Devlet Destekli

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Kaçırmayın !

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Kaçırmayın !

KOSGEB tarafından verilen girişimcilik hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için kurum tarafından verilen ve 32 saatten oluşan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Girişimcilik kursu başvuru formunu doldurarak öncelikte kursa üye olunuz. Başvurular e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Kurs sonrası bir sınav yapılacağından internet üzerinden çıkmış sınav sorularını inceleyebilirsiniz. 2020 yılından itibaren Kosgeb desteklerinden yararlanmak için alınması gereken girişimcilik sertifikasına sahip olmak isteyenler örgün ve online girişimcilik kurslarından dersler geçmek ve başarılı olmak zorundadır. Yazımızda online ve örgün girişimcilik eğitimlerine nasıl başvurulur tüm detaylara yer verdik. Bu yazımızda, Kosgeb girişimcilik kursuna katılmak isteyen girişimci adaylar için, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin yapılacağı tarihler ve başvuru yöntemlerinden bahsedeceğiz. 2020 yılında da bu kurslara katılarak kurum tarafından verilecek olan desteklere başvuru yapabilirsiniz.

blank

Online Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Kosgeb 2020 yılından itibaren uygulamalı girişimcilik eğitimlerini örgün ve uzaktan eğitim ile online olarak düzenlemektedir. Uzaktan eğitim olarak online girişimcilik eğitimleri tamamlayan geleneksel ve ileri girişimcilere sertifikaları sistem üzerinden kolaylıkla verilmektedir.

Kosgeb tarafından eğitimler düzenlenebildiği gibi e-devlet üzerinden yapılan başvurular ile uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmektedir. E-devlet üzerinden yapılan başvurular ile uzaktan eğitim sistemi üzerinden başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

Online girişimcilik eğitimi;

İşletme kurulmadan önce Uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilen ileri girişimci eğitimi tamamlanmalıdır. Eğitim türünü doğru tespit etmek önemlidir. Bu nedenle iş fikrine yönelik nace kodu tespit edilerek sürece başlanmalıdır. Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere yönelik nace kodları site üzerinden yer almaktadır.

blank

 • Online girişimcilik eğitim öncelikle e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvuru yapmanız gereklidir.
 • https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications linki üzerinde giriş yaptıktan sonra Uygulamalı girişimcilik eğitimi araması yapılması ve Uygulaması girişimcilik eğitimi katılımcı başvurusuna tıklayınız.
 • Sistem https://lms.kosgeb.gov.tr/ sayfasına giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan Yeni Başvuru butonuna tıklayınız.
 • Açılan pencereden Uzaktan eğitim adı altında yer alan Başvur butonuna tıklayınız.
 • İleri ve geleneksel olarak verilen eğitimlerden hangisine katılmak istediğiniz eğitimi seçmek için üste menüden Tüm Eğitimler’ e ya da Eğitim Kategorisi altındaki başlıklara tıklayın.
 • Sayfanın sonunda Öne çıkan eğitimler  adı altında kategoriler altında almak istediğiniz eğitimi seçmek için üzerine tıklayın.

blank

 • Kosgeb desteklenen sektörler içinde Üretime dayalı  ise  İleri Girişimcilik Eğitimi üretime dayalı değilse ve Kosgeb desteklenen sektörler içinde yer alan bir ticarethane ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız gerekiyor.
 • Hangi eğitimi almaya karar verdi iseniz Eğitime Başla butonuna tıklayınız.
 • Geleneksel Girişimcilik Eğitimine başlayabilmek için kendinizi derse kayıt edebilirsiniz.
 • Eğitimler video olarak verilmektedir ve online eğitimlerde 10 tane eğitim videosunun tamamını izlemeniz gereklidir. Eğitim videolarından sonra 10 sorudan oluşan bir teste tabi olacaksınız.
 • Online eğitimlerdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda yeşil onay işareti ile etkinlikler tamamlanmalıdır.
 • Eğitimdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda eğitim sertifikanızın çıktısını alabilirsiniz.
 • Tüm videoları izleyip tüm testleri tamamladıktan sonra karşınıza çıkan Sertifika Talep Et linkinden girişimcilik sertifikasının çıktı olarak alabilirsiniz.
 • Çıktı almak için de e-Devlet şifresiyle https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler sayfasına giriş yaptıktan sonra ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım” belgesini tıklayarak belgenizi yazdırabilirsiniz.

Unutmayınız! İleri Girişimcilik Eğitimine kayıt olabilmeniz için öncelikle Geleneksel Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Geleneksel eğitim etkinliklerini tamamlamadan İleri girişimcilik eğitimie katılmak mümkün değildir.

Örgün Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine Nasıl Başvurulur?

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri, yıllık bir proje halinde, Kosgeb’ in anlaşma yaptığı kurum ve kuruluşlar ile genelde bu kuruluşların eğitim merkezlerinde yapılmaktadır. Yılbaşında kosgeb internet sitesinde kursların yapılacağı tarihler, nerede yapılacağı, kimlerin katılabileceği, nereye başvurulacağı, hangi öğretmenin eğitim vereceği gibi hususlar bildirilir. Hibe desteği alarak işyeri açmak isteyen girişimciler bu kursları takip ederler ve kendilerine en yakın mesafede bulunan kurslara başvururlar.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular ile örgün olarak yapılan eğitimlere başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

