Devlet Destekli

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Kaçırmayın !

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Kaçırmayın !

KOSGEB tarafından verilen girişimcilik hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için kurum tarafından verilen ve 32 saatten oluşan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Girişimcilik kursu başvuru formunu doldurarak öncelikte kursa üye olunuz. Başvurular e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Kurs sonrası bir sınav yapılacağından internet üzerinden çıkmış sınav sorularını inceleyebilirsiniz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Bu yazımızda, kosgeb girişimcilik kursuna katılmak isteyen girişimci adaylar için, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin yapılacağı tarihler ve başvuru yöntemlerinden bahsedeceğiz. 2020 yılında da bu kurslara katılarak kurum tarafından verilecek olan desteklere başvuru yapabilirsiniz.

Nasıl Başvurulur?

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri, yıllık bir proje halinde, Kosgeb’ in anlaşma yaptığı kurum ve kuruluşlar ile genelde bu kuruluşların eğitim merkezlerinde yapılmaktadır. Yılbaşında kosgeb internet sitesinde kursların yapılacağı tarihler, nerede yapılacağı, kimlerin katılabileceği, nereye başvurulacağı, hangi öğretmenin eğitim vereceği gibi hususlar bildirilir. Hibe desteği alarak işyeri açmak isteyen girişimciler bu kursları takip ederler ve kendilerine en yakın mesafede bulunan kurslara başvururlar.

Kosgeb tarafından 2020 yılında açılacak olan kursları buradan takip edebilirsiniz.

2020 yılında da uygulamalı girişimcilik eğitimi adı altında kurslar verilmeye devam edecektir. Yukarıda ki resimde görüldüğü üzere, katılmak istediğiniz Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin üzerine tıklamanız, gerekmektedir. Açılan sayfada;


Sorumlu Personel : Kimin sorumlu olduğu,
Eğitimin Uygulanacağı Yer : UGE’ nin verileceği yerin adı,

Eğitimin Uygulanacağı İlçe : İlçe bilgisi,
Kosgeb Hizmet Birimi : Düzenleyen Hizmet Birimleri
Adres : Eğitim verileceği adres bilgisi
İş Birliği Yapılacak Kurum/Kuruluş: Hangi kurumla işbirliği yapıldığı,


Kurs sonrası alınacak olan sertifika sayesinde kurum tarafından verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kurs sonrası alınacak olan sertifika sayesinde kurum tarafından verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.

 • Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi isimli yazıda, kurslarda anlatılan konuların neler olduğu, kursa başlayacak kursiyerlere tavsiyeler, ilk giriş başvurusu ve testinde neler sorulduğu, ilk kez kosgeb kursuna katılan kişilerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır.
 • Kosgeb kurs tarihlerini tespit ederek, Başvuru Merkezlerine, İş birliği yapılan kuruluşlara başvuruda bulunabilir, Kosgeb Hizmet Merkezlerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için tıklayınız. Kurslara takılanlara sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile yeni girişimci desteklerine başvuru yapılabilir. Eğitimler sınıf içi tarzda olmaktadır. Bu çalışmalar 32 saat sürmektedir. Kurslara katılmak zorunludur. Kursların yüzde 80′ lik kısmına katılmayanlar sertifikalarını alamayacaktır.

Kurs başvurusunda bulunmak için bazı şartlar gerekiyor. 18 yaşını tamamlamış olanlar, iş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olanlar, daha evvel bu programlardan yararlanmamış olmak gerekmektedir. İşletme geliştirme ile ilgili eğitimler de verilmektedir. Girişimcilik eğitimlerinden yararlananlar arasında engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da bulunmaktadır. Bu kişiler de kurslara katılabilir. Ayrıca tarımsal çalışmalar yapan ve sigortalı durumda olan ya da sosyal yardım alanların da başvuruda bulunması mümkündür.

Kosgeb tarafından verilen kurslar 70 saatten oluşmaktaydı. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte 32 saate indirildi.

Kurslara katılmak isteyen bağlı bulundukları illerdeki İŞKUR Müdürlükleri’ ne başvurabilir. Kosgeb destekleri 2020 yılında da verilmeye devam edecektir. KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi imkanı sunulmaktadır. Orta yüksek düzeyde bulunan işletmelere 200 bin TL destek sunulmaktadır. Düşük seviyede olan işletmelere sunulacak destek miktarları ise 100 bin TL olmaktadır. Yeni yılda geleneksel girişimciler 60 bin TL, ileri düzey işletmeler ise 360 bin TL hibe ile desteklenmektedir. 2020 da da kurum tarafından açılacak olan kurslara başvuru yaparak girişimci desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
 1. aysegul dedi ki:

  Merhabalar benim bulunduğum ilçede hiç tava salonu yok hep kebap üzerine yemekler ve çeşitleri bu eksikliği fark ettim ve bir tava salanı açmak istiyorum lütfen bana yardımcı oturmuşum

 2. hacı bekir gülseven dedi ki:

  restaurat kurmak istiyorum

 3. organik dedi ki:

  seracılık

 4. organik tavukçuluk dedi ki:

  yerli üzüm bağıcılığı eskiyen bağlarımı yenilemek

 5. organik tavukçuluk dedi ki:

  gezici kümes hayvancılığı yapmak istiyorum

 6. pasta börek işi dedi ki:

  koskep kurslarına katılmak istiyorum bu yıl ayın kaçında başlıyor acaba lütfen bilgi verirmisiniz çok önemli

 7. Orhan uysal dedi ki:

  Harika bir sistem,Tüm kurum ve kuruluşlara Saygılarımı arz ederim,,,

  1. Hayrettin dedi ki:

   Orhan uysal kardeş bu sistemden yararlamanın şartları nedir bide bu kurslar yıl içerisinde bir defamı oluyor.