Devlet Destekli

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı İadesi

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı İadesi

Hazine Müsteşarlığınca Sigorta lehine atılan tüm iyi niyetli adımlara rağmen Zorunlu Trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması aldıklarının kararı geçtiğimiz yıl açıklanmıştı.

Buna göre; Zorunlu  trafik sigortasında 2020 yılı  Tavan fiyat uygulamasına geçilerek fiyatlar ucuzlayacak. Yeni yılda % 30 ucuz olarak sigorta yaptıranlar ile yüksek fiyattan trafik sigortası yaptırıp prim yatıranlar arasında oluşan fark geri ödenecek mi? Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı Geri Alma Detaylar haberimizde.

trafik-sigortası

Tavan fiyat farkı geri alınabilecek.

Trafik Sigortası Primleri Yeni Fiyatı Ne Olacak?

Uygulama ile her bir araç gurubu için azami prim tutarları yeniden belirlenecek. Yeni dönemde geçilecek uygulama ile otomobillerde zorunlu trafik sigortası primlerinde ortalama yüzde otuzluk indirim sağlanacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirimin yüzde kırkı bulacağı öngörülüyor. Hükümet tarafından yapılan incelemeler sonucunda sigorta şirketlerinin riski yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini bu nedenle de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını belirtildi. Bu durumun sigorta primlerine olan güveni zedelediğini ve bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla primlerde tavan fiyat uygulamasına 1 Nisan tarihi itibariyle geçileceği belirtildi.

Prim farkı İade Edilecek mi?

20 milyon araç sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortası tavan fiyat uygulaması ile birlikte bu tarihe kadar yüksek fiyattan sigorta yaptıranların aradaki oluşan prim farkı iade edilecek

1 Nisan tarihi itibariyle geçilecek yeni uygulama ile birlikte sigortaya getirilecek tavan fiyatın üzerinde kalan primlerin de iadesi yapılacak. Trafiğe yeni çıkan 4 kademe olan ve 800 liraya poliçe satın alarak hiç hasarı olmayan hasarsız sürücüler için yeni dönemde tavan fiyat uygulaması ile uygulanan fiyat 600 lira olursa aradaki prim farkı sürücülere sigorta şirketi tarafından sigorta yapılma tarihine ve bitim tarihine göre ödenen prim gün sayısına göre hesaplanıp arada oluşan prim farkı sürücülere iade edilecek.

Zorunlu Trafik Sigortası Prim Sorgulama

E-devlet üzerinden Trafik poliçe ve hasar bilgi sorgulaması yapılabilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama Yapılabilmektedir.

Tavan Fiyat Uygulaması ile Primleri Ne Kadar Olacak?

Geçen yıl 1 nisan tarihi itibariyle Zorunlu Trafik sigortasına tavan fiyat uygulaması ile zorunlu trafik sigortası yaptıranlar tavan fiyat uygulamasına geçerek 1 nisan tarihinden itibaren 183 lira daha az ödenmeye başlandı. Şuan 611 civarında olan sigorta primleri %30 ucuzlayarak 183 lira gerileyip 428 olarak ödenecek. Tavan fiyat uygulaması ile mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına göre indirim en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde yirmi sekiz, en düşük riskli araç gruplarında ise yüzde yirmi altı olacak.

Sürücülerin hasar basamaklarına göre belirlenecek tavan fiyat uygulaması ile örneğin beşinci basamakta olup ta 4 ay önce hasar kaydı olmayan ve ortalama prim fiyatı üzerinden örneğin 600 lira yatıranlar 1 Nisan tarihi itibariyle tavan fiyat uygulamasından sonra arada oluşan 200 lira farkı alabilecek. Yapılan iadeden 4 aylık kesinti yapılacak ve kesintiden sonra kalan tutarı alabilecek.

Tavan Fiyatta Hasarsızlık İndirimine Göre Belirlenen Fiyatlar Ne Kadar?

Hasarsızlık kademesi sistemine göre belirlenen basamaklar 7 ye kadar çıkıyor. Çok hasarlı sürücüler (1.2.3) kademe ile hasarsız sürücüler (5.6.7) kademe ile prim ödüyor.

Hasarsızlık indirimi fiyatları

Trafik sigortasına giriş kademesi 4 kademe olarak belirleniyor ve ilk kez Zorunlu trafik sigortası yaptıranlar ise 4. kademeden giriş yapıyor. Otomobil sahipleri hasarsız olarak geçirdikleri her yıl kademeleri artarak yedinci kademeye kadar çıkabiliyor. Aksi halde hasar kaydı olduğunda kademe azalarak 1. kademeye kadar inebiliyor. 1. kademe en riskli olan kademe olarak en çok prim ödeyen grup oluyor. Şuan uygulanan trafik sigortası fiyatlarına Ziraat bankası Trafik sigortası fiyatları üzerinden erişebilirsiniz.

Tavan fiyatta hasarsızlık indirimine göre belirlenen fiyatlar bugün ödenen ve uygulama ile düşecek fiyatları aşağıdaki gibidir.

  • 1. basamak bugün ödediği prim 2,939 TL iken tavan fiyat uygulamasında  2.116 TL ödeyecek
  • 2. basamak  bugün ödediği prim 2,239 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 1.612 TL ödeyecek
  • 3. basamak  bugün ödediği prim 1.618 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 1.164 TL ödeyecek.
  • 4. basamak  bugün ödediği prim 800 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 480 TL ödeyecek.
  • 5. basamak bugün ödediği prim 646 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 478 TL ödeyecek.
  • 6. basamak bugün ödediği prim 603 TL iken yeni tavan fiyat  uygulaması ile 446.22 TL ödeyecek.
  • 7. basamakta  bugün ödediği prim 499 TL iken yeni tavan fiyat uygulaması ile 377, 84 TL ödeyecek.

Tavan fiyat uygulamasında ortalama prim 438 TL olacak. En büyük indirim ise 1. basamaktaki en çok hasarlı olan otomobil sahiplerine olacak. Hasar frekansı yüksek olan otomobil sürücüleri bugün 4 bin lira prim yatırırken yapılan en büyük indirim ile 1 Nisan tarihi itibariyle 2.880 TL prim ödeyecek.

Trafik Sigortası Yapan Bankalar

Aşağıdaki bankalardan zorunlu trafik sigortası hizmeti alabilirsiniz;

Bankaların bu paketleri 2918  sayılı Trafik Kanunu dahilinde verilen hizmetler arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.