geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Türk İşaret Dili Bireysel Desteği için Başvurular e-Devlet’ten Yapılacak

Türk İşaret Dili Bireysel Desteği için Başvurular e-Devlet’ten Yapılacak
A+
A-

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı engelli vatandaşlara ait bilgilerin yer aldığı Ulusal Engelli Veri Tabanı veri ve raporlarına göre 288 bin civarında işitme engelli birey bulunduğunu ve engelli bireyleri kamu alanında iletişim sorunlarının ortadan kaldırılması için Türk İşaret Dili Bireysel Desteği verilmeye başlandı.

İşitme Engelli Vatandaşlara Türk İşaret Dili Desteği Veriliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından işitme engelli vatandaşlara Türk İşaret Dili bireysel desteği 32 pilot ilde verilmeye başlandı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk işitme engelli vatandaşlar için başlatılacak olan yeni uygulama sayesinde Türk işaret dili tercümanlarının engelli vatandaşlara bireysel olarak da hizmet vereceğini belirtti. Türk İşaret Dili tercümanlarının işitme engellilere bireysel olarak hizmet vermesini sağlayan uygulama ile başvuruları e-Devlet üzerinden de almaya başlanacağı açıklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

“Engelli vatandaşlar Türk İşaret Dili Tercümanı eşliğinde banka veya noter gibi resmi dairelere giderek işlerini halledebileceklerini iletişimde zorluk yaşamadan sosyal hayatlarına devam edebilecekleri söyledi. İşitme engelli vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden bireysel resmi işlemlerinde yardımcı olması amacıyla Türk işaret dili tercümanı talep edebilecek. Uygulamayla işitme engellilerin banka, noter gibi kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemlerinin Türk İşaret Dili tercümanlarının desteğiyle daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

İşitme engelli vatandaşlar Türk İşaret Dili Bireysel Desteğinin 32 pilot ilde başlatıldığını ve uygulamanın ülke genelinde uygulanmaya en kısa süre içinde geçeceğini belirterek, uygulamanın ülke çapında yaygınlaştırılması için hedeflerine giden yolda başvuruların elektronik ortamda alınması için çalışmaların tamamlandığını ve başvuruların e-devlet kapısı üzerinden alınmaya başlandığını belirtti.

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Erişilebilirlik Yılında hayata geçen uygulamanın 32 pilot ilde başlatılan ve ülke çapında yaygınlaştırılması hedefiyle hareket edilen yeni uygulamalar sayesinde “Engelli vatandaşların özellikle iletişim engelini ortadan kaldırarak sosyal hayata karışmalarını amaçlayan bu uygulama hem erişilebilirliğin artırılması, hem de işitme engelli vatandaşların işlemlerini daha doğru ve hızlı yapmaları açısından önem taşıdığı ayrıca vurgulandı. Detaylar.

Bu hizmetten yararlanabilmek için işitme engelli vatandaşların İl Müdürlüklerine giderek başvuru dilekçesiyle başvurmaları yeterli olacağını da belirtti.

İşaret Dil Tercümanlık Hizmeti Kayıt Altına Alınacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Türk İşaret Dili Tercümanlarının iş yoğunluğunu belirlemek ve iş kalitesini artırmak amacıyla “Türk İşaret Dili İş Takip Modülü”nün oluşturulduğunu açıklamıştı.

Yeni oluşturulan modülün işitme engelli vatandaşların kişisel talepleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının talepleri sistem üzerinden takip edileceğini ve kayıt altına alınacağını belirtmişti.. Yeni modül sayesinde engelli vatandaşların iletişimde oluşması muhtemel sorunları ve karışıklıklar ortada kalkacağını ve yararlı olacağının altını çizdi.

Aile Bilgi Sistemi üzerinden ulaşılan modül günlük olarak tercümanlar ve ilgili birim tarafından doldurulacak. Modül hem işlerin takibini sağlayacak hem de uzman personel üzerindeki iş yoğunluğunu hem de hizmet verilen alanların çeşitliliği ortaya koyacak.” dedi.

Bakan Selçuk, modül üzerindeki verilerden elde edilecek istatistiklerle Türk İşaret Dili tercümanı atamalarına da yön verileceğine dikkat çekti.

Tüm kurumlarda Türk İşaret Dili tercümanlarının sayısı artırılıyor

Tüm kurumlarda Türk İşaret Dili tercümanlarının sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. ”Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü” ile ”Ankara Üniversitesi TÖMER” işbirliğinde Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı düzenlenmekte ve bu sınav sonucunda Yeterlilik Belgesi almış olan tercüman adaylarının kamuda istihdam edilecektir.

Kamu hizmetlerinde iletişim için tercümana ihtiyaç duyan işitme engelli bireylere başvuruda bulunmaları halinde, kamuda ücretsiz Türk İşaret Dili çevirmenliği hizmeti verileceğini, başvuruların Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile her ilde bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabilecek. Ayrıca engelli bireylerin Aile Bilgi Sisteminde oluşan kayıtlara göre birebir veya telefon üzerinden görüntülü hizmet alabilecek.

