Uzman Eller Hibe Desteği Tutarı 250 Bin Liraya Yükseltildi!

Uzman Eller Hibe Desteği Tutarı 250 Bin Liraya Yükseltildi!

“Uzman Eller Projesi” ile genç çiftçilere verilen destek miktarı yüzde 150 arttı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “100 bin lira olan desteği 250 bin liraya çıkaracağız” diyerek çiftçilere verdiği müjdenin ardından, Kırsal kalkınma destekleri kapsamında kırsal kalkınma uzmanlarının desteklenmesine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Hibe Desteği Tutarı 250 Bin TL’ye Çıkartıldı!

Tarımsal faaliyetlerin eğitimli, genç ve uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek amacıyla başlatılan ‘Uzman Eller Projesi’ etkisini hızla artırıyor.

Kırsal kalınma uzman eller projesi kapsamında genç çiftçilere verdikleri hibeyi (karşılıksız ödeme) 100 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkarıldı.

2024 Yılına Kadar Hibe Desteği Verilmeye Devam Edecek

2023-2024 yılları arasında 81 ilimizde, kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden meslek yüksekokulları dahil üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezunların mahallinde uygulayacakları projelere hibe desteği verilmeye devam edilecek.

Uzman Eller Projesi ile kırsal bölgelerde yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması, bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimcilik desteklenerek bu faaliyetlerin eğitimli kişilerce yapılmasının teşvik edilmesi, tarımsal üretimin miktarının, kalitesinin ve verimliliğinin artırılması, ülkeye, kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek oluşturacak, kendi işini yapabilen ve istihdam imkanı ortaya koyabilen sürdürülebilir ve gelir getirici yatırımların kazandırılması amaçlanıyor.

Öte yandan, Tarım ve Orman ile Milli Eğitim bakanlıkları arasında imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun gençler de projeye dahil edilerek hedef kitle genişletildi.

Proje Başvuruları

Projeye başvurular 2023 ve 2024 yıllarında da yapılabilecektir. Uzman Eller Projesinin 2022-2024 yılları arasında 81 ilde uygulanması için alınan 1/6/2021 tarihli ve 4046 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.