Devlet Destekli

Üniversite Öğrencilerine İŞKUR İş İmkanı Veriyor (2020)

Üniversite Öğrencilerine İŞKUR İş İmkanı Veriyor (2020)

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN yaz tatilinde öğrencilere iş imkanı verileceğini açıkladı. İŞKUR üniversite öğrencilerine sosyal çalışma programında 3 aylık sigortalı iş imkanı sağlayacak. Sayın Erdoğan açıklamasında uygulamanın 100 bin öğrenciye iş olanağı sağlayacağını belirtti. 2020 yılından itibaren başlaması planlanan uygulamada Resmi Gazete’de yayımlanacak olan bir düzenleme ile başlaması bekleniyor. Bu uygulama üniversite eğitimlerini sürdüren gençlerimize yönelik olarak eğitim gördükleri şehirde başlatılacak. Maaş olarak ise gençlerimize asgari ücret verilecek. Verilmesi planlanan işler ise;

 • Ağaç dikme işi,
 • Üniversiteye hazırlanan gençlere yönelik olarak kurslar,
 • Yaşlı bakım hizmetleri,
 • Yazılım ve kodlama eğitimleri

olarak belirtiliyor.

Şuan Ankara, İzmir, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Van, Diyarbakır gibi büyükşehirlerimizde binlerce üniversite öğrencisi eğitim görüyor. Bu öğrenciler okullar kapandığında 3 aylık yaz tatilini geçirmek üzere bir çoğu ailesinin yanına dönüyor. 3 aylık dönemin kısa olması nedeniyle maddi desteğe ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerinin bir çoğu part time işleri tercih ediyorlar. Çünkü hiçbir işletme kadrolu olarak öğrencilere 3 aylık dönem için iş vermiyor.

öğrencilere devletten iş imkanı 2020 Eğitim Dönemi

OKULUN OLDUĞU YERDE İŞ İMKANI

Bazı öğrenciler tatilde memleketine dönerken, bazıları ise eğitim gördüğü şehirde kalmayı tercih ediyor. Bu şehirlerde iş bulamayan gençler ise yaz tatilini boşa geçiriyor. Bu uygulama yürürlüğe girerse 2020 Eğitim ve Öğretim döneminde 100.000 üniversite öğrencisi aylık asgari ücret ile iş sahibi olacak ve eğitimine katkı sağlayacak.

DEVLET BURSU İMKANLARI DEVAM EDİYOR

Her yıl üniversite öğrencilerine KYK tarafından hibe ve geri ödemeli olarak kredi imkanı sağlanıyor. Şuan itibariyle üniversite talebelerine KYK tarafından aylık 550 TL. tutarında burs ödemesi yapılıyor. Yüksek lisansta 1100 lira, doktorada 1600 lira olarak yapılıyor.  Hibe almayan öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında burs kredileri aylık belirli taksitler halinde geri ödüyorlar. Bu ödeme yıllar sürebiliyor.

KYK başvuruları artık E-devlet üzerinden yapılıyor. Yüksek öğrenim kredi yurtlar kurumu her yıl başvuru yapılacağı tarihi ilan ediyor. Bu ilanı kurumun twitter hesabından takip edebilirsiniz. Hem hibe, hemde kredi başvurusu aynı sayfa üzerinden yapılıyor. Yurtdışında eğitim ve öğretimine devam eden öğrenciler ile ikinci eğitim görenlerde başvuru yapabiliyor. Başvurusu onaylanan gençlerimiz e-devlet üzerinden taahhütname onaylamaları gerekiyor.  Hem hibe hemde kredi aynı anda alınamıyor.