İşaret Dil Tercümanlık Başvuruları E-devlet Üzerinden Yapılacak

Ülkemizde 32 pilot ilde uygulamaya konan yeni sistemde, işitme engelli bireyler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine dilekçeyle başvurarak, bireysel resmi işlemlerinde yardımcı olması amacıyla Türk İşaret Dili tercümanı talep edebiliyor.

Türk İşaret Dili Bireysel Desteği ve İşaret Dil Tercümanlık başvuruları İL müdürlüklerinden talep edebiliyordu. Artık e-devlet üzerinden de başvuruların alınmaya başlanacağını ve uygulamanın ülke genelinde yaygınlaştırılması için çalışmaların hızlandırıldığı açıklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan, Türk İşaret Dili tercümanlarının işitme engellilere bireysel olarak da hizmet vermesini sağlayacak yeni uygulamada, vatandaşların başvuru süreçlerini kolaylaştıracak bir adım daha atılacak. Bakanlık, Türk İşaret Dili tercümanlarının bireysel desteği için yapılacak başvuruları yakın bir zamanda e-Devlet kapısına taşıyacak.

Bu sayede Türk İşaret Dili hizmeti almak isteyen işitme engelli bireyler evinden çıkmak zorunda kalmadan, tercüman desteği başvurularını elektronik ortam üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilecek.

Görüntülü Konuşma Desteği de Verilecek

İşitme engeli olan vatandaşlar işaret dili tercümanlığı bireysel desteği başvurularıyla ilgili Bakanlığın Aile Bilgi Sisteminde oluşan kayıtlar doğrultusunda telefon üzerinden görüntülü Türk İşaret Dili tercümanlığı hizmeti de alabilecek.

Ülkemizde her yeni doğan bebeğe işitsel tarama programı ile işitme testi yapılmakta bu tarama programı sayesinde, engel durumlarının erken tanı ve erken tedaviyle işitme konusunda oluşabilecek birçok olumsuzluğun önüne geçilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı Ne Zaman? 2021/1 Duyurusu

İşitme engelli bireylerin doğru, etkin ve anlaşılır iletişimi gerçekleştirmeleri, bilgi ve hizmetlere erişimleri, iletişim ihtiyaçlarının giderilmesi, hak kaybına uğramamaları ve topluma eşit katılımların sağlanmasına yardımcı olacak Türk İşaret Dili Tercüman adaylarının dil yeterliliklerinin değerlendirilmesi amacı ile Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı TİDYES düzenlenmektedir. Geçtiğimiz yıl 14-29 Kasım 2020 tarihleri arasın Ankara Üniversitesi bünyesinde TÖMER tarafından Türk İşaret Dili Tercüman adaylarının dil yeterliliklerinin değerlendirilmesi amacıyla farklı illerden gelen 223 Türk İşaret Dili Tercümanı 25 kişilik özel sınıflarda sınava alınarak gerçekleştirilmişti.

Türk İşaret Dili Tercümanı olarak alanda çalışmak isteyenlerin TİDYES’ten geçerli puanı aldıklarını gösteren bir belgeye sahip olmaları gereklidir. Aile Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınav sonucunda alınan yeterlilik puanının Türk İşaret Dili Tercümanı istihdamında aranılan temel kriterlerden birisi olduğu için adayların TİDYES sınavına girerek geçerli puan aldıklarına dair belgele sahip olduktan sonra Bakanlık bünyesinde istihdam edilebilecektir.

Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı 2021 yılında Bakanlığın belirleyeceği takvimlerde yapılacaktır.

TİDYeS: Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı DUYURU (15 Mart 2021)

TİDYeS 2021/1 Başvuruları Alınacak

TİDYeS 2021/1: 5-9 Nisan 2021 tarihleri arasında saat 10:00 ve 15:00’da Ankara Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (ANKUZEF) Sınav Yönetim Merkezi (ASYM)’nde iki farklı oturum şeklinde yapılacaktır. Sınav cevaplama süresi 150 dakikadır. Sabah oturuma katılmak isteyen adaylar, saat 09.45’den sonra; Öğle oturuma katılmak isteyen adaylar ise saat 14:45’den sonra sınav binasına alınmayacaktır.

Sınav başvuru süreci 22 Mart 2021 – 26 Mart 2021 tarihleri arasında olup adaylar ASYM’nin https://aday.ankara.edu.tr/ internet adresinden 22 Mart 2021 saat 09:00’dan itibaren yapabileceklerdir. Sınav başvuru süreci 26 Mart 2021 saat 17:00’da sonlanacaktır. Sınava ilişkin detaylar ““http://tidyes.ankara.edu.tr/tidyes-2021-1-duyurusu/” ” linki üzerinden inceleyebilirsiniz.

Tüm merak ettiklerinizi http://tidyes.ankara.edu.tr/ linki tılayarak öğrenebilirsiniz.

TİDYeS 2021/2 duyurusu ile ilgili olarak yeni duyuru yapıldığında devletdestekli.com bizi takip ederek güncel tarihleri öğrenebilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.