Devlet Destekli

Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe

Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe

Tarımsal faaliyetlerin gelişmesi amacıyla 12 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında üniversite mezunu veya yüksekokul mezunu olanlara 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Bunların geçerlilik detaylarını, nereye başvuru yapılacağını, nerede geçerli olacağını aşağıda ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılması beklenen ve çiftçilerin merakla beklediği Uzman eller projesi sonuçları ne zaman açıklanacak, Uzman Eller Projesi kazananlar projesi onaylananlara ne kadar destek ödemesi yapılacak vb. soruların yanıtları yazımızda yer almaktadır.

Uzman Eller Projesine Destek Ödemeleri Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Kırsal Kalkınma Desteği kapsamında 52 projeye 7 milyon 300 bin lira, Uzman Eller Projesi kapsamında 2 projeye 200 bin lira  toplamda 54 Projeye 7 milyon 500 bin TL ödemelerin başlatıldığı açıkladı. Buna göre Bakan Bekir Pakdemirli;

“7 alanda daha destek ödemelerine başlıyoruz. Bu alanlar ise ;

 • 256 milyon 370 bin TL Çay Budama Tazminatı,
 • 27 milyon 500 bin TL Hayvan Hastalıkları Tazminatı,
 • Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği olarak 422 çiftçiye 1 milyon 500 bin lira,
 • Toprak Analizi Desteği olarak 1 milyon lira,
 • Organik Arıcılık Desteği kapsamında da 243 üreticiye 373 bin lira,
 • Kırsal Kalkınma Desteği kapsamında 52 projeye 7 milyon 300 bin lira, Uzman Eller Projesi kapsamında 2 projeye 200 bin lira toplamda 54 Projeye 7 milyon 500 bin TL toplamda  ise 294 milyon 243 bin TL, bugün 18.00 itibarıyla çiftçilerimizin hesaplarına aktarılacak.” dedi. Ayrıntılar için tıklayınız.

blank

100 Bin TL Hibe Desteği Hangi Projeleri Kapsıyor?

Bölümler;

 1. Hayvancılık
 2. Tarım
 3. Ormancılık
 4. Gıda ve Su ürünleri

Üniversite yada yüksekokulda bu konulardan mezun olmuşsanız bu hibe için sizde başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Diğer bir şart olarak ise nüfusu 20 binin altında olan bir yerleşim yerinde yaşamanız yada o bölgede yaşamaya taahhüt vermeniz gereklidir.

Hangi Yerleşim Bölgeleri Proje Kapsamında?

Proje kapsamında geçerli olan bölgelerde yaşamanız yada o bölgede yaşamaya taahhüt vermeniz gerekmektedir. İşte o pilot bölgeler;

 1. Düzce,
 2. İzmir,
 3. Mardin,
 4. Amasya

Bugün yayınlanan karara göre çifçilerimiz bu 4 pilot bölgede nüfusu 20 binden az olan bölgelerde hibeye başvuru yapabilecekler. Çiftçi başka bir bölgede yani nüfusu 20 binden az olan kırsal bir köyde veya beldede yaşıyorsa bunun içinde yaşadığı bölgeye başvuru yapması gereklidir. Kırsal bölgelerin tarım ve hayvancılıkta gelişmesi amacıyla 100 bin tl hibe verilmektedir. Eğer sizde şehirden kalabalıktan sıkıldıysanız kırsal bölgede tarım veya hayvancılıkla uğraşın.

100 Bin TL Hibe Desteği Alınabilecek Sektörlerin Listesi

 1. Hayvansal Üretim Projeleri
 2. Bitkisel ürünler,
 3. Su ürünleri,
 4. Yöresel tarım ürünleri,
 5. Tıbbi ve Aromatik bitki üretimi
 6. Bu sektörlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi de proje kapsamında geçerlidir.

Resmi Gazete’de yürürlüğe giren maddede bu sektörlerle uğraşacak çiftçilerin bu ürünleri işlemesi, depolaması ve paketlemesi de geçerli sayılacaktır.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Hibe desteği almak isteyen çiftçinin Tarım ve Ormancılık Müdürü ile yapacağı sözleşme sayesinde başvuru yapabilecek. Bu başvuruların İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Başvuru yapacak olan çiftçinin müdürlüğe vereceği evraklar daha tam olarak yayınlanmasa bile aşağıda bazı evraklar yazmakta;

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Hibe için tarımsal proje hakkında bilgi içeren evraklar
 3. Diploma
 4. Projenin yapılacağı Kırsal Bölgede ikamet ettiğine dair evrak yada taahhüt evrağı

Bakanlığın bir diğer kararına göre hazır projeler verilmesi ve çiftçinin bu proje üzerinde ilerlemesi gibi hususlar ortaya çıkabilir. Fakat daha tam olarak bu husus net değil.

Diğer Hibe Programlarına Katılanlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Tarım ve Ormancılık Bakanlığına göre diğer hibe programlarına katılanlar bu destekten yararlanamayacak.

Yaşadığınız Yer Kapsam Alanında Mı?

Sizin ikamet ettiğiniz yer eğer kırsal bir alan ve 20 binden az nüfusu olan bir köy ise projeniz bu bölgede de geçerli olmaya sahip olabilir.

Aşağıda yer alan resim Resmi Gazete’den alınmıştır;

100 bin tl hibe verilecek bölgeler hakkında açıklama

100 bin tl hibe verilecek bölgeler hakkında açıklama

Farklı İllere Hibe Verilecek mi?

Projeye göre şu an Resmi Gazete’de bu pilot 4 bölge geçerli. Ama ileride bu kanun değişebilir ve pilot bölgelerin sayıları artabilir. Uzman eller projesinin ülkemizdeki tüm illerde uygulanması beklenmektedir.

blank

 • 157 Hayvancılık ve hayvan sağlığı veterinerlik,
 • 73 Ziraat ve bitkisel üretim,
 • 4 orman ve orman ürünleri,
 • 3 Su ürünleri
 • 1 Gıda projelerinde

Mardin’ den 97, İzmir’ den 49, Düzce’den 51 ve Amasya’dan 41 vatandaşımız başvuruda bulundu. Uzman Eller Projesine 18.02.2020 tarihine kadar toplamda 238 vatandaşımız başvurmuş ve birden fazla alanda girişimcilere 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecektir.

Bu kapsamda destek almaya hak kazananlarla 18-24 Mart 2020 tarihlerinde sözleşme imzalanacak.

Profesyonel üretim şekillerinin gelişimine katkı sağlamanın da amaçlandığı Uzman Eller Projesi’nde destek ödemesi yapılacaklar, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulacak “proje değerlendirme komisyonu” aracılığıyla belirlenecek.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında temin edilecek ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme yapılacak. Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilemeyen satın alma giderlerine hibe desteği verilmeyecek.

Bu yılın ikinci yarısında, destek verilecek işletmelerin kar-zarar durumu ve faaliyetleri yakından takip edilecek. Olumlu etkileri görüldüğünde projenin 2021-2023 yıllarında bütün illerde uygulanması planlanıyor.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.