava girsem kazansam yedigim cezayi yatirirlarmi yani ehliyeti almak icin yedigim cezalari yatirmami isterlermi

  1. Zidan dedi ki:

   Dayı idare edilirsin ama bu yazdıklarını anlayamadığın için idam bile edilirsin.

 8. İbrahim Halil dedi ki:

  Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılı

 9. İbrahim Halil dedi ki:

  Yapılandırma nası yaoılır

 10. wwww dedi ki:

  yapılandırma nasıl yapılıyor şimdi? ben hiçbir şey anlamadım yazdıklarınızdan