Devlet Destekli

Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçiş Nasıl Yapılır?

29 Ekim tarihinde yayımlanan 676 sayılı KHK. ile Uzman erbaşlardan gardiyan alımı yapılacak. İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyen adayların 35 yaşını tamamlamamış olması gerekirken halen görevde olanlar başvuramıyor. Detaylar haberimizde..

Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçiş Nasıl Yapılır?

Devlet İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) açığını Uzman Erbaşlıktan istifa eden personel ile kapatacak. Bu Yeni düzenleme ile uygulamadan yararlanmak isteyenler Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçiş Nasıl Yapılır? sorularının cevapları aranmaktadır. 676 sayılı Kanun hükmünde kararname ile İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyen Uzman Erbaşlara yeni bir kapı açıldı. Artık şartları uygun olan eski uzman çavuşlar gardiyan olabilecek. Alım sonucunda sözleşmeli olarak görev yapacak olan uzman erbaşlar, Türkiye’ de ihtiyaç duyulan çeşitli cezaevlerinde göreve başlayacaklar. Alım yapılacak cezaevlerinin listeleri Adalet Bakanlığınca ayrıca bildirilecek.

Uzman çavuşluktan gardiyanlığa geçiş

Uzman çavuşluktan gardiyanlığa geçiş

Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçilir?

676 sayılı kanun hükmünde kararname içeriğine göre, artık kendi isteği ile sözleşmesini fesheden ve diğer şartları taşıyan uzman erbaşlar gardiyan olabilecek. 29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararname  içeriğine göre 35 yaşını doldurmamış olan kişiler memur olabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun metni şöyle;

“GEÇİCİ MADDE 10- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20/10/2016 tarihine kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olup, sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlardan, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30/6/2017 tarihine kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.

Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personel olarak istihdam edileceklerin başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, sözlü sınavı kazanan personelin yerleştirilmeleri ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar, Bakanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.”

denmektedir. Buna göre Uzman çavuşluktan gardiyanlığa geçmenin şartları şöyle;

 1. 20 EKİM tarihine kadar uzman erbaşlıktan kendi isteği ile ayrılmış, sözleşmesini fesih etmiş olmak.
 2. Son başvuru tarihi ile 35 yaşını doldurmamış olmak,
 3. İnfaz ve Koruma Memuru olmak için diğer şartları taşıyor olmak, (infaz koruma memuru) isimli yazımızdan bilgi alabilirsiniz.)
gardiyan

Uzman Erbaşlıktan gardiyanlığa geçiş

Halen görev yapan uzman erbaşlar gardiyan olabilir mi?

Halen görev yapan uzman erbaşlar, 676 sayılı kararname ile uzman erbaş olamazlar. Çünkü bu kararname 29 Ekim tarihine kadar uzmanlıktan istifa etmiş personeli kapsamaktadır. Bunun dışında halen görevde olan uzmanlar gardiyan olamazlar. Bu alım haricinde daha önce de Ak Parti hükumeti dönem dönem uzman erbaşlardan infaz ve koruma memuru alımı yapılmıştır. Uzman erbaşlardan gardiyan alımı en son 2008 yılında yapılmıştır. Bu durum yorumcular tarafından herhangi bir sebeple istifa eden uzman askeri personellerin iş bulamamaları nedeniyle yapılmış olabileceği ve askerlik disiplinine sahip personelin infaz ve koruma memurluğunu layıki ile yapabileceği değerlendiriliyor. Öte yandan uzman erbaşların, ceza infaz kurumlarının dış güvenliği ile ilgili yasa tasarısında da fayda sağlayabilecekleri düşünülüyor. Memur olmak isteyenler için Devlet memuru nasıl olunur isimli yazımızı okumalarını öneririz.

Başvuru Yeri ve Zamanı

Başvurular Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce internet sitelerinde ilan edilecek ve hangi cezaevlerine memur alımı yapılacağı, hangi komisyonlara başvurmak gerektiği ve başvuru için gerekli evraklar listesi internet ortamında yayınlanacaktır. İstifa eden uzman erbaşlardan sicil özeti formu ve görev belgeleri istenildiği öğrenildi. Adayların diploma, uzman erbaşlığa ait belgeler, kimlik belgesi ve adli sicil kaydı ile başvuracakları tahmin ediliyor.

Başvuru Yeri ve Zamanı

Başvuru Yeri ve Zamanı

Uzman Erbaşlık size göre bir meslek değilse, 657 Sayılı Devlet Kadrosunda Sivil Memur olmak ister miydiniz? Sivil Memur kadroları hakkında araştırma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yukarıda başvuru tarihi dolan alım sonrasında Adalet Bakanlığında İnfaz ve Koruma Memuru olmak isteyen uzman erbaşların alım şartlarını incelemeleri ve bu şartlarda yer almakta olan hususlara uygun olmaları gerekir. İnfaz ve Koruma Memuru alım ilanları Adalet Bakanlığı İnternet Sitesinde yer almaktadır.  Genel şartlardan bazıları şunlardır;

 1. Kendi isteği ile uzmanlıktan ayrılmak,
 2. En az 2 yıl görev yapmış olmak,
 3. 35 yaşını doldurmamış olmak,
 4. En az Lise mezunu olmak,
 5. Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla,17’den az olmamak,
 6. 1,70 cm.’den kısa olmamak..

Daha önce Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü sitesinde yer alan Uzman Erbaşlardan Sözleşmeli İKM alımı ilanını inceleyebilirsiniz. 2020 yılında da Ceza ve Tevkifleri personel alımına devam edecek.

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Yeni infaz koruma memurlugundan uzman cavuslarda yararlansin

 2. MESLEK dedi ki:

  uzman erbaş olarak eğitim gören birisi infaz korumayı kazandı özlük haklarından feragat edip nasıl geçiş yapılabilir?

 3. Emre dedi ki:

  2 yıl görev yapmış uzman çavuşlardan yeniden alım yapılmasını istiyoruz

  1. Yardimmm dedi ki:

   Hocam şuan jandarma uzman çavuşluğu ve ikm yi kazandim sizce hangisini tercih etmeliyim

 4. Emre dedi ki:

  Yeni gardiyan alımlarında Uzman çavuşlardan faydalanılsın

 5. Süleyman dedi ki:

  7 yıla çıktı bukarar güncelleyin yanlış bilgi vermeyim

 6. uzman olmak istiyorum dedi ki:

  uzman olmak istiyorum acaba nasıl yardımcı olabilirsiniz

 7. Gardiyan dedi ki:

  Uzman çavuşum infaz kurumuna gidebilirmiyim

  1. Yardimmm dedi ki:

   Hocam şuan ikm yi ve jandarma uzman c. Lugu kazandim. Hangisini tercih etmemi onerirsiniz

   1. Usta dedi ki:

    Amacın rahat bir hayat, az para ancak huzur ise gardiyan ol,
    Çok para, aksiyon, tayin ise uzman erbaş.

 8. Gardiyan dedi ki:

  Sözleşme bitmeden meslekten ayrilanlar görebiliyor mu bilgi olan varmı

 9. Sebahattin Dağ dedi ki:

  Yasi 35 ustu olanlar faydalanimiyor yani.yaş 40 ne yapalım yasimizi mi kucultelim:)

 10. ibrahim dönmez dedi ki:

  nasıl baş vuru yapılıyor nerden müracat ediliyor bir fikri olan varmı

 11. can_33 dedi ki:

  Heyet raporu ile sozlesmesi fesh edilen yararlanabilecekmi

  1. osman dedi ki:

   bu konu hakkında arastırmanı tavsı ederım