Devlet Destekli

Türkiye’de Esnaf Olmak Zor

Türkiye’de Esnaf Olmak Zor

İş hayatına yeni başlayan esnaflarımız için KOBİ bankacılığı, finans kuruluşları, Devlet kurumları ve benzeri kuruluşlardan kredi almak oldukça zordur. Yeni bir dükkan açan girişimci küçük bir sermaye ile bu işe başlarken işini büyütmek istediğinde KOBİ bankacılığı hizmeti veren bankalar, esnaftan bu kredi için yıllık ödeme limitleri veya sermaye miktarı talep etmektedir. Esnafın yıllık satış hasılatı ve kar oranları da, bankanın KOBİ kredilerine doğrudan etki etmektedir.

Esnaf Olmak Zordur

Esnaf kendi adına yeni bir işyeri açmak istediğinde KOBİ bankalarının hiçbirinden yeni işyeri için esnaf kredisi çekemez. Bunun nedeni kurumsallığın henüz oluşmamış olmasıdır. Bunun yerine Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığına başvuru yapan kişiler, esnaflar veya girişimciler yeni işyeri açmak için başlangıç sermayesi alabilirler. Kuruluş 14 farklı proje destek programı ile hizmet vermekte olup, yeni iş kuran vatandaşın en çok tercih ettiği program girişimcilik destekleri isimli projedir. Bu projede kursa katılan kişilere nasıl destek alınacağı, hangi işletmelerin para kazanabileceği, ekonomik koşullarda ayakta durabilmek için hangi stratejilerin uygulanması gerektiğine kadar birçok bilgi verilmektedir.

Esnafa Destek

Daha önce uygulanan kursların 70 saat olmasına rağmen geçen yılın başında 32 saate düşürüldü. 4 günün sonunda, kursa katılan herkese girişimcilik sertifikası verilmektedir.  Ancak kurs süresinin kısa olması nedeniyle birçok esnaf 32 saatin iş projesinin sisteme kaydedilmesini anlatmakla geçtiğini ve kursların yeterli olmadığını bildirmekteler. Son yapılan güncellemelere göre; 2020 yılında ise girişimcilik eğitimi uzaktan online olarak yapılarak tamamlaması ve sertifika sahibi olunması gerekiyor.

Kosgeb sermayesi olmayan herkese yeni iş yeri açılışlarında 60 bin lira ve 360 bin lira hibe desteği vermektedir. Dikkat edilmesi gereken konu şu ki, bu destek hibe olarak değerlendirilmemeli, sadece devletin bir sermaye katkısı olduğu varsayılmalıdır.

Esnaf

Esnaf

Kaymakamlıklar bünyesinde görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bütçe olanakları çerçevesine iş kurmak isteyen gençlerimize 15.000 TL.’ye kadar faizsiz kredi vermektedir. Çekilen kredi 1 yıl geri ödemesiz 3 yıl eşit taksitle geri ödenir.

  • İlk kez başvuru yapıyor olmak,
  • SYD Vakfı bütçesinin yeterli olması,
  • 2 memur kefil

şartları aranmaktadır. Bu uygulama tüm Kaymakamlıklarda geçerli olmayıp, vakıflar birbirinden bağımsız olması nedeniyle belirli ilçelerde uygulanabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlar haricinde;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev hanımlarına, Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilerimize, geliştirdikleri projeler ile teşvik verirler. Esnafın ve sanatkarın, yeni işyeri açan vatandaşın destek alabileceği tek kurum ve kuruluş KOSGEB’dir.

Esnafa Özel Kredi Veren Bankalar

Esnafa özel bankaların oluşturduğu birçok kredi paketi de mevcuttur. Bu krediler Kobi niteliğindeki işletme sahiplerine olduğu kadar küçük esnaflar için sağlanan finansman destekleridir. Esnafa kredi veren bankalar hangileri derseniz;  PTT tarafından emeklilerimize maaş karşılığında kredi verildiğini bilirsiniz. Ptt tarafından esnaflarımıza da, kredi imkanı sağlanmaktadır.

PTT

PTT

PTT esnaf kredisi alabilmek için emekli olmanız gerekmiyor. PTT şubesinde doldurduğunuz form şube tarafından anlaşmalı bankalara gönderiliyor. Eğer bankalar talebinizi uygun görürse, başvurunuz onaylanıyor ve kredinizi çekebilirsiniz.

QNB Finansbank; Qnb Finansbank 3 ay ertelemeli finansman desteği veriyor. Tc. Kimlik numarasını kısa mesajla 5030’a gönderen herkes başvuru yapabiliyor. Aylık %0,89 faiz oranı olan kredi için 15. TL. civarında dosya masrafı alınıyor.

Garanti Bankası; Garanti her ay 300 lira taksit ödeyerek sahip olabileceğiniz işletme kredileri veriyor. Henüz işinizi kurmamış olsanız da, bireysel müşteri olarak başvuru yapın ve sermayenizi Garanti Bankasından alın.  25 bin lira 770 TL, 50 bin lira için 1.500 TL., 75 bin lira 2.225 TL. taksit ödeyin.

Vakıfbank Esnafa Halden Anlayan Kredi: Vakıfbank’ ta esnaflara kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Kredi azami vadesi 36 aydır. Üst limit ise 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Sabit, değişken ya da taksit ertelemeli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Faiz oranları ve kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın Vakıfbank şubesini ziyaret ediniz.

Vakıfbank esnaf kredisi

Vakıfbank esnaf kredisi

Akbank: Esnafa uygun faiz oranları ile kredi kartı veren bankalar arasında yer alıyor. Esnaflara olduğunda öde, ticari rotatif krediler, esnafa altından kredi gibi birçok kredi paketi sunuyor.

Türk Ekonomi Bankası: Esnafa hoş geldin paketi tez kredi, nakdi ve gayrinakdi  gibi pek çok esnaf kredi bulunan banka en geniş portföye sahip olan bankalar arasında yer alıyor. Krediden yararlanabilmeniz için patron kartınızın aktif olması ve bankada vadeli hesabınızın olması gerekiyor.

Finansbank: Finansbank ta kobi kredileri sunan bankalar arasında yer alıyor. Kredilerinin üst limiti ise 50 bin oluyor. Yıllık % 12.5 den başlayan faiz oranları ile 36 ay vadeli esnaflar 2020 yılı itibari ile desteklenmeye devam ediyor. Ayrıca banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan da SMS aracılığı ile kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. KOBİ Para Cepte boşluk T.C. kimlik numaranızı yazarak 7646′ ya göndermeniz yeterli olacaktır.

Bu bankalara gerekli evraklar ile başvuru yaptıktan sonra hakkınızda bir inceleme başlatılacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması koşulu ile kredi başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır. Detaylı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz. 2020 yılında da bankalar müşterilerini kobi kredileri ile desteklemeye devam edecektir.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.