Devlet Destekli

Ucuz Et Satan Marketler Hangileri? Güncel Satış Yerleri 2020

Ucuz Et Satan Marketler Hangileri? Güncel Satış Yerleri 2020

Tarım ve Orman Bakanı tarafından ifade edilen ucuz et satışı birçok kişi tarafından imkansız olarak nitelendirilse de, hükumet bu işi de başardı ve Türkiye genelinde yüzlerce markette ucuz et satışa sunuldu. Demek 40 liraya kıyma satan kasapta, 29 liraya kıyma satan kasapta para kazanıyormuş. Yetkililer ucuz et satışını ucuz et adıyla nitelendirmiyorlar. Ucuz et yerine fiyatı uygun et adını veriyorlar. Çünkü 29 TL. bir kilogram kıyma için az para değil. Peki bu uygun et hangi marketlerde satışa sunuldu, BİM, A101, ŞOK, Carrefour gibi marketler de var mı? Kimler anlaşma yaptı, nereden alınabilir, işte detaylar..

ET VE SÜT KURUMU TARAFINDAN AÇIKLANDI

Et ve Süt Kurumu tarafından anlaşmalı marketlerde ucuz et satışı yapılacağı açıklandı. Bu açıklama sonrasında kamuoyunda etin bu fiyata satılamayacağına yönelik birçok tartışma başlasa da, Bakanlık dediğini yaptı ve şuan tüm Türkiye’de et ürünleri ucuzladı.

HANGİ MARKETLERDE SATILIYOR?

Ucuz et ithal olarak ülkemize Avrupa ve Güney Amerika’dan, Uruguay ve Brezilya’dan geliyor. Et ve Süt Kurumu ile yapılan anlaşma neticesinde şuan itibariyle ucuz et ve kıyma BİM ve A-101 isimli marketlerde satışa sunuldu. Bu marketler haricinde şuan için Et ve Süt Kurumundan gelen karkas etleri satan market veya kasap bulunmuyor. Karkas dana eti ve kıyma A-101 ve BİM marketlerde 500 gramlık paketler halinde satılıyor. Aşağıda ucuz etin satışına ait görseli inceleyebilirsiniz.

Ucuz Et Hangi Marketlerde Satılıyor?

YARIM KİLO DANA KUŞBAŞI 15,50 TL.

YARIM KİLO DANA KIYMA 14,50 TL.

DİĞER MARKET VE KASAPLARDA DA FİYATLAR UCUZLADI

Et ve Süt Kurumunun karkas et fiyatlarında ki indirime binaen her ne kadar kasaplarda etin ucuzlamayacağı yönünde açıklamalar yapılsa da, Türkiye genelinde birçok kasap ve markette satışa sunulan etlerin fiyatları da ucuzladı. Örneğin BİM ve A-101 de karkas kıymanın kilogramı 35 TL. olarak açıklandı ve bunun öncesinde kilosunu 38 TL.ye satan kasaplar ve marketler 32 TL. gibi bir fiyat belirledi. Kasapların vatandaşın BİM veya A-101 marketten satın almak yerine mahalle kasabını tercih etmesi için arada ki fark 2-3 TL. gibi cüzzi miktarlara indirildi. Vatandaş ise bu fiyatların da BİM ve A-101 marketlerle eşit durumda olmasını istiyor.

A-101 ve BİM MARKETE KARALAMA KAMPANYALARI

Et ve Süt Kurumunun ucuz et satışını sabote etmek isteyen bazı kötü niyetli kişiler ise, etin kalitesiz olduğunu, sağlıksız olduğunu öne sürerek karalama kampanyası düzenlemekteler. Bu sayede hükumetin halka ucuz et (uygun fiyata et) satışını sabote ederek fiyatların yükselmesini amaçlamaktalar. Tarım ve Orman Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre ithal edilen etlerin tümünün sağlıklı olduğu açıklandı.

