Türkiye'de Esnaf Olmak Zor


Türkiye’de Esnaf Olmak Zor

Türkiye’de Esnaf Olmak Zor

İş hayatına yeni başlayan esnaflarımız için KOBİ bankacılığı, finans kuruluşları, Devlet kurumları ve benzeri kuruluşlardan kredi almak oldukça zordur. Yeni bir dükkan açan girişimci küçük bir sermaye ile bu işe başlarken işini büyütmek istediğinde KOBİ bankacılığı hizmeti veren bankalar, esnaftan bu kredi için yıllık ödeme limitleri veya sermaye miktarı talep etmektedir. Esnafın yıllık satış hasılatı ve kar oranları da, bankanın KOBİ kredilerine doğrudan etki etmektedir.

kobi-bankacılıgı

Kurumsallık oluşmadığında kredi çekmek mümkün değildir.

Esnaf kendi adına yeni bir işyeri açmak istediğinde KOBi bankalarının hiçbirinden yeni işyeri için esnaf kredisi çekemez. Bunun nedeni kurumsallığın henüz oluşmamış olmasıdır. Bunun yerine Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığına başvuru yapan kişiler, esnaflar veya girişimciler yeni işyeri açmak için başlangıç sermayesi alabilirler. Kuruluş 14 farklı proje destek programı ile hizmet vermekte olup, yeni iş kuran vatandaşın en çok tercih ettiği program yeni girişimci desteği isimli projedir. Bu projede kursa katılan kişilere nasıl destek alınacağı, hangi işletmelerin para kazanabileceği, ekonomik koşullarda ayakta durabilmek için hangi stratejilerin uygulanması gerektiğine kadar birçok bilgi verilmektedir.

Daha önce uygulanan kursların 70 saat olmasına rağmen geçen yılın başında 32 saate düşürüldü. 4 günün sonunda, kursa katılan herkese girişimcilik sertifikası verilmektedir.  Ancak kurs süresinin kısa olması nedeniyle birçok esnaf 32 saatin iş projesinin sisteme kaydedilmesini anlatmakla geçtiğini ve kursların yeterli olmadığını bildirmekteler.

Kosgeb sermayesi olmayan herkese yeni iş yeri açılışlarında 50 bin liraya kadar hibe ve 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi vermektedir. Dikkat edilmesi gereken konu şu ki, bu destek hibe olarak değerlendirilmemeli, sadece devletin bir sermaye katkısı olduğu varsayılmalıdır.sydv

Kaymakamlıklar bünyesinde görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bütçe olanakları çerçevesine iş kurmak isteyen gençlerimize 15.000 TL.’ye kadar faizsiz kredi vermektedir. Çekilen kredi 1 yıl geri ödemesiz 3 yıl eşit taksitle geri ödenir.

  • İlk kez başvuru yapıyor olmak,
  • SYD Vakfı bütçesinin yeterli olması,
  • 2 memur kefil

şartları aranmaktadır. Bu uygulama tüm Kaymakamlıklarda geçerli olmayıp, vakıflar birbirinden bağımsız olması nedeniyle belirli ilçelerde uygulanabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlar haricinde;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev hanımlarına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilerimize, geliştirdikleri projeler ile teşvik verirler. Esnafın ve sanatkarın, yeni işyeri açan vatandaşın destek alabileceği tek kurum ve kuruluş KOSGEB’dir.

 

PTT Bank

PTT tarafından emeklilerimize maaş karşılığında kredi verildiğini bilirsiniz. Ptt tarafından esnaflarımıza da, kredi imkanı sağlanmaktadır.

ptt-bank

PTT esnaf kredisi alabilmek için emekli olmanız gerekmiyor. PTT şubesinde doldurduğunuz form şube tarafından anlaşmalı bankalara gönderiliyor. Eğer bankalar talebinizi uygun görürse, başvurunuz onaylanıyor ve kredinizi çekebilirsiniz.

QNB Finansbank; Qnb Finansbank 3 ay ertelemeli bahar finansmanı veriyor. Tc. Kimlik numarasını kısa mesajla 5030’a gönderen herkes başvuru yapabiliyor. Aylık %1,21 faiz oranı olan kredi için 15. TL. civarında dosya masrafı alınıyor.

Garanti Bankası; Garanti her ay 300 lira taksit ödeyerek sahip olabileceğiniz işletme kredileri veriyor. Henüz işinizi kurmamış olsanız da, bireysel müşteri olarak başvuru yapın ve sermayenizi Garanti Bankasından alın.  25 bin lira 770 TL, 50 bin lira için 1.500 TL., 75 bin lria 2.225 TL. taksit ödeyin.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git