Trafik Cezası E-Devlete Ne Zaman Düşer! Kesinleşme Tarihi 2023

Trafik Cezası e-Devlete Ne Zaman Düşer, e-Devletten sorgulamalar nasıl yapılır, radar cezası sisteme ne zaman düşer ve ödenene trafik cezaları sistemden ne zaman görünür araştırdık.

Trafik Cezası E-Devlete Ne Zaman Düşer! Kesinleşme Tarihi 2023

Araç kullanan kişileri yakında ilgilendiren trafik cezaları, trafik kullarını ihlal eden sürücülere kesilmektedir. Günümüzde trafik ihlalleri neredeyse her yolda karşılaşılan MOBESE ve EDS kameralar sayesinde tespit edilmektedir. Kameralar aracılığıyla kesilen trafik cezaları sürücüye daha sonra ulaşmaktadır. Trafik cezaları ile ilgili araştırılan, ceza yiyip yemediğimi nasıl öğrenebilirim, araç plakaya yazılan ceza kaç günde sisteme düşer, trafik cezası kaç günde gelir ve e-Devlete ne zaman düşer? soruların tüm yanıtları ve bunun hakkında tüm bilgiler içeriğimizde yer almaktadır.

Trafik Cezaları Hangi Durumlarda Kesilir?

Emniyet kemeri takmama, kırmızı ışıkta geçme, yüksek hızda araç kullanma, hatalı sollama ve alkollü araç kullanma gibi nedenlerden dolayı ile kesilmiş olan trafik cezaları çoğu sürücüler tarafından fark edilememektedir. Sürücülere kesilen trafik cezalarının fark edilememe nedeni ise cezaların yalnızca polis çevirmeleri sonucunda kesilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Mobese ve EDS gibi trafik görüntüleme cihazları ile tespiti sağlanan trafik cezaları geçtiğimiz yıllarda çoğu sürücü tarafından araç alım satım işlemlerinde sırasında öğrenilmekteydi. Bu durum ise vatandaşların trafik cezalarını faizli bir şekilde ödemelerine neden olmaktaydı. Fakat günümüzde ise bu durum değişmiş, artık trafik cezaları internet ortamından görüntülenebilmektedir. Kişi adına herhangi bir trafik cezasının olup olmadığı öğrenmek isterse e-Devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) aracılığıyla kontrolünü sağlayabilir. Sürücüler tarafından trafik cezaları hakkında en merak edilen ise trafik cezaları kaç günde geleceği ve e-Devlet’e ne zaman düşeceği olmaktadır.

Trafik Cezaları e-Devlete Ne Zaman Düşer?

Ceza 3 iş günü içerisinde e-devlete düşmektedir. Trafik cezaları 3 ile 7 gün gibi kısa bir sürede e-Devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) sistemlerine düşer. Radar cezaları ise e-Devlet sisteminde 3-7 gün arasında görülebilmektedir. e-Devlet sistemi ile birden fazla hizmetin gerçekleştirilebildiği gibi trafik cezalarını da e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir sorgulanabilir.

Ceza kesinleştikten sonra 10 iş günü içerisinde tebligat gelmektedir.

Gelişen teknoloji hatta gelişen internet ile sürücüler trafik cezalarını üzerinde de görebilmektedir.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama

Adım adım e-Devlet sistemi ile trafik cezası sorgulama işlemi aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

  • Sisteme girişte 11 haneli T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi. e-Devlet şifresi olmayanlar TC kimlik ve şifrelerini 2 TL’ye PTT şubelerinden alabilirler, mevcut şifresini unutanlar ise PTT şubelerine giderek şifrelerini 4 TL’ye yenileyebilirler.
  • Başarılı bir şekilde giriş sağlandıktan sonra e-hizmetler bölümüne girilir.
  • E-hizmetler kısmına “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesi üzerinden adımlara devam edilir.

Çok basit bir şekilde sorgulanan trafik cezaları, yukarıda belirtilen aşamalardan sonra son 1 yıl içerisinde kişi adına tescil edilmiş ve plakaya yazılı trafik cezası olup olmadığı incelenebilir.