Birçok öğrencimiz kuruluşun burs ve kredi ayrımını yaparken hangi esasların gözetildiğini hakkında bilgi sahibi değil. Para yardımı şu öğrencilere yapılıyor;

 1. 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite okuyanlar,
 2. 2 yıllığı bitirip, DGS ile 4 yıllığa geçenler (ara vermeksizin)
 3. Hazırlık sınıfları hariç olmak üzere doktora, master gibi yüksek lisans yapanlar,
 4. Türkiye genelinde ÖSYM sonuçlarına göre ilk yüze girebilenler,
 5. KYK yönetim kurulunca belirlenen amatör milli sporcular

destek alabiliyor. Bazı hallerde ise bu kriterler belirlenirken öncelik sağlanıyor. Öncelik kriterleri ise şöyle;

 • Gazi ve şehit çocuğu olanlar,
 • Babası veya annesi vefat etmiş olan öğrenciler
 • %40 ve üstü engelliler,
 • Lise öğrenimini yetiştirme yurdunda kalarak bitiren öğrenciler,
 • Darüşşafaka lisesi öğrencileri,
 • Amatör milli sporcularımız

OKUDUKLARI ŞEHRE DESTEK SAĞLAYACAKLAR

Öğrencinin yaz tatilinde memleketine dönüş yapmaması okuduğu şehre katkı sağlamasına neden olacak. Hem çalışan hemde o şehirde kalmaya devam eden 100.000 öğrencinin iş hayatına ve ekonomiye fayda sağlayacağı da bekleniyor.

öğrencilere-iş-imkanı

Öğrencilere çeşitli burslar ve iş imkanları sağlanıyor.

Devlet bunun haricinde okuyan öğrencilere Sed yardımı adı altında 821 TL. yardım yapıyor. Okuyan öğrencilere maddi yardım isimli haberimizde başvuru tarihleri, şartları, kimlere verildiği, nasıl alınacağına dair bilgiler yer alıyor. Türkiye genelinde dernekler ve vakıflar, kurum ve kuruluşlardan bazıları da öğrencilerimize burs imkanı sağlıyor. Bu bursların çoğu dernek ve konfederasyonların kendi bütçe olanakları dahilinde veriliyor ve başvuruları internet üzerinden yapılıyor .

ÖĞRENCİLERİN KREDİ KARTI BORÇLARI BİRİKİYOR

Hem eğitim döneminde, hemde yaz tatilinde iş bulamayan gençlerin bir çoğu kredi kartlarına yükleniyor. Öğrenci kredi kartlarının her ne kadar bakiyeleri düşük olsa da, gelir olmadığından birçok öğrenci kart borçları nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalıyor. Açıklanan uygulama özellikle tatil döneminde bu probleminde ortadan kalkmasını sağlayacak.

Projenin detayları belli olmaya başladı. Programa Sosyal Çalışma Programı adı veriliyor. Proje onaylanırsa 5 yıl içinde her yıl 100 bin olmak üzere toplamda 500 bin gencimiz her ay asgari ücret maaş alabilecek.

Yapılacak işler şunlar olarak sayılıyor;

 1. Ağaç dikme işi,
 2. Yaşlı bakım hizmetleri,
 3. Folklor eğitmenliği,
 4. Sosyal Hizmetler,
 5. Koçluk ve genel eğitmenlik
 6. Branşa göre ders

Konu hakkında açıklama yapan bakanımız gençlerin ilk SGK başlangıçlarının bu işler sayesinde olacağını açıklarken programın İŞKUR tarafından uygulanacağını da açıkladı. Türkiye’de şuan itibariyle 7 milyon üniversite öğrencisi bulunuyor ve her yıl 100 bin öğrenci için iyi bir fırsat olacağı değerlendiriliyor.

