Devlet Destekli

Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe

Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe

Tarımsal faaliyetlerin gelişmesi amacıyla 12 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında üniversite mezunu veya yüksekokul mezunu olanlara 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Bunların geçerlilik detaylarını, nereye başvuru yapılacağını, nerede geçerli olacağını aşağıda ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

100 Bin TL Hibe Desteği Hangi Projeleri Kapsıyor?

Bölümler;

  1. Hayvancılık
  2. Tarım
  3. Ormancılık
  4. Gıda ve Su ürünleri

Üniversite yada yüksekokulda bu konulardan mezun olmuşsanız bu hibe için sizde başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Diğer bir şart olarak ise nüfusu 20 binin altında olan bir yerleşim yerinde yaşamanız yada o bölgede yaşamaya taahhüt vermeniz gereklidir.

Hangi Yerleşim Bölgeleri Proje Kapsamında?

Proje kapsamında geçerli olan bölgelerde yaşamanız yada o bölgede yaşamaya taahhüt vermeniz gerekmektedir. İşte o pilot bölgeler;

  1. Düzce,
  2. İzmir,
  3. Mardin,
  4. Amasya

Bugün yayınlanan karara göre çifçilerimiz bu 4 pilot bölgede nüfusu 20 binden az olan bölgelerde hibeye başvuru yapabilecekler. Çiftçi başka bir bölgede yani nüfusu 20 binden az olan kırsal bir köyde veya beldede yaşıyorsa bunun içinde yaşadığı bölgeye başvuru yapması gereklidir. Kırsal bölgelerin tarım ve hayvancılıkta gelişmesi amacıyla 100 bin tl hibe verilmektedir. Eğer sizde şehirden kalabalıktan sıkıldıysanız kırsal bölgede tarım veya hayvancılıkla uğraşın.

100 Bin TL Hibe Desteği Alınabilecek Sektörlerin Listesi

  1. Hayvansal Üretim Projeleri
  2. Bitkisel ürünler,
  3. Su ürünleri,
  4. Yöresel tarım ürünleri,
  5. Tıbbi ve Aromatik bitki üretimi
  6. Bu sektörlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi de proje kapsamında geçerlidir.

Resmi Gazete’de yürürlüğe giren maddede bu sektörlerle uğraşacak çiftçilerin bu ürünleri işlemesi, depolaması ve paketlemesi de geçerli sayılacaktır.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Hibe desteği almak isteyen çiftçinin Tarım ve Ormancılık Müdürü ile yapacağı sözleşme sayesinde başvuru yapabilecek. Bu başvuruların İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Başvuru yapacak olan çiftçinin müdürlüğe vereceği evraklar daha tam olarak yayınlanmasa bile aşağıda bazı evraklar yazmakta;

  1. Nüfus cüzdanı
  2. Hibe için tarımsal proje hakkında bilgi içeren evraklar
  3. Diploma
  4. Projenin yapılacağı Kırsal Bölgede ikamet ettiğine dair evrak yada taahhüt evrağı

Bakanlığın bir diğer kararına göre hazır projeler verilmesi ve çiftçinin bu proje üzerinde ilerlemesi gibi hususlar ortaya çıkabilir. Fakat daha tam olarak bu husus net değil.

Diğer Hibe Programlarına Katılanlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Tarım ve Ormancılık Bakanlığına göre diğer hibe programlarına katılanlar bu destekten yararlanamayacak.

Yaşadığınız Yer Kapsam Alanında Mı?

Sizin ikamet ettiğiniz yer eğer kırsal bir alan ve 20 binden az nüfusu olan bir köy ise projeniz bu bölgede de geçerli olmaya sahip olabilir.

Aşağıda yer alan resim Resmi Gazete’den alınmıştır;

100 bin tl hibe verilecek bölgeler hakkında açıklama

100 bin tl hibe verilecek bölgeler hakkında açıklama

Farklı İllere Hibe Verilecek mi?

Projeye göre şu an Resmi Gazete’de bu pilot 4 bölge geçerli. Ama ileride bu kanun değişebilir ve pilot bölgelerin sayıları artabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.