Ancak aksine son 1 yılda kişinin adı ve plakasına trafik cezası yazılmamışsa, “Son 1 yılda adınıza kayıtlı plakaya ceza yazılmaz” notu alınacaktır. ekranda yazılı. Aynı zamanda kişi adına kayıtlı olmayan aracın trafik cezasının gösterilmesi isteniyorsa Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sorgulama prosedürleri kullanılabilir.

Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

‘Plakaya Yazılan Ceza Sorgulama’ bölümünde verilen cezaya Turkiye.gov.tr ​​sayfasına giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca radar cezası, sistemde kayıtlı adresinize 10-30 gün içerisinde mail olarak gönderilmektedir. Sorgulama yapmak için tıklayınız.

EDS Trafik Cezası e-Devlete Ne Zaman Düşer?

Para cezası kesildikten sonra Trafik İdari Para Cezası Karar Raporu dönüştürülerek posta ile gönderilir. Radar tarafından plakanıza yazılan trafik cezaları 3 gün içerisinde e-devlet sistemine yansıtılır. Ayrıca adınıza kayıtlı aracın trafik cezası sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ödenen Trafik Cezası e-Devlete Ne Zaman Düşer?

Ödenen trafik cezaları e-Devlet’te 3 ile 7 gün arasında düşer. Yazılan cezalar ise EGM’ de ise 7 gün içinde ortaya çıkıyor.

Kırmızı Işık Cezası Kaç Günde e-Devlete Ne Zaman Düşer?

Plakanıza yazılan trafik cezaları ve kırmızı ışık cezaları 3 iş günü içerisinde e-devlet sistemine düşer. Kırmızı ışık cezalarınızı e-devlet üzerinden ve Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Trafik Cezaları Kaç Günde Kesinleşir?

Trafik Elektronik Denetim Sistemi (TEDES) tarafından tespit edilen trafik cezası varsa, bu ihlal Trafik Kural İhlal Tespit Formu ve Trafik İdari Para Cezası Raporuna dönüştürülerek kişiye posta ile gönderilir. Posta ile gönderilen cezalar trafik cezası belirlendikten sonra 10 gün ile 30 gün içinde kişinin sistemde kayıtlı adresine gönderilir.

Fakat sisteme kayıtlı adreste herhangi bir kişi bulunmuyorsa trafik cezası kişiye tebligat yolu ile gönderilmektedir.

Kişiye tebligat yoluyla gönderilen trafik cezası, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse, kişi trafik cezası indiriminden yararlanabilir. Trafik cezası indirim oranı %25 indirimlidir. Trafik cezası 15 gün içinde ödenecek ise taksitli ödeme seçeneği var.

Bu işlem için trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bağlı olduğunuz il veya ilçe vergi dairesine başvuru yapılır ve trafik cezası 4 taksitte ödenebilir.

Ancak trafik cezası ilk bir ay içerisinde ödenmezse ceza tutarına ayda %5 oranında faiz uygulanmaktadır.

Trafik Cezam Ödenmemiş Görünüyor Ne yapmalıyım?

Trafik cezasını bankalar aracılığıyla veya başka yollarla ödediğinizde bazen sistemsel hatalardan veya bankaların kendi hatalarından dolayı trafik cezaları ödenmeyebilir. Bunu anlamak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden trafik cezaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Radar Hız Sınırı Yüzde Kaç?

Hız sınırını aşan ve radara yakalanan adaylara para cezası kesiliyor. Hız sınırını %30 aşan sürücülere 10 ceza puanı verilir.
427 TL para cezası. miktarı belirlendi. Hız limiti %30 ile %50 arasında ise sürücüye 15 ceza puanı verilir.

Mobese Kameraları Ceza Yazar mı?

MOBESE sistemi ile hızı ihlal eden araç 50 metre ile 1000 metre arasında tespit edilebiliyor. Tespit edilen tüm ihlaller için cezalar verilir.

Kırmızı Işık İhlali Kaç Saniye?

Kırmızı ışık yandıktan 2 saniye sonra EDS ve diğer güvenlik kamera sistemleri devreye girer ve o anda yoldan geçen bir aracı yakalarsa fotoğraf çeker.

Yorumlar

  1. Avatar of Htur Htur dedi ki:

    Yazınız için teşekkürler. Bana şu anda 2 gün y ceza yazılmış görünüyor. Ödemek istiyorum ama bankada vergi dairesinde görünmüyor, Bankaya ne zaman düşer, Ödeme işlemini nasıl yapabilirim.