Yorumlar
 1. evin dedi ki:

  istediğimiz ilin olması daha iyi olur biz öğrencilere bir imkan sağlanmış ama istediğimiz il de olmadıktan sonra bir yararı olmuyor okuduğumuz şehirden mejburiyetten memleketimize dönmek zorunda kalıyoruz bu uygulama saçma olmuş

 2. Nur Seda Şahin dedi ki:

  Çalışma ili konusunda bir düzenleme yapılmadığı takdirde bu yine öğrenciyi mağdur edecektir.İsteyen okuduğu şehirde isteyen de memleketinde çalışabilme imkanına sahip olmalıdır ki bu durum onların aleyhine değil lehine çözümlensin.Su an bir çok öğrenci memleketinde ve iskurun bu iş imkanından faydalanmak için okudukları şehire döndükleri takdirde elde pek bir kazanç olmayacaktır.Bu durumu bir daha gözden geçirmenizi ve bu yaz tatili döneminde öğrenciye memleketinde de iskurun iş imkanindan yararlanabilmelerini sağlamanız isterim.

 3. ftm dedi ki:

  ÇALIŞMA İMKANI SAĞLADIĞINIZ İLİN OKUDUĞUMUZ ŞEHİR OLMASI BİZE SAĞLAMIŞ OLDUĞUNUZ İMKANI NEREDEYSE YOK SAYIYOR. EĞER İSTEDİĞİMİZ ŞEHİRDE BUNU YAPMA İMKANIMIZ OLURSA YAZIN BİRİKİM YAPABİLİRİZ AMA OKUDUĞUMUZ ŞEHİRDE KAZANACAĞIMIZ PARA KİRA, SU, ELEKTRİK İLE HARCAMALARIMIZDA BİZE BİR BİRİKİM SAĞLAMAYACAKTIR. LÜTFEN BUNA BİR DÜZENLEME GETİRİN YAZ TATİLİNDE YAŞADIĞIMIZ ŞEHİR DE ÇALIŞABİLELİM.

 4. Herkes istediği ilde çalışabilmeli dedi ki:

  Çalışma ili konusu tekrardan düzenlemeli kesinlikle. Öğrencilerin büyük çoğunluğu memleketine dönüyor zaten. Kalmak isteyeni de ıssız yerler bekliyor olacak. Ve aldığımız ücreti de orada kalmak ve barınmak için harcayacağız . Sevinmiştim fakat il meselesini duyunca sevincim kursağımda kaldı.

 5. Ne fark eder dedi ki:

  yurt ve kira diyen arkadaşlar yaz aylarında da zaten kira ve yurt parasını vermiyor musunuz?

  1. Hamza dedi ki:

   Kyk yurtlarında yaz tatilinde yurtta kalmayan öğrenciler 2 ay için ücret ödemiyor. Lütfen bilmeden konuşmayın.

 6. 3 ay tatil dedi ki:

  Ne zaman basvuru

 7. Çalışma ili öğrencinin istediği yerde olmalı dedi ki:

  Çalışma yerinin okuduğumuz ilde olması saçma. 3 ay boyunca okuduğum ilde kalamam ailemi özleyip geri gelmek isterim senede kaç defa zar zor görüyoruz zaten. İstediğimiz ilde olsaydı daha iyi olurdu çalışabilirdim ama şu an düşünmüyorum çalışmak.

 8. Typ dedi ki:

  Başvurular ne zaman

 9. Üniversite öğrencilerinin yazın çalışmaları dedi ki:

  Çalışma ilini kesinlikle öğrenci belirlemeli çünkü yurt veya kira aldıgımız para sadece buraya gıdıcek okul zamanında elimizde birikim olamayacak part time ışlere yönelicez ve bu hepte uygun olmuyor ders yoğunluğundan ve yapılan işler genışletilmeli..

 10. Çalışma ilini öğrenci belirlemeli dedi ki:

  Herkes istedigi yerde çalışsa daha iyi olur ben okuduğum ilde çalışsam okulum için birikim yapamam çünkü ordan aldığım parayı fazlasıyla kiraya vericem memlektimde yapsam okulum için birikim yapabilirim ili biz kendimiz belirlemeyiz lütfen bu şekilde olsun

 11. Çiğdem dedi ki:

  Part time iş imkanı