 1. Öncelikle e-devlet sitesine kimlik bilgileriniz ve şifrenizi yazarak giriş yaptıktan sonra uygulamalı girişimcilik eğitimleri ile ilgili çıkan link üzerinde çıkan ” İl Filtresi ” bölümünden nerede örgün eğitim alıyorsanız o ili seçenekler üzerinden seçiniz.
 2. Uygulamalı girişimcilik eğitimini alacağınız İlin seçimini yaptıktan sonra bütün eğitimlerin belirlenen tarihlerdeki sıralı  listesine ulaşacaksınız. Seçili ilin üzerine tıkladığınızda online eğitimin tarih ve verilen kurumun hangisi olduğuna dair bilgilere erişeceksiniz.
 3. Eğitim Kosgeb kurumu tarafından verilecekse ve başvurular şahsen kabul ediliyorsa müracaatlarınızı KOSGEB kuruma şahsen yapmanız gerekecektir.
 4. Yine eğitim başvuruları e-devlet üzerinden yapılıyorsa bu durumda e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapmanız gereklidir.
 5. Seçilen ilin yanında yer alan e-devlet başvuru sekmesine tıklayarak https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications bağlantısından giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında Yeni Başvuru sekmesine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.
 6. Örgün eğitim olarak yapacağınız başvurular BAŞVUR butonuna tıkadıktan sonra açılan ÖRGÜN EĞİTİM adı altında yer alan; Başvurularım, Girişimci Bilgilerim, Kurs Seçimi ve İş Fikri Bilgileri alanlarını doğru bir şekilde doldurduktan sonra Kaydet sekmesine tıklayıp İşlem Başarılı, eğitim başvurunuz kayıt edilerek yapılan değerlendirme sonucunda eğitime katılmaya hak kazananlara eğitim ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Örgün eğitime başvuru hakkında daha detaylı bilgi için eğitimi düzenleyen kuruma şahsen gidip de bilgi alabilirsiniz.

2020 yılında da uygulamalı girişimcilik eğitimi adı altında kurslar verilmeye devam edecektir. katılmak istediğiniz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılanlara yaptıkları başvurularda aşağıdaki bilgiler verilecektir.


Sorumlu Personel : Kimin sorumlu olduğu,
Eğitimin Uygulanacağı Yer : UGE’ nin verileceği yerin adı,

Eğitimin Uygulanacağı İlçe : İlçe bilgisi,
Kosgeb Hizmet Birimi : Düzenleyen Hizmet Birimleri
Adres : Eğitim verileceği adres bilgisi
İş Birliği Yapılacak Kurum/Kuruluş: Hangi kurumla işbirliği yapıldığı,
Kurs sonrası alınacak olan sertifika sayesinde kurum tarafından verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kurs sonrası alınacak olan sertifika sayesinde kurum tarafından verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.

 • Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi isimli yazıda, kurslarda anlatılan konuların neler olduğu, kursa başlayacak kursiyerlere tavsiyeler, ilk giriş başvurusu ve testinde neler sorulduğu, ilk kez kosgeb kursuna katılan kişilerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır.
 • Kosgeb kurs tarihlerini tespit ederek, Başvuru Merkezlerine, İş birliği yapılan kuruluşlara başvuruda bulunabilir, Kosgeb Hizmet Merkezlerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kurslara takılanlara sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile yeni girişimci desteklerine başvuru yapılabilir. Eğitimler sınıf içi tarzda olmaktadır. Bu çalışmalar 32 saat sürmektedir. Kurslara katılmak zorunludur. Kursların yüzde 80′ lik kısmına katılmayanlar sertifikalarını alamayacaktır.

Kurs başvurusunda bulunmak için bazı şartlar gerekiyor. 18 yaşını tamamlamış olanlar, iş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olanlar, daha evvel bu programlardan yararlanmamış olmak gerekmektedir. İşletme geliştirme ile ilgili eğitimler de verilmektedir. Girişimcilik eğitimlerinden yararlananlar arasında engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da bulunmaktadır. Bu kişiler de kurslara katılabilir. Ayrıca tarımsal çalışmalar yapan ve sigortalı durumda olan ya da sosyal yardım alanların da başvuruda bulunması mümkündür.

Kosgeb tarafından verilen kurslar 70 saatten oluşmaktaydı. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte 32 saate indirildi.

Kurslara katılmak isteyen bağlı bulundukları illerdeki İŞKUR Müdürlükleri’ ne başvurabilir. Kosgeb destekleri 2020 yılında da verilmeye devam edecektir. KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi imkanı sunulmaktadır. Orta yüksek düzeyde bulunan işletmelere 200 bin TL destek sunulmaktadır. Düşük seviyede olan işletmelere sunulacak destek miktarları ise 100 bin TL olmaktadır.

Yeni yılda geleneksel girişimciler 60 bin TL, ileri düzey işletmeler ise 370 bin TL hibe ile desteklenmektedir. 2020 da da kurum tarafından açılacak olan kurslara başvuru yaparak girişimci desteklerinden yararlanabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank aysegul dedi ki:

  Merhabalar benim bulunduğum ilçede hiç tava salonu yok hep kebap üzerine yemekler ve çeşitleri bu eksikliği fark ettim ve bir tava salanı açmak istiyorum lütfen bana yardımcı oturmuşum

 2. blank hacı bekir gülseven dedi ki:

  restaurat kurmak istiyorum

 3. blank organik dedi ki:

  seracılık

 4. blank organik tavukçuluk dedi ki:

  yerli üzüm bağıcılığı eskiyen bağlarımı yenilemek

 5. blank organik tavukçuluk dedi ki:

  gezici kümes hayvancılığı yapmak istiyorum

 6. blank pasta börek işi dedi ki:

  koskep kurslarına katılmak istiyorum bu yıl ayın kaçında başlıyor acaba lütfen bilgi verirmisiniz çok önemli

 7. blank Orhan uysal dedi ki:

  Harika bir sistem,Tüm kurum ve kuruluşlara Saygılarımı arz ederim,,,

  1. blank Hayrettin dedi ki:

   Orhan uysal kardeş bu sistemden yararlamanın şartları nedir bide bu kurslar yıl içerisinde bir defamı oluyor.