Sayın Bakan bu ete ucuz et denildiğinde, değersizleştirildiğini bu sebeple uygun fiyatlı et denilmesi gerektiğini açıkladı. Sayın Bakan eşinin iyi bir aşçı olduğunu ve eşinin de bu etten satın aldığını anlattı. Sayın Bakan karkas etin sağlıklı olup olmadığı hakkında şunları söyledi;

“Biz nasıl bir Türkiyeli olarak insanız? Avrupa’ya gittiğimizde de bize benzeyen insanlar var. Kimi mavi gözlü, kiminin de boyu uzun ama insan. Hayvan da aynıdır. Değişen bir şey yok. Allah korusun; ucuz dediğiniz şey hastalıklı olur anlarım. Ya da dana eti olmaz, o yüzden ucuzdur. O zaman endişelenmeyi anlarım.”

“Benim şüphem yok. Bakın binlerce insanız. Herkes sizin kadar başarılı olabilir mi ya da dürüst. Ben dürüst bir hekimim ama bütün hekimler dürüsttür diyebilir misiniz. Arada dürüst olmayanlar çıkabilir. Ama mümkün olduğu kadar riski sıfıra indirmek bizim görevimizdir. Arada kaçan olabilir, bu burada da olabilir, yurt dışında da olabilir.”

MİGROS marketin de ucuz et satan marketler arasına katıldığı açıklandı.

DEVLET NEDEN ET SATIYOR?

Sayın Bakan Devletin et satmak veya rekabet ortamı oluşturmak gibi bir amacı olmadığını açıkladı ve piyasa da 10 liralık ete 15 lira dendiği zaman Devlet Babanın bu işe dur demesi gerektiğini anlattı. Bu durumda Devlet karşınıza çıkar ve bir dakika ben varım der dedi ve bu uygulamanın devam edeceğini, ancak asıl amacın yerli üreticiyi baş tacı etmek olduğunu belirtti.

MARKET VE KASAPLAR DA ET FİYATLARI 2020 SON DURUM

 • A-101, BİM Kıya Kilogram Fiyatı : 39 TL.
 • Şok Market Çiftlik Marka Kıyma Kilogram Fiyatı 33 TL.
 • File Market Kıymanın Kilogramı 35 TL.
 • Onur Markette Kıymanın Kilogramı 34,99 TL.
 • Carrefoursa 51,90 KG/TL
 • Migros 45,95 Kg/TL
 • Kasaplarda Ortalama Kıyma Fiyatı: 32 – 45 TL. arasında değişiklik göstermektedir.

Yurt dışından karkas et ithal edilerek belirli marketlerde satılmasına gerek kalmaksızın Türkiye piyasasında et ve et ürünlerinin ederi kadar fiyatlarla satılmasını ve yerli üreticinin desteklenmesini arzu ediyoruz.

Kurun artması ile birlikte fiyatlarda da artış yaşandı. Kırmızı etin kesim fiyatı artınca, bu durum alış fiyatlarına da yansıdı. İthal etlerde fiyatlar hala aynıyken, kasaplarda kırmızı et 50 TL’ den satılıyor.

Yorumlar
 1. Tülay dedi ki:

  Ben et ve süt kurumuna gittim etin kilosu 53 .35 kurustan aldim zaten kasapta 56 tl bide uygun olsun diye gittim bide yol parasi verdim erzurumda et balik kurumunda kiyma 32 tl izmire gelince pahallaniyor nedense bu haksizlik

 2. Tugay dedi ki:

  Kasaplara et üreticisine pahalı et satıyor suçlaması yapacağınıza,nasıl ucuz yem tedarik edilir bunun çözümüne atın,yukarıda yazınızda millete çamur atayorsunuz,bir kaç ay ucuz et satıldı devamı gelmedi,her işiniz göz boyamada,hani devamı?yokk olamazda zaten

 3. Bekliyoruz dedi ki:

  A101 deki görevliye sordum. Anlaşmalarının bittiğini söyledi. Ama tekrar başlamasından yanayız. Gerekirse fiyatı biraz revize edip tekrar başlamalılar.

 4. Ucuz et satan marketler olarak duyurduğunuz BİM ve A101'de bir haftadır bu ürünler bulunmamaktadır. Uygulamaya son mu verildi. Lütfen bilgilendiriniz. dedi ki:

  Ucuz et ve kıyma satışlarının yapıldığı BİM ve A 101 marketlerinde artık bu ürünleri bulamıyoruz. Uygulamayı kaldırdınız mı? Bu marketlerde önceki ürünlerin yerinde benzer ambalajlar içinde, 400 gramlık ve üstelik daha yüksek fiyatlı ürünler yer alıyor.